Estonia kupuje francuskie Mistrale

14 czerwca 2018, 11:15
militaires-du-93e-ram-de-kourou
Fot. DICOD
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Estonia nabędzie pociski przeciwlotnicze przenośne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych klasy MANPADS Mistral, trenażery i sprzęt symulacyjny oraz wyposażenie wymagane do konserwacji systemu. Wszystkie te komponenty Tallin otrzyma od europejskiego dostawcy MBDA.

Warty 50 milionów euro kontrakt zakłada, że dostawy pierwszych systemów nastąpią w 2020 r. Jego sygnatariuszami są Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych oraz MBDA. Strony reprezentowali Pułkownik Rauno Sirk, dyrektor ECDI, oraz Didier Philippe, wiceprezes MBDA ds. państw NATO

Jak informuje MBDA, kontrakt przewiduje również opcjonalne nabycie dodatkowych rakiet. Skorzystanie z opcji oznaczałoby, że wartość zamówienia sięgnęłaby 100 milionów euro. 

Nabycie dodatkowych pocisków Mistral 3 jest jednym z naszych głównych celów. To również jedna z najważniejszych i krytycznych inwestycji w naszą obronność na nadchodzące lata, obok automatycznej broni długiej i haubic K9 Thunder.

płk Sirk, dyrektor ECDI

W ramach podpisanej umowy Estonia będzie kontynuować zakup pocisków Mistral w ich najnowszym wariancie (Mistral 3). Cechuje się on zwiększoną celnością i zasięgiem, a także większą żywotnością w stosunku do poprzednich generacji. 

image
Fot. MBDA

 

Pociski Mistral są w użyciu w SZ Estonii od 2009 r. Obowiązujący nadal kontrakt już raz podlegał odnowieniu, a ostatnie zamówione pociski w jego ramach Estonia otrzyma w 2019 r. „Umowę odnowiliśmyaby zapewnić ciągłość dostaw po 2019 r.” - stwierdził Sirk. Pierwszy transport pocisków Mistral M3 dotarł do Estonii w grudniu 2015 roku, wcześniej przekazywano rakiety w starszych wariantach.

Jest to kolejny już zakup systemów obrony przeciwlotniczej w państwach bałtyckich po rosyjskiej aneksji Krymu. Przykładowo, Litwa zdecydowała już w 2014 roku o zakupie polskich systemów Grom, a w dwa lata później zakontraktowano system NASAMS. Łotwa z kolei zdecydowała o zakupie rakiet Stinger. Litewskie i łotewskie siły zbrojne pozyskały też dodatkowe szwedzkie pociski RBS 70. Poza zestawem NASAMS, wszystkie inne środki przeciwlotnicze państw bałtyckich należą jednak do klasy bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przez co oczekują one wsparcia od NATO w zakresie obrony przeciwlotniczej.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24