ESSOR - Rewolucja w łączności radiowej

27 września 2021, 09:30

Najważniejsze nad czym dziś pracujemy to europejski program ESSOR, to jest skrót od European Secure Software-defined Radio. Jest to koncepcja, zgodnie z którą charakterystyka i możliwości radiostacji na współczesnym polu walki mają się zmieniać zależnie od oprogramowania. RADMOR jest liderem krajowym w tym programie. […] W ramach tego programu i jego kontynuacji powstają radiostacje, które są tak naprawdę komputerami z łączem radiowym.  – wyjaśnia w rozmowie z Defence24 Andrzej Synowiecki, prezes zarządu RADMOR S. A. Jak podkreśla, Polska dzięki ESSOR po raz pierwszy dysponuje tą samą wiedzą, co najważniejsze europejskie państwa, takie jak Niemcy, Francja, Hiszpania czy Włochy. Jednocześnie powstaje zarówno waveform, czyli oprogramowanie i standard łączności krajowy jak i koalicyjny, który pozwoli wymieniać informacje z sojusznikami.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Levi
środa, 29 września 2021, 07:51

Polska jest w programie od ponad 10 lat. Radmor robi radiostacjie w SDR tez kupe czasu. A amerykanski program Smalltalk gdzie wprowadzono SDR to lata 70 zeszlego wieku!

Jabadabadu
wtorek, 28 września 2021, 11:10

Takie rozwiązania już istnieją conajmniej od 10 lat. I są produkowane seryjnie. Sam "problem" jest znany conajmniej od 20 lat. EU jak zwykle odkrywa, że istnieje koło i wstrząśnięta tym wiekopomnym odkryciem topi gigantyczne pieniądze podatników w opracowanie tegoż koła. Powodzenia. Tylko dlaczego na mój koszt? No ale dla eurokratów z Brukseli to obojętne, byle by ich kilkanaście tysięcy euro miesięcznego wynagrodzenia regularnie wpływało na ich konta.

JB
czwartek, 30 września 2021, 10:04

Widać, że zbytnio nie wiesz, czym jest SDR. A i nie dotarło do Ciebie czym jest ESSOR. Widać, aż nadto wyraźnie, że nie rozumiesz czym jest potrzeba stworzenia systemu koalicyjnego, a przede wszystkim NARODOWEGO.

Jaro
poniedziałek, 27 września 2021, 23:41

Radiostacje amerykanskie sa blyskawicznie lokalizowane - to powiedzial Prezes Radmor SA. Dziwnym trafem amerykanie nie sa tego swiadomi, ich sojusznicy nie sa tego swiadomi ale Pan z Radmoru wie lepiej … od 20 lat klepie na licencji Thalesa PR4G ale poucza caly swiat … ha ha ha

Extern
poniedziałek, 27 września 2021, 20:54

Długo sobie nie zdawałem w ogóle realnie sprawy czym tak na prawdę jest SDR i jaka to jest rewolucja, aż zobaczyłem prosty projekt gdzie ktoś do wyjścia przetwornika Cyfrowo Analogowego w raspberry pi bezpośrednio podłączył kawałek drutu, uruchomił program i bez żadnych modulowanych oscylatorów, na paśmie radiowym UKF nadawał tak jakiś kawałek utworu MP3. Oczy mi się otworzyły jak spodki, to tak się da!!! Dla mnie wychowanemu na oscylatorach, heterodynach, modulatorach i demodulatorach, to było jak oświecenie.

Aro
poniedziałek, 27 września 2021, 23:33

SDR jest wtedy gdy do radiostacji mozesz wgrac nowy soft. Hardware jest ten sam ale mozesz wgrywac nowe Wave Formy …

Extern
wtorek, 28 września 2021, 17:57

To właśnie napisałem. Jedyny oscylator jaki tam jest to ten taktujący procesor.

soldier
poniedziałek, 27 września 2021, 14:32

Powodzenia. Oby w końcu powstała wersja produkcyjna. Dwie wątpliwość. Z uwagi na to, że jest to już program kilkuletni to pytanie czy parametry/wymagania projektu nadążają za wymaganiami współczesnego pola walki. Druga - słowo "secured" w tytule projektu raczej nie odnosi się do zabezpieczenia kryptograficznego ponieważ zdaje się, że w tym projekcie nie pracuje się nad wspólną kryptografią. Co najwyżej słowo to może odnosić się do zastosowania rozwiązań utrudniających przechwyt sygnału/informacji w postaci np. technik typu FH/FFH. I ostatnia uwaga do tego co powiedział Pan Prezes - "czy nasza broń jest nasza". Bardzo ważne słowa. Kupując gotowy produkt za granicą nigdy nie wiemy, czy sprawujemy pełną kontrolę nad kupionym produktem/sprzętem/uzbrojeniem. A szczególnie odnosi się to do złożonych technologicznie produktów IT, do których już dawno dołączyła zaawansowana łączność wojskowa. W tym zakresie ta uwaga może się odnosić np. do systemu IBCS, który kupujemy od Amerykanów.

JB
czwartek, 30 września 2021, 10:14

Ta uwaga o "naszej broni" odnosi się nie tylko do IBCS ale do wszelkich zakupów, gdzie kupujemy system wg nas z łącznością sojuszniczą, a faktycznie z amerykańską czy inną narodową. Przykładem jest Homar, Leopardy, F35...

Levi
środa, 29 września 2021, 07:53

Tu chodzi o cos daleko poza ff.

Tweets Defence24