Esper: Pentagon nie ma dowodów na finansowanie przez Rosję ataków na żołnierzy USA

1 lipca 2020, 09:24
1024px-Esper_visits_FEMA,_April_15,_2020
Fot. Marvin Lynchard/Departament Obrony USA

Departament Obrony USA nie ma dowodów na finansowanie przez Rosję ataków na amerykańskich żołnierzy — poinformował szef Pentagonu Mark Esper.

"Chciałbym zapewnić wszystkich naszych żołnierzy, że ministerstwo bardzo poważnie traktuje wszystkie potencjalne zagrożenia dla personelu wojskowego USA" - napisał Esper na Twitterze.

Amerykańskie media, m.in. dziennik "New York Times", poinformowały, powołując się na wywiad USA, że Rosja opłacała sprzymierzonych z talibami bojowników i zwykłych kryminalistów, by dokonywali ataków na żołnierzy USA i NATO w Afganistanie. Kreml nazwał te doniesienia "kłamstwami".

Szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff powiedział we wtorek, że prezydent Donald Trump powinien rozważyć sankcje na Moskwę za finansowania ataków na żołnierzy USA w Afganistanie, a nie zabiegać o względy Rosji, zapraszając ją ponownie do G7.

Demokratyczny kandydat na prezydenta USA Joe Biden poinformował we wtorek, że rozważa zwrócenie się do administracji USA o pełen briefing, obejmujący informacje poufne, na temat finansowania ataków na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
andys
czwartek, 9 lipca 2020, 10:56

"Departament Obrony USA nie ma dowodów na finansowanie przez Rosję ataków na amerykańskich żołnierzy — poinformował szef Pentagonu Mark Esper." Zastanawiam się, dlaczego on to powiedział? Przecież nie jest to zgodne z ogólna linią oceny Rosji przez USA. Myslę, jest to sprawa wewnatrz sił zbrojnych USA. Po prostu, te oskarżenia zołnierze amerykańscy z linii mogliby przyjac poważnie, jako rzeczywiste zagrożenie ich zycia. Mogliby pomysleć tak - z obdartusami w łapciach jakoś sobie radzimy, ale jeśli do akcji przystąpią zawodowcy rosyjscy? Dlatego należało uspokoić żołnierzy z linii. Stąd poniższe słowa: "Chciałbym zapewnić wszystkich naszych żołnierzy, że ministerstwo bardzo poważnie traktuje wszystkie potencjalne zagrożenia dla personelu wojskowego USA" - napisał Esper na Twitterze." Poważnie traktuje, dlatego Esper mówi o braku dowodów.

histeryk
piątek, 3 lipca 2020, 16:38

Czyżby oddali Afgańcom broń skonfiskowaną 20 lat temu? :)

Jacek
czwartek, 2 lipca 2020, 17:27

Warto wspomnieć o amerykańskiej amerykańskiej Operacji Cyklon (Operation Cyclone) mającej na celu wsparcie afgańskich mudżahedinów podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie. Była to jedna z najdłuższych i najdroższych tajnych operacji w historii, którą CIA prowadziła w latach 1979 -1989. Doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw bezpieczeństwa - Zbigniew Brzeziński ukuł wtedy termin "świętej wojny". Tajne szkolenia oraz wyposażanie rebeliantów w nowoczesną broń rozpoczęły się w 1985 roku po podpisaniu Dyrektywy 166. Według władz USA, wszystkie przydzielone fundusze trafiły wtedy do afgańskich mudżahedinów. Faktycznie były przekazywane również innym ugrupowaniom rebelianckim i ruchom dysydenckim na całym świecie...

Lekarz
czwartek, 2 lipca 2020, 09:19

Gdzie davien jest że swoimi pewnymi siebie wynurzynami??? Został przybanowany za obrażanie wszystkich???

PiotrEl
środa, 1 lipca 2020, 13:52

Potwierdzona była za to wypowiedź generała USA żeby w Syrii "zabijać ruskich". Publiczna wypowiedź i to wcale nie generała w stanie spoczynku.

Adam S.
czwartek, 2 lipca 2020, 08:08

Chodziło o zabijanie rosyjskich "ichtamnietów", do których Moskwa się nie przyznaje. Tu natomiast mamy zabijanie amerykańskich żołnierzy, którzy występują otwarcie pod własną flagą. Jeśli Rosja płaci za zabijanie amerykańskich żołnierzy, niech będzie gotowa na konsekwencje. Niech nie udaje "sojusznika w walce z terroryzmem", skoro sama opłaca terrorystów.

Fanklub Daviena
środa, 1 lipca 2020, 18:47

Jednak mam nadzieję, że Rosjanie finansują zamachy na amerykańskich żołnierzy - należy się to Amerykanom - karma powinna działać i Amerykanie powinni doświadczać tego, co wyrządzali innym! :)

Davien
czwartek, 2 lipca 2020, 14:33

Jak widac kiepsko zyczysz Rosji:)) Wypowiadanei wojny USA to nei jest najlepszy pomysł ruski trollu.

w Montanie zabraklo karteczek
niedziela, 5 lipca 2020, 04:16

To dopiero ichtamniecie z Montany. Jak zwykle centrala nie dostarczyla karteczki i znowu musiales pisac 2z glowy", co bardzo slabo ci ostatnio idzie. To kto chce ta wojne USA wypowiadac ichtamnietku, bo nic nikomu na ten temat nie wiadomo?

środa, 1 lipca 2020, 18:12

No to udowodnij to :)

yaro
środa, 1 lipca 2020, 11:50

NYT to jak u nas Wybiórcza ....

R
środa, 1 lipca 2020, 11:38

"kłamstwami" a dlaczego cudzyslow?

Aa
środa, 1 lipca 2020, 11:55

Zapewne dlatego, że to słowo to akurat cytat.

Tweets Defence24