Erdogan chce "postępu w relacjach" z Unią Europejską

13 października 2020, 10:35
2020-10-01-tbmm-konusma
Fothtwww.tccb.gov.tr
Reklama

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek przez telefon przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi, że potrzebny jest postęp w poprawianiu relacji między Ankarą a Brukselą – przekazała kancelaria szefa tureckiego państwa.

W obliczu wzrostu napięcia między Turcją a Grecją we wschodniej części Morza Śródziemnego Erdogan powiedział Michelowi, że Turcja spodziewa się "konkretnych kroków" ze strony UE w sprawie zorganizowania konferencji regionalnej z państwami z rejonu tego akwenu.

Grecja zaś "kontynuuje działania w celu eskalacji napięć we wschodniej części Morza Śródziemnego pomimo podejścia Turcji, opartego na dobrych intencjach" - przekazała kancelaria Erdogana.

Turecka marynarka wojenna poinformowała w niedzielę wieczorem, że statek badawczy Oruc Reis będzie od 12 do 20 października prowadził badania sejsmiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu greckiej wyspy Kastelorizo. Oprócz niego badania mają także prowadzić dwie inne jednostki, Ataman i Czyngis-chan.

Wywołało to w poniedziałek ostrą reakcję szefa dyplomacji Grecji Nikosa Dendiasa, który rozmieszczenie tureckich statków badawczych na spornych wodach w pobliżu greckich wysp nazwał zagrożeniem dla pokoju.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Johny
środa, 14 października 2020, 11:51

Niedługo zażąda eksterytorialnego korytarza przez Europę do Arktyki.

Wojmił
wtorek, 13 października 2020, 22:48

Europa niech pozostanie Europą... bez azjatyckich wpływów i afrykańskich też...

Hektor
piątek, 16 października 2020, 21:44

EU upada..sprytna Great Brytania nie bez powodu ucieka!!chyba nie chcą zostać pod gruzami. No mają tradycję-historie i znają się na tym jak nikt!!nie trzeba dziwić...

rED
wtorek, 13 października 2020, 13:26

Na pewno Grecja poprze aspiracje Turcji w UE.

stary Polak
sobota, 17 października 2020, 00:17

UE bardzo długo trzymała Turcję w przedpokoju, upokarzając ją do skutku. Tzn. do chwili gdy Turcja postanowiła zbudować swoją pozycję poza UE. O tym że Turcja będzie regionalnym mocarstwem wiadomo było od dawna. Niemcy nie chcieli zbyt silnego (gospodarczo, militarnie, demograficznie) uczestnika (konkurenta) UE.

mccp
środa, 14 października 2020, 07:52

Oni już nie mają takich aspiracji. Zdecydowali się samodzielnie budować swoje nowe imperium i podpalać konfliktami kraje ościenne. UE i zachodni świat pokładali w tym kraju wielkie nadzieje, które przełożyły się na lufy skierowane na Kurdów, Syryjczyków, Ormian, a w przyszłości pewnie kolejne państwa.

Pax romana
piątek, 16 października 2020, 21:39

No racja..Turcja 2 razy odmówiła wejść EWG. Odmówili EU jak Grecja weszła 1981r. Unia zaproponowała (ówczesna EWG) wejdzie razem a rozwiązujcie swoje sprawy w EWG..No, wiadomo teraz w grecji rządzą niemczyki...

Tweets Defence24