Erdogan mediatorem między Iranem, a USA?

22 lutego 2021, 11:44
Erdogan_gesturing_Rabia
Fot. R4BIA.com (domena publiczna)
Reklama

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę prezydentowi Iranu Hasanowi Rowhaniemu, że po ostatnich oświadczeniach w sprawie sankcji dostrzegł szansę dla Iranu i Stanów Zjednoczonych. Dodał, że chce zniesienia sankcji USA wobec Teheranu - podała kancelaria tureckiego prezydenta.

„Prezydent Erdogan, który oświadczył, że chciałby, aby nowa administracja Stanów Zjednoczonych zrezygnowała z jednostronnych sankcji nałożonych na Iran i zniosła ograniczenia dobrobytu narodu irańskiego, powiedział, że oświadczenia w tej sprawie w ostatnich dniach otworzyły nowe okno możliwości” - poinformowała kancelaria w oświadczeniu.

Irański minister spraw zagranicznych Mohamad Dżawad Zarif powiedział w niedzielę, że aby wrócić do porozumienia nuklearnego, Stany Zjednoczone muszą znieść sankcje.

Z kolei administracja prezydenta USA Joe Bidena oświadczyła w zeszłym tygodniu, że jest gotowa rozmawiać z Iranem o powrocie do porozumienia, które ma na celu uniemożliwienie Teheranowi nabycia broni jądrowej przy jednoczesnym zniesieniu większości międzynarodowych sankcji, jeśli Teheran powróci do ścisłego przestrzegania zawartych w nim zobowiązań.

image
Reklama

W 2015 r. Iran podpisał umowę nuklearną z sześcioma światowymi mocarstwami (Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami); Teheran zgodził się w niej ograniczyć wzbogacanie uranu w zamian za zniesienie nałożonych nań sankcji gospodarczych. W maju 2018 r. prezydent USA Donald Trump jednostronnie wycofał swój kraj z tego porozumienia, uzasadniając to realizowaniem przez Iran programu rakiet balistycznych.

Kiedy w następstwie wyjścia z paktu USA zaostrzyły sankcje na Iran, Teheran stopniowo oficjalnie odstępował od zobowiązań, zawartych w porozumieniu, a seria incydentów doprowadziła oba kraje na skraj konfliktu zbrojnego. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Monkey
poniedziałek, 22 lutego 2021, 20:07

Erdogan jako gołąbek pokoju:-)))) Ciekawe, co on znowu knuje?

Wojtek
poniedziałek, 22 lutego 2021, 19:58

USA pod wodzą Bidena zmięknie tak, jak zmiękło pod wodzą Obamy. Trump był dzikusem, ale przynajmniej dzikusem który nie bał się zrywać bezsensownych porozumień. Oj biada teraz USA, Chiny, Turcja, Iran czy Rosja już zacierają ręce, bo zaczyna się złota prezydentura i robienie co się podoba.

Arek
poniedziałek, 22 lutego 2021, 15:57

Z jednej strony chciałbym zobaczyć nowe myśliwce w IRIAF ale z drugiej jednak palący się Bliski Wschod to mało pocieszające.

Tweets Defence24