Embraer zwycięzcą przetargu na samoloty szkolno-bojowe dla Filipin

3 grudnia 2017, 14:27
Super Tucano
Fot. embraerds.com
Reklama
Defence24
Defence24

Firma Embraer podała, że została zwycięzcą filipińskiego przetargu na dostawę nowych samolotów szkolno-bojowych dla sił powietrznych tego państwa. Filipiny kupią sześć maszyn A-29 Super Tucano.

Filipińskie siły powietrzne będą drugim w regionie użytkownikiem tego typu - na wyposażeniu swoich sił zbrojnych posiada je też Indonezja. Dostawa dla Filipin ma zakończyć się w 2019 r., wartość kontraktu nie została ujawniona. Nowe samoloty zastąpią wykorzystywane dotychczas Rockvell OV-10 Bronco i SIAI-Marchetii SF-260TP.

Czytaj też: Pierwsze Super Tucano dla Libanu

Producent A-29, firma Embraer, reklamuje swój samolot jako lekką maszynę szturmową i samolot do zaawansowanego szkolenia pilotów. Dane podawane przez Embraera mówią o możliwości wykorzystywania ponad 150 certyfikowanych kombinacji rozmaitego uzbrojenia.

Konkurentem w przetargu był AT-6B Texan II Wolverine produkcji firmy Beechcraft, jednak ostatecznie maszyna ta nie została dopuszczona do końcowej fazy postępowania ze względu na niewypełnienie wymagań technicznych przetargu.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Ślązak
niedziela, 3 grudnia 2017, 17:37

Dobra decyzja bardzo fajny i potrzebny sprzęt do walki z ich odłamem IS

TUBA
niedziela, 3 grudnia 2017, 22:05

Polska powinna mieć tego typu samoloty wchodzące w struktury Brygad Zmotoryzowanych czy Pancernych ..i tak każda w/w Brygada powinna mieć do wyłącznej wyłącznej dyspozycji po kluczu samolotów 3-4 sztuk do działań w zakresie operacyjnym w/w związków taktycznych ..w/w samolociki mają tą przewagę że wylądują na każdym utwardzonym terenie a więc są dyspozycyjne wszędzie ..i mogą oddziaływać od razu na rozkaz d-cy Brygady ..tak że dowódca nie musi tracić czasu na procedury wsparcia lotniczego od Naczelnego poza tym nie potrzebują jak odrzutowce potężnej infrastruktury i zabezpieczenia logistycznego...czy betonowych lądowisk

Ja
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 11:45

Tak,potrzeba nam samolotu szturmowego przy niedostatku myśliwców wielozadaniowych które również mogą atakować cele naziemne.Ten samolot jest nam tak samo potrzebny jak A-10.

tryten
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 03:08

Pokaz gdzie w Polsce masz utwardzone tereny w okresie wiosna , jesien o zimie nawet nie pisze - polecam ladowanie na zasniezonych polach - katastrofa murowana - i przeciwko komu te samolociki mialyby dzialac? Przeciwko Rosjanom z ich OPL? Nie osmieszaj sie

Tweets Defence24