Elita rosyjskich wojsk pancernych przygotowuje się na Zapad-2021

28 lipca 2021, 12:11
T-72B3 poligon mil ru
Reklama

Jednostki należące do 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej przechodzą intensywne ćwiczenia, które rozpoczęły się sprawdzeniem gotowości bojowej i wielokilometrowymi przemarszami w rejon szkoleń poligonowych. Na trasie trenowane jest odpieranie ataków lotnictwa i grup dywersyjnych. W ten sposób sprawdzana jest gotowość jednostek do planowanego na wrzesień ćwiczenia Zapad-2021.

Cykl ćwiczeń, rozpoczęty 27 lipca od sprawdzenia gotowości bojowej i wymarszu z jednostek wraz ze sprzętem, ma objąć około 7 tys. żołnierzy 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, stanowiącej trzon sił rosyjskiej armii w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Treningi, przemarsze i ćwiczenia poligonowe są realizowane na terenie pięciu obwodów: moskiewskiego, niżnonowogrodzkiego, smoleńskiego, iwanowskiego i jarosławskiego.

W ramach działań szkoleniowych, których zwieńczeniem będą manewry Zapad-2021 prowadzony jest szeroki zakres szkoleń specjalistycznych oraz transportem sprzętu i ludzi oraz przemarszami na długie dystanse w warunkach zagrożenia przez lądowe i powietrzne siły przeciwnika.

Wśród aktywnych elementów ćwiczeń pojawiło się m. in. przekraczanie przeszkód wodnych, obrona przed atakami na sieci transportowe, ale również tworzenie bezpiecznej sieci łączności między jednostkami wojskowy na dystansie ponad 500 km oraz walki radioelektronicznej połączonej z rozpoznaniem, identyfikacją i eliminacją przeciwnika. Innym interesującym elementem są rozbudowane ćwiczenia walki w terenie zurbanizowanym, zdobywania budynków i likwidacji oporu w silnie ufortyfikowanych obiektach. Wykorzystano w nich m. in. budynki przeznaczone do rozbiórki.

Równie istotne są działania związanych z logistyką, uzupełnianiem paliwa i amunicji ale też odtwarzaniem zdolności bojowych sprzętu w warunkach polowych. Np. na poligonie Mulino oprócz ćwiczeń ogniowych i manewrowych jednostek pancernych oraz zmechanizowanych trenowane są również procedury ewakuacji uszkodzonego sprzętu kołowego i gąsienicowego, jak również naprawy i przywracania gotowości bojowej w warunkach polowych. Są to elementy związane z planowaniem długotrwałych działań bojowych o wysokiej intensywności.

 1. Gwardyjska Armia Pancerna to jeden ze związków operacyjnych wchodzących w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego. Powołana do życia ponownie w 2014 roku, kontynuuje tradycje formacji jeszcze z okresu II wojny światowej. Głównym celem jej powstania była konsolidacja, dotąd niepołączonych pododdziałów pancernych z rejonu Moskwy w wielką jednostkę pancerną szczebla operacyjnego, która ma stanowić swoistą pancerną pięść rosyjskiej armii. Z tego właśnie powodu wchodzące w jej skład pododdziały są uważane za elitarne, a sam związek używa najnowszych wozów bojowych, jakie znajdują się na wyposażeniu SZ FR i jest na bieżąco przezbrajany w kolejne. W jego skład wchodzi po jednej dywizji i brygadzie pancernej i strzelców zmotoryzowanych, a także brygady: artylerii, rakietowa, rozpoznawcza i rakietowej obrony przeciwlotniczej.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
Bolek
piątek, 30 lipca 2021, 11:32

Bo zachód pomagał trudno jest walczyć na dwa fronty a właściwie trzy. Gdyby zaatakowali tylko Rosję to szybko by weszli do Moskwy.

rozpłaszczony
czwartek, 29 lipca 2021, 10:55

Nam 1. Gwardyjska Armia Pancerna nie straszna . Już przemieszczamy nasze Abramsy , Himarsy na pozycje obronne , startują nasze F-35 ... Nie ma ich ? Jak to ? Przecież minister chwali się wszędzie , że kupił .

robo
czwartek, 29 lipca 2021, 10:39

Warto pamiętać że w rosyjskiej nomenklaturze "gwardyjskie" to były jednostki które poniosły najwyższe straty, wg mentalności Stalina: im wyższe straty tym lepiej, to znaczy że chcą się bić! :D

Viktor
czwartek, 29 lipca 2021, 01:23

Na 20tys czołgów zaledwie 500 gotowych na te 500km

hehe
środa, 28 lipca 2021, 21:40

Roskie Krym oddajcier i Gruzji tereny. Przyznajcie się do rozpętania do spółki z Hitlerem wojny i wypłaćcie odszkodowania. A co do artykułu.. Elity elity.... :) skojarzyło mi się z elitarną gwardią pancerną Saddama czyli ruski sprzęt i szkolenie, jaka była jej wartość bojowa w starciu z technologiami zachodnimi każdy pamięta :)

Nerv
czwartek, 29 lipca 2021, 17:48

Ty tak serio? Nie porównuj sadama do ruskich!! Przykład... 3 rzesza miała technologicznie lepszy sprzęt. I jak skończyli?

Blabla
sobota, 31 lipca 2021, 14:14

No i przyszła zima hehe

Naiwny
środa, 28 lipca 2021, 18:50

poprawię cię - tp poprawiaj się dalej. Czerwoni towarzysze to też dzisiejsi Ukraińcy. To Ukraina, Litwa, Estonia, Łotwa czy Gruzja były za ZSRR wylęgarnią krwawych wodzów tego komunistycznego kraju. Kraju którego już nie ma ale za którego spóściznę odpowiadają wszystkie wymienione Państwa a nie tylko Rosja. Zresztą nie tylko te wymienione. PRL czynnie i bez specjalnego przymusu uczestniczył napszykład w tłumieniu Praskiej Wiosny. Jakoś nie słyszałem żeby jakiś polski żołnierz odmówił wykonania rozkazu wkroczenia do Czechosłowacji. Zresztą Zaolzie przedwojenna Polska zajmowała wspólnie z Hitlerem zaj,ującym w tym czasie czeskie sudety. Pakt Mołotow-Ribentrop tylko kopiował wcześmiejsze działania polskich władz.

wert
sobota, 31 lipca 2021, 11:49

nie było NIGDY układu Beck-Ribentrop, NIE było tajnych aneksów, NIE ma tu NAJMNIEJSZEGO porównania, polska reakcja była efektem Monachium w którym Polska NIE uczestniczyła i które ustalenia usiłowała ZŁAMAĆ. Polska namawiała czechów do sojuszu od samego początku. Tajnego emisariusza pokojowego Piłsudskiego wysłanego mimo Stonawy masaryk nawet NIE PRZYJĄŁ, W 38 generalicja czeska chciała sojuszu, nasze wywiady ściśle współpracowały ale benesz wiedział "lepiej". czesi, to widać, są jak żydzi. żydzi bodajże w 68 przyjęli w knesecie ustawę na mocy której wszyscy kapo, judenratowcy, policjanci, donosiciele, zwykli szmalcownicy zostali zwolnieni z wszelkiej odpowiedzialności "bo mieli prawo ratować swoje życie kosztem innego". Od Polaków wymagają heroizmu, poświęcenia i kasy gdy sami w Litzmanstadt getho wydali swoje dzieci do Auschwitza. " Oddajcie im dzieci nasze("skromne"10 tyś) to żyć będziemy"- cytat z przemówienia chaima rumkowskiego. Podobnie czesi, naród który palcem nie kiwnął w swojej obronie, tak w 38 jak i 68, za to potrafił mordować bezbronnych jeńców jak w Stonawie. W 45 też zajęli Kłodzko i szybko zwiali jak LWP zaczęło podchodzić

wert
sobota, 31 lipca 2021, 11:20

Zaolzie zostało przejęte po oficjalnym PRZYJĘCIU przez mięczaka i sowieckiego agenta benesza, polskiego ultimatum. Zamiast żłopać piwsko trzeba było walczyć ale czeskie "bahatery", tak jak w Stonawie gdzie atakujący pułkiem naszą jedną kompanię bagnetami wyrżnęli jeńców, nie byli do tego zdolni. Akcja na Zaolziu była ZŁĄMANIEM przez Polskę Ojropiejskich ustaleń Monachium. Polska NIE była stroną Monachium

Sarmata
czwartek, 29 lipca 2021, 00:06

A te Zaolzie to w jaki sposób i kiedy znalazlo się w granicach Czechosłowacji? I ilu Polakow wymordowały wtedy wojska Czechoslowacji? A Zaolzie do tej pory mowi po Polsku.

dk.
środa, 28 lipca 2021, 20:45

Zaolzia Polska nie zajmowała wspólnie z Hitlerem, pilnie dokształć się w tej kwestii. Z kolei jednym z najbardziej krwawych rosyjskich rewolucjonistów był niejaki Feliks Dzierżyński, traf, że Polak. Ale niepolskiej filozofii wychowanek, podobnie jak II RP nie wspierała filozofii hitlerowskiej. Innymi słowy daruj sobie bajki o polskiej spuściźnie po zbrodniach Hitlera i ZSRR. I to samo z innymi państwami. Owszem, miewają własne zbrodnie na sumieniu, jednak z doktrynami Rosji bez związku.

ito
czwartek, 29 lipca 2021, 07:24

Przeczenie faktom faktów nie zmienia- Zaolzie polska zajmowała rączka w rączkę z III Rzeszą, a II RP- radzę się douczyć, pomocna będzie tu lektura wydawnictw międzywojennych- była zafascynowana ideologią III Rzeszy i wielu oficjeli, przy wydatnym wsparciu kościoła, optowało za jej wprowadzeniem w Polsce. Co do odpowiedzialności za ZSRR naszych dzisiejszych sojuszników napisał prawdę.

wert
sobota, 31 lipca 2021, 11:51

Zaolzie na mocy Monachium "przysługiwało" niemcom. Dlaczego ignoranci tak chętnie się ośmieszają tego nie rozumiem

miś
czwartek, 29 lipca 2021, 12:10

Ale Polska w Zaolziu nie zrobiła Katynia i Ostaszkowa w przeciwieństwie do twoich petersburskich szefów

Jaknikt.
środa, 28 lipca 2021, 20:08

Zaolzie ciosem w plecy zabrali Czesi gdy my walczyliśmy z Rosją Sowiecką. My odebraliśmy co było nasze... . Jak już piszesz - pisz prawdę.

harry2
czwartek, 29 lipca 2021, 11:38

prawda

LMed
czwartek, 29 lipca 2021, 06:04

Ważne! I często zapominane.

Sarmata
czwartek, 29 lipca 2021, 00:07

Zaolzie zostało zabrane Polsce podczas wojny z ukraincami i obrony Lwowa.

nienaiwny
środa, 28 lipca 2021, 20:07

"Pakt Mołotow-Ribentrop tylko kopiował wcześmiejsze działania polskich władz."-w niszczeniu i mordowaniu? raczysz chłopie żartować. Nikt nie mógł się równać czy nawet porównywać z krwawymi reżimami komunistycznymi i nazistowskimi. I za to towarzysze powinniście chodzić zawsze z głową w dół i kajać się aż pamięć ludzka zaginie.

Tani
czwartek, 29 lipca 2021, 07:46

Facet ty kpisz czy o droge pytasz? Zbrodnie nazizmu dla naszego kraju zagrazaly bytowi narodu. O zbrodniach komuny ciezko mowic. Przynajmniej w naszym kraju. Chyba ze jestes Ukrem. Ja nie pamietam zeby ktos opowiadal ze strachem UB we wsi. Natomiast gestapo tak to byl strach. W naszym kraju komuna miala poparcie bo ludziom dala. Co dala? Wez do lapy tzw Manifest Lipcowy i tam masz to napisane. Zeby bylo smieszniej Komuna to byla jedyna wladza co to co obiecala zrealizowala. Innym szlo to gorzej. Faceci tak robili wszyscy wtedy robilismy my robili i Sowieci. Ale jeszcze raz dzieki Stalinowi mamy ziemie ktorych nigdy bysmy nie zdobyli jak i jednorodne spoleczenstwo. Ci Ukrowie polscy to takie malowane lisy. Ich dziadkowie na kolanach przysiegali ze sa Polakami lub Unitami. Przypomne ze glownym kryterium przesiedlen byla religia. Rzymsko-katolicy i Unici jechali na ziemie wyzyskane. Prawoslawni na Syberie lub Ukraine. Byla to tzw Akcja Wisla nie zbrodnia ale rozwiazanie problemu mniejszosci narodowych. Zreszta w Sowietach bylo podobnie katolikow wysylano do ....Wroclawia. Facet zostaw towarzyszy w spokoju swoje zrobili i odeszli.

Patrzący z boku
środa, 28 lipca 2021, 19:08

Macie dzisiaj jakiś ostry dyżur, bo nagle tylu was się tu zleciało?

lizol
środa, 28 lipca 2021, 17:26

Proponowałbym Jug-2021. Bo tam zaczyna się robić gorąco, a na tym kierunku była nie tak dawno totalna klęska.

Przewidujacy
środa, 28 lipca 2021, 15:26

Podobno Napad2021 przewidziany jest na listopad

Jerry
czwartek, 29 lipca 2021, 15:36

Mam wrażenie, że ta jednostka już ma manewry. I coś może być na rzeczy

Mały
środa, 28 lipca 2021, 16:17

Mogliby trochę później bo nie zdążymy się przygotować.

Obserwator
środa, 28 lipca 2021, 14:39

Przygotowania obronne w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Federacji Rosyjskiej w obliczu coraz bardziej agresywnych działań Paktu Północnoatlantyckiego na tzw. flance wschodniej są jak najbardziej zasadne. To jest niezaprzeczalny fakt w przeciwieństwie do bełkotu antyrosyjskiej propagandy.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 20:15

Jak widze najnowszy przekaz Olgino juz sie pojawił:)

ACAN
środa, 28 lipca 2021, 18:06

Nie no k…a ty tak serio .

Bobo
środa, 28 lipca 2021, 23:08

Za to mu płacą w rublach

cccp
środa, 28 lipca 2021, 17:58

u was w ambasadzie to macie dyżury?

Graver
środa, 28 lipca 2021, 17:56

A na czym te agresywne działania NATO niby polegają? Rosja koncentruje siły jak do ataku na kraje bałtyckie i Polskę. NATO nie ma takich sił ,żeby zaatakować Rosję.

Sarmata
czwartek, 29 lipca 2021, 00:11

No już nie wiem. Czytam tutaj ze Rosja ma szmelc a nie sprzęt że jej czołgi są najgorsze na swiecie, ze samoloty to nieloty, Rosjanie umierają z biedy i przepicia ale tutejsze oszołomki dalej się boją tej słabej Rosji. Prawdopodobnie większość forumowiczów to import ze Lwowa bo to ukraincy boją się panicznie Rosji. Przeciętny Polak nawet o Rosji nie myśli. Ma ważniejsze sprawy.

Jerry
czwartek, 29 lipca 2021, 15:41

Zardzewiałym szmelcem w dużej ilości można zrobić krzywdę. Nawet jakby t 34 do wsi dzisiaj wjechał to też by szkody narobił. Ja się bardziej obawiam, że pkt 5 może nie zadziałać i gwarancje bezpieczeństwa będą jak w 39. Pociesza mnie fakt,że mamy jednak na naszym terytorium trochę wojsk USA

Davien
czwartek, 5 sierpnia 2021, 19:45

Jerry, punkt 5 zadziala bo jakby to zignorowali to oznacza rozpad NATO i kto potem takim Niemcom by pomógł w obliczu Rosji? A raz już przerabiali wspólna granicę z Rosjanami.

Źyczliwy
środa, 28 lipca 2021, 16:50

Święte słowa.Wielki szacunek

BUBA
środa, 28 lipca 2021, 16:43

Te belkoty sa przed czy z za Uralu ...

Kiks
środa, 28 lipca 2021, 15:44

Agresywne działania? Bo ktoś dozbraja się? Bełkocz dalej.

Polak
środa, 28 lipca 2021, 15:58

Kiks chodzi o coraz więcej baz amerykańskich przy wschodniej granicy Rosji a nie śmieszne dozbrajanie Polskiej armii

Davien
środa, 28 lipca 2021, 20:16

Rusku, zrozum że te bazy sa tam bo tak chciały państwa na których terenie sie znajdują. A teraz odpowiedz sobie czemu chciały bazy USA a od rosyjskich uciekają jak od dzumy i trądu razem wzietych.

Inż. Mamoń
środa, 28 lipca 2021, 17:29

Coraz więcej baz przy granicy NATO , to mają kacapy .

Eee tam
środa, 28 lipca 2021, 16:02

Parę amerykańskich baz z kilkoma batalionami zagraża całej Rosji ?

Polak
środa, 28 lipca 2021, 18:05

Tył że do tych baz w ciągu paru godzin można rozmieścić większe siły a także dostarczyć broń atomową

Davien
środa, 28 lipca 2021, 20:17

Rusku, a to juz sprawa tych państw i rządu USA a nei Rosji.

A tam
środa, 28 lipca 2021, 17:18

Oczywiście, że nie, setki amerykańskich baz rozsianych po całym świecie terroryzujących ich regiony to przecież lunaparki.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 20:18

Wow a niby gdzie bazy USA terroryzuja kogokowliek. Bo rosyjskei to wszędzie:)

Gnom
środa, 28 lipca 2021, 21:53

W Panamie gdy zawijano ichniego prezydenta, którego USA sam tam wcześniej usadowiło. No ale po aferze z contras był niewygodny.

w.
środa, 28 lipca 2021, 16:33

a w jakim kraju NATO nie ma takich baz?

Gnom
środa, 28 lipca 2021, 15:18

Czyli co, w piątek 17 września Rosja znów przybędzie nas bronić przed "zgnilizną zachodu"? Czyżby zatem znów 1 września Niemcy miały ruszyć nam z pomocą bo 17 przyjdą ruskie (skąd o tym wiedzieli w 1939 roku, ciekawe, nie)? Bądź poważny, W NIEPODLEGŁYCH KRAJACH jakimi są Polską, Litwa, Łotwa, Estonia MOŻE STACJONOWAĆ DOWOLNE WOJSKO ZAPROSZONE PRZEZ WŁADZE TYCH KRAJÓW I RUSKIM NIC DO TEGO (choc moskalom marzy się koniec XVIII wieku w RON lub czasy PRL). Nie jestem fanem obecności wojsk USA w Polsce, ale większość sejmowa (a i raczej obywateli) jest za i "tyle w temacie". A ruskie to są dobre pierogi (bo nie maja nic wspólnego z moskalami, nawet nazwa dotyczy rusi, ale w granicach RON, czyli dzisiejszej Ukrainy).

a
czwartek, 29 lipca 2021, 10:12

a ktoś się pytał obywateli, było referendum? a badanie opinii to wiesz gdzie se możesz .....

123
środa, 28 lipca 2021, 14:58

Oczywiście bo to NATO napadło na Gruzję i Ukrainę :)

Łuki
środa, 28 lipca 2021, 15:16

Nie,napadło na Irak,afagnistan ,Wietnam, Korea, nie wspominając o rewolucjach w libi czy syrii

NIE Łóki
środa, 28 lipca 2021, 17:26

"NATO napadło na Koreę" Rozwiń wątek proszę. Pytanie pomocnicze: na Północną czy Południową....? Może z rozmachu na obydwie? Bo jak wsje znajut to mperailiści! Czy to lichy poziom systemu edukacji czy osobnik wybitny?

Ty najpierw doucz się, Wania.
środa, 28 lipca 2021, 15:43

NATO napadło na Wietnam? Ty zdrowy jesteś? Pomijająć fakt, że w samym Wietnamie mocno namieszali ruscy, aby wciągnąć tam USA. Afganistan? USA tam weszło militarnie i dobrze, bo to było i jest upadłe państwo. Wylęgarnia terroryzmu oraz człołowy producent opium. W Libii to Libijczycy mieli po uszy mordercę Kadafiego. Ktoś tylko podał im lont, ale nie miał pomysłu co dalej. Syrii to już nawet nie chce mi się komentować.

gregoz68
środa, 28 lipca 2021, 15:43

Wielkie Łuki? Podpowiem... napadliśmy:)

historyk
środa, 28 lipca 2021, 15:32

Czyli należy do tego samego grona napastników ? 17 Września 1939 a przedtem 1920 pokazują a jeszcze przed tym 18 wojen z Moskowią są jednoznaczne. Obyczaje bandyckie i tyle.

Tani
czwartek, 29 lipca 2021, 07:53

Historyku od siedmiu bolesci i osmej zgryzoty. Przeciez bylo do przewidzenia ze Sowieci o te ziemie sie upomna. Musieli podpisac tzw Pokoj Ryski bo byli slabi . 17 wrzesnia weszli bo skorzystali z okazji ze mysmy padli. Padlismy na wlasna prosbe bo nie umielismy stworzyc koalicji z nikim. Facet to my wyszlismy na jelopow a nie Sowieci i oto masz do nich pretensje. Ty mysl jak dzis budowac koalicje. Z Ukrami? Oni chca 50 km naszego terytorium i ty chcesz z nimi wspolpracowac?

czarno to widzę
środa, 28 lipca 2021, 16:43

A to nie Polacy spalili Moskwę w 1611 roku?

Przemcio
czwartek, 29 lipca 2021, 07:32

Nie, to było w 1610 i na zaproszenie ruskich bojarów, którzy chcieli Polaka za cara!

Rain Harper
środa, 28 lipca 2021, 21:50

Starą moskiewską taktyką jest wciągnąć przeciwnika i w głąb Rosji i zagłodzić go razem z Rosjanami.

lol
środa, 28 lipca 2021, 21:46

Z tego co pamiętam to sami się spalili a potem uciekli. Śmieszne ?

poprawię cię
środa, 28 lipca 2021, 15:27

Na Afganistan, Wietnam Południowy, Koreę Południową napadli czerwoni towarzysze.

środa, 28 lipca 2021, 17:20

No co ty. Uważasz USA za "czerwonych towarzyszy"?

Graver
środa, 28 lipca 2021, 20:06

To USA osadziło Nadżibulaha swego czasu w Afganistanie ? To USA ruszyło z Wietnamu Płn. na Południe ? To USA zaatakowało Koreę Płd z Północy ?

a
czwartek, 29 lipca 2021, 10:13

Gdyby USA nie poparło islamistów nie byłoby tego co jest teraz

Tweets Defence24