Eksportowe szanse AH-1Z Cobra

3 lutego 2013, 15:02
100802-N-3852A-1366
Bell upatruje szanse na eksport AH-1Z do Korei Południowej, Iraku, Bahrajnu, a później być może Polski - fot. US Navy
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


2 lutego br. przedstawiciele firmy Bell oraz Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych ujawnili szanse na eksportową sprzedaż śmigłowca szturmowego AH-1Z Cobra. Konstrukcja ta jest bowiem na razie eksploatowana wyłącznie przez amerykańskie siły zbrojne.Amerykanie wspominają oficjalnie o trzech państwach zainteresowanych zakupem tej konstrukcji. Mowa o Korei Południowej, Bahrajnie oraz Iraku. W przypadku tego pierwszego wszystko jest na razie wiadomo - AH-1Z jest jednym z kandydatów w przetargu na 36 śmigłowców szturmowych. Atutem tej konstrukcji jest fakt, że Koreańczycy posiadają obecnie Cobry wcześniejszej wersji.

W przypadku pozostałych dwóch państw jest to nowość. Władze Bahrajnu negocjują możliwość zakupu czternastu maszyn (obecnie eksploatują Cobry wcześniejszych odmian), a Irak rozważa zakup dwudziestu czterech sztuk. W przypadku Bagdadu jest to intrygujące, gdyż w życiu cały czas jest umowa na zakup śmigłowców szturmowych Mi-28NE z Rosji.

W bieżącym roku, a także przyszłym możemy być świadkami ofensywy marketingowej firmy Bell w innych częściach świata. Także w Polsce istnieje szansa, że AH-1Z Cobra będzie promowany jako następca śmigłowców Mi-24, szczególnie iż Ministerstwo Obrony planuje zakup dwunastu maszyn tej klasy.

(ŁP)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
cześ grześ
piątek, 27 lutego 2015, 20:12

a mi sie wydaje że Polska ma zakupić 20 śmiglowców bojowych w ramach programu "kruk"

szary
środa, 5 listopada 2014, 19:17

Może trochę poprawek bo jakiś ten artykuł... nie wiem... przez 14 latka pisany od Battlefielda? Jaka Cobra, Viper, Cobra to stara maszyna. PO drodze była jeszcze 1W Super Cobra a 1Z to Viper. Tak widokowo: większa, dwa silniki, cztery łopaty na głównym wirniku. Poczytajcie coś albo pooglądajcie zanim napiszecie bo wiarygodność artykułów pozostawia wiele do życzenia

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama