Egipt:Wojsko udaremniło atak terrorystyczny na Synaju; zginęło 20 osób

22 lipca 2020, 12:04
Egyptian_Military_Police_in_Alexandria
Egipska żandarmeria. Fot.Gigi Ibrahim(CC BY 2.0)
Reklama

Siły zbrojne Egiptu poinformowały we wtorek późnym wieczorem o udaremnieniu ataku terrorystycznego w północno-zachodniej części półwyspu Synaj, w wyniku którego zginęło 2 wojskowych a 4 odniosło rany. Z rąk wojskowych śmierć poniosło 18 terrorystów - podano.

Do ataku doszło w miejscowości Bir al-Abd w muhafazie Synaj Północny, w pobliżu słonego jeziora Bardawil.

Dżihadyści zaatakowali posterunek żandarmerii wojskowej. Jeden z nich miał na sobie kamizelkę z ładunkiem wybuchowym. Pozostali uczestnicy ataku osłaniali go i zapewniali wsparcie.

Podczas pościgu za zamachowcami zostały zniszczone przez armię cztery pojazdy, spośród których trzy miały posłużyć jako samochody-pułapki. W jednym z opuszczonych gospodarstw doszło do strzelaniny, w wyniku której została wyeliminowana większość atakujących - wskazano w komunikacie egipskiej armii.

Zamachy terrorystyczne są przeprowadzane na Synaju regularnie od 2013 r., gdy od władzy ostał odsunięty prezydent Mohammed Mursi wspierany przez Bractwo Muzułmańskie.

Mursi został wybrany na prezydenta w pierwszych demokratycznych wyborach w Egipcie po demonstracjach z 2012 roku, które na fali tzw. arabskiej wiosny doprowadziły do obalenia Hosniego Mubaraka. Jednak po roku, w rezultacie masowych protestów, został on odsunięty od władzy przez wojsko, dowodzone wówczas przez Abda el-Fataha es-Sisiego, który następnie sam został szefem państwa i pozostaje nim do dziś.

W maju rzecznik egipskich sił zbrojnych poinformował, że 15 wojskowych zginęło "w niedawnych" operacjach na Póływyspie Synaj. Zlikwidowano w nich też łącznie 126 osób zaangażowanych działalność terrorystyczną - dodał.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Hiperson
czwartek, 23 lipca 2020, 09:49

Co za hydra nie,lubi sissiego? Ojca narodu

Davien
środa, 22 lipca 2020, 18:41

Wprowadzanie demokracji w tych rysowanych od eklerki "państwach" to jak próba osiodłania krowy. Podobnie zresztą w Polsce, można odnieść wrażenie, że cała ta kampania wyborcza była tylko jednym wielkim dojeniem byka - dużo hałasu a śmietany starczy najwyżej do kawy.

Davien
czwartek, 23 lipca 2020, 08:27

I znowu ruska kiepska kopia sie pokazała. Co wy macie ze tak łatwo was zdemaskować,Olgino?;)

fefe
środa, 22 lipca 2020, 23:20

Ale motłoch spokojniejszy ,bo sam wybrał a do siebie ciężko mieć pretensje . To że demokracja nie jest dla wszystkich podejrzewam że większość średnio inteligentnych ludzi doskonale zdaje sobie z tego sprawe . Demokracja > dwa głosy na tak głupich ludzi znaczy więcej niż jedno na nie mądrego człowieka

yaro
środa, 22 lipca 2020, 18:39

Pierwszy egipski Su-35s właśnie przechodzi próby w locie ...

yaro
czwartek, 23 lipca 2020, 07:50

aktualizacja: "Łącznie w Nowosybirsku-Tołmaczewie wylądowało pięć pierwszych Su-35SE dla tego kraju, 9210, 9211, 9212, 9213, 9214. Albo lądowanie techniczne po paliwo w drodze do Egiptu, albo lądowanie w celu załadunku na Rusłany i następnie lot do Egiptu."

Tweets Defence24