Egipt przejął nowoczesną fregatę rakietową

24 czerwca 2015, 18:25
nrmandie frmm
Fregata "Normandie" przed przejęciem przez egipską flotę. For, AN

Ministrowie obrony Egiptu i Francji wzięli udział w oficjalnej uroczystości przejęcia przez flotę egipską fregaty rakietowej „Normandie” (D 651) typu FREMM. U nowego użytkownika okręt, przekazany przez koncern DCNS, będzie nosić nazwę „Tahya Misr”.

Przekazanie jednostki nastąpiło na mocy umowy sprzedaży okrętu, zawartej 16 lutego tego roku. Okręt miał trafić początkowo do Marine Nationale, ostatecznie jednak zawiśnie na nim bandera egipska. Błyskawiczne tempo realizacji umowy wynika z oczekiwań strony egipskiej, nalegającej na jak najszybszą dostawę, która ma nastąpić jeszcze przed zaplanowanym na 6 sierpnia otwarciem Nowego Kanału Sueskiego. By było to możliwe, rząd francuski zgodził się na sprzedaż praktycznie gotowego okrętu budowanego dla marynarki francuskiej. Od marca tego roku na fregacie trwały prace adaptacyjne i szkolenie podstawowe marynarzy egipskich.

Szkolenie potrwa jeszcze ok. roku, co spowodowane jest dużą automatyzacją jednostki. W tym czasie Egipcjanom towarzyszyć będą pracownicy koncernu DCNS, realizujący poszczególne etapy szkolenia: teoretyczny, lądowy z wykorzystaniem symulatorów oraz praktyczny, w tym w czasie wyjść w morze. Zgodnie z podpisaną umową, za serwisowanie i utrzymanie fregaty w pełnej sprawności w najbliższych pięciu latach będzie odpowiadał koncern DCNS.

(AN)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
rudy102
środa, 24 czerwca 2015, 23:15

Zgroza! Kraj podobno pogrążony w chaosie politycznym i gospodarczym kupuje FREMM-a. A my Zielona Wyspa na mapie Europy, od 25 lat ciągle na etapie planowania, analiz i corocznej zmiany strategii obronnej. Ręce opadają!

rumtumtum
czwartek, 25 czerwca 2015, 13:24

Może lepiej, że Ci opadają jak masz takie bzdurne komentarze pisać. Opóźnienia mamy z wielu różnych względów w tym z powodu nieudolności i fatalnego planowania projektów, nie ma wątpliwości... ale zastanów się ile musieli zapłacić za okręt tej klasy "na wczoraj". Gdyby ktoś taki numer w Polsce zrobił miałby prokuraturę, sądy, związkowców, opozycję, NIK i co tam Ci jeszcze przyjdzie go głowy na karku. Inna sprawa, że taki tryb pozyskiwania sprzętu ma rację bytu w sytuacjach podbramkowych, my w takiej nie jesteśmy.

emes
czwartek, 25 czerwca 2015, 12:19

A wiesz kto za to płacić, bo jeżeli dobrze pamiętam ta fregata i nie tylko jest prezentem od państw arabskich dla wojskowej junty, która rządzi w Egipcie... resztę dopowiedz sobie sam czemu my nie mamy takich okrętów

Bonifacy
czwartek, 25 czerwca 2015, 10:33

Egipt, Izrael maja specjalne finansowanie w USD prosto z USA. Stac ich ponadto wybudowac Kanal Sueski 2, kiedy nas nie stac na przekopanie Mierzei Wislanej. Polska jest najzwyczajniej krajem porownywalnym z wieloma krajami Afryki, Azji i Ameryki Poludniowej czy Srodkowej. PKB Polski przez kilka lat rzadow PO spadlo z miejsca 20 na 23 jesli chodzi o sile nabywcza oraz z 22 na 23 wyrazona w USD.

Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama