Egipt: Powstała największa baza wojskowa na Bliskim Wschodzie [WIDEO]

25 lipca 2017, 13:54
Baza w El Hamam. Fot. www.mod.gov.eg
Baza w El Hamam. Fot. www.mod.gov.eg
Plac ćwiczeń. Fot. www.mod.gov.eg
Baza w El Hamam. Fot. www.mod.gov.eg
"Helipad". Fot. www.mod.gov.eg
Meczet w bazie. Fot. www.mod.gov.eg
Jeden z dwóch kompleksów mieszkalnych. Fot. www.mod.gov.eg
Egipski sprzęt wojskowy rozmieszczony bazie w El Hamam. Fot. www.mod.gov.eg
Reklama

Kilka dni temu nastąpiło otwarcie w miejscowości El Hamam, niedaleko Aleksandrii, w Egipcie największej bazy wojskowej na Bliskim Wschodzie. W jej składzie znajduje się ponad tysiąc budynków użytkowych, 72 specjalistycznych poligonów ćwiczebnych oraz dwa duże kompleksy mieszkalne dla żołnierzy.

Otwarcie nowej bazy imienia Muhammada Nadżiba przeznaczonej dla egipskiej armii w El Hamam niedaleko Aleksandrii odbyło się 22 lipca br. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele trzech państw arabskich, tj. Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu. Oznacza to, iż Egipt zamierza rozszerzyć i zacieśnić współpracę z tymi państwami o wspólne manewry wojskowe w nowym ośrodku poligonowym.

Baza w El Haman będzie podlegała pod Zachodni Region Wojskowy z dowództwem w Mersa Matruh. Na jej infrastrukturę składają się dwa duże kompleksy mieszkalne przeznaczone dla żołnierzy oraz oficerów, wyposażone w budynki sportowe (hale sportowe, baseny, siłownie), meczet i centrum kongresowe, oraz specjalistyczne poligony i strzelnice. Zgodnie z informacjami w bazie znajdują się 72 poligony dla ciężkiego sprzętu wojskowego, dziesiątki różnego rodzaju strzelnic oraz kompleks multimedialnej strzelnicy, przeznaczonej do symulacji najnowszych systemów strzeleckich w różnych warunkach działań. Łącznie cała infrastruktura bazy w El Hamam składa się z ponad 1100 budynków mieszkalno-użytkowych, kilkudziesięciu poligonów i strzelnic oraz 450 nowoczesnych składów paliwa.

Czytaj też: T-90 dla Egiptu. Zamiast Abramsów?

Armia egipska zaprezentowała film z otwarcia nowej bazy prezentujący wyposażenie wojskowe, pojazdy opancerzone i czołgi oraz różnego rodzaju systemy artyleryjskie oraz śmigłowce, które były rozmieszczone w El Haman. Ponadto na filmie możemy zobaczyć wybrane elementy szkolenia oraz zróżnicowaną infrastrukturę bazy.

Zgodnie z oświadczeniem władz egipskich powstanie nowej bazy w okolicach Aleksandrii jest spowodowane chęcią zwiększenia ochrony obiektów i miast nadmorskich w rejonie Morza Śródziemnego oraz wschodniej granicy państwa. Obszar ten jest ważnym ośrodkiem turystycznym, co może spowodować stały wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi. Warto przy tym zaznaczyć, iż rejon delty Nilu już kilkukrotnie przeżywał takie ataki choć do tej pory były one wymierzone głównie w Koptów - egipskich chrześcijan. 

O próbie zwiększenia bezpieczeństwa na granicy egipsko-libijskiej świadczy fakt, iż wcześniej Kair ogłosił utworzenie nowej bazy Barrani położonej w strefie przygranicznej. Obie bazy będą miały na celu zatrzymanie infiltracji kraju przez islamskich bojowników z Libii.

Czytaj też: Trump: Nowe rozdanie na Bliskim Wschodzie [ANALIZA]

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
windy_city
wtorek, 25 lipca 2017, 20:27

oho - Niemcy przyjadą z Turcji?

kim1
wtorek, 25 lipca 2017, 20:18

Skąd taki Egipt ma pieniądze na tyle broni i jeszcze na budowę bazy wojskowej? Przecież gospodarka Egiptu jest słabsza od naszej. Tylko proszę mi nie pisać, że to z powodu kanału Sueskiego.

Gieroj
czwartek, 27 lipca 2017, 11:29

Latwy cel dla zmasowanego ataku rakietowego albo taktyczna bronia A

orca
wtorek, 25 lipca 2017, 19:07

1. Zkad na to oni maja kase? 2. Dlaczego Amerykanie pozwalaja im na rosyjski sprzet? Egipt zawsze wydawal mi sie biednym a tu prosze. Czyzby wymienieni sojusznicy sypneli zlotem?

sojer
wtorek, 25 lipca 2017, 23:22

Egipt jest biedny, ale krajem rządzi armia, więc dla nich nigdy nie brakuje pieniędzy. To państwo w państwie 1. Nie oszczędzają na armii, dostają duże dotacje od Arabii Saudyjskiej i USA. 2. Egipt jest niepodległy, więc za własne pieniądze kupuje też w Rosji, Francji, Chinach... tak samo jak robią to Indie, czy pozostałe Araby,

Smuteczek
wtorek, 25 lipca 2017, 23:13

Skad maja kase? Egipt wspiera zadyme AS w Jemenie. To chyba wystarczy za odpowiedz?

Cleo
wtorek, 25 lipca 2017, 18:47

Czy baza będzie do wynajęcia na ćwiczenia, na przykład przez polskie wojsko?

as
wtorek, 25 lipca 2017, 18:33

Na zdjęciach widac konglomerat starszego sowieckiego i amerykanskiego sprzetu: USA: Palladin ?, vshorad Avenger czy może to OPL Howk ? ZSRR: Szyłka z ZSU23 oraz nie najnowsza wersja Buka (nie Kwadrat czy M3).

ito
środa, 26 lipca 2017, 07:53

"w rejonie Morza Śródziemnego oraz wschodniej granicy państwa"- to morze Śródziemne OK, ale zawsze mi się wydawało, że na wschód od Egiptu to jest raczej Izrael, a nie Libia.

Arado
środa, 26 lipca 2017, 00:50

Z jednej strony taka koncetracja sil i srodkow zabezpiecza przed atakiem terorystycznym ale jest tez latwym celem dla taktycznej broni nukleralnej wschodniego sasiada.O co tu chodzi...?

elbrus
wtorek, 25 lipca 2017, 23:06

No proszę , na forum jak zwykle Polacy piszą ,że Egipt jest biedny to jak stać ich na tak wielkie inwestycje... Może inaczej... Rosja też miała upaść... Ostatnio mój znajomy był w Moskwie... I powiedział mi tyle: Budowa, budowę pogania, gigantyczne inwestycje, przepych i bogactwo a nasza Warszawka to mogła by być jako bardzo wczesne przedmieście gdzieś 200 km przed Moskwą. Inny był w Chinach... I powiedział mi tak: 200 km od Pekinu na jego peryferiach jest 100 razy więcej drapaczy chmur aniżeli w całej Warszawce... Egipt- największy dochód to Kanał Sueski drugi dochód to ropa naftowa, trzeci dochód to turystyka... Egipt i jego rasa panów opływa w luksusie a społeczeństwo... Częściowo, mieszka na cmentarzach ( każdy turysta który był w Egipcie to wie).

Cynik
wtorek, 25 lipca 2017, 17:02

Na pustyni to można wszystko postawić...

Stefan12
wtorek, 25 lipca 2017, 15:42

Islamiści szykują się na armagedon.

fox
środa, 26 lipca 2017, 08:33

Szykują się na Izrael.

Tweets Defence24