Dziewiczy lot japońskiego myśliwca stealth

26 kwietnia 2016, 09:02
Fot. Japońskie Siły Samoobrony

Japonia dołączyła, jako czwarty kraj świata, do elitarnego grona państw posiadających oblatane samoloty myśliwskie o obniżonych charakterystykach radarowych. Koncern Mitsubishi Heavy Industries dokonał oblotu swojej maszyny ATD-X.

Reklama

Zgodnie z komunikatem Mitsubishi Heavy Industries w Kraju Kwitnącej Wiśni dokonano udanego dziewiczego lotu samolotu-demonstratora technologii Mitsubishi ATD-X. Maszyna wystartowała z lotniska Nagoya i w czasie trwającego 23 minuty lotu wykonała podstawowe manewry lotnicze, takie jak nabieranie wysokości, obniżanie i zakręty. Koniec lotu miał miejsce w bazie Japońskich Sił Samoobrony w Gifu.

Mitsubishi ATD-X to samolot wykonany w technologii obniżonej "widzialności" radarowej (stealth), będący demonstratorem technologii. W czasie jego projektowania duży nacisk położono na manewrowość maszyny. Prototyp ten nie będzie produkowany seryjnie, jednak lwia część jego elementów i technologie wykorzystane w jego budowie posłużą do skonstruowania nowego samolotu myśliwskiego.

Według wstępnych założeń wprowadzenie samolotu budowanego na bazie ATD-X odbędzie się obok wdrożenia w Japońskich Siłach Samoobrony myśliwców F-35. Nowe myśliwce zastąpią m.in. maszyny F-15.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
magazynier
wtorek, 26 kwietnia 2016, 23:44

To latający model?

dgdg
wtorek, 26 kwietnia 2016, 09:16

nic specjalnego z tego stealh nie wynika, po co to jaranie się tym, dobre to było 20 lat temu, teraz zbyteczne

vvv
wtorek, 26 kwietnia 2016, 11:35

technologia poszla do przodu i obecnie tylko f-35 moze latac w zasiegu opl rosji takich systemow jak s-300/400 i to jest samolot do przelamywania opl wroga. polataj sobie su-35 ktory jest wielki jak dom, swieci jak pochodnia. kazdy kraj stara sie wprowadzic technologie stealth poczynajac od jeczacej rosji z T-50 ktory zostanie tylo jako prototyp bo nie ma na niego kasy :)

Marek
wtorek, 26 kwietnia 2016, 11:23

Jak widać Japończycy i nie tylko oni mają na ten temat zupełnie odmienne zdanie.

xawer
wtorek, 26 kwietnia 2016, 10:54

Nie wydaje mi się, żeby było zbyteczne! Nawet wykrycie wrogiego samolotu szybciej o parę sekund daje olbrzymią przewagę taktyczną!

Ekspert
wtorek, 26 kwietnia 2016, 21:26

Nie dziwota,że kładą duży nacisk na manewrowość. Po wprowadzeniu cegły f-35 w miejsce myśliwca przewagi powietrznej f-15 nie będą mieli nic manewrującego. Tak samo amerykanie. F-35 może zastąpić dużo samolotów ale f-15 nie zastąpi bo oprócz nich hamburgery mają tylko około 180 f-22,a to dużo nie jest.

Ogrodnik amator
środa, 27 kwietnia 2016, 11:23

Co ci z manewrowości jak przeciwnik wystrzeli rakietę 80 km przed Tobą i nawet jej nie zobaczysz? Liczy się abyś to ty pierwszy go zobaczył, wystrzelił przed nim i wrócił spokojnie do bazy. Pojedynki lotnicze były w czasie II wojny dziś nie uciekniesz przed pociskiem przeciwlotniczym. Amerykanie wiedzą co robią. Ile było szumu jak 10 lat temu wpakowali kupę kasy w armato-haubice Paladin teraz patrząc na Donbas to wiedzieli co robią.

Tweets Defence24