Dzień Kadeta. Szef MON na spotkaniu z klasami mundurowymi

21 maja 2021, 14:46
błaszczak dzień kadeta
Fot. Leszek Chemperek/CO MON
Reklama

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w piątkowych obchodach Dnia Kateda, święcie ustanowionym przez marszałka Józefa Piłsudskiego, upamiętniając kadetów i młodych ludzi, którzy poświęcili swe życia podczas III Powstania Śląskiego. Minister złożył gratulacje klasom mundurowym, podsumowując jednocześnie działalność programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.

Jak poinformowało ministerstwo, szef MON wziął udział w uroczystym apelu upamiętniającym bohaterskich kadetów walczących w III Powstaniu Śląskim. Podczas uroczystości zostały wręczone przedwojenne proporce korpusów kadeckich uczniom wyróżnionych klas mundurowych, które świadczą o wielkiej wiedzy i doskonałym wyszkoleniu wojskowym. Uroczystość odbyła się w Rembertowie na placu apelowym Akademii Sztuki Wojennej.

Pojęcie kadeta zostało ukształtowane, począwszy od szkoły rycerskiej. Wracamy dziś do tego dziedzictwa. To dziedzictwo staje się ważnym elementem naszej tożsamości. Gratuluję Wam tego, że zdecydowaliście się na to, żeby podjąć naukę właśnie w klasach mundurowych. Gratuluję i życzę Wam tego, żebyście kontynuowali swoją służbę dla Polski w Wojsku Polskim. Dziś szczególny, symboliczny – Dzień Kadeta. Jestem o tym przekonany, że Wy jesteście dziedzicami właśnie takich patriotycznych postaw. Jestem o tym przekonany, że służba dla innych w Waszym rozumieniu jest czymś niezwykłym. Gratuluję Waszym nauczycielom, dyrektorom szkół i liczę na to, że co roku będziemy mogli się spotykać i co roku będziemy mogli podkreślać właśnie naszą służbę Ojczyźnie

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Dzień Kadeta został ustanowiony w 1930 roku przez Marszałka Józefa Piłsudskiego na pamiątkę walczących ochotniczo w III Powstaniu Śląski kadetów. Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga i szacunek wśród Ślązaków. Współcześnie od kilku lat przy wsparciu resortu obrony narodowej, następuje reaktywacja społeczności kadeckiej.

Od 2017 roku działa program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. W bieżącym roku szkolnym ruszyła jego IV edycja, obecnie trwa nabór do V edycji, która rozpocznie działalność od września 2021 r. Co więcej, wszyscy absolwenci programów mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe, a także mają możliwość zostać żołnierzami po skróconej służbie przygotowawczej.

Reklama
Reklama

Podczas wydarzenia specjalne przesłanie do uczniów klas mundurowych skierował także Wacław Gąsiorowski, najstarszy żyjący kadet ze szkoły działającej przy armii gen. Władysława Andersa.

Życzę, żeby Wasza przyszłość w Wojsku Polskim stanowiła dla Was satysfakcję, bo to wyzwanie, ale jednocześnie olbrzymia satysfakcja z tego, że służymy innym, że dbamy i troszczymy się o dobro wspólne.

Mariusz Błaszczak

Obecnie we wszystkich programach realizowanych pod auspicjami Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” uczestniczy blisko 11 tys. kadetów uczących się w 440 klasach ze 185 szkół na terenie kraju. W 2020 roku projekt Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych rozpoczął swoją transformację do programu Odziały Przygotowania Wojskowego – docelowego rozwiązania edukacyjnego, który został uruchomiony we wrześniu 2020 roku, a przystąpiło do niego 130 szkół. Od przyszłego roku szkolnego liczba szkół w projekcie OPW zwiększy się o 20 – łącznie będzie ich 147. W nowym roku szkolnym ruszy także program „CYBER.MIL z klasą” Ponadto w 16 szkołach zostaną uruchomione klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

image
Fot. Leszek Chemperek/CO MON
image
Fot. Leszek Chemperek/CO MON
image
Fot. Leszek Chemperek/CO MON
image
Fot. Leszek Chemperek/CO MON
image
Fot. Leszek Chemperek/CO MON
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Ja
niedziela, 23 maja 2021, 09:41

Pan minister szuka w szkołach przyszłych żołnierzy bo zaraz nie będzie komu służyć w tej armii.

Jarosław K
sobota, 22 maja 2021, 18:59

to już Ślunsk nie jest V kolumną

Ranyściewy
sobota, 22 maja 2021, 08:45

Dlaczego pni tak krzywo te karabiny trzymają? To jakiś nowy chwyt?

p
piątek, 21 maja 2021, 23:43

Skąd ta pewność, że budzili postrach postrach w oddziałach wroga i szacunek wśród Ślązaków.

Monkey
piątek, 21 maja 2021, 19:25

Niektórzy pewnie będą się śmiać, aleja twierdzę iż to dobrze, że takie świeta są organizowane. Prosze pamiętać, to jest 11,000 potencjalnych żołnierzy i żołnierek.

stary wojak
sobota, 22 maja 2021, 13:46

Ale o Dzieciach Lwowskich nie napisano bo to niepolityczne,a to właśnie pamięć o nich była podstawą ustanowienia tego święta.

AWU
niedziela, 23 maja 2021, 06:25

Mylisz pojęcia, "Dzieci Lwowskie" to po pierwsze nazwa c.k. Galicyjskiego P.P Nr30 ze Lwowa/Stanisławowa który w 1918r stał się 40 p.p. WP. Chyba masz na myśli Orlęta Lwowskie? Natomiast Korpus Kadetów powstał w listopadzie 1918r w austriackiej szkole kadetów w Krakowie Łobzowie i dopiero w poł 1921r przeniesiono go do Lwowa. Trafił tam m.in mój dziadek który służył od 15-go roku życia na froncie w II Bryg Legionów (Galicja/Karpaty, front włoski, wojna bolszewicka) a po wojnie Piłsudski odesłał takich "młodocianych" jak on do Korpusu w celu dokończenia przerwanej nauki i zdobycia matury wojskowej ... I podstawą tego święta jest jak napisano powyżej udział ochotników z KK nr 1 w Powstaniu Śląskim ..

Andrzej
sobota, 22 maja 2021, 22:32

Orlętach Lwowskich - jeśli już. Ale -co do szczegółów masz rację. Ukraina to nasz tzw."strategiczny sojusznik" więc jak można...

Tweets Defence24