Działko 20 mm również dla śmigłowców

15 listopada 2019, 15:40
THL20 JSabak 71018
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Możliwości techniczne oraz potrzeby operacyjne współczesnych śmigłowców powodują ciągły rozwój uzbrojenia pokładowego. Jednym z jego efektów jest udoskonalenie działek i karabinów maszynowych, które pomimo coraz mniejszej masy zyskują na precyzji i sile ognia. Obecnie rośnie popularność działek 20 mm, mogących dziś zastępować słynne „półcalówki”, czyli karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm. Przy zbliżonej masie broni, zapewniają one znacznie większy zasięg i siłę ognia.

Zobacz także
Reklama

W przypadku lotniczego uzbrojenia lufowego kluczową kwestią jest zadanie, jakie ma wykonywać. Czy chodzi o skuteczną eliminację celu, penetrację pancerza lub zniszczenie istotnych elementów sprzętu, eliminację siły żywej czy też „przyduszenie” przeciwnika do ziemi za pomocą dużej siły ognia. Mówiąc krótko, to wybór pomiędzy dużą siłą lub dużą szybkostrzelnością. W przypadku śmigłowców na jednym krańcu znajdują się działka lotnicze kalibru 30 mm o szybkostrzelności kilkuset strzałów na minutę, a na przeciwnym są karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm, coraz częściej wielolufowe o szybkostrzelności kilku tysięcy strzałów na minutę.

Działka dużego kalibru stosowane są przede wszystkim w zasobnikach podwieszanych oraz jako główne uzbrojenie wieżyczek w śmigłowcach wsparcia i szturmowych, gdyż pozwalają na skuteczne zwalczanie celów opancerzonych. Karabiny maszynowe, ze względu na niewielką masę i dużą szybkostrzelność, stanowią w głównej mierze uzbrojenie strzelców pokładowych w maszynach wielozadaniowych, transportowych i wsparcia bojowego.

image
Stosowane w uzbrojeniu śmigłowców zasobniki z karabinami maszynowymi 7,62mm i 12,7 mm (na zdjęciu czarne) oraz zasobnik NC621 z działkiem 20 mm (zielony w środku). Fot. J.Sabak

Pewnym kompromisem stały się wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm, które zapewniają szybkostrzelność około 700-800 strz/min i mają dostateczny kaliber, aby skutecznie razić większość celów. Broń ta jest powszechnie używana jako uzbrojenie pojazdów i śmigłowców bojowych. W przypadku samolotów bojowych ich siła ognia okazała się niewystarczająca już w latach 50-tych ubiegłego wieku, gdy myśliwce takie jak F-86 Sabre przezbrojono z karabinów 12,7 mm w działka 20 mm. Od tego czasu kaliber ten jest coraz bardziej popularny i różne typy amunicji 20 mm stosowane są dziś w wielu maszynach bojowych NATO.

Najbardziej popularne w tej roli jest sześciolufowe działko M61 Vulcan, będące uzbrojeniem myśliwców, w tym F-16 oraz jego lżejsza, trzylufowa wersją M197,  stosowana na śmigłowcach. W ten typ działka uzbrojone są m. in. AH-1Z Viper i A129 Mangusta. Zasilane są one amunicją 20x102 mm.

Lekka broń wsparcia

Francuskie siły zbrojne potrzebowały lekkiego, skutecznego działka 20 mm na amunicję zgodną ze standardem NATO. Tak powstało bardzo lekkie, niskoodrzutowe działko automatyczne Nexter 20M621 zasilane amunicją 20x102mm. Dostępne jest ono w wielu aplikacjach lotniczych, lądowych i morskich, zarówno obsługiwanych ręcznie jak i zdalnie sterowanych. Producent dostarcza je siłom zbrojnym Francji i 25 innych państw, do których w ostatnim czasie dołączyła również Polska. Wariant na podstawie instalowanej na pojazdach oznaczony P20 został zakupiony przez JW GROM od spółki Works 11, która jest dystrybutorem tego systemu w Polsce.

Działko M621 w wariancie P20 dla pojazdów lądowych. Prawdopodobnie w takiej konfoguracji trafi do JW Grom. Fot. R. Surdacki
Działko M621 w wariancie jaki prawdopodobnie trafi do JW Grom. Fot. R. Surdacki

Działko M621 ma masę 45,5 kg, szybkostrzelność teoretyczną do 750 strz./min (regulowaną do poziomu 300 strz./min.) i zasięg skutecznego ognia do 2000 m. Oznacza to, że przy masie zbliżonej do karabinu maszynowego 12,7 mm ma znacznie większy zasięg i siłę ognia, przy odrzucie przy ogniu ciągłym wynoszącym około 2500 N.

Inną cechą jest możliwość użycia szerokiej gamy pocisków, obejmującej również amunicję odłamkową czy przeciwpancerną o dość wysokiej penetracji, wystarczającej np. do skutecznego zwalczania większości pojazdów klasy BTR/BMP. Głównym powodem, dla którego broń tego typu nie wyparła dotąd „półcalówek” jest masa amunicji i jej wymiary. Nabój 20x102 mm M50 waży ok. 0,25 kg natomiast 12,7x99 mm to ok. 0,12 kg.

Konstrukcyjnie Nexter M621 jest prosty w budowie i łatwy w eksploatacji. Broń napędzana jest przez odprowadzenie części gazów z przewodu lufy i w większości trybów ognia strzela z zamka otwartego, co ułatwia chłodzenie. Istnieje także możliwość zastosowania funkcji nazywanej Sniper Shot, czyli pojedynczego strzału z zamka zamkniętego, co znacznie podnosi precyzję. Producent zaznacza, że jest to unikatowa w broni tego rodzaju opcja. Broń dostępna jest w wielu wariantach, z których trzy przeznaczone są do instalacji na śmigłowcach.

Siła ognia łatwa do ukrycia

Pod oznaczeniem Nexter SH20 kryje się wysuwane, drzwiowe stanowisko ogniowe, uzbrojone w działko M621 z zapasem 240 naboi. Jest to moduł przeznaczony do zabudowy na stanowisku strzelca pokładowego w drzwiach bocznych lub na tylnej rampie śmigłowca.

image
SH20 prezentowane podczas MSPO 2019. Fot. J.Sabak

Budowa systemu jest taka, aby w czasie gdy nie jest używany nie przysłaniał światła drzwi, a więc nie ograniczał możliwości załadunku czy wyładunku oraz umożliwiał ich całkowite zamknięcie. Mimo to w czasie poniżej 10 sekund może przejść z pozycji transportowej do bojowej. Moduł SH20 waży 165 kg - z uzbrojeniem ale bez amunicji. W pełnej konfiguracji, wraz z 240 nabojami 20x102 mm masa systemu wynosi 248 kg.

Systemy SH20 zostały w 2018 roku wprowadzone na uzbrojenie śmigłowców H225M Caracal należących do francuskiej eskadry Ed'h 1/67 Pyrénées sił powietrznych oraz eskadry EOS 3 z 4. Pułku Lotniczego Sił Specjalnych ze składu wojsk lądowych. Są to jednostki wspierające działania wojsk specjalnych Republiki Francuskiej i biorące udział w misjach zagranicznych. Działka 20 mm zastąpiły na stanowiskach strzelców bocznych wykorzystywane dotąd karabiny maszynowe FN M2M kalibru 12,7 mm.

Precyzyjny system strzelecki

Działko M621 może również zostać zintegrowane z systemami pokładowymi śmigłowca dzięki wykorzystaniu zdalnie sterowanej, stabilizowanej wieżyczki THL20. Jest to lekki system, którego masa bez amunicji to jedynie 164 kg. Zapas zależny jest od możliwości danej maszyny i może wynosić od 300 do 850 naboi 20x102 mm. Dzięki małej masie, niewielkim wymiarom i niskiej sile odrzutu system może zostać zainstalowany na relatywnie lekkich śmigłowcach, lub też stanowić dodatkowe uzbrojenie maszyn wielozadaniowych w niewielkim stopniu ograniczając ich inne funkcjonalności. Ze względu na prostotę może z łatwością zostać zainstalowane na śmigłowcu w ramach remontów czy modernizacji.

image
Wieżyczka THL20 (na pierwszym planie) i zasobnik lotniczy NC621 (w tle).  Fot. J.Sabak 

THL20 stanowi system uzbrojenia, który dzięki użyciu optoelektronicznych sensorów śmigłowca pozwala na wykorzystanie w większym stopniu takich zalet działka 20 mm jak precyzja i opcja pojedynczego strzału Snajper Shot. Wieżyczka może być sterowana manualnie, lub też np. przez nahełmowy system celowniczy. To ostatnie rozwiązanie zastosowano m. in. na indyjskich lekkich śmigłowcach szturmowych HAL Light Combat Helicopter (LCH) oraz na wielozadaniowych HAL Advanced Light Helicopter (ALH).

W Europie lepiej znanym przykładem wykorzystania wieżyczki THL20 jest rumuński śmigłowiec IAR330L SOCAT (rom.: Sistem Optronic de Cercetare si Anti-Tanc - Optroniczny System Rozpoznawczy i Przeciwpancerny), który wyposażony jest też w głowicę optoelektroniczną i pociski kierowane. Maszyna jest produkowanym na licencji w Rumunii, przeciwpancernym wariantem francuskiego śmigłowca wielozadaniowego AS330 Puma.

Smigłowiec IAR-330L SOCAT uzbrojony w wieżyczkę TH20. Fot. ROAM
Smigłowiec IAR-330L SOCAT uzbrojony w wieżyczkę TH20. Fot. ROAM

Zasobnik lotniczy – narzędzie uniwersalne

Najszerzej stosowana „lotnicza” wersja działka 20 mm typu M621 to podwieszane zasobniki artyleryjskie NC621. Jest on przeznaczony do użycia przez śmigłowce i lekkie samoloty bojowe. Zasobnik został certyfikowany do użycia z kilkunastoma typami śmigłowców i kilkoma samolotami bojowymi. Są wśród nich nie tylko niemal wszystkie maszyny francuskich sił zbrojnych produkcji Airbus Helicopters, ale też Sikorsky Black Hawk, Bell JetRanger/Kiowa Warrior czy samoloty turbośmigłowe Pilatus PC7/PC9.

Zasobnik oprócz działka przenosi też zapas 180 naboi i współpracuje z różnego typu systemami celowniczymi. Może on zostać zintegrowany z innymi typami maszyn, w tym również śmigłowcami znajdującymi się na wyposażeniu polskich sił zbrojnych.

Wprowadzenie M621 na uzbrojenie JW GROM otwiera możliwość szerszego wykorzystania tego systemu uzbrojenia w Polsce. Oprócz pojazdów jednostek specjalnych ten sam typ uzbrojenia mógłby trafić na pokład wykorzystywanych przez nich śmigłowców 7. Eskadry Działań Specjalnych i maszyn innych jednostek powietrznodesantowych.

Wieżyczki THL20 mogą stanowić propozycję w modernizacji śmigłowców szturmowych Mi-24 czy maszyn wsparcia bojowego W-3WA Sokół. W obu przypadkach działko 20 mm zastąpiłoby karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm, znacznie mniej skuteczne, szczególnie w zwalczaniu celów opancerzonych. Natomiast zasobniki NC621 z działkiem 20 mm mogą zastąpić poradzieckie zasobniki UPK-23-250 z działkiem 23 mm.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów Works 11 Sp. z o.o.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 79
Reklama
MAZU
środa, 20 listopada 2019, 12:40

Cześć Davien. Zobacz jak T-72 jest opancerzony w tylnej górnej części kadłuba za wieżą. Jest tam piękna wielka krata (siatka stalowa) nad silnikiem. Helikopter atakując z tylnej górnej półsfery bez problemu zniszczy silnik czołgu, nie wspominając o "zadnich" beczkach z paliwem (jeśli są). A wtedy... Pozdrawiam, M

MAZU
wtorek, 19 listopada 2019, 13:37

W jednej z wersji Ka-52 Aligator zamontowano (na prawej burcie) 30 mm działko 2A42 (takie samo jak w BMP-2). Ma ono mały zakres ruchu (ale wystarczający), natomiast siła ognia jak w BMP-2. Co to oznacza? Że z 300 metrów, atakując od tyłu, można zniszczyć MBT. M

Davien
wtorek, 19 listopada 2019, 19:37

MAZU, chyba rosyjskie T-55/62 bo na inne to 2A42 jest za słabe.

dropik
czwartek, 21 listopada 2019, 11:33

niby nie sieknie 40-50mm ? z góry i abramsa rozwali

Maciek
wtorek, 19 listopada 2019, 10:47

Może to głupie, ale jeszcze lepszy niż 20mm wydaje się granatnik automatyczny 40mm. Siła rażenia znacznie większa, masa mniejsza, brak odrzutu. Wady to cena amunicji i szybkostrzelność.

samJo
poniedziałek, 18 listopada 2019, 22:14

Czyli mamy 3 działka na cała armię ?!

codybancks
niedziela, 15 grudnia 2019, 19:12

Przypomina mi się jak w 39r. kupowano karabiny maszynowe dla wojska od mieszkańców miasta np. Pułtuska !!! I wszystko na nić !!! Oby historia się nie powtórzyła !!!

Wiem co piszę
poniedziałek, 18 listopada 2019, 17:45

Na modernizowanych Sokołach i Mi24 należy montować sprzęt strzelecki krajowej produkcji, by się uniezależnić od obcych dostawców. (nadchodzi PPK MOSKIT) Przemawia za tym interes państwa i zdrowy rozsądek oraz posiadanie wszystkiego co tylko jest potrzebne do takiej modernizacji w naszym kraju. Każde inne działanie należy uznać za sabotaż.

Jan
poniedziałek, 18 listopada 2019, 10:17

Zabawne - ponowne odkrycie koła ;-) W końcu lat 30-tych i początku 40-tych też odkryto, że działka 20 mm są lepsze od karabinów maszynowych. Potrzeba było 80 lat, aby dokonać podobnego "odkrycia". Kolejnym "osiągnięciem" będzie wysłanie człowieka na księżyc. Ponowne, oczywiście - po 50 latach od poprzedniego. Co kolejne? Proch? Ameryka?

eweweer
niedziela, 17 listopada 2019, 23:23

wszystko fajnie, ale o zaletach dzialka nie stanowi tylko jego sila i szybkostrzelność, ale także takie charakterystyki jak chłodzenie lufy - prowadzenie ciągłego ognia bez obawy o zatarcie ( rozhartowanie) , zapas amunicji , możliwość naprawy w" terenie" , brak zacinania się, i wiele innych ...

35mm
niedziela, 17 listopada 2019, 01:00

A co taka cisza o 35mm z Pitu? Licencja jest, wiec mozna robic modyfikacje.

Gnom
poniedziałek, 18 listopada 2019, 07:59

Chyba nie do śmigłowca?

w
wtorek, 19 listopada 2019, 14:25

a dlaczego nie ???? Jak KDA 35 mm "uruchamiamy" juz ponad 20 lat ( od kupna licencji) to powinnismy przez ten czas i to spróbowąc zrobic. a my chyba kupimy niemieckie opracowanie na oparte na tym samy działku

Davien
środa, 20 listopada 2019, 13:30

Panie w a sprawdzi pan sobie mase KDA, doda do tego amunicje po 1,5kg za sztuke a ptem cos pisze:)

w
środa, 20 listopada 2019, 17:07

sprawdz sobie date kupna licencji na KDA i zrób wykaz gdzie to działko zastosowano. I nie mów ze nie mozna. W tym kraju nic nie mozna, mozna tylko zniszczyc odziedziczony przemysł. Bezkarnie. I bredzic o jego odbudowie. Zobacz co Turcy robia o Korei Płd nie wspomne.

Gnom
czwartek, 21 listopada 2019, 08:23

To było działko do Loary. Niestety nasi "geniusze" posłuchali "Davienów" i skasowali nowoczesny jak na połowę lat 90 system opl. Nie tylko nie dołożono rakiet, ale nawet nie próbowano wykorzystać wielu systemów i zdolności opanowanych w ramach Loary (oprócz KDA). Za chwile utracimy i samą zdolność zarówno do produkcji KDA jak i jego amunicji (w tym programowalnej). Nie próbowano nawet na jego bazie tworzyć działka do BWP , bo nie pasowało do standardów USA (nie mylić z NATO) jak Bushmaster. I decydenci i lobbiści powinni za to stanąć przed sądem (kiedyś od razu przed plutonem).

Davien
czwartek, 21 listopada 2019, 16:24

Gnom, raczej posłuchali takiego Gnomka jak ty wiecznie narzekającego i wszystko kwestionujacego:)) A tak na powaznie PZA Loara skasowano z wielu przyczyn. Natomiast co do działka do BWP to wymogiem panie Gnom było ciągle zachowanie pływalnosci a KDA wazy 700kg bez amunicji.

w
niedziela, 24 listopada 2019, 21:14

i dalej nie plywa . Do pływania trzeba go specjalnie przygotowac

Davien
środa, 20 listopada 2019, 22:27

Panei W rozumiem ze nawet nie czytał pan postu wiec ci wyjasnie: jak chcesz na smigłowiec wpakowac wazace 700kg działko z poteznym odrzutem i amunicja wazaca po 1,5kg za sztuke? A podobno myslenie nie boli:)

w
czwartek, 5 grudnia 2019, 20:28

Panie Davien. W normalnym kraju na podstawie jednego działka opracowuje sie jego rózne wresje. Do róznych zastosowań. Takze w lotnictwie. Przykładów jest mnóstwo. Wiec nie gadaj mi tu o masie i udzwigu. I najedno idrugi sa metody. Trzeba chciec a nie pisac abstrakcyjna literature ( nasz ukonany MON)o "analizie programu analizy modernizacji przeddzidzia dzidzi bojowej czy innego uzbrojenia" Włacz mysłenie. Podaj mi 1 opracowanie na bazie KDA. Nie ma zadnego. Cos szczątki naszej MW próbuja ale jak znam zycie to kupia u niemców oparta o KDA armate.

Troll
poniedziałek, 18 listopada 2019, 14:16

Mi24, to taki BWP tylko w powietrzu. 35mm jak znalazł.

Gnom
poniedziałek, 18 listopada 2019, 19:07

To może od razu 120 mm, niejeden generał się ucieszy. A na poważnie, bez szyderstw, to zbyt potężna broń na śmigło.

gnago
wtorek, 17 grudnia 2019, 20:09

nie , zwyczajnie można dostosować na przykład zmniejszając prędkość wylotową pocisków bądź umieszczając blisko środka masy śmigłowca czy w jego osi. A nawet kompensując jego odrzut dodatkową masa reaktywną. Sposobów jest wiele . Ale trzeba decyzji bo pieniądze i tak są płacone

w
sobota, 16 listopada 2019, 22:40

niedawno D24 opisywał dzialko 20 mm Nextera. I juz Grom zakupil. Teraz tez tak bedzie. Wiedza co naszym wodzom potrzeba. Kasy, kasy, wyjazdów

jjj
sobota, 16 listopada 2019, 22:06

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Sokoły i Mi24 zmioernizować w oparciu o produkty rodzimego przemysłu zgodnie z propozycją ukazaną na MSPO2019!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

123
sobota, 16 listopada 2019, 21:04

Brac Oerlikona 35mm z Pitu.

dropik
czwartek, 21 listopada 2019, 11:36

600 kg armata+ wieżyczka , razem pewnie tona. Żeś wyślił .

Pim
poniedziałek, 18 listopada 2019, 10:55

Po co się rozdrabniać: dajmy 75mm to "zdmuchniemy" z wieży czołgowi celowniki... Skoro B-25 H Mitchell w II WŚ miał armatę 75mm, to nie bądźmy gorsi. Mamy Mi24, mamy inżynierów, mamy w muzeach armatę Schneidera. Nic tylko robić... W końcu Mi 24 to solidna ruska konstrukcja, to na pewno da się tam wszystko zamontować...

w
poniedziałek, 18 listopada 2019, 20:25

Aircobra powstała poprzez zabudowe samolotu dookoła działka

Gnom
wtorek, 19 listopada 2019, 14:29

Tylko A-10 Thunderbolt II. P-39 miał mieć najcięższy element w środku ciężkości aby być bardziej zwrotny i mieć stałe charakterystyki manewrowe. Wyszło, jak wyszło, ktoś nie przewidział zużycia ciężkiej amunicji. Współcześnie masz AC-130 z haubicą 105 mm.

Davien
wtorek, 19 listopada 2019, 19:42

Generalnie to taka konstrukcja P-39 wynikała z braku możliwosci instalacji w innej konfiguracji turbospreżarki wiec silnik wyladował w srodku za kabina pilota. Tyle ze z turbospreżarki wyszły nici, skończyło sie na zwykłej mechanicznej i wyszedł im mysliwiec na niskie i srednie pułapy oraz całkiem niezłą maszyna mysliwsko-szturmowa.

Gnom
środa, 20 listopada 2019, 10:07

To wyjaśnij mi dlaczego ten sam silnik na innych samolotach budowano normalnie, z przodu. Tam nikt nie planował turbosprężarki do Allisona. Ciekawa koncepcja. A były nawet samoloty testowe, np. dla P-40. Do tego powiedz jak jankesi chcieli rozwiązać problem rozwiązany w HS i DB - strzelanie przez wał śmigła.

Davien
środa, 20 listopada 2019, 13:34

Panie Gnom, własnie z powodu turbosprezarki powstałą taka konfiguracja:0 Popatrz na P-38 tyle ze tam upchneli to liniowo w belkach kadłubowych. A co do stzrelania to panei Gnom prosze sobie obejrzec układ napedowy P-39 i w jaki sposób było zamontowane działko bo jak najbardziej rozwiązali ten problem:)

Gnom
środa, 20 listopada 2019, 18:23

Pisałem że rozwiązali, ale prosiłem abyś sprawdził jak i jaki to miało wpływ na układ konstrukcyjny samolotu. Jednak pierwszych słów nie mówiłeś po polsku.

Davien
środa, 20 listopada 2019, 22:28

Panie Gnom, a zapoznał sie pan z napedem np P-40? Ja nie musze sprawdzac bo wiem a za pana odrabiac pracy domowej nie muszę:)

Gnom
czwartek, 21 listopada 2019, 20:38

A w której wersji?

AMF
wtorek, 19 listopada 2019, 04:06

-> Pim. 75 to z góry zdmuchniesz wierzę a nie celowniki. Na celowniki 35 to aż nadto, z odpowiednia amunicją oczywiście. W trakcie 2WŚ montowano nawet powyżej 100mm i jak najbardziej to działało. No i jakoś nie porzucono tego, a może Boforsy są słabsze od 35? ->w: Aircobra czy może Warthog??

w
wtorek, 19 listopada 2019, 14:26

Aircobra która USA dostarczyła w ok 4 tys. szt do ZSRR w czasie II WŚ

w
sobota, 16 listopada 2019, 14:06

Takie podwieszane działka na Sokole widziałem na na przelomie wieków ( w kooperacji z Płd Afryka). Czyli "modernizacja' Mi-24 z Nexterem,. Francuzi umieja dawac

skiud
sobota, 16 listopada 2019, 13:22

Lobbyści w natarciu.. Jak już modernizacja naszych Mi 24 doszła by do skutku, to moim zdaniem jedyne sensowne uzbrojenie zabudowane na stałe w tych śmigłowcach to Bushmaster 30 mm. W wersji W zamiast ruskich 30 stek. W wersji D jeśli by się nadała, Bushmaster tak samo zamontowany jak w wersji W. Kaem na ruskie 12,7 z nosa w wersji D w ogóle zdemontować. Oczywiście może bardziej opłacalne, było by w ogóle zdemontowanie stałego, a zarazem starego ruskiego uzbrojenia z naszych Mi 24, a zapas masy i miejsca wykorzystać na dodatkowe opancerzenie i wyposażenie elektroniczne, np. WRE. Uzbrojenie natomiast przenosić w zasobnikach podskrzydłowych - też w starych, dobrze sprawdzonych ruskich jak i nowych kryjących sprzęt NATO. Ale co ja tam wymyślam.. To stary śmigłowiec, pewnie bedą latać w takim stanie jak teraz, jeszcze parę lat aż się rozpadną (nie daj Boże ktoś zginie), a MON będzie dalej analizował i prowadził dialogi. Bo zauważcie Ludzie, MON już co najmniej dekadę analizuje czy te nasze Mi 24 jednak zmodernizować..

dropik
czwartek, 21 listopada 2019, 11:45

serio bushmaster ? ciekawe czemu nie w apaczach ich nie instalowano ? może dlatego , że są za ciężkie i mają za małą szybkostrzelność , dobrą dla bW,P ale nie dla śmigłowca.

Gnom
sobota, 16 listopada 2019, 20:19

Kolego, 30 mm to ma wersja P. Polskie D i W mają 12,7 mm. A Mi-24 dość dobrze opancerzony w obszarze kabiny i napędu. A zabudowa nowej elektroniki to mniej miejsca i masy, ale czasami brak zasilania i chłodzenia. A MON przymierza się "jak pies do jeża" już ponad 20 lat.

Gucio77
sobota, 16 listopada 2019, 09:33

My mamy możliwość produkowania działka NS-23 - prędkość wylotowa niższa o 10 m/s a masa NS'a niższa o 9,5 kg. Amunicji kaliber 23 mm mamy pod dostatkiem. Zdecydowanie lepiej pozostać przy kalibrze 23mm niż 20.

Ska
sobota, 16 listopada 2019, 14:22

Pokładowe działko NS-23 to lata 40 XX wieku, i produkowali je tylko Sowieci. Bezsensowne porównanie

w
sobota, 16 listopada 2019, 14:07

wiecz co mozna dostac od Tarnowa ?? A od Nextera i rzadu Francji ???

LMed
sobota, 16 listopada 2019, 03:39

Ale te "poradzieckie zasobniki z działkiem 23mm" mają także zalety pewne.

Gnom
sobota, 16 listopada 2019, 20:22

UPK-23 to zasobnik z GSz-23, 3400-3600 strz./min. i 250 naboi, natomiast 20M621 to 700 strz./min. i 180 naboi. Jest tylko jeden problem z UPK - nie produkujemy ani GSz-23 ani amunicji do nich. Gucio, a NS-23 to historia.

vvv
sobota, 16 listopada 2019, 01:31

kolejny sponsorowany artykol z D24. 20mm dziako jest nieskuteczne a tym bardziej pojedyncze 20mm

Wojciech
sobota, 16 listopada 2019, 18:29

No co? Z czegoś trzeba żyć.

tut
piątek, 15 listopada 2019, 21:31

Podsumuje to tak. Nie śmiertelne 23mm..

werte
piątek, 15 listopada 2019, 20:45

Łatwo poszło no to jedziemy... Po GROMie WORKS wciska NEXTERA siłom powietrznym. I lobbing pełną gębą w mediach. PS. Cena modelu dla śmigłowców też pewnie adekwatna na poziomie GROMowej i płacimy powiedzmy skromnie 10 mln euro? Czy może więcej?

Fanklub Daviena
piątek, 15 listopada 2019, 20:01

A jaka jest zaleta zastąpienia lepszych balistycznie i tańszych 23mm 20mm?

niedziela, 17 listopada 2019, 12:00

He he , żadna. Poza tym 23 mm amunicji mamy na tony, produkcja opanowana, tania, nasza a parametry naszej są zupełnie dobre.

R
poniedziałek, 18 listopada 2019, 16:33

Ta amunicji mamy tony ale do ZU-23 a to nie jest lotnicza GSz-23

Szwejk
piątek, 15 listopada 2019, 19:26

Nasze Sokoły i Mi-24 powinny zostać zmodernizowane w oparciu o propozycję pokazaną na targach MSPO 2019 ---- STARE WYSŁUŻONE DZIAŁKA NA MI 24 POWINNY ZOSTAĆ WYMIENIONE NA PRODUKT RODZIMEGO PRZEMYSŁU WKM 12,7 JEDNOLUFOWY BĄDZ WIELOLUFOWY --- KONFIGURACJA GROM/PIORUN Z WKM 12,7 DA BARDZO DUŻE MOŻLIWOŚĆI ZWALCZANIA ŚRODKÓW NAPADU POWIETRZNEGO A DZIĘKI 12,7 RÓWNIEŻ WSPARCIA ------------ WSZYSTKO POWINNO BYĆ OPARTE W JAK NAJWIĘKSZYM STOPNIU O KRAJOWE ROZWIĄZANIA I POLSKĄ LOGISTYKĘ ---------- modernizacja wszystkich Sokołów i Mi-24 da skok jakościowy jak i ilość lepiej wszystkie zmodernizować niż kilka kupić ----- koszt efekt jest kożystniejszy

vvv
sobota, 16 listopada 2019, 12:47

a od kiedy to mi-24 zamiast zwalczac pojazdy opancerzone maja zwalczac niskolecace cele na bliskiej odleglosci?

Gnom
sobota, 16 listopada 2019, 20:29

Od początku. A jak byś nie wiedział używały też R-60 (choć nie u nas). Mi-24 były przeznaczone do zwalczania przede wszystkim celów PANCERNYCH i opancerzonych przy pomocy przeciwpancernych pocisków kierowanych. I Falanga i Szturm były naprawdę dobre w swoim czasie. Pozostałe uzbrojenie, w tym 12,7 służyły do zwalczania celów "miękkich". Dla ciekawości, ruskie źródła pokazują kwity, że M. Mil od początku chciał zabudować działko 23 mm - generałowie 12,7.

Davien
niedziela, 17 listopada 2019, 19:14

Unas chyba był moduł Gad z dwoma Gromami ale nie jestem pewien czy uzywany na Mi-24.

Smuteczek
poniedziałek, 18 listopada 2019, 20:37

Przed Gromami juz wczesniej jak słyszałem była opcja ze Strzałami2 na Mi-2

w
wtorek, 19 listopada 2019, 21:38

była - po 2 szt z kazdej strony. Gdzies mozna znalezc zdjecia w sieci. A takze system minowania zamontowany w drzwiach podobny do Baobaba. Juz nie mówie o wersjach Mi2 dla policji, a SW-3 dla naszej i NRD-owskie policji takze ( nie wiem czy niemcy nie uzywaja dalej). My przechodzimy na Black Hawki

Gnom
poniedziałek, 18 listopada 2019, 08:00

Tylko na Mi-2 i W-3.

Lelum polelum
poniedziałek, 18 listopada 2019, 18:17

Wpisz w wyszukiwarkę: Demonstrator wyrzutni Grom-L (GAD-G) dla śmigłowców.

Gnom
wtorek, 19 listopada 2019, 07:37

Grom-L, czy GAD-G - to nazwy internetowe, bo taki sprzęt nie istnieje. Dla Mesko to Piorun i taka nazwa obowiązywała na MSPO. I jeszcze raz: GAD ze Strzałą był używany tylko na Mi-2 i W-3.

Wojciech
sobota, 16 listopada 2019, 18:34

Wtedy kiedy cele im zagrażają. Zawsze.

Piotr ze Szwecji
piątek, 15 listopada 2019, 18:09

Według mnie 12,7 mm -> 20 mm to "upgrade", a 23 mm i 30 mm -> 20 mm to "downgrade". Znaczy się GROM wymienia z gorszego na lepsze, a wymiana 23 mm i 30 mm na 20 mm to nie jest według mnie dobra rada... a, już szczególnie nie na śmigłowcach uderzeniowych. To byłaby wręcz katastrofa.

Gucio77
niedziela, 17 listopada 2019, 09:30

Alternatywnie możemy iść w NR-37 - działko cięższe o masie 100kg ale pocisk 37mm. Zamontowane na stałe jak w Mi-35P i nie ma problemu ze zwalczaniem pojazdów "lżejszych". Technologię produkcji działka i amunicji mamy.

vvv
sobota, 16 listopada 2019, 12:49

23mm ma takie same osiagi balistyczne jak 12,7mm czy 20mm. mowimy o minimalnej i pomijalnej roznicy przy zwalczaniu celow opancerzonych. dodam ze stanag 5 ktory jest juz niczym specjalnym chroni przed 25mm a stanag 5 przed 30mm. nasze smiglowce sa uzbrojone w 12,7mm WKM :)

Etam
niedziela, 17 listopada 2019, 12:04

Czyżby? Byle dane z wiki sugerują zupełnie coś innego. Zawsze 23 mm ma dużo lepszą balistykę niż słabiutkie 12,7mm. Choćby nasza nowa amunicja podkalibrowa dla Pilic ma o wiele lepsze parametry przebicia niż jakakolwiek 20mm.

Gnom
niedziela, 17 listopada 2019, 19:53

Zauważ, proszę, że amunicja 23 mm z ZU-23 i amunicja 23 mm z GSz-23 to zupełnie inna amunicja, zgadza się tylko kaliber. Nawet wiki wyróżnia oprócz kalibru naboju także chociażby wielkość jego łuski.

antyGnom
poniedziałek, 18 listopada 2019, 09:10

Różnią się tylko spłonką: mechaniczną i elektryczną.

Gnom
wtorek, 19 listopada 2019, 07:40

To załaduj amunicję z kaczki do gieszy - spróbuj, powodzenia. Jak byś widzial to chociaż na zdjęciu, to byś głupot nie pisał.

R
poniedziałek, 18 listopada 2019, 11:02

Amunicja do ZU-23 i GSz-23 jest calkowicie inna ekspercie.23x152 vs 23x115.

LSW
wtorek, 17 grudnia 2019, 21:03

Mało tego. 23x115 do GSz 23 i NS23/NR23 różnią się. Zaznaczone na drewnianych skrzynkach. Przypuszczam, że różnice są w ładunku miotającym. Trochę "pyknąłem" na ziemi z Mi2 i W3.

AMF
wtorek, 19 listopada 2019, 04:26

Żeby jeszcze bardziej ignorantów przytłoczyć dodam, że 23mm też miała kolejną wersję lotniczą stosowaną w IŁach 2. Zaś w NATO 20mm też ma silniejsze wersje "lądowe" z łuskami 128 i 139mm. PS: a krótkie 20 nad WKMami górują przenoszonym ewentualnie ładunkiem, wbrew rewelacjom sponsora pod względem energetycznym aż takiej totalnej przewagi nie mają. O kwestii "salwy sekundowej" nawet nie wspominając.

Gnom
wtorek, 19 listopada 2019, 14:32

Dodaj, ze 20M621 to działko na amunicję 102 mm, a uzbrojeniem np. Rooivalka jest dwustronnie zasilanie działko (tez Giat/Nexter) 20x139mm. Ot drobna różnica, jak pomiędzy 7,62 z TT a z PK

dropik
czwartek, 21 listopada 2019, 11:51

zamiast mało przydatnej armaty lepiej zaoszczędzone pieniądze wydać na coś innego dlatego smigłowca

Gnom
czwartek, 21 listopada 2019, 20:42

I własnie to jest właściwe myślenie - np. lepsze WRE.

Davien
środa, 20 listopada 2019, 22:31

Panie gnom nie, raczej jak miedzy 7,62x39 a 7,62x51mm .

Gnom
czwartek, 21 listopada 2019, 20:41

Jak byś nie zauważył chodziło o porównanie amunicji pistoletowej i karabinowej o tym samym kalibrze. Skoro jednak musisz nawet naboje musisz mieć z USA to miej swoje ostatnie słowo. Pień się dalej.

Tweets Defence24