Reklama

Siły zbrojne

Działania cybernetyczne w czasie ćwiczeń Red Flag – po raz pierwszy w historii

Ćwiczenia Red Flag obejmują nie tylko działania lotnictwa, ale także wojsk obrony powietrznej oraz jednostek odpowiedzialnych za działania w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni. Fot. Senior Airman Brett Clashman/USAF.
Ćwiczenia Red Flag obejmują nie tylko działania lotnictwa, ale także wojsk obrony powietrznej oraz jednostek odpowiedzialnych za działania w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni. Fot. Senior Airman Brett Clashman/USAF.

Po raz pierwszy w 40– letniej historii najbardziej znanych ćwiczeń USAF - Red Flag ich zakres obejmował także działania w cyberprzestrzeni. Miało to ma celu sprawdzenie zdolności osłony wojsk przed atakami w przestrzeni informatycznej.

Zgodnie z informacją Air Force Space Command, osłona informatyczna ćwiczenia Red Flag realizowana była przez 24th Air Force – jednostkę USAF podlegającą pod US Cyber Command. W ćwiczeniu brały udział zarówno zespoły Cyber Protection Team (CPT), których zadaniem jest ochrona systemów komputerowych wykorzystywanych przez walczące wojska, jak i Cyber Mission Team (CMT), zdolne do wykonywania pełnego spektrum zadań w cyberprzestrzeni, włącznie z działaniami o charakterze ofensywnym.

Głównym zadaniem zespołów CPT była osłona połączonego centrum operacji powietrznych w bazie Nellis, stanowiącej serce ćwiczenia Red Flag. Elementy 318th Cyber Operations Group były natomiast odpowiedzialne za włączenie działań cybernetycznych do scenariusza ćwiczeń, w tym integrację działań w przestrzeni informatycznej, powietrznej i kosmicznej. Według wypowiedzi przedstawicieli amerykańskich sił powietrznych, włączenie działań w sferze cybernetycznej do scenariusza Red Flag pozwoliło na prowadzenie ćwiczeń w warunkach bardzo zbliżonych do realiów współczesnego pola walki.

Założeniem ostatniej edycji Red Flag było przećwiczenie konfrontacji z przeciwnikiem wyposażonym w zaawansowaną technologię i zdolnym do działań ofensywnych także w cyberprzestrzeni. Oprócz elementów 24th Air Force w ćwiczeniach brały udział także zespoły CMT z odrębnych struktur US Cyber Command oraz siły państw sojuszniczych. Kolejne edycje Red Flag będą również obejmować działania w przestrzeni informatycznej, aby umożliwić szkolącym się jednostkom przygotowanie do działania w warunkach dynamicznie ewoluujących zagrożeń, także tych mających swoje źródło w cyberprzestrzeni.

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. Darek S.

    No i pewnie Ruscy się przestraszyli i dlatego nie weszli na Wschodnią Ukrainę HA HA HA.

Reklama