Dyspensa od szampana. Whisky ochrzci brytyjski lotniskowiec

2 lipca 2014, 20:38
Do ochrzczenia lotniskowca HMS „Queen Elizabeth” zostanie wykorzystana butelka szkockiej whisky, a nie szampana – fot. Royal Navy

Brytyjczycy postanowili zerwać z tradycją i do ochrzczenia lotniskowca HMS „Queen Elizabeth” użyją butelki whisky, a nie szampana.

Wybrano już nawet rodzaj trunku, który zostanie wykorzystany podczas ceremonii planowanej do przeprowadzenia 4 lipca br. w szkockiej stoczni Rosyth. Będzie nim „woda życia” („water of life”) z zakładów Bowmore Distillery na wyspie Islay. Na decyzję wpłynął miedzy innymi fakt, że była to pierwsza destylarnia, jaką królowa miała oficjalnie odwiedzić podczas swojego panowania.

Szkoci są dumni, że 4 lipca ich dwa produkty będą zajmowały czołowe miejsce w organizowanej ceremonii – budowany przez nich okręt oraz wyrabiana whisky.

Jak się zresztą okazało szampan wcale nie był tradycyjnym trunkiem wykorzystywanym do chrzczenia lub wodowania wszystkich brytyjskich jednostek pływających. W przypadku okrętów podwodnych było to najczęściej tradycyjnie warzone piwo. W przypadku okrętów nawodnych był to szampan, ale jak się okazało nie od początku. W czasach admirała Nelsona używano prawdopodobnie madery lub brandy.

Natomiast w 1996 r., przy wodowaniu fregaty typu 23 HMS „Sutherland” Lady Walmsley wykorzystała zamiast szampana butelkę Macallan Single Highland Malt.

Może warto zastanowić się nad dyspensą od szampańskiej tradycji i podczas wodowania naszych przyszłych okrętów wykorzystać polską wódkę i to różnych rodzajów - zaczynając na przykład od „żubrówki”?

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
maniek
czwartek, 3 lipca 2014, 15:37

Będziemy wiedzieli jak ochrzcić Ślązaka, Kormorany, Czaplę i Miecznika, a później będzie kolej na OP... jaki trunek byście wybrali... krupnik, wyborwa, sobieski, żąłądkowa, a może soplica i pan tadeusz do pary przy kormoranach...

Doodik
czwartek, 3 lipca 2014, 10:42

szkoda, że my nie mamy takich okazji aby coś chrzcić;*( .....a mamy fajną wódkę czystą Niebawem Ślązak zacznie rdzewieć i strach będzie w niego czymś rzucać czy nie wpadnie do środka lepiej niech ksiądz pokropi z kropidła winem mszalnym:) Czekać trzeba też na Miecznika , Kormorana II ale to odległa bajka ...bardzo odległa

Piotrek
czwartek, 3 lipca 2014, 03:05

Żubrówka nie jest już polska, należy do Russian Standard.

Mikelek
czwartek, 3 lipca 2014, 01:41

A czy my w ogóle coś będziemy wodować? Wydaje mi się, że taki na przykład Gawron, to prędzej poleci, niż popłynie ;)

sdds
czwartek, 3 lipca 2014, 00:00

Pozazdrościć....a Polska dlaczego nie buduje? dobre pytanie...

marwoj
środa, 2 lipca 2014, 23:11

podejrzewam, że do wodowania zakupią tyle wódki, że można będzie ochrzcić ze dwie floty... a potem zostaną puste butelki w marwoju...

podbipieta
środa, 2 lipca 2014, 22:36

Whiskey znaczy w gaelic aqua vita/I tyle.

Jack Luminous
środa, 2 lipca 2014, 22:25

Dla naszych super jednostek proponuje tradycyjne polskie wino marki wino :p

pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki
środa, 2 lipca 2014, 21:19

a miodem pitnym to nie laska? Póltoraki najlepsze - moźe być teź flasza jakiegoś przyzwoitego polskiego wina z zielonogórskiego "zaglebia" Bachusa... . Co do dyspensy ,to proponowalbym zastosować ja w postaci abstynencji wobec tych POlityków ,co to winami z górnych pólek i za pieniadze podatnika przepijaja za zdrowie Pana premiera - wzoszac toasty "za wieczne jego panowanie"... . A "Królowa Elźbieta" wzmocniona aromatyczna i mocna szkocka niechaj plywa pod bandera Brytów nawet i sto lat!

Zavisza
środa, 2 lipca 2014, 21:07

... jakich polskich okrętów? :D

Tweets Defence24