Dyslokacja sił, Chiny i Rosja tematami podróży Pompeo do Europy

7 sierpnia 2020, 09:47
840_472_matched__pmxgsp_CzaputowiczPompeo
Fot. Tymon Markowski/MSZ
Reklama

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas przyszłotygodniowej podróży do kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, rozmawiać będzie o przegrupowaniu amerykańskich wojsk oraz o Rosji i Chinach — poinformował Departament Stanu.

Rozpoczynająca się w poniedziałek podróż do Czech, Słowenii, Austrii i Polski będzie dopiero trzecim zagranicznym wyjazdem Pompeo od wybuchu epidemii COVID-19. O swoich planach szef amerykańskiej dyplomacji poinformował krótko już podczas środowej konferencji prasowej. Dzień później Departament Stanu podał szczegóły podróży.

Zacznie się ona w Pradze, gdzie Pompeo spotka się z prezydentem Czech Miloszem Zemanem i premierem Andrejem Babiszem. Strony omawiać będą współpracę w dziedzinie energii jądrowej i "wysiłki mające na celu przeciwstawianie się szkodliwym działaniom Rosji i komunistycznych Chin" - podał Departament Stanu. W Pilźnie szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z ministrem spraw zagranicznych Tomaszem Petrziczkiem i upamiętni wyzwolenie miasta przez Amerykanów spod niemieckiej okupacji w 1945 roku.

W stolicy Słowenii Lublanie 13 sierpnia wśród poruszanych tematów będzie energetyka oraz sytuacja polityczna na Bałkanach. Oczekuje się, że wygłoszone zostanie oświadczenie dotyczące sieci 5G.

Dzień później w Wiedniu Pompeo spotka się z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem oraz z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaelem Grossim.

Organizacja ta monitoruje przestrzeganie przez Iran umowy nuklearnej z 2015 roku, z której Stany Zjednoczone wycofały się po trzech latach. Amerykańska administracja próbuje przekonać innych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do bezterminowego przedłużenia embarga na broń wobec Iranu. Obecnie obowiązujące — zgodnie z porozumieniem nuklearnym — wygasa w październiku.

15 sierpnia w Warszawie — jak informuje Departament Stanu — Pompeo spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Omawiana będzie nowa umowa dotycząca obronności, kwestia wychodzenia z epidemii koronawirusa, bezpieczeństwo sieci 5G oraz "poprawa regionalnego (rynku) energii i infrastruktury przez Inicjatywę Trójmorza".

Podczas pobytu w Polsce sekretarz stanu USA upamiętni także Bitwę Warszawską, której setna rocznica przypada 15 sierpnia.

Wizyta Pompeo odbędzie się po tym, jak w zeszłym tygodniu Pentagon przedstawił plan wycofania prawie 12 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Spośród nich 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO, w tym do Polski. Prezydent USA Donald Trump uzasadnia ten krok tym, że władze RFN za mało wydają na obronność.

W ubiegłym tygodniu Warszawa i Waszyngton doszły do porozumienia w sprawie wspólnej umowy dotyczącej wzmocnienia współpracy w sferze obronności. Niebawem – jak podaje MON – po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce ma się zwiększyć o co najmniej tysiąc.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Palmel
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:02

nie ma się czemu dziwić sam wepchnęliśmy Rosję w objęcia Chin w 2015 roku po Ukrainie i odzyskaniu Krymu przez Rosję poprzez nakładanie sankcji na Rosję a Chiny są jeszcze słabsze technologicznie od USA to trzymają się Rosji, amerykanie i NATO teraz chcą oderwać Rosję od Chin ale robią wszystko na wspak np nakładając sankcje na nordstrimy budując bazy wokół Rosji a więc ktoś ma duże problemy i nie wie jak je rozwiązać a Rosja teraz to nie Rosja Jelcyna

Leo
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:50

No i znowu skarci nas że nic nie robimy w sprawie ustawy 447 :-)

Ech
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:36

chca nas wciagnac w jakas akcje przeciw Chimom i Iranowi. obie nam zbefne. lub namowic na sprzet od nich i opate za amerykanskich zolnierzy. Zgodzimy sie na wiekszosc

geostrateg
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:52

Po ostatnim wywiadzie Bartosiaka w Wnet to obawiam się że Pompejusz przywiezie konkretne rozkazy

Pankracy
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:06

Amerykanie CHCĄ sprzedać 4 elektrownie atomowe i Mają ,4 ,rynki Atomówki gen5 to bezpieczny pluton A wirowek nikt nam nie,sprzeda

Kaczor
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:36

Sprawa jasna w Słowenii obecnie maja atomówke w krsko chodzi na starym gen 2 reaktorze westinghouse jeżeli CHCĄ wydłużyć wiek do 2045 to musza zainwestować w,bezpieczny reaktor a ,to im sie opłaca bo bo dostają kasę z UE za czyste powietrze Hahahaha

Tweets Defence24