Dworczyk o wojskach USA w Polsce: "Szansa na stałą obecność"

29 maja 2017, 17:20
Fot. Spc. Thomas Scaggs / U.S. Army
Reklama

W poniedziałek wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk powiedział, że "po 2018 roku wojska amerykańskie będą stacjonowały w Polsce i jest szansa na ich stałą obecność". Dodał, że polska armia przechodzi obecnie "bardzo głęboką reformę". 

Wiceszef MON w rozmowie w TVN24 powiedział, że po 2018 roku wojska amerykańskie będą stacjonowały w Polsce i jest szansa na stałą ich obecność. "Myślę, że to już w tej chwili ma miejsce, bo mimo tego, że to nie jest nazwane, to pokazanie tak długiej perspektywy jest gwarancją tego, że te wojska będą tak długo, jak będzie to potrzebne" - ocenił.

Dworczyk podkreślił również, że polska armia przechodzi obecnie "bardzo głęboką reformę". "Szczególną uwagę należy zwrócić na strategiczny przegląd obronny, który był pierwszą tak poważną analizą tego, w jakim stanie jest armia i jakie powinny być działania podjęte, żeby państwo polskie mogło się samodzielnie bronić" - dodał.

Wiceminister odniósł się również do słów gen. Romana Polki, który w wywiadzie telewizyjnym powiedział, że "armia za ministra Macierewicza przypomina plac budowy". Według Dworczyka, jest to konsekwencja wieloletnich zaniedbań poprzednich rządów. "To są fakty, które są konsekwencją wieloletnich zaniedbań i właśnie w tej chwili następuje reforma, która z tymi problemami pozwoli się polskiemu wojsku zmierzyć" - podkreślił.

"To, że nie mamy systemu obrony przeciwlotniczej (...), to, że mamy problemy z marynarka wojenną - to jest kwestia zaniedbań wielu lat" - zaznaczył i dodał, że w tej chwili MON pozyskuje łodzie podwodne dla armii. "Powinny to być cztery jednostki" - powiedział. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Taumiel
poniedziałek, 29 maja 2017, 18:17

"Powinny to być cztery jednostki" powinny ale jak znam życie będą dwie....

Kick
poniedziałek, 29 maja 2017, 18:17

Pozyskanie OP nie jest pierwszoplanową potrzebą. Co z Homarem, Wisłą, Narwią, Krukiem, ppanc nie mówiąc o reszcie? Budowa OP potrwa wiele lat o wejściu do służby nie mówiąc.

magik
poniedziałek, 29 maja 2017, 18:04

Jeżeli wiceminister MON mówi o łodziach podwodnych, zamiast okrętach, to o czym to dyskutować? Dramat. Ale czego się spodziewać po harcerzu...

ito
wtorek, 30 maja 2017, 08:58

Jak stałe stacjonowanie wojsk amerykańskich ma się do umów międzynarodowych, w których stoi jak byk, że nie będzie stale stacjonowało w krajach byłego UW (stąd sztuki ze stacjonowaniem rotacyjnym)? Czyżby te zapisy nie miały dla pana wiceministra znaczenia? Prawdą jest, ze polska armia cierpi z powodu wieloletnich (ponad dwudziestoletnich) zaniedbań- ale z tym placem budowy to bym nie przesadzał. Sprawa śmigłowców dla floty i armii a konkretnie ich braku jest autorstwa pana Macierewicza, program pancerny upadł, artyleria to wynik działań poprzedniego rządu, BWP i PPKi są nadal w sferze gadania, programy lotnicze to kontynuacja, o marynarce najlepiej ze wstydu nie wspominać... zostaje OT? No i reforma dowodzenia.

sojer
poniedziałek, 29 maja 2017, 17:58

Chciałbym poznać tego Karamanlisa, co sfinansuje OT, OP, OPL, etc. Tylko na to potrzebują lekko 25 mld PLN. Teraz już wiadomo, dlaczego będą Adelaide zamiast Mieczników, 12 zamiast 50 śmigłowców, modernizacja T-72 zamiast Geparda... budżetu nie da się oszukać. Nic się nie zmieniło, tak jak nie było śmigłowców, okrętów i pocisków przed 2015, tak jeżeli będą to tyle co kot napłatał.

muminek
wtorek, 30 maja 2017, 10:42

Dolicz koszty 500+ właśnie okazało się ze będą o kilka mld większe, dolicz koszty obniżenie wieku emerytalnego - kolejne kilka a w przyszłości ponad 10 mld rocznie, miliardy wyrzucone w błoto na bojówki z OT, a no horyzoncie nowe obietnice na mieszkania, 13-e emerytury, itd - trzeba jakoś kupić głosy ciemnych wyborców ... nie będzie żadnych śmigłowców, okrętów podwodnych, nowoczesnych fregat, czołgów, itd ...

muminek
wtorek, 30 maja 2017, 13:36

Hmm ... reforma ?? wyrzucenie z wojska prawie wszystkich generałów i pułkowników mających doświadczenie bojowe, odpowiednie wykształcenie zdobyte na zachodnich uczelniach to jest reforma ?? aha - zapomniałem że popełnili straszliwą zbrodnie - byli awansowani za czasów rządów PO i Komorowskiego ... a co niektórzy nawet za czasów Kaczyńskiego ...

fifko
poniedziałek, 29 maja 2017, 19:25

mam taka nadzieje. stale bazy to bezpieczenstwo na lata.

Marek1
poniedziałek, 29 maja 2017, 23:58

Taaa ... utrzymywanie obcych wojsk na naszym terytorium, to szczyt szczęścia i prestiżu dla Polski. Pytanie tylko po jaka cholerę jest WP ?? Zlikwidować SZ RP i nasilić żebraninę o zwiększenie kontyngentów NATO - wyjdzie taniej i będzie można zakupić samoloty i smigłowiece VIP dla każdego ministra, v-ce i v-ce v-ce.

cios
czwartek, 27 lipca 2017, 22:13

Polska powinna pozyskać f 35 Thhad Himars Tomahawk itp bajery zwiększyć wydatki do 6 % i nie potrzebne Żadne obce woiska

allo
poniedziałek, 29 maja 2017, 18:37

tylko stale bazy dadza nam pewnosc i bezpieczenstwo na dlugie lata. i starac sie o nuclear sharing. nie zapomnijmy ze duzy biznes lubi bezpieczenstwo.

Tweets Defence24