Dwie rakiety spadły w pobliżu ambasady USA w Bagdadzie

24 września 2019, 14:45
U.S._Embassy_in_Baghdad,_Iraq
Budynek ambasdy USA w Bagdadzie / Fot. diplomacy.state.gov

Dwie rakiety spadły w poniedziałek w pobliżu amerykańskiej ambasady w Międzynarodowej Strefie w Bagdadzie, zwanej potocznie Zieloną Strefą. Irackie służby bezpieczeństwa poinformowały, że nie było żadnych szkód ani ofiar w ludziach.

"Dwie rakiety typu Katiusza spadły w pobliżu ambasady USA" - poinformował jeden z oficerów służby bezpieczeństwa, chroniącej Zieloną Strefę. Dodał, że trzeci pocisk wpadł do rzeki Tygrys. Nikt nie przyznał się do tego ataku.

Chcący zachować anonimowość oficer powiedział agencji AFP, że rakiety zostały wystrzelone z południowych rejonów stolicy Iraku, gdzie przebywa wielu rebeliantów, powiązanych z siłami irańskimi.

Mocno ufortyfikowana Zielona Strefa powstała w 2003 r. Obejmuje obszar 10 km kw., a na jej terenie znajduje się wiele urzędów państwowych i zagranicznych ambasad, w tym USA oraz Wielkiej Brytanii. Na terenie tej drugiej swoją siedzibę ma również Ambasada RP. W czerwcu br. podjęto decyzję, po raz pierwszy od 16 lat, o otwarciu Zielonej Strefy dla Irakijczyków.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
magazynier
środa, 25 września 2019, 21:21

Zielona jak dolary?

sża
środa, 25 września 2019, 15:32

To ile już lat Amerykanie wprowadzają demokrację w Iraku?

Davien
piątek, 27 września 2019, 18:17

Nie wiem czy zauwazyłes ale od ładnych kilkunastu lat Irak ma własny rzad, armię i USA nic tam nie wprowadza.

gdzie analiza
środa, 25 września 2019, 01:43

Turcy są niezadowoleni z "śmieciowych" amerykańskich F-16, po tym, jak stali się świadkami nowego rosyjskiego Su-35 w akcji pisze Militarywatchmagazine. Relacje Turcji z NATO i z USA stale się pogarszają. Ankara niejednokrotnie oświadczała o silnym zainteresowaniu w uzyskaniu wysokiej klasy rosyjskiego sprzętuj. Najbardziej znanym wśród systemów uzbrojenia na etapie rozpatrywania znajduje się myśliwiec dominacji powietrznej generacji 4++ Su-35 uzbrojony w rakiety dalekiego zasięgu oraz Su-57. Wkrótce po tym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odwiedził z wizytą airshow MAX 2019 w Moskwie, gdzie wykazał szczególnie duże zainteresowanie rosyjskim myśliwcem Su-57 i myśliwcem dominacji powietrznej Su-35, w nieco mniejszym stopniu lekkim Mig-35, samoloty te zostały wysłane do udziału w wystawie Technofest w Turcji. Turecka publiczność podczas pokazów lotniczych na lotnisku Stambuł-Atatürk była pod wrażeniem elitarnych rosyjskich myśliwców. Pokazy te doprowadziły do wielu bardzo korzystnych porównań z amerykańskim F-16 Fighting Falcon, który obecnie stanowi podstawę Sił Powietrznych Turcji. Szereg amerykańskich i innych mediów, z pewnym zdziwieniem zauważyło, że F-16 został opisany jako "śmieć" w porównaniu z Su-35.

Tweets Defence24