Dwa nowe pojazdy specjalne dla rosyjskiego desantu

11 czerwca 2019, 15:01
Typhoon VDV1
Rosyjski pojazd specjalny Tajfun-WDW z modułem bojowym BM-30-D. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY 4.0

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej planuje wprowadzenie do eksploatacji od 2020 roku dwóch nowych specjalistycznych pojazdów bazujących na MRAP K-4386 Taifun-WDW w układzie 4x4. Pierwszym będzie pojazd przeznaczony do przewozu operatorów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), drugim wóz rozpoznania i pomocy technicznej.

Tajfun-WDW to modułowy pojazd specjalny o samonośnym nadwoziu i hydropneumatycznym zawieszeniu. Opracowano go przede wszystkim z myślą o rosyjskich wojskach powietrznodesantowych. W jego konstrukcji uwzględniono możliwość montażu wyposażenia przeznaczonego dla specjalistycznych odmian, zachowanie wysokiej zdolności do pokonywania bardzo trudnego terenu oraz zapewnienie efektywnej osłony balistycznej i przeciwminowej. Ponadto transporter ten może być desantowany z użyciem specjalnego zestawu spadochronów (platformy desantowej P-7).

Dotychczas pojazd pokazywano z modułem bojowym BM-30-D (z 30 mm armatą automatyczną 2A42 i sprzężonym 7,62 mm km 6P7K).

Przedsiębiorstwo OAO ZSA (Zawod Spiecialnych Awtomobiliej) z Nabierieżnych Czełanach w Tatarstanie, odpowiedzialne za opracowanie Tajfuna, nadzoruje trwające próby obu nowych wersji pojazdu.

MTR-K przeznaczony ma być do prowadzenia rozpoznania i pomocy technicznej. Transporter ten został m.in. wyposażony w systemy pozycjonowania, rozpoznania radiologicznego i chemicznego oraz BSP Orłan-3. Przenosi również zestawy narzędzi specjalistycznych.

Pojazd będzie w stanie prowadzić rozpoznanie i ocenę skali potrzeb wobec uszkodzonego sprzętu na polu walki oraz zapewnieni wsparcie techniczne podczas napraw czy ewakuacji. MTR-K ma ładowność do 3000 kg, uzyskuje prędkość maksymalną 100 km/h (na drodze utwardzonej) oraz zasięg jazdy do 800 km. Przenoszone przez niego uzbrojenie to 12,7 mm wkm 6P49 Kord zamontowany w opancerzonej wieżyczce.

Z kolei Taifun-PVO przewoził będzie dwa lub trzy zestawy przeciwlotnicze, takie jak 9K338 Igła-S lub 9K333 Wierba wraz z obsługą. Ponadto na wozie zamontowane zostanie niezbędne wyposażenie i sprzęt dodatkowy, przeznczony dla operatorów wyrzutni.

Nieoficjalnie mają też powstać na bazie Taifuna-WDW wozy dowodzenia i ewakuacji medycznej. Sam pojazd w WDW ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że powinna to być zasadnicza uniwersalna platforma rosyjskiego desantu, uzupełniona tylko o wozy serii BMD-4/4M, transportery BTR-MDM Rakuszka, czy samobieżne moździerze 2S9 Nona i najnowsze 2S42 Lotos.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Wania
środa, 12 czerwca 2019, 16:26

Czy tylko mi się wydaje, że tylne zawieszenie "siadło" przy pustym pojeździe, bez pełnych zbiorników paliwa, zapasu amunicji i załogi. To co będzie w wariancie bojowym? Widać typową rosyjską urawniłowkę. Czyli poprzyczepiane baków na zewnatrz, walniecie armaty i jakoś to będzie.

środa, 12 czerwca 2019, 18:47

Pustym? Widać ze to używana maszyna, skoro jest testowana to raczej bym zakładał że jest obładowana ponad miarę.Litości z tym szukaniem dziury w całym. Moze to i badziewie a może nie. Ale troche myślenia, podobno ma przyszłość.

Hunter
środa, 12 czerwca 2019, 09:29

Najfajniejsze są te zbiorniki paliwa z boku samochodu, wyglądaja jak zaproszenie, załoga się pewnie cieszy

Fanklub Daviena
czwartek, 13 czerwca 2019, 00:43

Kolejny davienowaty się znalazł... Poczytaj coś mądrego, to będziesz wiedział, że zbiorniki z olejem napędowym nieźle chronią przed pociskami kumulacyjnymi a przy trafieniu innymi wybuchają... tylko w hollywoodzkich produkcjach. Dlatego często są używane jako element opancerzenia (np. BWP-3) i nie tylko przez Rosjan.

Davien
czwartek, 13 czerwca 2019, 13:57

Funku, jak ty bazujesz na filmach klasy C to zal mi ciebie:) Żaden pełen zbiornik paliwa nie wybucha po trafieniu pociskiem natomiast nic ci na Tajfunie nie pomoże po trafieniu kumulacyjnym:) No ale przy twojej zerowej wiedzy...

środa, 12 czerwca 2019, 14:59

Hmmmmm to chyba nie są zbiorniki paliwa.

Rafal
środa, 12 czerwca 2019, 14:03

Pierwsze czy to napewno to sa zbiorniki z paliwem i za duzo filmow z Hollywood sie kolega na ogladal.

Davien
środa, 12 czerwca 2019, 21:19

Nie wiadomno czy to zbiorniki, na jednych zdjęciach są , na innych w wersji z Kornetami-D nie ma, ale najprawdopodobniej tak, nie bardzo gdzie w MRAP-ie jest je umieścic.

vvv
środa, 12 czerwca 2019, 13:21

a gdzie maja być? sa pewnie samouszczelniajace sie, oraz kabina jest izlowana. zbiorniki z paliwem nie wybuchaja jak na filmach.

Rzyt
wtorek, 11 czerwca 2019, 19:55

My mamy może 15 pegazow, ale jakich super

MAZU
wtorek, 11 czerwca 2019, 17:30

Doświadczenia syryjskie, plus lekki pancerz i silne uzbrojenie. Czyli już nie pick-up tylko pojazd typu Tigr z działkiem 30 mm. Możemy zbudować podobny pojazd z działkiem 23 mm i pociskami Spike bazując na 4x4 Żubr. Do tego dron na uwięzi i mamy opancerzony, szybki pojazd rozpoznania, który może też nieźle ukąsić. Pozdrawiam, M

vvv
środa, 12 czerwca 2019, 13:23

zubr/tur to cywilne pojazdy udajace wojskowe o bardzo niskiej mobilnosci i pekajacych walach napedowych. zubrom i turom blizej do samorobek syryjskich gdzie osobowki sa obijane blachą niz pojazdowi projektowanemu dla wojska. 23mm po 300m ma osiagi balistyczne kalibru 12,7mm a spike jest za drogi na tak kiepskie podwozie jak zubr

pomz
środa, 12 czerwca 2019, 09:53

Tak, masz racje. Tylko ze mozemy... a sam wiesz ile to u nas trwa. Mozemy zteszta wiele rzeczy. Np ppk zintegrowac z roskiem, nastepce bwp-1, zastąpić lubawki itp itd...

AWS-93
środa, 12 czerwca 2019, 08:56

Możemy nawet na Marsa polecieć. A co tam!!!;) Kluczowe zdania w tym artykule (w tym w kontekście komentarza @Rzyt), to ....: 1. "Przedsiębiorstwo ............., odpowiedzialne za opracowanie Tajfuna, nadzoruje trwające próby obu nowych wersji pojazdu" oraz 2."Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej planuje wprowadzenie do eksploatacji od 2020 roku dwóch nowych specjalistycznych pojazdów bazujących na MRAP K-4386 Taifun-WDW w układzie 4x4".

Tweets Defence24