Dwa bojowe wcielenia Hiluxa od PHO

5 września 2014, 10:31
Tylne stanowisko strzelca pojazdu Łomot - fot. J.Sabak/D24
Boczne stanowisko strzeleckie samochodu Łomot. - fot. J. Sabak/D24
Łomot - fot. J.Sabak/D24
LPU-1 Wirus . W głębi widać pojazd Łomot. - fot. J.Sabak/D24
LPU -1 Wirus - fot. J,Sabak/D24
Kabina Wirusa - fot. J.Sabak/D24
Łomot - fot. J.Sabak/D24

Podczas MSPO w Kielcach na stoisku PHO duże zainteresowanie wzbudziły lekkie opancerzone pojazdy terenowe, które mogą niebawem trafić na wyposażenie Wojska Polskiego. Jednym z nich jest kandydat na następcę wysłużonego Honkera w wersji specjalnej, noszącej nazwę „Łomot”. Drugi to Lekki Pojazd Uderzeniowy LPU-1 „Wirus”. Co ciekawe, obie konstrukcje wykorzystują podzespoły popularnego samochodu terenowego Toyota Hilux.

LPU-1 Wirus był już prezentowany na zeszłorocznym MSPO. To lekka maszyna klasy LSV (Light Strike Vehicle) przeznaczona dla oddziałów specjalnych, aeromobilnych oraz formacji spadochronowych. Priorytetem przy jego konstrukcji była więc niewielka masa, wysoka mobilność i udźwig.

Kabina Wirusa - fot. J.Sabak/D24

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań uzyskano pojazd o masie własnej 1700 kg i udźwigu maksymalnym 1,3 tony. Przy tym może się on poruszać z prędkością do 140 km/h a maksymalny zasięg po drodze to 1200 km.

Wirus posiada ochronę na poziomie 1 zgodnie ze standardem STANAG 4569, czyli chroni przed ogniem broni ręcznej. Uzbrojenie może być instalowane na 3 stanowiskach (przednim, górnym z obrotnicą i tylnym). Może ono obejmować szeroką gamę karabinów maszynowych od kalibru 5,56 mm do 12,7 mm i granatnik automatyczny 40 mm. Maszyna posiada też możliwość przewożenia moździerza kalibru 60 mm i wyrzutni MANPADS GROM.

LPU -1 Wirus - fot. J,Sabak/D24

Wirus wykorzystuje wiele podzespołów popularnego samochodu terenowego Toyota Hilux, dzięki czemu łatwo i tanio można pozyskać części zamienne, niemal w każdym zakątku świata. Dążenie do ograniczenia masy pojazdu wymogło jednak zastosowanie np. innej, lżejszej ramy.

Łomot - fot. J.Sabak/D24

 

W znacznie większym stopniu komponenty Toyoty Hilux wykorzystuje pojazd terenowy „Łomot”, należący do rodziny pojazdów wielozadaniowych oferowanych przez PHO w postępowaniu o kryptonimie Mustang. Dotyczy ono dostawy około 1600 samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności dla Wojska Polskiego. Mają one zastąpić eksploatowane obecnie pojazdy Honker.

Tylne stanowisko strzelca pojazdu Łomot - fot. J.Sabak/D24

Podczas MSPO prezentowano najsilniej uzbrojony wariant bazującego na samochodzie Hilux pojazdu „Łomot”, dedykowany jednostkom specjalnym i wyposażony w trzy stanowska uzbrojenia. Pancerz kompozytowy zapewnia mu ochronę na poziomie 1 wg. STANAG 4569, lecz możliwe jest jego dopancerzenie.

Boczne stanowisko strzeleckie samochodu Łomot. - fot. J. Sabak/D24

 Modułowa budowa zapewnia możliwość adaptacji do różnych zadań, a wykorzystanie cywilnych komponentów znacznie ułatwia eksploatację i obniża jej koszty. Pojazd posiada obecnie konfigurację specjalną, osobową i towarowa, jednak modułowa budowa pozwala łatwo stworzyć inne warianty, np. do zabudowany specjalistycznych systemów lub innego wyposażenia. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
oupss
sobota, 5 sierpnia 2017, 16:16

Tym powstrzymamy ruskich

kokosza
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 09:30

WOW! łomot ma nawet poduszki powietrzne. Rozwiązanie idealne na wojnę ;)

tomek
środa, 3 grudnia 2014, 23:38

w złomocie przeoczyli naklejkę informującą jak zapiąc dzidziusia w foteliku i pasach, mogli dokleic koleją ostrzegającą przed gorącymi łuskami z pekaśki ... co by sie maluch nie poparzył i nie nabił sobie goza o kolbę :-)

wolf
niedziela, 2 listopada 2014, 00:32

Dział marketingu się popisał. No wirus??? Jest coś takiego jak wpływ nazwy na postrzeganie produktu. To jakby nazwać samolot NIELOT. Dobrze że nie nazwali go Stachur...na część wiadomo kogo

eeetaam
wtorek, 9 września 2014, 08:38

Krokus, Bakcyl !!! Zacznijcie propagaować armię wśród cywilów ogłszając konkurs na nazwę. ;-)

Wesoły zwacz
wtorek, 9 września 2014, 08:36

Dobrze,że nie Łomatko! ;-) Żabka, Ropuch, Paśkoń, Srulec, Gekon, Traszka, Ważka, Bzyk-acz.Plwacznik,...Proponuje dla tej wielkości cos kąśliwego: giez, szeszeń, osa ;-), truteń, komar ;-),pszczółka ;-), Majka, Gutek, Kobra. Boa, Rak, Kolec, Oścień, Żądło, Pchła, Wesz, Róg, Kieł, Sztylet, Klinga, Noż, Piła, Igła, Siekacz, Obuch, Miecz, szbla, Grot, Drzazgduś, Szlacht, Tłuczek,Ogar, Hycel, ... Świst, Szmer, Wyjec, Maczuga, Młot, Anihil, Potwór, Mastodont, Trepanator, Terminator, Gryzak, Otchłań, Mordor, Piekło,Zgryz, Szpila. Trzepacz, Rwacz, Bebok, Babok, Tesciowa, Zemsta, paskuda, Brzydal, Zaraza, Pyton, Skorpion,Łopatka, Grabki, Misio, ... Może konkurs. Sprytnie zróbmy sondaż jakich słów najbardziej w dzieciństwie albo w ogóle - czego , bali się mali i dziś starsi chłopcy rosyjscy. ;-) I nazwy gotowe !!! ;-)

rych
sobota, 6 września 2014, 15:31

Łomot jest piękny :)

sfsafa
czwartek, 25 września 2014, 19:01

Hehe , polski trał minowy nazywa się Bożena , także może być i Grażyna

Swiatowid
sobota, 31 stycznia 2015, 00:25

To nie polski tylko slowacki, my nie potrafimy nawet tego zrobic!

old school come back pls
piątek, 5 września 2014, 11:47

Łomot? - chciałbym poznać tego "kreatywnego" marketingowca co to "coś" wymyślił

www
piątek, 5 września 2014, 17:33

Jakie to ma znaczenie? Równie dobrze może się nazywać w****dol albo Grażynka (Grażynki wybaczą). Ma być skuteczny.

fkolo
piątek, 5 września 2014, 16:30

świetna nazwa! bez ironii

ziom
piątek, 5 września 2014, 11:44

Szczególnie wirus mi się podoba. Mam nadzieję, że coś z tego będzie i WP to kupi.

Kpt
środa, 10 września 2014, 12:52

Nawet nieźle wygląda, czekam na więcej informacji dotyczących tego modelu. Bardzo dobrze że wzięli się za ten projekt profesjonaliści z Tarnowa oraz Cenrexu bo jak się popatrzy na pierwszy model "wirusa" zrobiony przez amatorów z Bielska to niestety ale pojazd pod względem wyglądu i funkcjonalności był żałosny (widziałem na YT jego prezentacje). Cóż droga zabawa w wojsko ale niech się bawią dalej, może ktoś bazując na tej zabawie zrobi coś interesującego.

czcibor
piątek, 5 września 2014, 11:11

Trzeba opracować i kupić jakiś polski wyrób. Niech ludzie mają gdzie pracować,nasi.

Luk
piątek, 5 września 2014, 20:55

Tak, pod warunkiem, że nie będzie to kolejne wcielenie Honkera. Poza tym LPU-1 Wirus to zdaje się projekt firmy Concept z Bielska-Białej.

Swiatowid
sobota, 31 stycznia 2015, 00:27

Ten Lomot jest doskonaly na rynek panstwa islamskiego. A pieniadze to maja bo sprzedala rope turkom.

Tweets Defence24