Duńskie F-16 uderzą na dżihadystów. Zgoda parlamentu

6 października 2014, 11:43
fot. Wikipedia
Reklama

Duński parlament zgodził się (stosunkiem głosów 94 do 9) na wysłanie siedmiu samolotów F-16 i 140 żołnierzy sił powietrznych Danii do Kuwejtu. Wezmą oni przez 12 miesięcy udział w walce z bojownikami ISIS w Iraku.

Decyzję podjęto pomimo wcześniejszych prób blokowania głosowania przez partie opozycyjne: Lewicę (Liberalna Partia Danii) i Konserwatywną Partię Ludową. Opozycja domagała się jasnych wytycznych co do charakteru wykonywanych na Bliskim Wschodzie zadań.

„Rząd nie potrafi odpowiedzieć, czy jeżeli jesteśmy w stanie wojny to oznacza, że Duńczycy walczący przeciwko naszym wojskom po stronie ISIS mogą być sądzeni za zdradę. Musimy mieć pewność co do tego” – informował szef konserwatystów Lars Barfoed.

Badania wykazały, że 62 procent Duńczyków jest za wysłaniem samolotów do walki z ISIS, a tylko 18% przeciwko. Co więcej, rząd Danii podjął poważne kroki zaostrzające przepisy w celu powstrzymania wyjazdu w rejon działań młodych ludzi, którzy chcą walczyć po stronie islamistów.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
zbroja
poniedziałek, 6 października 2014, 12:15

tez powinnismy wyslac su22, mogly by korzystac z syryjskiej infrastruktury

kzet69
poniedziałek, 6 października 2014, 15:18

Strasznie nisko cenisz życie polskich pilotów... Su-22 nie nadaje się do żadnej akcji wojennej, chyba że typu "kamikaze", pomijam drobiazg że nasze Su nie są zmodernizowane do standardów NATO.

Ganimedes
poniedziałek, 6 października 2014, 15:05

Tylko kto będzie na tyle odważnym, żeby nimi polecieć w strefę konfliktu?

Tweets Defence24