Duński F-16 rozbił się na Morzu Północnym

28 października 2015, 11:27
F-16 Dania
Fot. Forsvaret.dk
Reklama

Duński myśliwiec F-16 rozbił się na Morzu Północnym. Pilot zdołał się katapultować i został podjęty z wody przez śmigłowiec ratunkowy sił powietrznych.

Samolot należał do skrzydła myśliwskiego stacjonującego w bazie Skrydstrups. Pilot zdołał się katapultować i został podjęty z morza przez śmigłowiec ratunkowy sił powietrznych, jest w dobrym stanie. Zgodnie z oficjalnym komunikatem sił zbrojnych Danii do zdarzenia doszło we wtorek 27 października, około godziny 14:30.

Duńczycy prowadzą obecnie działania w celu ustalenia przyczyn wypadku myśliwca F-16. Przed katastrofą w czynnej służbie w Danii znajdowało się 30 maszyn tego typu, w głęboko zmodernizowanym wariancie F-16AM/BM. W raporcie Flight Global Air Forces 2015 podaje się, że duńskie siły powietrzne dysponują łącznie 47 samolotami tego typu – część z nich jest więc zmagazynowana.

Łącznie Dania pozyskała 77 myśliwców F-16A/B, a 62 z nich zostało zmodernizowanych w ramach programu MLU. Maszyny były wielokrotnie używane operacyjnie – uczestniczyły w działaniach nad Kosowem, Libią, Afganistanem oraz Irakiem (w ramach operacji przeciwko IS). Niedawno zdecydowano o zakończeniu ich misji, m.in. ze względu na obciążenie sprzętu i personelu. Liczba duńskich F-16 w służbie była sukcesywnie ograniczana w wyniku redukcji strukturalnych.

Duńczycy planują pozyskanie od 24 do 36 myśliwców nowej generacji, w celu zastąpienia mocno już wyeksploatowanych F-16 (ostatnie planowe dostawy miały miejsce na przełomie lat 80. i 90. XX wieku). W grę wchodzą F-35 (Dania jest uczestnikiem programu JSF  na poziomie 3), a także Eurofighter Typhoon oraz F/A-18 Super Hornet. Stosowna decyzja może zostać podjęta jeszcze w tym roku.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Wojak
środa, 28 października 2015, 21:01

Pan redaktor zapomniał dodać, że pilot miał problemy z podwoziem, które przez kilkadziesiąt minut próbował rozwiązać krążąc, aż dostał rozkaz skierowania Fki nad morze i katapultowania się.

Tweets Defence24