Reklama

Geopolityka

Duńscy i niemieccy żołnierze na Łotwie

Fot. Visual Information Specialist Markus Rauchenberger/US Army
Fot. Visual Information Specialist Markus Rauchenberger/US Army

Na Łotwie odbywają się obecnie ćwiczenia z udziałem duńskiej piechoty zmechanizowanej oraz żołnierzy Bundeswehry. Są one elementem działań na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Ćwiczenia z udziałem Duńczyków mają potrwać do końca września. Do działań wydzielono kompanię piechoty zmechanizowanej, liczącą około 180 żołnierzy i wyposażoną w bojowe wozy piechoty CV-9035 Mk III. Na Łotwę trafił również pododdział wydzielony przez Bundeswehrę, który także bierze udział we wspólnych szkoleniach z łotewskimi żołnierzami. O rozlokowaniu jednostek poinformowano w drugiej połowie sierpnia.

Niemcy zapowiadali wcześniej, że w ramach operacji „Persistent Presence” (ang. Ciągła Obecność) na Łotwie i w Polsce zostaną czasowo rozmieszczone kompanie piechoty zmechanizowanej, odpowiednio z jednostek 10. i 1. Dywizji Pancernej. Pierwsze ćwiczenia rotacyjne Bundeswehry zostały już zrealizowane – na Litwie była czasowo obecna kompania zmotoryzowana z brygady niemiecko-francuskiej. Według dostępnych informacji Niemcy wezmą udział m.in. w ćwiczeniu Dragon, jakie zostanie zorganizowane w Polsce jesienią.

Inny pododdział tej jednostki wraz z artylerią wziął udział w polskiej części ćwiczenia Saber Strike w czerwcu br. Szef sztabu duńskich wojsk lądowych generał major Hans-Christian Mathiesen podkreślił w wypowiedzi przytaczanej przez sargs.lv, że szkolenia realizowane obecnie na Łotwie mają za zadanie przygotowanie do działania w warunkach pełnego spektrum zagrożeń. W praktyce oznacza to branie pod uwagę w scenariuszach ćwiczeń konwencjonalnego konfliktu. Wcześniej bowiem Duńczycy brali udział w operacji stabilizacyjnej w Afganistanie.

Na Łotwie jest obecny również rotacyjny pododdział US Army. Natomiast w drugiej połowie września (od 14 września) mają się odbyć manewry Silver Arrow, z udziałem ponad 1000 żołnierzy sił sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Kanady.

Omawiane szkolenia odbywają się w ramach środków wzmocnienia wschodniej flanki NATO, przyjętych na szczycie w Newport. Duńczycy już wcześniej brali udział w manewrach rotacyjnych sił lądowych. Pododdział rozpoznawczy był czasowo obecny na Litwie, duńskie jednostki szkoliły się także podczas manewrów Saber Strike 2014 i 2015. W tym ostatnim wypadku kompania czołgów Leopard 2A5 ćwiczyła w Polsce.

Czytaj więcej: Rusza Saber Strike. Duńskie Leopardy i niemieckie MLRS w Drawsku Pomorskim

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Mario

    jak słyszę wschodnia flanka to mi wymiotować się chce taki wyświechtany tekst. Pozdrawiam

Reklama