Duńczycy wysyłają komandosów i myśliwce do walki z Daesh

6 marca 2016, 10:18
fot. Tim Felce (Airwolfhound)/Wikipedia, CC BY-SA 2.0
Reklama

Rząd Danii ujawnił, że zamierza wysłać żołnierzy wojsk specjalnych i samoloty myśliwskie F-16 do zwalczania islamistów z Daesh w Iraku i Syrii. „Nigdy nie wolno nam rezygnować z walki o pokój i wolność” - napisał w oświadczeniu prasowym premier Lars Loekke Rasmussen. 

Premier Lars Loekke Rasmussen w swoim oświadczeniu prasowym z dnia 4 marca 2016 roku wyjaśnił, że wysłanie duńskich kobiet i mężczyzn do punktów zapalnych na świecie jest poważną decyzją, ale rząd duński chce zintensyfikowania walki z organizacjami terrorystycznymi. „Nigdy nie wolno nam rezygnować z walki o pokój i wolność” - napisał premier. W podobnym tonie wypowiadał się również minister spraw zagranicznych Kristian Jensen, który potwierdził, że walka z Daesh jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Sprawą ma zająć się parlament w dniach 1 i 19 kwietnia br.

Jak na razie potwierdzono, że kontyngent duński będzie się składał z siedmiu samolotów F-16, jednego samolotu transportowego i około 400 żołnierzy włączając w to pilotów i personel pomocniczy. Duńczycy mają już doświadczenie w tego rodzaju działaniach, ponieważ ich samoloty F-16 brały udział w nalotach koalicji przeciwko Daesh w Iraku od początku października 2014 roku. Pod koniec września 2015 r. myśliwce zostały wycofane, w celu przeprowadzenia koniecznych przeglądów i remontów.

Dania chce dodatkowo zwiększyć liczbę cywilnych przedsięwzięć na terenach odbitych z rąk Daesh. Według Jensena zwalczanie tzw. „Państwa Islamskiego” nie może się odbywać jedynie środkami militarnymi, natomiast konieczne są również wysiłki stabilizacyjne, przerwanie źródeł finansowania grup terrorystycznych oraz walka z propagandą islamistów.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
pług
niedziela, 6 marca 2016, 12:28

z walki o pokój? No to powodzenia...

pytam
poniedziałek, 7 marca 2016, 10:29

Czy duńscy specjalisi będą używać prawdziwej amunicji (penetrującej) czy widząc przeciwnika będą krzyczeć "pif-paf"?

Tweets Defence24