Duda: USA mogą zwiększyć obecność w Polsce

9 czerwca 2020, 14:25
840_472_matched__pe7uqb_dudatrump
Fot. Prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski
Reklama

Możliwe, że w Polsce będzie więcej żołnierzy amerykańskich, jak wszyscy wiedzą, mam dobre relacje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem — powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Duda we wtorek w Radiu Gdańsk był pytany m.in. o komentarz do informacji dotyczących możliwego wycofania przez USA z Niemiec około 9,5 tysiąca żołnierzy i doniesień, iż część tych amerykańskich wojsk może zostać przerzucona do Polski.

Prezydent podkreślił, że w takich przypadku "poza tym, że my zapraszamy do nas, to jest to w oczywisty sposób decyzja władz amerykańskich". "Armia amerykańska jest w Polsce mile widziana. To największa i najsilniejsza armia na świecie" - dodał.

"Jest bardzo silnym gwarantem bezpieczeństwa. Zwłaszcza w trudnych czasach, kiedy mamy cały czas tlący się konflikt zbrojny na Ukrainie, gdzie Rosja napadła na Ukrainę, gdzie Rosja okupuje Krym, gdzie Rosja dziś de facto również i okupuje obszar Ługańska i Doniecka. Więc jest widoczny przejaw rosyjskiego imperializmu, który zaczął wracać. W 2014 r. była wielka obawa, że to może pójść dalej i że mogą zostać zaatakowane państwa bałtyckie, a i że być może nawet będzie próba podniesienia ręki na nasze państwo. I wtedy zapadły te decyzje, żeby stworzyć wysuniętą, wzmocnioną obecność na wschodniej flance NATO" - mówił Duda.

Wyjaśnił, że na stworzenie wzmocnionej obecności na wschodniej flance NATO poświęcił pierwszy rok swojej prezydentury w 2016 r., objeżdżając wszystkie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego i przekonując do tej koncepcji przywódców państw.

"Dziś mamy w Polsce stacjonujące wojska NATO, także Stanów Zjednoczonych. Jest kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy. Jest możliwe, że będzie ich więcej. Jak wszyscy wiedzą, mam dobre relacje z prezydentem Stanów Zjednoczonych, panem Donaldem Trumpem. On rozumie sprawy naszej części Europy. Wielokrotnie to udowodnił w rozmowach ze mną. Pokazał niezwykłą orientację w tym, jaka jest nasza historia i nasze realia. I nie mam żadnych wątpliwości, że możemy liczyć na wsparcie z amerykańskiej strony właśnie w budowaniu przestrzeni bezpieczeństwa naszej części Europy, także poprzez obecność żołnierzy amerykańskich" - oświadczył.

Zaznaczył, że obecność żołnierzy amerykańskich zwiększa też szansę na inwestycje amerykańskie w Polsce. "Tam, gdzie jest armia amerykańska, tam również wielki amerykański biznes chętnie inwestuje swoje pieniądze. Bo jest to dla nich gwarancja bezpieczeństwa" - nadmienił.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
Patriota
czwartek, 11 czerwca 2020, 08:52

Niewiem czy się cieszyć czy płakać, już jedni nas okupowali po wojnie i dobrze na tym nie wyszliśmy, atomówki jak najbardziej można przyjąć ,dobry straszak na razie że jak coś to oberwie ale żeby Jankesi na stałe w pl to mam mieszane uczucia .

Geopolityka
środa, 10 czerwca 2020, 19:38

Z USA jest taki problem, że o ile żołnierzy do Polski wysyła, o tyle trudno trudno w 100% dawać wiarę w ich stałą obecność, czy szersze zaangażowanie jeżeli nie idą za tym odpowiedniego rozmachu inwestycje infrastrukturalne, czy darowizny sprzętu. Jest jeszcze jedna kwestia, bardziej regionalna - dlaczego nie stacjonują razem z nami pod Rygą? Może jeszcze coś drgnie, ale chyba trzeba rozmawiać o zacieśnieniu współpracy z Ukrainą.

michalspajder
środa, 10 czerwca 2020, 15:33

Najlepszym i najsilniejszym gwarantem bezpieczenstwa naszego kraju sa Sily Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Tak bylo w przeszlosci, tak moze byc teraz (o ile w nie wreszcie rozsadnie zainwestujemy) i tak bedzie w przyszlosci.

BUBA
czwartek, 11 czerwca 2020, 12:44

Z tym pudrowanym zlomem ...

Franz
środa, 10 czerwca 2020, 13:33

Nic dodac i nic ujac. Dokladnie tak.

dajcie to
środa, 10 czerwca 2020, 09:43

Kto za to płaci ?

y
środa, 10 czerwca 2020, 17:46

Nie Rosja. Rosja sama stworzyła sobie problem. A NASZE, POLSKIE bezpieczeństwo nie ma ceny. I tyle powinno ci wystarczyć.

BUBA
środa, 10 czerwca 2020, 13:19

A kto Rosji placil ...

PolExit
środa, 10 czerwca 2020, 09:11

USA to wiarygodny sojusznik, wiarygodniejszy bo jest tutaj praktycznie a nie na papierze jak podczas II WW . Inwestujmy w siebie ale Ameryka powinna tutaj być, relacje mamy dobre bez sojusznikow tez szans nie mamy w dzisiejszej rzeczywistosci.

BUBA
środa, 10 czerwca 2020, 13:22

Tak jest. W 39 Anglicy i Francuzi pokazali co sa warci. Ale przedtem niezle nas skasowali i bardzo dobrze zarobili. A Anglicy kazali nam nawet zaplacic za obrone Angli.

wert
środa, 10 czerwca 2020, 12:19

Wiarygodny jak Wilson, roosvelt czy Regan, Trump? Decydują interesy!!! sympatie, antypatie są pomocnicze. Gwarancje I WW też były na papierze i zostały dotrzymane do joty.

Zenek
środa, 10 czerwca 2020, 06:54

Sami powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo a nie liczyć na kogoś już w 1939 roku pokazali nam jak się na tym wychodzi

y
środa, 10 czerwca 2020, 17:47

W `39 to Rosjanie pokazali nam jak się wbija nóż w plecy. Nie amerykanie. Oni swoich sojuszników zawsze wspierają.

TakTylko
wtorek, 9 czerwca 2020, 22:01

"Armia amerykańska jest w Polsce mile widziana." ... Hmm, pamietam, jak w 7-8 klasie szkoly podstawowej zaczynalismy rozumiec o co chodzi z ta bratnia przyjaznia Zwiazku Sowieckiego i ukradkiem wypisywalismy w roznych miejscach "Armia Radziecka z toba od dziecka"... "Kto nie zna historii..." itd. W mojej okolicy mile widziane jest tylko WP i WOT.

Davien
środa, 10 czerwca 2020, 00:04

WOT? To ci, którzy wbrew Konstytucji, której przysięgali bronić, zajmowali się ściganiem ludzi, którzy odważyli się wejść do parku. Ładnych masz idoli, tylko czapek z kaczenkopfem brakuje.

Zenobi
środa, 10 czerwca 2020, 22:17

O ile na technikaliach się znasz, to na reszcie nie. Ciekawe jak to jest, że ci te bzdury bez pokrycia moderator puszcza?

Dobry WOT
środa, 10 czerwca 2020, 20:50

Jeśli ci tzw. "odważni" byli na kwarantannie, to WOT zwalczał terroryzm. Można dyskutować nad metodami, bo moim zdaniem przy całej tej szeroko rozumianej sytuacji z pandemią zabrakło nieco wystrzałów - to zawsze podnosi szacunek do służb porządkowych. Równie dobrze śmiertelność w starciu z wirusem mogła być dużo większa. Tymbardziej nie rozumiem jak można pisać, że "czapek z kaczenkopfem brakuje", bo skoro tak traktuje Waść próbujących ogarniać sytuację, to jak potraktować tych, którzy wiedzieli, że są lub mogą być zarażeni, a wielokrotnie łazili po sklepach, czy parkach (mimo kwarantanny)? Żołnierzy WOT powinno się doposażyć w miotacze ognia i medale za działanie w interesie dobra wspólnego - kwitem w stół nie walneli. Ponadto obywatel "szarak" zawsze będzie niedoinformowany, dlatego jego obowiązkiem jest stosować się do wytycznych i nie w sposób wybiórczy. Od anarchii, przez terroryzm do wielkoskalowego dramatu droga jest krótka.

Marek
środa, 10 czerwca 2020, 14:20

Co robili? Bladego pojęcia chyba nie masz o tym co on może i mógł, skoro takie bzdury piszesz. Ani WOT, ani regularne wojsko nie posiada stosownych uprawnień do tego, żeby wypisać ci kwit. Poza tym znany jest tobie Art. 83 rzeczonej konstytucji? Chyba nie? Mówi on jasno i wyraźnie, że twoim obowiązkiem jest przestrzeganie prawa. Dotyczy to także przepisów wydawanych na czas epidemii. Nawet wtedy, gdyby ktoś w pośpiechu zrobił z nich ułomną normę prawną. Czyli coś, co posiada hipotezę, dyspozycję ale nie ma należycie określonej sankcji.

Rzyt
środa, 10 czerwca 2020, 10:35

Duży plus za to co piszesz...mnie również brzydzą ci co ludzi ścigali za 500 czy 2,5 tys zł po lasach . Żenada,ale polinczycy nie lubią Polaków.

TakTylko
środa, 10 czerwca 2020, 10:05

W mojej okolicy WOT nikogo nie scigal i nic mi nt takich dzialan nie wiadomo.

strażak
wtorek, 9 czerwca 2020, 20:39

Czas się samemu dozbrajać a nie liczyć tylko na USA

BUBA
środa, 10 czerwca 2020, 15:52

Np. w Szwedzki zlom

BUBA
środa, 10 czerwca 2020, 13:25

Tym zlomem ktory pudruje i kupuje MON

Ustawiator
wtorek, 9 czerwca 2020, 17:50

Dowodzi armią a nie wie ze amerykański la dywizja w Poznaniu przesłała do BBN notatkę o docelowej strukturze i harmonogram

df
wtorek, 9 czerwca 2020, 17:31

PR-em nie zbuduje się realnych zdolności obronnych, Amerykanie wypychają Chińczyków z Polski na koszt polskiego podatnika warto się zastanowić kto jest silniejszym lewarem na Rosję, USA czy Chiny ? a wystarczy inwestycja w Pas i Szlak, Rosjanie nigdy nie tkną szlaku tranzytowego z Chin do Europy nie mówiąc o tym że Polska zarabiałaby na przewozie towarów zamiast płacić za stacjonowanie obcych wojsk wyjętych spoza polskiej jurysdykcji.

rmarcin555
środa, 10 czerwca 2020, 09:45

@df. Chiny to państwo totalitarne. Rozumiesz co to znaczy? Kupując towary w Chinach wspierasz zbrodniarzy. Amerykanie nie są doskonali, ale Chiny trzeba powstrzymać za wszelką cenę.

wert
wtorek, 9 czerwca 2020, 20:01

realne zdolności to rozmieszczenie amerykańskich rakiet będące odpowiedzią na Iskandery. Im szybciej tym lepiej. Rosjanie nie tkną tylko "rozpalonego żelaza" i jeszcze jednej mocno "aromatycznej" rzeczy. Co do Pasa to Polska dopiero co otworzyła 5 dodatkowych terminali przeładunkowych. Tu opis jednego: Uroczysta inauguracja przybycia do Portu Gdańsk pierwszego intermodalnego transkontynentalnego pociągu Xi’an – Małaszewicze – Gdańsk odbyła się w 21 listopada 2019 r. Pociąg wyjechał 8 listopada z Xi’an do Terminalu Adampolu w Małaszewiczach dotarł tam 18 listopada. Fracht to coś koło miesiąca

Hmmm
wtorek, 9 czerwca 2020, 17:59

Coś takiego jak pas i szlak istnieje tylko na papierze, i nigdy nie będzie tańszy od transportu morskiego.

środa, 10 czerwca 2020, 10:35

Chyba torów kolejowych nie kojarzysz i pociągowych kontenerowych

df
wtorek, 9 czerwca 2020, 21:06

a o LHS i terminalu w Sławkowie słyszałeś ? o bazach logistycznych na Białorusi o tranzycie chińskich towarów z (właśnie tego) Wuhan przez Kazachstan, krótki odcinek w Rosji i Donbas (chwilowo nieczynny) lub Białoruś i Polskę ? Te transporty już idą pierwszy przeszedł przez Sławków tylko co dalej ?

środa, 10 czerwca 2020, 09:43

@df. Ale on pisze o kosztach. Transport morski jest tańszy.

dd
wtorek, 9 czerwca 2020, 17:24

czy nie jest tak że rozbraja się polskie społeczeństwo żeby obcy żołnierze czuli się w Polsce bezpiecznie ?!

hermanaryk
wtorek, 9 czerwca 2020, 18:32

Polskie społeczeństwo jest rozbrojone od kilkudziesięciu lat, więc nie trzeba go rozbrajać.

Muraż-RP - idę golnąc bo ściana krzywa. ;)
wtorek, 9 czerwca 2020, 16:59

A kiedy USA wycofa się z ............... jak z Kurdystanu i Niemiec? Może zapytać Prezydenta USA?

Tweets Defence24