Duda: Polska sprzyja Izraelowi i procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie

18 stycznia 2017, 15:53
Andrzej Duda w Izraelu
Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Prezydent Andrzej Duda zapewnił podczas trwającej wizyty w Izraelu, że Polska sprzyja temu krajowi oraz procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. 

„Polska przede wszystkim sprzyja z jednej strony Izraelowi, ale z drugiej strony także sprzyja cały czas w bardzo silny sposób procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. Bardzo nam zależy na tym, aby w tym niezwykle ważnym miejscu świata, gdzie te relacje są bardzo często trudne, one układały się jak najlepiej z poszanowaniem wzajemnym narodów, ale także z uwzględnieniem wzajemnych potrzeb, a więc poprzez rozmowę, dialog” – powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela. Jak dodał, ważne jest, aby odbywało się to "bez narzucania z zewnątrz jakiejkolwiek woli przez inne państwa".

Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię i to jest relacja, która jest opleciona wzajemnymi związkami bardzo często rodzinnymi, ale przede wszystkim także i kulturowymi. To jest wielka wartość, która bezsprzecznie łączy nasze narody.

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent podziękował prezydentowi Izraela za obecność w 2014 roku na uroczystości otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jak zaznaczył, obiekt ten jest „świadectwem i dokumentem naszej wspólnej tysiącletniej historii”. Podkreślił, że muzeum jest szczególnie ważne dla młodych ludzi z Polski i Izraela. 

„Aby widzieli głębię tych związków, wzajemne więzi kulturowe, wzajemny wpływ, jaki wspólnota żydowska żyjąca w Polsce przez ponad tysiąc lat wniosła do budowy polskiego państwa i kultury, ale także, aby widzieli i rozumieli wpływ, który Żydzi urodzeni w Polsce wnieśli później do budowy państwa Izrael” – mówił Duda.

Przypomniał, że pod koniec września 2015 roku uczestniczył w pogrzebie byłego prezydenta Izraela Szimona Peresa, by oddać mu hołd i podziękować za to, co zrobił dla Izraela, świata i relacji polsko-żydowskich.

Duda dodał, że w polsko-żydowskiej historii były też dramatyczne momenty: napaść niemiecka na Polskę i to, co potem działo się na okupowanych przez hitlerowskie Niemcy polskich ziemiach, czyli "fabryki śmierci, Holokaust, który w tak straszliwy sposób dotknął naród żydowski, zabierając wielu synów tego narodu, ale który zarazem w pewnym sensie był motorem do tego, aby budować silne i bezpieczne państwo izraelskie".

Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja.

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Riwlin mówił o „odważnym mierzeniu się z przeszłością – skomplikowaną i bolesną”. "W tej chwili nie ma dziedziny, w której nie trwałaby współpraca między naszymi dwoma państwami" – podkreślił Riwlin. Zaznaczył, że kontakty Izraela z UE i Polską stanowią podwaliny izraelskiej polityki zagranicznej.

Nie jesteśmy tylko partnerami handlowymi, podzielamy też wspólne wartości, wspólne cele. Ważne jest, abyśmy wypracowywali wspólne stanowisko w odniesieniu do krystalizującego się porządku międzynarodowego.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin

Riwlin przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który odwiedził jako prezydent Izraela. - Nasze spotkania z władzami polskimi zawsze były pełne treści i świadczyły o ścisłych kontaktach miedzy państwami i narodami, które trwały od tysięcy lat – podkreślił.

Para prezydencka przyleciała do Izraela w poniedziałek wieczorem. Oficjalnie wizyta w Izraelu i Palestynie rozpoczęła się we wtorek w Jerozolimie od ceremonii powitania prezydenta Dudy przez prezydenta Riwlina.

Prezydent.pl/PAP/MR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24