Reklama
Reklama

Duda na ćwiczeniu żołnierzy Grupy V4. "Kwestia niezwykle ważnej umiejętności kooperacji w trudnych warunkach"

19 listopada 2015, 15:48
Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ
Fot. Fot. por. Peter Poldruhak/Słowacki 12 Batalion Zmechanizowany/MON

Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczy dziś w tzw. VIP Day ćwiczenia Common Challenge-15, międzynarodowego sprawdzianu gotowości Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie wizyty prezydent mówił o konieczności współdziałania wojsk współpracujących ze sobą państw regionu, które zapewniają w ten sposób pokój i stabilizację swym obywatelom.

W czasie spotkania w Drawsku Pomorskim z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Common Challenge-15, prezydent Duda powiedział, że oczywiste są dziś zagrożenia geopolityczne, przed którymi stoją państwa regionu i naszej części świata. Zaliczył do nich również terroryzm, stanowiący obecnie zagrożenie globalne, a jednocześnie będący obranym mechanizmem działania już nie jednostek lub relatywnie niewielkich grup, lecz całych armii.

Prezydent zdecydowanie podkreślił, że jedynym sposobem, jakim dysponują państwa w celu zapewnienia spokoju i stabilizacji dla swoich obywateli, są sprawne, dobrze współpracujące armie. Prezydent dodał - "Poza oczywistymi względami przyjaźni z naszymi partnerami ze Słowacji, Węgier, Czech i Ukrainy, to także kwestia niezwykle ważnej umiejętności kooperacji w trudnych warunkach".

Terroryzm to dzisiaj nie tylko niewielkie zorganizowane grupy, ale to dzisiaj są już całe armie. (…) Jedyna odpowiedź, jaką możemy mieć na to, aby zapewnić sobie pokój i stabilizację, a przede wszystkim naszym obywatelom, to sprawne armie. Sprawne armie dobrze ze sobą współdziałające, potrafiące razem wykonywać ważne zadania stabilizacyjne, pokojowe czy humanitarne.

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Duda podziękował uczestnikom ćwiczeń mówiąc, iż ma nadzieję, że tego rodzaju spotkania i działania prowadzone wspólnie przyczynią się nie tylko do pogłębienia bezpieczeństwa, ale i pogłębienia przyjaźni - nie tylko w ramach Unii Europejskiej, lecz również wśród członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaznaczył też, że jest przekonany, iż współdziałanie zaprzyjaźnionych armii zwiększa gwarancje bezpieczeństwa dla obywateli zaangażowanych krajów.

Common Challenge-15 to międzynarodowe ćwiczenie, odbywające się na poligonie w Drawsku Pomorskim, mające na celu certyfikowanie Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej. Bierze w nim udział niemal dwa tysiące żołnierzy z Polski (większość pochodzi z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina), Czech, Słowacji i Węgier, uczestniczą w nim też przedstawiciele Ukrainy.

Dowództwo dla Grupy otwarto w Krakowie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
pewny
czwartek, 19 listopada 2015, 17:26

Konkretnie, celnie, dobrze. Brawo Panie Prezydencie

Simplus
sobota, 21 listopada 2015, 00:11

Zacieśnianie współpracy wojskowej w ramach Grupy Wyszehradzkiej obok sojuszu północnoatlantyckiego to świetny pomysł. Prędzej zachód sprzeda nas Rosji niż kraje GW. Problem leży tylko po stronie możliwości i potencjału państw uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Dlatego też tak ważna jest modernizacja sił zbrojnych państw GW Slavic Power

DuduśObłuda
czwartek, 19 listopada 2015, 17:02

Prezydent Duda zdaje się nie wie lub nie chce wiedzieć że kraje V4 wbiły by nam nóż w plecy bez mrugnięcia okiem co czynią nawet w obecnej swojej polityce energetycznej i nie tylko w stosunku do Rosji.

ryszard56
piątek, 20 listopada 2015, 03:08

kiedy wreszcie bedziemy mieli prawdziwą Armię ,i kiedy nowy BWP

xcvbxcb
piątek, 20 listopada 2015, 01:26

osobiście uważam ze wspólnym interesem europy środkowo wschodniej jest przyjecie w struktury grupy rumunii

bender
czwartek, 19 listopada 2015, 16:14

Prezydent Dudu przemowil jak zawsze celnie i ze swada :-)

zxcv
piątek, 20 listopada 2015, 08:45

"jak zawsze celnie":) A to dobre:)

Tomasz
czwartek, 19 listopada 2015, 23:00

Słuchałem przemówienia i było dobre. Niestety angielskie tłumaczenie fatalne. Ten tłumacz powinien się poduczyć angielskiego. Trochę wstyd przez to, że Polska nie potrafi na tak ważne wystąpienie znaleźć tłumacza znającego dobrze język angielski.

bez komentarza
piątek, 20 listopada 2015, 12:31

Znowu "polskie" wojsko PRZECIWKO POLSKIEMU NARODOWI? W ramach ćwiczeń V4 wojsko ćwiczyło rozpędzanie masowych demonstracji Polaków przeciwko sprowadzaniu imigrantów!!!!

Kamil
piątek, 20 listopada 2015, 12:06

Wspólny BWP, KTO, MBT oraz mobilna armatohaubica dla V4 to powinna być podstawa. Osobiście najlepszym rozwiązaniem według mnie byłby zakup przez nas i pozostałych członków: K21 (pływający BWP z Korei), Rosomak M/Rosomak XP (ulepszona wersja pływająca M oraz lepiej opancerzona ale pozbawiona możliwości pływania XP), czołg Abrams lub K2 (lepszym rozwiązaniem byłaby najnowsza wersja Abramsa z amunicją ze zubożonym uranem o ile amerykanie by nam ją sprzedali) oraz armatohaubica K9 również od Koreańczyków. Rozkładając ilość takiego sprzętu względem powierzchni kraju i jego zaludnienia moglibyśmy mieć razem bardzo silną armię. Pozostawałaby jeszcze kwestia wyposażenia indywidualnego oraz lotnictwa i obrony przeciwlotniczej. Tutaj skupiałbym się na F15, F16 oraz systemie Patriot i Iron Dome.

dbr
czwartek, 19 listopada 2015, 19:23

Gładkie miłe dla ucha populistyczne gadki. Nic więcej. To na ile są spójne z rzeczywistością mówią zdjęcia BMP-1 standardu początku lat 70-tych. Jeśli to ma być przejaw sprawnej armii to ja dziękuję.

Przypadkowy przechodzień
piątek, 20 listopada 2015, 10:26

Pytam poważnie: czy jednym z ćwiczonych tematów była pacyfikacja protestującego społeczeństwa domagającego się sprawiedliwego ukarania uchodźców okradających sklepy i kradnących żywność?

MATRON
piątek, 20 listopada 2015, 21:36

Tak, też byłem zaskoczony ale za to powinno ponieść konsekwencje dowództwo tych ćwiczeń.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama