Duda i Błaszczak podsumowują największe ćwiczenie sztabowe po 1989 roku. Wnioski także dla modernizacji

27 stycznia 2021, 15:35
ASZWOJ
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Reklama
Defence24
Defence24

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podsumowali ćwiczenie dowódczo-sztabowe Zima-20, największe tego rodzaju przedsięwzięcie po 1989 roku.

W oświadczeniu dla mediów Andrzej Duda podkreślił, że ćwiczenie prowadzone "na przestrzeni ostatnich tygodni" miało charakter sztabowy, odbywało się wyłącznie na planach, symulacjach i było przygotowywane przez dłuższy czas.  

Jak powiedział prezydent, podczas ćwiczenia przetestowano wszystkie procedury dotyczące sytuacji strategicznej obrony kraju i wprowadzane w ostaniem czasie, w tym przede wszystkim w ramach nowego systemu kierowania i dowodzenia oraz Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

"Już wczoraj pan minister był u mnie i rozmawialiśmy o pewnych spostrzeżeniach, pierwszych, które się nasuwają - gdzie, chociażby, wyposażenie naszych sił zbrojnych wymaga uzupełnienia, gdzie trzeba będzie poprawić procedury. Oczekuję od szefa Sztabu Generalnego, a także pana ministra rekomendacji, gdzie powinniśmy dokonać zmian, uzupełnień" - oświadczył prezydent. 

Przypomniał, że po zmianach systemu kierowania i dowodzenia to szef Sztabu Generalnego jest pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej i głównodowodzącym w sytuacji wojennej, w związku z czym to na nim spoczywa największa odpowiedzialność. Wyraził też nadzieję, że wnioski uda się szybko wprowadzić w życie. "Myślę, że to ćwiczenie jest dla nas taką bardzo dobrą lekcją, która pozwala nam na korektę i opracowanie pewnych nowych elementów" - zaznaczył. Andrzej Duda podkreślił, że tego rodzaju przedsięwzięcia powinny odbywać się częściej.

Decyzje, które trzeba było podejmować o niezwykłej wadze, podejmowane na szczęście wyłącznie teoretycznie już pokazały, jak bardzo potrzebne jest to, by tego rodzaju procedury ćwiczyć, trenować, przyzwyczajać się do pewnego sposobu działania i współdziałania

prezydent Andrzej Duda

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował też ministrowi obrony narodowej oraz szefowi Sztabu Generalnego i podkreślił, że ćwiczenie udało się przeprowadzić pomimo obciążenia dowódców Wojska Polskiego zadaniami związanymi ze zwalczaniem pandemii koronawirusa.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podobne ćwiczenia będą realizowane na Akademii Sztuki Wojennej w sposób cykliczny, by ASzWoj specjalizowała się w doskonaleniu umiejętności dowódców. Podkreślił znaczenie tego ćwiczenia dla gotowości obronnej Wojska Polskiego.

Minister mówił też, że w trakcie ćwiczenia sprawdzono użyteczność sprzętu zakupionego dla Wojska Polskiego, takiego jak systemy rakietowe Patriot i HIMARS oraz myśliwce F-35. "Chciałbym podkreślić, że znacząco wzrosły zdolności bojowe Wojska Polskiego dzięki wyposażeniu w ten sprzęt" - dodał minister. Zaznaczył, że ćwiczenia mają istotne znaczenie, jeśli chodzi o plan modernizacji, ale też organizację i dyslokację wojska.

Ćwiczenie, jak zapowiadał wcześniej m.in. szef BBN Paweł Soloch, nosiło kryptonim Zima-20 i było największym tego rodzaju przedsięwzięciem po 1989 roku. Jedno z poprzednich ćwiczeń o podobnym kryptonimie, Zima-17, miało na celu sprawdzenie systemu kierowania i dowodzenia wypracowanego w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO) z lat 2016/2017.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 76
Reklama
Realista
wtorek, 9 marca 2021, 02:09

Czy naprawdę polski rząd myśli że dadzą nam kbkms,saperkę i hełm wzór91 jako rezerwistom przeciwko dobrze uzbrojonej armii wschodniej to równie dobrze mogą kazać skoczyć z 15 piętra wieżowca ku chwale ojczyzny.Gdzie są tysiące dronów?Gdzie przyśpieszony borsuk z potrojoną linią produkcyjną?Gdzie wielowymiarowa współpraca z Koreą Południową z transferem technologii oraz kupnem od nich systemów dalekiego zasięgu do 1500km? Gdzieczołg podstawowy K2PL z silnikiem 2000koni mechanicznych?

Obywatel
piątek, 5 lutego 2021, 18:43

Czyli dobrze zrobił Macierewicz, wyrzucając lub zmuszając do odejścia z wojska generałów, którzy zdobyli doświadczenie w wojnie w Iraku? Nowi generałowie nie rozumieją taktyki, nie mieli gdzie zdobyć doświadczenia. Widać teraz, kto narobił najwięcej szkód w wojsku. Rosjanie otwierali szampana za każdym razem, gdy słyszeli jak Macierewicz rozwalał wojsko, wywiad, o braku zakupu helikopterów tylko wspominam. A jak tam przekop mierzei? Pomógł militarnie?

Szarlej
czwartek, 4 lutego 2021, 13:16

"Wojskowe ćwiczenia "Zima-20" skończyły się blamażem i całkowitą klęską. Symulacja wskazała, że po pięciu dniach wojna była przegrana, a polska armia przestała istnieć W symulacjach uwzględniono zamówione przez Polskę - choć jeszcze niedostarczone - nowe systemy uzbrojenia Zacięta obrona wschodu Polski spowodowała rozbicie znajdujących się tam jednostek i potężne straty Czwartego dnia Warszawa znalazła się w oblężeniu Piątego dnia wirtualnego konfliktu przeciwnik znalazł się na linii Wisły, trwały walki o Warszawę, strategiczne porty zostały zablokowane lub zajęte. Lotnictwo i Marynarka Wojenna przestały istnieć, mimo wsparcia NATO. Na wschód od Wisły polskie jednostki miały ponieść druzgocącą klęskę. Pierwszorzutowe bataliony straciły od 60 do 80 proc. stanów. Przegrane ćwiczenia miały wywołać ogólną konsternację. Prezydent: dowództwo dało radę Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak omówili przebieg ćwiczeń w czwartek podczas wspólnej konferencji prasowej. – Dowództwo wszystkich szczebli dało radę i jest to świetna rekomendacja na przyszłość. Wszystkim, którzy w tym uczestniczyli i którzy to przygotowywali należy się bardzo wysoka ocena – powiedział prezydent. Według szefa MON "trzeba ćwiczyć żeby dochodzić do doskonałości". – Było to ćwiczenie rzeczywiście niezwykle istotne, które pod względem skali nie miało sobie równych w III RP – podkreślił." Rozumiem tę radość, ćwiczenie realnie pokazuje że, Rząd będzie miał 5 dni na to aby swoim zwyczajem uciec do Anglii lub gdzieś indziej. A 60- 80% strat to nic. Ciekawe jaki byłby wynik bez wprowadzania zakupionego a jeszcze nie dostarczonego sprzętu. Pewnie w godzinach by był mierzony. Faktycznie Brawo.

dd
czwartek, 4 lutego 2021, 10:06

oni to naprawde sa grupa rekonstrukcji historycznej sanacji

miro
czwartek, 4 lutego 2021, 10:05

oni to naprawde sa grupa rekonstrukcji sanacji

Autor
środa, 3 lutego 2021, 19:59

Myślę że z 75 tysiącami rezerwistów, to nawet nie mamy o czym rozmawiać, za prlu mieliśmy więcej żołnierzy niż zsrr

rpland
wtorek, 2 lutego 2021, 12:20

Po 4 dniach Warszawa okrążona. 5 dni i po zabawie. Przy założeniu, że mamy Patrioty i tak dalej. A może by tak jednak wycofać te czołgi na płd zachód, skoro mieszkańcom Polski B nic nie pomogą, tylko więcej huku będzie.

Autor
środa, 3 lutego 2021, 19:49

Wiesz, te ćwiczenia to była cała zachodnia armia Rosyjska kontra Polska bez pomocy sojuszników, a takie coś by się nie stało, co Z Ukrainą? Gruzją ? Państwami bałtyckimi?

Extern
wtorek, 2 lutego 2021, 18:49

A co ci to da realnego? Chcesz potem próbować zza Wisły "czarną dywizją" sam odbijać Polskę wschodnią i Bałtów? Czy raczej okopać się żeby chronić co zostało? Bo raczej pewne jest że jak bez oporu oddamy pół własnego kraju i całą Pribałtykę, to zachód palcem nie kiwnie aby odbijać potem te ziemie. Tylko będzie chciał rozmawiać aby znaleźć pokojowe rozwiązanie problemu. Tym bardziej że taka akcja Rosjan była by poprzedzona odpowiednim przygotowaniem politycznym związanym z wyizolowaniem nas od sojuszników i przekonaniem ich że za ten mało ważny kawałek "wschodu" nie warto umierać.

Szarlej
czwartek, 4 lutego 2021, 13:17

Zachód i tak palcem nie kiwnie. Zbiorą się w NATO coś tam opracują a jak jeden kraj to zablokuje to i tak nie ruszą. Jesteśmy sami i czym prędzej to zrozumieją tym lepiej.

Lol
środa, 3 lutego 2021, 19:02

Okopać w dobie dalekiego rozpoznania. To morderstwo.

rpland
środa, 3 lutego 2021, 07:53

Tym bardziej nic mi nie da przyspieszanie klęski i zwiększanie liczby ofiar przesuwając czołgi pod granicę wschodnią. I narażanie cywilów tam mieszkających na śmierć. Założenie że będą stać przed płonącymi domami i klaskać naszym żołnierzom jest nieco pochopne.

Rozśmieszony
wtorek, 2 lutego 2021, 22:00

Już ćwiczyliśmy obronę każdego skrawka ziemi w 1939. Zamist skupić siły na kluczowych kierunkach natarć. Ten, który chce być wszędzie silny, jest finalnie wszędzie słaby.

Amarena Amarena zacny trunek niska cena.
piątek, 5 lutego 2021, 01:56

Skupianie sił nic nie pomoże bo skala za duża kluczowy jest cały front inaczej grozi okrążenie tym bardziej w czasach dalekosiężnej artylerii i obrony przeciwlotniczej. W takim scenariuszy jedyną możliwością było by okrążenie przeciwnika od flanki przy jednoczesnym wiązaniu walką jak największych sił, a najlepiej przełamanie frontu punktowymi uderzeniami bronią neutronowa ale tego niestety brak.

RR12
niedziela, 31 stycznia 2021, 23:17

Czy wreszcie na tematy wojskowe oficjalnie wypowie się jakiś żołnierz? Najlepiej "Pierwszy Żołnierz". Czy naprawdę wszystkim teraz najpierw ucinają kojones a chwilę później język?

RR12
niedziela, 31 stycznia 2021, 23:07

A zmodernizowane Leopardy2PL z 10BKPanc też uwzględnili? Dwa bataliony które mają być czy te trzy sztuki, które są dzisiaj?

Lolo
środa, 3 lutego 2021, 19:04

Zwyczajnie jes zbyt mało czołgów i artyleria nasza nie istnieje 42km to było dobre ze 30 lat temu. BRAK NARWI powoduje zniszczenie Krabów.

AA
piątek, 29 stycznia 2021, 19:47

Wieści gminne donoszą że to była katastrofa

Maciej
sobota, 30 stycznia 2021, 21:06

Z oczywistych powodów wyniki zostały utajnione. Jednak teksty typu: "...rozmawialiśmy o pewnych spostrzeżeniach, pierwszych, które się nasuwają - gdzie, chociażby, wyposażenie naszych sił zbrojnych wymaga uzupełnienia, gdzie trzeba będzie poprawić procedury." świadczą o tym, ze nie jest dobrze. Gdyby tu chodziło tylko o uzupełnienie wyposażenia i korekty procedur to z pewnością ogłoszono by wielki sukces tych ćwiczeń. W mediach pojawiły się juz informacje o fatalnym rezultacie ale nie ma pewności jaka jest prawdziwa skala problemów.

piątek, 5 lutego 2021, 01:59

Podobno totalny rozkład, panika i paraliż decyzyjny.

marko
piątek, 29 stycznia 2021, 10:58

Duda stwierdził, że ćwiczenie "miało charakter sztabowy, odbywało się wyłącznie na planach, symulacjach i było przygotowywane przez dłuższy czas" - niestety nasza Armii jest zdolna ćwiczyć ale tylko teoretycznie !!! Nie przypominam sobie by po 1989 r. zaplanowano, zorganizowano i przeprowadzono przynajmniej jedno ćwiczenie praktyczne gdzie ćwiczyłaby co najmniej jedna rozwinięta brygada pancerna lub zmechanizowana wraz z jednostkami wsparcia i zabezpieczenia logistycznego :-( Ćwiczą kompanie, ewentualnie bataliony, a co z resztą ??? Kiedy wyprowadzono jednostkę w trybie alarmowym ??? Czy politycy typu jak ci dwaj powyżej, nie mający zielonego pojęcia o wojsku myślą, że jankesi nam pomogą ??? NATO ma 5 dni na podjęcie decyzji, a potencjalny przeciwnik za którego uważa się Rosję jest w stanie 3-4 dni stanąć na linii Wisły. Mieliśmy najcięższy odwód 11 DKPanc. ale Macierewicz to rozwalił, niestety perspektywy nie są różowe :-(

Extern
wtorek, 2 lutego 2021, 17:50

A co wschodniej Polsce pomoże ten pancerny obwód skoro będzie za Wisłą? Zresztą na wschód przeniesiono raptem jedną brygadę, no chyba nie oczekiwali na poważnie że te siły zatrzymają cały zachodni okręg wojskowy Rosji?

Jaqb
wtorek, 2 lutego 2021, 21:39

A jakie to doktryny wojenne zakładają bronienia każdego skrawka ziemi przy przeważającej siłe wroga?

dropik
piątek, 29 stycznia 2021, 08:35

pięknie to w tivi . Tymczasem z przecieków wynika , że w 4 dni ruskie doszły do Wisły, a homary nie miały czym strzelać bo składy zostały zbąbione przez iskandery ;)

Extern
wtorek, 2 lutego 2021, 17:57

Taki niestety urok centralnych magazynów. Smutna prawda obecnie jest taka że po Polskich jednostkach wojskowych obecnie nie ma w ogóle amunicji. Na każde ćwiczenia im dowożą tego trochę z centralnego magazynu. Nie wiem kto to wymyślił, ale ewidentnie tą decyzją wywołał uśmiech na twarzach Rosyjskich planistów sztabowych. A wydawało się że te magazynowe fajerwerki które zdarzyły się Ukraińcom powinny być wystarczającą nauczką.

Jabadabadu
piątek, 29 stycznia 2021, 11:25

W czasie wojny w b. Jugosławii rosyjski zagon zmechanizowany osiągnnął średnią prędkość marszu "powyżej 80 km/h". Biorąc pod uwagę, że: 1) wszystkie polskie lotniska zostaną wyłączone w ciągu ok. 20 minut, 2) wszystkie węzły dowodzenia zostaną sparaliżowane w czasie nie dłuższym niż 15 minut, 3) wszystkie składy paliwa i amunicji (w tym rakiet - o ile będą) będą dymić w czasie nie dłuższym niż pół godziny, 4) stan gotowości wojska będzie nie większy niż 30-40% - jak w czasie P, to czas dojścia do linii Wisły przes potencjalnego agresora będzie nie dłuższy niż 12 godzin i pozamiatane. Zapomniałem uwzględnić desantu na wybrzeżu - to 10 godzin. Powód prozaiczny: brak jakiejkolwiek obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz brak jakiejkolwiek obrony WRE. Czy popełniłem gdzieś błąd? Proszę o korektę. Oczywiście na mapach będzie to zupełnie inaczej i wręcz cudownie. Ale papier przyjmie wszystko. I tylko papier

Gościu3
piątek, 29 stycznia 2021, 10:58

No i co z tego? Dobrze, że przećwiczono realny scenariusz i dobrze, że w końcu nasi przestali się okłamywać że jest super. I że każde ćwiczenie jest zakończone naszym zwycięstwem. Lepiej żebyśmy na ćwiczeniach przegrywali, bo dzięki temu możemy wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Foka
środa, 3 lutego 2021, 19:08

Nie wyciągniemy. Modyfikacja teciakow i bwp1, kupuje się ma)o śmiercionośnej broni. Artylerii w su.ie nie mamy. Maks 42km

Autor
piątek, 29 stycznia 2021, 07:38

Hmmm ja w kwestii formalnej. Mamy juz F35 ? Bo jezeli nie mamy to sorry ale to taka troche fantastyka jest. Przeciez rownie dobrze mozna zalozyc ze na orbicie "gwiazde smierci" mamy.

:)
piątek, 29 stycznia 2021, 00:26

Cwiczenia z f35 himars i patriot- sobie dopiszcie tam kretyni jeszcze trzy lotniskowce i 200rakiet z glowicami atomowymi i 5dywizji pancernych na leo7...czemu nie. Też tego nie mamy

Z prawej flanki
czwartek, 28 stycznia 2021, 22:30

Coraz więcej wiadomo o wynikach... Już kilku publicystów branżowych cedzi informacje. Ponoć przy wynikach tych manewrów, wrzesień 39 był olbrzymim sukcesem polskiego oręża... SZRP rozbite w kilka dni.

Obserwator
czwartek, 28 stycznia 2021, 19:57

Ciekawe ile w tym prawdy, a ile PR-u?

Piotr Skarga
piątek, 29 stycznia 2021, 09:09

Uważam, subiektywnie oceniając skuteczność modernizacji, ale też ogólnych decyzji MON, że w 90% PR.

Zibi
czwartek, 28 stycznia 2021, 19:18

Wirtualne ćwiczenia wirtualnych polityków na wirtualnym sprzęcie.... Jak nic zdobyli Moskwę i odzyskali wrak...

Łukasz
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:00

"Chciałbym podkreślić, że znacząco wzrosły zdolności bojowe Wojska Polskiego dzięki wyposażeniu w ten sprzęt" - dodał minister. silni, zwarci, gotowi - czekamy na sprzęt

MPL
czwartek, 28 stycznia 2021, 17:31

Czy w trakcie tego ćwiczenia także przeanalizowano zdolność Sił Powietrznych do przełamywania A2/AD przeciwnika? Z jakim rezultatem mieliśmy tym razem do czynienia? Czy nasunęły się jakieś wnioski w zakresie pozyskania przeciw-radiolokacyjnego systemu uzbrojenia dla F-16?

dropik
piątek, 29 stycznia 2021, 08:51

Przecież nie ma żadnych zdolności "w tym zakresie" . No chyba , że "bombami grawitacyjnymi". Fakt jest taki , że przy założeniach , że na samym początku bijemy się sami , na takie ekstrawagancje nie ma sił i środków. Ruskie przeciw nam mogą wystawić ok 300-400 samolotów z czego polowa to nowe sztuki , a do tego dochodzą kalibry i iskandery. Skutek jest taki , że jeśli nawet nie zniszczą całego naszego lotnictwa na lotniskach, to jego reszta będzie będzie się oganiać przed ruskimi samolotami jak pies przed muchami.

(a)COVID?
czwartek, 28 stycznia 2021, 17:04

a czy były zachowane środki ostrożności i wymogi reżimu sanitarnego przez cały czas trwania zgrupowania? czy wykonano badania uczestników? Czy w analizach stanu epidemiologicznego uwzględniono, że obserwowany w statystykach wzrost zakażeń to efekt w/w ćwiczeń?

Gustaff
wtorek, 2 lutego 2021, 14:15

:Tak, były wykonywane i w trakcie i po (u mnie 4 razy). Efekt około: 30% obsady zakażone.

OptymistaPl
czwartek, 28 stycznia 2021, 15:53

Panie Ministrze- nie jest tajemnicą, iż są 3 potencjalne kierunki agresji na nasz kraj: z Kaliningradu (zabezpieczony przez 16 Dywizję), z Brześcia (zabezpieczany przez 18 Dywizję) i z Grodna (zabezpieczony tylko przez Pułk Rozpoznawczy z Białegostoku). Proponuję rozważyć wzmocnienie zabezpieczenia z kierunku Grodna poprzez zreformowanie 16 Dywizji na wzór 18 Dywizji tzn w ramach dywizji trzy brygady ale po cztery bataliony każda. W nowej formule 16 Dywizja mogłaby wyglądać następująco: 9 Brygada pancerna z Braniewa (1 batalion czołgów i 1 batalion bwp w Braniewie + 1 batalion czołgów i 1 batalion bwp w Morągu), 15 brygada zmechanizowana z Giżycka (3 obecne bataliony przezbroić na Rosomaki + 1 batalion Rosomaków w Bartoszycach-brygada z Bartoszyc podzielona), NOWA Brygada Pancerna w Białymstoku (2 bataliony czołgów...jeden z Braniewa a drugi z Orzysza + batalion bwp..... natomiast czwarty batalion tej brygady na bwp stacjonowałby w Suwałkach-zamiast Pułku posiadającego inny sprzęt niż reszta WP)

dropik
piątek, 29 stycznia 2021, 08:54

Ty proponujesz coś na kształt kotła stalingradzkiego. po takim początku to wojna skończy się w tydzień.

kmdr
wtorek, 2 lutego 2021, 23:01

48 godzin w porywach nie więcej

OptymistaPl
piątek, 29 stycznia 2021, 14:53

Możesz rozwinąć myśl....?

Ginawa
wtorek, 2 lutego 2021, 11:15

Ile ze swojej pensji przeinaczysz na osiągnięcie planowanych stanu w sprzętu ?

Obserwator
czwartek, 28 stycznia 2021, 19:58

18 DZ dopiero w trakcie tworzenia!?

Zdziwiony
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:52

"podobne ćwiczenia będą realizowane na Akademii Sztuki Wojennej w sposób cykliczny, by ASzWoj specjalizowała się w doskonaleniu umiejętności dowódców". Zawsze sądziłem, że to główne zadanie ASzWoja - "doskonalić umiejętności dowódców", a tu proszę - dopiero od teraz...

były żołnierz
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:02

u nas na papierze zawsze wszystko grało i gra nadal , szkoda ,że tylko na papierze

Jerzy
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:53

Wnioski z ćwiczeń : 1. Zmienić Zwierzchnika Sił Zbrojnych. 2. Rozliczyć Ministrów odpowiedzialnych za rozwój Sił Zbrojnych W. P. 3. Ograniczyć bezpośredni dostęp polityków na kierunki i politykę personalną, rozwoju Sił Zbrojnych.

men
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:28

Będąc w służbie, ok 15 lat temu, nie pamiętam żadnego ćwiczenia z realistycznym odwzorowaniem realnego potencjału mojej/naszych jednostek ćwiczących. ZAWSZE zakładano pełne stany początkowe, w pełni wyposażone w środki walki, zmobilizowane i zgrane bojowo, kolumny marszowe dziarsko maszerowały, zazwyczaj nie niepokojone przez wraże siły aż do RW (rejon wyjściowy do działań) i dopiero tam następowała tzw dynamika działań, oczywiście ze skutkiem pozytywnego osiągnięcia zakładanych celów ćwiczenia. Na koniec następowało omówienie ćwiczenia, gdzie oczywiście były omawiane jakieś pierdołowate niedociągnięcia ze wskazaniem że cel główny został osiągnięty. W realu rozgrywane były tzw epizody taktyczne, gdzie wyselekcjonowani żołnierze i jedyny sprawny sprzęt z całej jednostki, dumnie prężyli muskuły, nie muszę kończyć że zawsze ze sukcesem końcowym, z minimalnymi stratami własnymi - jeśli w ogóle były jakieś straty, ot tamta rzeczywistość............................. ale takie pytanie do współczesnych Indian........ zmieniło się coś w tym względzie? bo jakoś wątpię.

Rataj
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:44

Mam podobne doświadczenia i to co słyszę i widzę udowadnia, że w tym zakresie nic się nie zmieniło...

;)
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:22

Jak wypadła "symulacja" naszych narodowych karabinków ?

maqx
wtorek, 2 lutego 2021, 09:04

Strzelec robił "tatatatata!" i co 3 sekundy rzucał kostką 6-ścienną. Wynik od 1 do 3 oczek - nie zatnie się, od 4 do 6 - zatnie się (i wtedy trzeba przestać robić "tatatatata"). Podobno wynik ćwiczeń byłby zupełnie inny, gdyby sztabowiec udający bombę atomową nie zgubił baterii do latarki. Baterie były chińskie.

Krzys
czwartek, 28 stycznia 2021, 07:31

I to są zabawy na poziomie PAD.

kmdr
czwartek, 28 stycznia 2021, 01:22

Pieniądze wyrzucone w błoto.Trzeba było im dać pograć w RED ALERTA w domu na konsoli , broń równie wirtualna i zabawa podobna i bez możliwość zakażenia .

Box123
czwartek, 28 stycznia 2021, 00:15

Należy zwiększyć Ilości środków przeznaczanych na modernizację, bo obecną jest niewystarczająca. Sytuacja na świecie staje się coraz bardziej niestabilna i nic nie wskazuje na to, żeby miało być pod jakimkolwiek względem lepiej (ani jeśli chodzi o USA, europe, islam, Rosję czy Chiny). Nie mamy ani czasu na modernizowanie armii 100 lat, ani nie możemy sobie pozwolić na posiadanie armii na aby aby. W naszej sytuacji geopolitycznej w tym coraz bardziej agresywnej postawy KE reprezentującej interesy Niemiec, które próbują podporządkować sobie po raz kolejny kontynent i działają w sposób podporządkowany skrajnej ideologi (tym razem dla odmiany lewackiej), która to przysłania prawo i fakty, tylko posiadanie bardzo silnej armii, może być ostatnim argumentem, który będzie uszanowany przez druga stronę. Czyli osiągnięcie trochę takiego statusu turcji, która nawet pomimo wspopracowania z Rosją i terroryzowania UE, przez długi czas była przez zachód houbiona. Podporządkowanie Berlinowi będzie oznaczało albo bycie pociągniętym na dno za upadającym i coraz mniej demokratycznym zachodem (teraz po zwycięstwie Bidena, wszystkie te negatywne trendy mogą zostać jeszcze bardziej wzmocnione) albo bycie bezbronnym wobec ataku Rosji. Trzeba jak najszybciej zwiększyć plany modernizacyjne przynajmniej x2-3. Można to osiągnąć nawet już tylko przy dodatkowych nakładach rzędu 15 miliardów rocznie (co jest żadną kwotą, jeśli spojrzymy na to jakie straty są na drugiej szali) i tworząc z tych środków specjalny fundusz modernizacyjny na okres 10 lat, co da dodatkowe 150mld złotych do 2031 roku. Za te środki da się kupić dodatkowe 3 eskadry f35 (około 30 mld zl z vat), 7 dywizjonów krabow (podwojenie liczby dotychczasowych plus dwa dla nowej 18 dywizji) - około 7 mld złotych; 600 czołgów K2 pl z pełnym transferem transferem technologii ( dostawy w latach 2025-2032) około 25mld złotych ( a dodatkowo opracowanie wspólnie z Koreą czołgu kolejnej generacji k3 pl i wyprodukowanie 400 sztuk w latach 2033-40. Tutaj ewentualnie tylko koszty badań przypadały by na lata do 2031/32 roku; koszty zakupu przypadały by na lata po istnieniu funduszu modernizacyjnego i powinny być pokryte z ówczesnych budżetów MON. Tutaj warto też odniesc się do argumentu, że Korea nie jest w stanie dostarczyć nam dużej ilości spolonizowanych czołgów K2 do 2030 roku, ze względu na brak mocy produkcyjnych w najbliższych latach. Co jednak stoi na przeszkodzie, żeby produkcja ruszyła od razu u nas i to u nas zostały wykonane pierwsze egzemplarze, a Korea zrealizowala i dostarczyła swoją część, dopiero kiedy będzie miała wolne moce produkcyjne? Jak rozumiem chodzi tu o to, że koreanczycy chca zabezpieczać swoje miejsca pracy i tak jak w przypadku kraba, część zamówienia wyprodukować u siebie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby to była ostatnia część); dokupienie do liczby 160 wyrzutni himrams z możliwie największym transferem technologi - czyli powyżej 56 sztuk które są przewidziane w planie modernizacyjny - ok 10mld); dołożenie do pełnego transferu technolgii w narwii od Brytyjczyków + dwie dodatkowe baterie dla 18 dywizji - ok 5mld; 200 niszczycieli czołgów ( po 8 na każdy batalion czołgów, borsukow i rosomakow) - ok 5mld; 32 apache i 64 śmigłowce uderzeniowe opracowane z Włochami aw249 (po wcześniejszym odkupieniu 51% Świdnika jako warunek współpracy) - ok 20mld; 60 blackhawkow i 60 aw139 (dostosowanych do zwalczania czołgów) lub jeśli wlosi nie przystali by na warunki odkupienia Świdnika , 120 blakhowkow, a jako drugi śmigłowiec uderzeniowy cobre - ok 15mld. Łącznie powyższe wydatki to ok 115mld złotych. Pozostają więc dodatkowe środki np na: przebudowę kryli bardziej na wzór dan i ewentualny ich zakup; opracowanie i kupienie 200-300 sztuk ciężkich borsukow (45t); modernizację wszystkich gradów i langust do standardu langusty2; opracowanie rozwinięcia pioruna do 12km; opracowanie lub zakup nowej amunicji o znacznie wydłużonym zasięgu do krabow). Wydanie dodatkowych 150 mld złotych na armię w ciągu 10 lat to żadne pieniądze w porównaniu z kosztami ewentualnego podporządkowania politycznego czy pozbawienia środków ze względów ideologicznych przez KE. Nie mówiąc już o utracie niepodlegloaci w wyniku ataku ze wschodu ale nawet samej desytabilizacji i utraty poczucia bezpieczeństwa przez inwestorów na skutek zagrożenia takim atakiem. Znaczna część tych kosztów wróci też do budżetu Polski, w postaci różnych podatków (przynajmniej około 1/5 tej kwoty), a jednocześnie da impuls do rozwoju gospodarczego. Jako uzupełnienie należy wpisać do ustawy wymog przekazywania na modernizację 30% budżetu MON, a od momentu kiedy wydatki osiągną 2,5% PKB - 35% budżetu, co powinno zapobiegać rozpływaniu się tych środków na inne cele oraz stworzyć instytut badawczy z prawdziwego zdarzenia, który posiadał by odpowiedni budżet (np: 0,2%PKB) do rozwijania i tworzenia nowych technologii, także w oparciu o pozyskiwane licencje. Polska musi uzyskać maksymalną samodzielność w produkcji sprzętu tam gdzie jest tylko możliwe, a przynajmniej jeśli chodzi o czołgi i systemy rakietowe (w tym docelowo też takie jak wisła i Homar)

Stranger 1
piątek, 29 stycznia 2021, 18:40

Jak się czyta Pana komentarz to ma się wrażenie że nic dziś w WP nie działa tak jak powinno.

ursus
czwartek, 28 stycznia 2021, 23:54

Najważniejszą kwestią jest kto kupuje i "jak dzieli", bo marazm trzydziestoletni moim zdaniem musi mieć wyjątkowo długie łapy. Tylko to tłumaczy jakoś jego długowieczność. Proszę zwrócić uwagę na ruchy kadrowe między IU, MON, BBN, zbrojeniówką... - dużo uczciwiej byłoby przyjąć, że każdy program przepłacamy nie więcej niż te 10% pod warunkiem płynności jego realizacji oraz akceptacji sprzętu przez użytkownika końcowego celem wymuszenia by WP dostało sprzęt który chce, a nie ten co najwięcej kosztuje, czy błyszczy niczym połysk nowych Fordów. Minister Błaszczak proponuje AU, ale przy odrobinie czasu nawet cała Dywizja Uzbrojenia może okazać się stanowczo za mała dlatego nim wejdziemy w temat dodatkowych funduszy wypada zastanowić się dokąd to prowadzi - jedno wielkie "bum bum" nie jest rozwiązaniem.

Andrettoni
środa, 27 stycznia 2021, 23:54

Jak można testować coś czego nie ma. Zamiast bajek trzeba testować stan faktyczny, bo wtedy można stwierdzić co szwankuje i co trzeba poprawić. Na tej podstawie wprowadza się zmiany i robi zakupy. Jak robi się wszystko odwrotnie to nic dziwnego, że jest bałagan.

Gryf
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:08

No ale w przypadku takich ćwiczeń, to zawsze testowane jest coś czego w ostocie nie ma.

Serek
środa, 27 stycznia 2021, 22:46

Pusty śmiech ćwiczenia wojska ze sprzętem którego jeszcze nie mamy mogli odrazu ze dwa lotniskowce postawić na Bałtyku a co. Te ćwiczenia miały pokazać konflikt w grze komputerowej no jak czytam takie coś ręce opadają

clxkljxklvjxkczjvl
czwartek, 28 stycznia 2021, 09:34

Niema co się śmiać. To ćwiczenia symulacyjne, mają swoje miejsce obok ćwiczeń rzeczywistych.

Paweł P.
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:51

Nie przypominam sobie aby PL zamówiła dwa lotniskowce, a nawet jeśli, to nie sądzę też aby były za kilka lat.

ursus
środa, 27 stycznia 2021, 22:41

Z dużą dozą prawdopodobieństwa sprawa wszelakich przymiarek zdezaktualizuje się i zakończy na bezkarnej działalności IU. Pozostaje ufać, że choć proces logiczny ćwiczenia polegał na przejściu od zdefiniowania zagrożenia przez warianty jego likwidacji do sugestii sprzętowych, a nie odwrotnie.

Stary
środa, 27 stycznia 2021, 21:30

Szkoda, że nie uwzględnili lotniskowców, atomowych okrętów podwodnych i broni orbitalnych. Też ich nie mamy ale za to jak "znacząco wzrosłyby zdolności bojowe"... itd.

On ona ono
środa, 27 stycznia 2021, 21:19

Zakupy zakupy Jeszcze raz ciagle mało sprzętu mało samolotów F16-F35 Himars Wisła jesteśmy w 4 lidze świata mamy złom nawet Czechy maja lepsze

Autor
środa, 3 lutego 2021, 19:58

Czechy posiadają 14 gripenów, które nawet nie są ich

Szymon
środa, 27 stycznia 2021, 21:13

Król jest nagi. Bawi się zolnierzykami, tematami, F35, których nawet nie posiada...

zibi
środa, 27 stycznia 2021, 20:11

"w trakcie ćwiczenia sprawdzono użyteczność sprzętu zakupionego dla Wojska Polskiego, takiego jak systemy rakietowe Patriot i HIMARS oraz myśliwce F-35" - czy to się dzieje naprawdę?

Roman D.
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:32

A co by się stało, gdyby się okazało, że zakupiony sprzęt nie spełnia oczekiwań? Zwrot do producenta w ramach gwarancji?

Zibi
czwartek, 28 stycznia 2021, 19:16

A niby jak oni cokolwiek mogli sprawdzić jak ten sprzęt działa? Sprzęt którego jeszcze nie na....

Asd
środa, 27 stycznia 2021, 19:50

Trzeba zacząć od pełnej świadomości sytuacyjnej czyli od polskiej satelity tak jak to ma Białoruś oraz wszystkie mocarstwa

Gryf
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:10

Satelita białoruski. Warto chociaż przeczytać jak on działa.

Lisowski
środa, 27 stycznia 2021, 16:54

Polska powinna byc jak Izrael ze swoimi wojskami, otoczony przez wrogow. Najnowsza technika wojskowa i sprawne zarzadzanie silami zbrojnymi.

Pio
środa, 27 stycznia 2021, 22:34

Wysoka mobilność, potężna siła ognia w tym artylerii rakietowej dalekiego zasięgu oraz pełna OPL.. czyli dokładnie to czego nie mamy!!! Czarusie pobawili się tym czego nie mamy.. no super.. Polska Narew nie uruchomiona.. to samo Polski Homar do 500km, Piorun ledwo parę sztuk.. PK6 w powijakach.. Ppk Pirat jeszcze nie uruchomiony tak jak moskit.. Marynarka zatonęła na kotwicy, wojska lądowe bez nowych BWP i czołgów.. satelitów wojskowych brak, dronow uderzeniowych brak, wozów WRE brak.. Nowoczesnych radarów brak.. ćwiczenia pełną gębą.. śmigłowców brak.. nic nie ma tylko puste słowa i wydane ponad 80mld zł w gwizdek.. bo tyle będzie kosztowała fanaberia kupna z półki f35, himarsa i patriotów... a w Polsce zamówili może 0

AlS
środa, 27 stycznia 2021, 19:53

Wymagałoby to załatwienia co najmniej dwu kwestii. Po pierwsze - wprowadzenia dobrowolnego opodatkowania Polonii. Rozmawiałem wielokrotnie z Żydami i wszyscy oni oddają jakąś część dochodu na Izrael. W zamian mają prawo do obywatelstwa i azylu na terenie tego kraju. Prosta zasada - nie płacisz - nie jesteś Żydem. Połowa z 14 mln Żydów mieszka poza Izraelem, duży odsetek stanowią ludzie majętni, więc zbiera się tego sporo pieniędzy, których większość idzie na cele obronne. Drugie - załatwienia nam bezzwrotnej pomocy militarnej z USA, w wysokości 5 mld USD rocznie. Polaków żyje za granicą około 20 milionów, jeśli każdy dałby na obronę Polski chociaż 10 dolarów miesięcznie, zebrałoby się 2,5 miliarda USD rocznie. Gdyby Amerykanie dołożyli nam do tego choćby połowę kasy jaką dają Izraelowi, nasz budżet wojskowy wzrósłby o około jedną trzecią. Byłoby na najnowszą technikę wojskową.

niktwazny
poniedziałek, 1 lutego 2021, 16:22

a po co mieliby to robić ?

Tweets Defence24