DSEI 2021: "Team Thunder" rusza w Wielkiej Brytanii

20 września 2021, 09:00
DSEI 2021 Hanwha Defesne
Fot. Hanwha Defense
Reklama

Jak poinformował południowokoreański koncern Hanwha Defense, wraz z wybranymi spółkami brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego powoła do życia "Team Thunder". Zespół ten ma wziąć udział w programie Mobile Fires Platform (MFP), który zakłada pozyskanie nowej armatohaubicy samobieżnej dla British Army.

Południowokoreańska propozycja zakłada przeniesienie pełnej produkcji "brytyjskiego" wariantu K9 Thunder do Wielkiej Brytanii zgodnie z hasłem "Made in UK". Obecnie współpracę z Koreańczykami nawiązały brytyjskie firmy takie jak  Leonardo UK, Pearson Engineering, Horstman Defence Systems i Soucy Defense, a Lockheed Martin UK ma prowadzić rozmowy na temat potencjalnego dołączenia do tego zespołu. Na targach DSEI 2021 południowokoreańska spółka zaprezentowała modele różnego rodzaju wozów bojowych znajdujących się w jej ofercie.

Sama konstrukcja ma być oparta na obecnie opracowywanej najnowszej wersji południowokoreańskiej armatohaubicy samobieżnej oznaczonej jako K9A2, której istnienie ujawniono w maju br. Ta z kolei ma być względem klasycznych wariantów K9 i K9A1 wyposażona w pełni bezzałogowy moduł wieżowy oraz automat ładowania. Pozwoli na w pełni autonomiczne prowadzenie ognia z szybkostrzelnością 9 szt./min., a także zmniejszenie liczby załogi z pięciu do trzech żołnierzy. Rozważana jest także możliwość wprowadzenia kompozytowych gąsienic gumowych w celu poprawy mobilności.

MFP to jeden z kluczowych programów modernizacji technicznej brytyjskich wojsk lądowych w najbliższych latach, który został rozpoczęty na początku 2019 roku i ma w założeniu pochłonąć ok. 800 mln funtów. Jego głównym celem jest docelowe zastąpienie obecnie eksploatowanych gąsienicowych haubic samobieżnych AS-90 w 1. Królewskim Pułku Artylerii Konnej i 19. Pułku Artylerii British Army. Nowy brytyjski lufowy system artyleryjski ma być samobieżny, jednak nie sprecyzowano jeszcze czy będzie to wariant kołowy, czy też gąsienicowy. Nieoficjalnie mówi się o większym zainteresowaniem tym pierwszym.

image
Reklama

Swoją ofertę w ramach tego programu przedstawił już niemiecki Rheinmetall prezentując nową armatohaubicę kołową, która powstała w wyniku osadzenia artyleryjskiego modułu wieżowego Artillery Gun Module (AGM) na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego HX3 10 × 10. Docelowo plany brytyjskiego resortu obrony obejmują pozyskanie łącznie 116 egzemplarzy tego systemu w perspektywie do 2032 roku. Pierwszych 18 z nich miałoby osiągnąć wstępną gotowość bojową na początku 2029 roku.

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Systemy te znajdują się też na uzbrojeniu użytkowników eksportowych takich jak: Australia, Estonia, Finlandia, Indie i Norwegia, Polska (podwozie do AHS Krab) czy Turcja. Jego nabyciem zainteresowanych jest kilka kolejnych państw.

Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów i zasięgu 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
zxxc
poniedziałek, 20 września 2021, 14:19

Zaraz, zaraz, ale przecież system wieżowy AS-90 użyty został do produkcji polskiej armatohaubicy AHS Krab. A Brytyjczycy go już mieniają na K-9a2? Marzy im się automat? A nasz Krab rzeczywiście jest "półautomatem"?

Hmm
poniedziałek, 20 września 2021, 13:20

Kiedy automatyzacja Kraba?

baba
poniedziałek, 20 września 2021, 13:01

Czy dobrze czytam, że automat to 9 strzałów/min, a "analog" 12?

Jagoda
poniedziałek, 20 września 2021, 12:41

A My tam jesteśmy zadowoleni z licencyjnych wież, obecnie wycofywanych w GB gąsienicowych przestarzałych haubic samobieżnych AS-90, instalowanych w "Krabie" Na nic lepszego nas nie stać ... brawo My !

Monkey
poniedziałek, 20 września 2021, 12:04

Koreańczycy dobrze sobie radzą, aż patrzę z zazdrością…

tut
poniedziałek, 20 września 2021, 11:55

A jaką to szybkostrzelność i ilość żołnierzy ma nasz Krab? Jak ładuje się amunicję. Tak tylko pytam, bo nasi czempioni powinni pomyśleć o Krab II. Już jakiś czas temu.

Tweets Defence24