Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DSEI 2017: Potencjał badawczy kluczowy dla rozwoju estońskiej zbrojeniówki [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Jednym z wystawców na tegorocznych tegorocznych targach DSEI było Stowarzyszenie Przemysłu Zbrojnego Estonii. W ramach estońskiego stanowiska swoje produkty prezentowało 10 spółek. „Kluczowe obszary, (…) są skupione na rzeczach wymagających dużego potencjału badawczego, który w Estonii jest dość powszechny” - powiedział Defence24 Ingvar Pärnamäe,CEO & Defence and Security Cluster Manager w Stowarzyszeniu Przemysłu Zbrojnego Estonii. 

"Estoński przemysł zbrojeniowy jest relatywnie młody. Jedynie garstka firm jest starsza niż 20 lat, większość z nich pojawiła się w ciągu ostatnich 10 lat" - powiedział Ingvar Pärnamäe,CEO & Defence and Security Cluster Manager w Stowarzyszeniu Przemysłu Zbrojnego Estonii (ang. Estonian Defence Industry Association, EDIA). Organizacja skupia ponad 100 firm. 

Kluczowe obszary, (...) są skupione na rzeczach wymagających dużego potencjału badawczego, który w Estonii jest dość powszechny. Mowa tu o cyberobronie, robotyce, systemach łączności, ochronie granic itd.

Ingvar Pärnamäe,CEO & Defence and Security Cluster Manager, Estonian Defence Industry Association

Jak powiedział Pärnamäe, sektor obrony cybernetycznej rozwinął się po dużym ataku cybernetycznym na Estonię w 2007 r. Z tego wydarzenia wyciągnięto wnioski i wykorzystano je, aby rozwinąć środki dla ochrony i przeciwdziałania tego typu zagrożeniom. Kolejnym obszarem przywołanym przez prezesa EDIA jest ochrona granic. Ze względu na długą granicę z Rosją, będącą jednoczenie granicą NATO i UE Estonia podjęła kroki dla zabezpieczenia tego obszaru.

Ze względu na fakt, że estoński rynek jest dość mały, większość firm jest zainteresowana eksportem, dlatego dobre relacje z rządem mają kluczowe znaczenie. Pärnamäe stwierdził, że rozwój europejskiej obronności mógłby wpłynąć pozytywnie na rozwój współpracy estońsko - polskiej. 

Reklama

Komentarze

    Reklama