DSEI 2015: Nowy brytyjski pocisk dla śmigłowców Apache

16 września 2015, 13:07
Brimstone
Fot. J. Sabak

Koncern MBDA UK zaprezentował po raz pierwszy propozycję uniwersalnych pocisków kierowanych dla śmigłowców, opartych na sprawdzonej w boju amunicji kierowanej Brimstone. Nowe pociski mają być nie tylko zdolne do zwalczania różnego typu celów, ale również lepiej dostosowane do wykorzystania przez wiropłaty bojowe. 

Nowe rakiety, noszące roboczą nazwę Future Attack Helicopter Weapon, mają stanowić w pełni brytyjską, niezależną od producentów i dostawców zagranicznych alternatywę dla pocisków Hellfire. Nowy pocisk ma umożliwiać przy tym zwalczanie celów różnych rodzajów, w tym również ruchomych i manewrujących. W budowie tego pocisku mają być szeroko stosowane moduły i zmodyfikowane elementy pocisków Brimstone.

Zachowany zostanie podwójny system kierowania, obejmujący zarówno system radarowy jak i laserowy. Planowane jest jednak lepsze dostosowanie tego systemu do wykorzystania przez śmigłowce działające w warunkach lotów bojowych na małej wysokości i intensywnie manewrujących podczas odpalania i naprowadzania rakiet.

Również tandemowa głowica kumulacyjna ma pozostać niezmieniona lub jedynie minimalnie zmodyfikowana. Istotną nowością ma być natomiast możliwość „sekwencyjnego” odpalania obu ładunków kumulacyjnych, co jest przystosowaniem do zwalczania różnych typów celów. Wraz z dynamicznym systemem naprowadzania ma to umożliwić zastąpienie przez tą amunicję kilku rodzajów pocisków stosowanych obecnie do zwalczania celów różnego typu. 

Ze względu na ścisłą współpracę z brytyjskim ministerstwem obrony, przedstawiciele koncernu MBDA mają obecnie ograniczone możliwości udzielenia informacji. Prace są jednak zaawansowane i w ciągu najbliższych miesięcy mają rozpocząć się próbne odpalenia ze śmigłowców. Pociski Future Attack Helicopter Weapon mają być dostosowane do użycia przez śmigłowce AH-64E i zmodernizowane do tego standardu brytyjskie śmigłowce WAH-64 Apache.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
vvv
środa, 16 września 2015, 14:10

a zasieg? 8km? to ja wole SPIKE ER/NLOS

dropik
środa, 16 września 2015, 17:25

>12km ? z V-maxem 1,5Ma ?

lewy
piątek, 18 września 2015, 08:42

Nie, jezeli strzelasz z zakrycia drzew, naprowadzajac cel antena nad wirnikiem

Tweets Defence24