Reklama

Dowódcy OT i brygad mianowani na stopnie generalskie. 15 nominacji

23 listopada 2016, 10:13
Nominacje generalskie
Fot. Andrzej Hrechorowicz, KPRP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, Andrzej Duda mianował 15 oficerów Sił Zbrojnych RP na stopnie generalskie. Wśród nich znaleźli się między innymi Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła (mianowany na stopień generała brygady), dowódcy brygad wojsk lądowych, szefowie uczelni wojskowych, zarządów w DGRSZ, dowódca flotylli okrętów czy najwyżsi oficerowie jednostek Żandarmerii Wojskowej.

Prezydent RP mianował na stopnie generalskie i admiralskie łącznie 15 oficerów Sił Zbrojnych RP. Trzynastu z nich otrzymało stopień generała brygady / kontradmirała, a dwóch - generała dywizji. Wśród awansowanych znajdują się między innymi dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła, dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 6 Brygady Powietrznodesantowej płk Jarosław Gromadziński i płk Grzegorz Hałupka (mianowani na stopień generała brygady), jak również awansowany na stopień kontradmirała Dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Krzysztof Jaworski. Pierwszy stopień generalski otrzymał też szef sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej płk Tomasz Piotrowski.

Z kolei nominacje na wyższy stopień - generała dywizji otrzymali gen. bryg. Grzegorz Gielerak, sprawujący od 2007 roku stanowisko Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego, jak również gen. bryg. Sławomir Pączek, Dyrektor Departamentu Budżetowego MON. Wśród awansowanych na stopień generała brygady znajdują się też szefowie uczelni wojskowych: płk Piotr Krawczyk, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, płk Ryszard Parafianowicz, Rektor-Komendant Akademii Sztuki Wojennej, czy płk Dariusz Skorupka, kierujący Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Stopień generała brygady otrzymali także Komendant Główny ŻW płk Tomasz Połuch i jego zastępca płk Robert Jędrychowski. Wreszcie, na pierwszy stopień generalski mianowano oficerów zajmujących wysokie stanowiska w Dowództwie Generalnym RSZ - szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii płk Sławomira Owczarka, Inspektora Sił Powietrznych płk Cezarego Wiśniewskiego, Szefa Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych płk Krzysztofa Radomskiego.

Zgodnie z decyzją Prezydenta RP mianowani zostali:

- na stopień generała dywizji:

 • gen. bryg. Grzegorz Gielerak, Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
 • gen. bryg. Sławomir Pączek, Dyrektor Departamentu Budżetowego MON.

- na stopień generała brygady:

 • płk Jarosław Gromadziński, Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
 • płk Grzegorz Hałupka, Dowódca 6 Brygady Powietrzno-Desantowej
 • płk Robert Jędrychowski, Zastępca Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej
 • płk Piotr Krawczyk, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie
 • płk Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej
 • płk Sławomir Owczarek, Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii DGRSZ
 • płk Ryszard Parafianowicz, Rektor-Komendant Akademii Sztuki Wojennej,
 • płk Tomasz Piotrowski, Zastępca Dowódcy - Szef Sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej
 • płk Tomasz Połuch, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej
 • płk Krzysztof Radomski, Szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych DGRSZ
 • płk Dariusz Skorupka, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu
 • płk Cezary Wiśniewski, Inspektor Sił Powietrznych DGRSZ

- na stopień kontradmirała:

 • kmdr Krzysztof Jaworski, Dowódca 3 Flotylli Okrętów

Jak informuje BBN, Prezydent Andrzej Duda wręczy awanse generalskie 29 listopada br. podczas odbywających się w Gdyni uroczystości 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej, a także podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
tomek
środa, 23 listopada 2016, 19:36

MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. KADRA WOJSKA POLSKIEGO GARNIZONU ELBLĄG

Fred
środa, 23 listopada 2016, 14:19

Co te nominacje mają dać?

Boczek
środa, 23 listopada 2016, 17:01

Słupki? Glosy? Zapomniałeś jak kupowano wyborców za I RP i jak to się skończyło?

xyz
środa, 23 listopada 2016, 16:35

Kasę i ciepłe stołeczki...

ks
środa, 23 listopada 2016, 14:10

a może zamiast kolejnych 15 generałów i partyzantki OT , 15-20 tyś dobrze wyszkolonych zawodowych żołnierzy, nowy BWP, samoloty szturmowe, helikoptery transportowe i szturmowe, artyleria np Kraby 150 mm i jednostki rakietowe o zasięgu po 100km, tarcza rakietowa nie tylko ta na wybrzeżu, łodzie podwodne, środki łączności itd itd, czyli sprzęt i ludzie którzy realnie zwiększają siły WP, pewnie trochę się rozmarzyłem

Gen
środa, 23 listopada 2016, 13:56

A dlaczego nie nazwać kompanii brygada i nie robić dowódcę zrobić generałem?

Mariolka
czwartek, 24 listopada 2016, 00:50

Mam pytanie do znawców bo jestem blondynka - czy na naszych okrętach są po dwa, trzy mostki dowodzenia, dla każdego admirała osobno czy też jak wypływa nasza flota to na jeden mostek wchodzi kilku admirałów i grają w marynarza kto teraz dowodzi?

Dana
środa, 23 listopada 2016, 13:26

W nowoczesnej armii dostaliby pewnie ozdobnie grawerowane pistolety produkcji krajowej. Wojsko Polskie daje buzdygany. Mam nadzieję że przynajmniej nie są robione w Chinach oraz że rewitalizacji husarii minister Antoni nie przewiduje. Choć nie byłbym zdziwiony. OT lepiej zrobi ucząc się szyć z łuków (bo kusze też tylko na pozwolenie) i robić szablą niż czekać na nowoczesne uzbrojenie.

Max Mad
środa, 23 listopada 2016, 14:43

W naszej tradycji buława hetmańska jest znaczącym elementem rangi, problem w tym że właśnie dostali ją oficerowie którym do tej rangi wiele brakuje i to jest potwarz oraz błazenada MONu plującego na tradycje wojskowe w Rzeczpospolitej.

22
środa, 23 listopada 2016, 17:55

W WP może brakować wszystkiego, łącznie z przysłowiowymi gaciami i onucami. Natomiast NIGDY NIE BĘDZIE BRAKOWAĆ GENERAŁÓW I OFICERÓW SZTABOWYCH.

xyz
środa, 23 listopada 2016, 21:30

Kapelanów też nie będzie :) A ci generałowie na czas wojny wykonają akcję o kryptonimie "Pekin"...

cywil
środa, 23 listopada 2016, 13:22

Do czego służy ta maczuga w skrzyneczce? Generał ją nosi za pasem czy jak?

Max Mad
środa, 23 listopada 2016, 14:41

Nie maczuga a buława, kiedyś był to symbol rangi Hetmańskiej choć i mniejsi autoramentem taką dostawali choć była zdecydowanie mniej zdobiona. Ostatecznie ugruntowało się że jest to symbol najwyższego zwierzchnictwa wojskowego to że obecnie dostaje byle generał jest urąganiem tradycji i pomniejszaniem rangi tego symbolu.

rozczochrany
środa, 23 listopada 2016, 17:41

Jeszcze brygad nie ma a już generalskie wypłaty? Ciekawy jestem w jakim stopniu oficer jest dowódcą amerykańskiej, fińskiej czy niemieckiej brygady? Czy polski dowódca brygady musi być generałem czy wystarczyło by by był np. majorem i jeśli wsławi się wybitnymi osiągnięciami w szkoleniu i dowodzeniu z czasem ko iluś latach awansował by na pułkownika. Zresztą "Hubal", który dowodził jednostką o podobnym charakterze był chyba nawet majorem i znakomicie "dawał radę".

nikt
czwartek, 24 listopada 2016, 09:02

Skoro nazywa się Generał Brygady, Generał Dywizji to niby dlaczego ma nim być major? Pułkownik jak sama nazwa mówi dowodzi Pułkiem, a Major batalionem conajwyżej. Nie rozumiem z czym masz problem? Może Plutonowy ma być dowódcą brygady? :-)

Dropik
środa, 23 listopada 2016, 13:01

jak zobaczyłem miniaturke zdjecia to myslalem że to jakis granatnik lub coś podobnego a to wielce przydatny buzdygan. OT dobra zmiana

ccc
środa, 23 listopada 2016, 17:09

Czy korpus generalski dorównał już liczebnie "korpusowi" kapelanów ?

Sylwa
środa, 23 listopada 2016, 22:53

podpisuje się pod zapytaniem :D

Piotr
środa, 23 listopada 2016, 12:09

Brawo!! Siła polskiej armii zdecydowanie wzrosła! Martwi mnie jednak zbyt małe wzmocnienie marynarki wojennej - uważam, że w obecnym czasie każda motorówka portowa, każdy holownik czy nawet barka śmieciowa powinna być dowodzona przez admirała. Żaden przeciwnik nie zdecyduje się na atak na Polskę wiedząc jak silna jest nasza generalicja i admiralicja. Manewrem wprost genialnym jest awansowanie na generała dowódcę WOT - kto odważy się zaatakować Polskę gdy wie, że generał dowodzi kilkudziesięciu tysiącami żołnierzami stealth - bo jak walczyć z niewidzialnym bo nie istniejącym wojskiem. Oby tak dalej - świat padnie przed Polską na kolana!

ministrant
środa, 23 listopada 2016, 11:54

jeszcze kilka lat i zrobimy pierwszy batalion z generałów

Autor komentarza
środa, 23 listopada 2016, 13:52

Ale piechoty, bo z racji na "specjalne racje żywnościowe" prawdopodobnie żaden z nich nie zmieści sięwe włazie czołgu, czy kokpicie samolotu

Marek1
środa, 23 listopada 2016, 11:53

Brawo !!! mamy zatem kolejnych 15 wodzów dla b. niewielkiej ilości Indian. Zdaje się mamy już ok. 140 generałów/admirałów w służbie czynnej. To wychodzi coś około 200-220 żołnierzy wojsk operacyjnych na 1 GENERAŁA. Wniosek - w Polsce wzmocnioną kompanią(200 ludzi) muszą dowodzić generałowie ...

X
środa, 23 listopada 2016, 15:04

140! To ciekawe podaj mi ich nazwiska i stanowisko bo z tego co wiem to mamy ich obecnie ok 80

Logika
środa, 23 listopada 2016, 14:54

Nie mamy ani 140, ani 120. To liczba poniżej 100. Poza tym, żadna armia zawodowa nie wygrała w historii świata żadnej wojny!!! Indianina można przygotować max.w 2,5 roku do wojny, w przypadku generałów to okres ok. 25 lat. I co wycinamy ich wszystkich?!

wyjątkowo rozbawiony
środa, 23 listopada 2016, 21:54

TEST NA SPOSTRZEGAWCZOŚĆ - należy znaleźć jedną zasadniczą różnice w poniższym zestawieniu: W Siłach Zbrojnych RP w sposób systematyczny trwa wyposażanie w buławy generalskie. W Siłach Zbrojnych FR w sposób systematyczny trwa wyposażanie w Buławy rakietowe.

spostrzegawczy
czwartek, 24 listopada 2016, 10:21

Nie wiem jak to nazywacie w Rosji ale na zał zdj spostrzegam BUZDYGAN który nieco różni się od "buławy" i w naszej tradycji wojskowej ma inne znaczenie. Szczegóły dostępne w sieci.

r44
środa, 23 listopada 2016, 11:53

tak, a co z zapisami ustawy wymagającej od awansowanego ukończenia odpowiedniego kursu? co ze stażem w poprzednim stopniu- awans po roku?

pacodegen
środa, 23 listopada 2016, 10:56

dostali wybrańcy, zweryfikowani politycznie oportuniści, co do tego nie mam wątpliwości. Szkoda że nie docenia się ludzi uczciwie i apolitycznie służących w armii. Nie zauważyłem też nikogo z logistyki szeroko pojętej, czyli Inspektoratów Wsparcia i Uzbrojenia. A ci ludzie wykonują największą pracę, by ta armia miała czym sie szkolić i walczyć. To świadczy o decydentach a w zasadzie o tym ministrze. Komendant szpitala awansuje na drugą gwiazdkę, bo szpital leczy cały rząd, parlament i ich rodziny!. Czy to taka ciężka praca? Dziwne więc te awanse! O innych nie będę pisał, bo szkoda palców!

Historyk
środa, 23 listopada 2016, 10:20

W ilości generałów jesteśmy w światowej czołówce :) Trochę zaniedbań jednak widzę w ilości kropideł dalekiego zasięgu. Należałoby się przyjrzeć bliżej owemu zaniedbaniu i jak najszybciej w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zakupić kilkaset szt.

Vvv
środa, 23 listopada 2016, 11:56

OT i generałowie :D Hahaha

wunderwaffe
środa, 23 listopada 2016, 14:54

Gdyby generałowie wygrywali wony bylibyśmy mocarstwem globalnym, żałosny cyrk suto opłacany z pieniędzy podatników.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama