Wielkie manewry Defender w Europie i na Pacyfiku? Wycofanie z Niemiec zamrożone

4 lutego 2021, 10:47
Stryker_Dragon
Fot. Sgt. Timothy Hamlin/US Army
Reklama

Ponad 30 tys. żołnierzy z USA, krajów sojuszniczych i partnerskich weźmie udział w tegorocznym ćwiczeniu Defender Europe; odbędzie się ono na terenie 12 państw, od krajów bałtyckich po Afrykę – powiedział naczelny dowódca sił NATO w Europie (SACEUR) gen. Tod Wolters. W przyszłym roku odbędą się też manewry Defender Pacific, które - zgodnie z pierwotnymi planami - miały mieć w 2021 roku większy zakres, niż Defender Europe. Może to oznaczać, że Amerykanie będą ćwiczyć dynamiczny przerzut sił tak w Europie, jak i na Pacyfiku.

Poinformował, że dotychczasowe plany wycofania części amerykańskich wojsk z Niemiec zostały zamrożone, a nowe zostaną przygotowane po analizach dokonanych przez obecną administrację USA.

"Trwa planowanie. Spodziewamy się ponad 30 tys. wojsk sojuszniczych i partnerskich, będą reprezentować 26 krajów" - powiedział w środę na telefonicznej konferencji prasowej Wolters, czterogwiazdkowy generał sił powietrznych, który stoi także na czele amerykańskiego dowództwa w Europie (USEUCOM).

"To ćwiczenie będzie się odbywać we wszystkich domenach, ma pokazać naszą zdolność do przerzutu znacznych sił na znaczne odległości" – zaznaczył generał.

Reklama
Reklama

Jak dodał, według założeń działania mają się odbywać na terenie co najmniej 12 krajów, "od północnego skraju państw bałtyckich po Sahel".

"Analizujemy rozwój pandemii COVID-19 w krajach wydzielających siły i tych, które będą gospodarzami ćwiczenia, i przyglądamy się naszym siłom. Naszym celem jest, oczywiście, utrzymać gotowość tych 31 tys. ludzi i ich zdolność do lądowania w wyznaczonych 12 krajach. I zdajemy sobie sprawę, że mogą być przypadki, kiedy nie będziemy mogli tego zrobić" - podkreślił Wolters.

"Ponieważ jesteśmy częścią społeczeństwa i dobrymi żołnierzami, nie zapominamy o zasadzie numer jeden – zrobić wszystko, by pandemia nie zagroziła bezpieczeństwu" – zapewnił generał. Według niego konieczna może się okazać rezygnacja z niektórych zakładanych działań.

Ubiegłoroczne ćwiczenie Defender Europe 2020, planowane jako największy od 25 lat przerzut wojsk z USA do Europy – miało w nim wziąć udział ponad 36 tys. żołnierzy (w tym 20 tys. przerzucanych z kontynentu amerykańskiego) - zostało ograniczone z powodu pandemii koronawirusa. EUCOM wstrzymało w marcu przerzut amerykańskich wojsk; te które już były w Europie, kontynuowały powiązane z Defender Europe ćwiczenia na poligonach.

Informacje o tak szerokim zakresie ćwiczenia Defender Europe są o tyle ciekawe, że równolegle w tym roku ma odbyć się ćwiczenie Defender Pacific. Pierwsze manewry na teatrze pacyficznym, mające na celu sprawdzenie zdolności do dynamicznego przerzutu sił zgodnie z nową strategią obronną USA (Dynamic Force Employment), podobnie jak europejskie, odbyły się jeszcze w 2020 roku.

Jeszcze w ubiegłym roku informowano, że Defender Pacific 21 będzie mieć stosunkowo szerszy zakres, podczas gdy w 2020 roku większy nacisk miał być położony na teatr europejski (choć nie wszystkie założenia zrealizowano). Jest mało prawdopodobne, by Amerykanie ograniczali zakres kluczowego ćwiczenia na Pacyfiku, bo byłoby to niezgodne z założeniami administracji Bidena. Możliwe więc, że w 2021 roku Amerykanie będą ćwiczyć dynamiczny przerzut sił na dużą skalę zarówno na Pacyfiku, jak i w Europie, skoro tylko w europejskiej odsłonie ćwiczenia ma uczestniczyć 30 tys żołnierzy (choć liczba ta obejmuje zarówno żołnierzy wojsk USA jak i sojuszników). 

Gen. Wolters odniósł się też do zapowiadanego przez poprzednią amerykańską administrację wycofania z Niemiec ok. 11 tys. amerykańskich żołnierzy, z których jedni mieliby zostać przeniesieni do innych krajów sojuszniczych, inni wrócić do USA.

"Plany, które były przygotowywane w związku z poprzednią inicjatywą, zostały zamrożone, tak by nasz sekretarz obrony i nowa administracja mogły dokonać dokładnego przeglądu wszystkiego, co działo się do czasu, gdy sekretarz obrony Lloyd Austin objął stanowisko. Nowa administracja oświadczyła, że musimy przeprowadzić dokładną analizę na każdym etapie, we wszystkich obszarach, kiedy zostanie ona dokonana, zaczniemy planowanie od nowa" – powiedział.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
krak
piątek, 5 lutego 2021, 23:08

Wszystko pięknie się układa ale nie wiedziałem ,że Biden tak szybko rozpocznie rozprawę z naszym krajem ... Chyba wszyscy Polacy pamiętają co Biden mówił odnośnie Polski... Wymienił kraje w których rządzi reżim i dobitnie obok Korei Północnej, Białorusi, Rosji, WYMIENIŁ POLSKĘ I WĘGRY... TO trzeba zachować dla potomnych ( o ile tacy jeszcze zostaną po interwencji amerykańskiej) i ludzi typu PAN DAVIEN.

nzk
piątek, 5 lutego 2021, 15:15

26 krajów i 36 tys. żołnierzy.. trochę blado to wypada.. to w razie wojny ile zmobilizuje NATO ? 46 tys. ?

jsox
piątek, 5 lutego 2021, 12:49

Chiny zabiorą się za USA, a Rosja za Europę i skończy się rumakowanie, zostaniemy niewolnikami.

Kazik :)
piątek, 5 lutego 2021, 19:47

Sadzę, że tak jedynie kwestia podziału Syberii do uzgodnienia miedzy Rosja a Chinami, bo Pacyfik (Hawaiii też) jest Chiński a Europa Środkowo-Wschodnia jest Ruska.

gosc
piątek, 5 lutego 2021, 08:27

te cwiczenia pokazuja,ze nato paktem obronnym nie jest.

rozczochrany
piątek, 5 lutego 2021, 08:23

Czyli jednak USA nadal będzie stać Niemcom butem na szyi, by za nadto nie podnieśli głowy. Niemcy chcą się pozbyć wojsk USA, ale nic z tego. USA obawiają się hegemoni Niemiec w Europie i porozumienia się Niemiec z Rosją i Chinami.

Mike Texas
piątek, 5 lutego 2021, 10:44

My USA będziemy bronić Europy przed Rosja do ostatniego Europejczyka. ;)

parapsychol81
czwartek, 4 lutego 2021, 18:39

A wyobraźmy sobie świat bez poradzieckiego byłego ZSRR - wolna demokratyczna Rosja, nieskonfliktowana z żadnym z sąsiadów. Byłoby ok

igbev
piątek, 5 lutego 2021, 12:51

to niemożliwe, konstrukcja Rosji jest taka, że zawsze będą się bać Polski i napaści z Zachodu i zawsze w takim przypadku się bronią.....przez atak. Nie ma pojęcia "nieskonfliktowana Rosja" jest Rosja, ewentualnie jej brak i wtedy byłoby ok (o ile Chiny nie zajęły by jej miejsca).

Pol
czwartek, 4 lutego 2021, 18:07

Niemcy nie wpłacają do kasy NATO,Amerykanie wpłacają kolosalne sumy do budżetu RFN. Utrzymują niektore miasta w Niemczech. I wiedza ze wrazie w USArmy ich obroni. Czego chcieć wiecej? Niemiaszki się cieszą ze głupi Baiden im pomaga

lol
piątek, 5 lutego 2021, 22:46

Przestań chłopie siać Fake news , na us Army Niemcy wydają o wiele więcej kasy niż ktokolwiek inny. Wszystkie nieruchomości są budowane za niemieckie pieniądze wiec nie opowiadaj bajek jak nie masz pojęcia. To ze małe przedsiębiorstwa korzystają ze stacjonowania us Army to akurat nie jest porównywalne do kasy jaką kraje musza wydawać na us Army. Utrzymują niektóre miasta lol Wejdź na internet poszukaj ile kosztuje podatnika obecność USA to się zdziwisz. Biden akurat postąpił bardzo mądrze utrzymując liczebność - to zaplecze dla działań NATO. A twoim zdaniem to pewnie zaplecze należy zbudować w Polsce ? Po to aby w razie ruskiego ataku to zaplecze stracić w 2-3 dni ? Geniusz

msh
piątek, 5 lutego 2021, 09:09

A skąd się wzięły wojska USA w Niemczech? To są wojska okupacyjne, i oby tam ich było jak najwięcej.

Kiks
piątek, 5 lutego 2021, 01:30

I jednocześnie potomkowie Hitlera twierdza, że NS2 ma służyc Europie. Nie dziwię się irytacji USA. Może ktoś im powinien przypomnieć kilka wydarzeń z historii.

baranów nie sieją oni sami się rodzą
poniedziałek, 8 lutego 2021, 17:11

To Hitler miał jakiś "potomków"?

BUBA
czwartek, 4 lutego 2021, 17:46

Wycofanie z Niemiec zamrożone -wiec byla wieksza obecnosc wojsk ameryknskich w Polsce. Niemcy zacieraja rece bo dla nich to lukratywna interes.

Polish blues
piątek, 5 lutego 2021, 13:38

A podobno tak nas ta Ameryka kocha....

msh
piątek, 5 lutego 2021, 09:13

Jeżeli Amerykanie wyjdą z RFN, to Niemcy odbudują swoją militarną potęgę. Jeżeli wojska USA pojawią się w większej liczbie w Polsce, to u nas nastąpi już totalne rozprężenie, a oni u nas za darmo siedzieć nie będą. Nie wiem co gorsze.

Wojtekus
czwartek, 4 lutego 2021, 19:15

Byc moze ten caly deal Dudy z Trumpem jest kaput ale przynajmniej nie tracimy tysiecy amerykanow w Europie. Sadze ze z czasem Amerykanie beda kontynuowac zwiekszanie ich obecnosci w Polsce.

Tweets Defence24