Donbas: mieszkańcy brali udział w rosyjskich wyborach

20 września 2021, 10:07
OPQNJaHkywnBA3qgHO3BrW2Qho7Y3YPx
Fot. kremlin.ru
Reklama

Mieszkańców samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie zawożono specjalnymi autobusami i pociągami na wybory w Rosji - pisze Radio Swoboda. Media donoszą o zmuszaniu do głosowania. Pasażerowie otrzymywali poczęstunek i rosyjskie flagi.

"Podczas gdy w rosyjskiej federalnej telewizji głosowanie mieszkańców Donbasu przeszło praktycznie niezauważone, kontrolowane przez Kreml administracje na okupowanym terytorium mówiły o tym bez przerwy" - pisze w poniedziałek portal Donbas Realii (projekt Radia Swoboda). Media w separatystycznych republikach przez trzy dni wyborów transmitowały atmosferę "ogólnego święta i dumy, którą niby odczuwają mieszkańcy Donbasu w związku z udziałem w wyborach do Dumy Państwowej" - czytamy.

Również ukraińska redakcja BBC zwraca uwagę, że ogromną rolę w całym procesie odegrały miejscowe media. By podwyższyć aktywność mieszkańców, publiczne osoby opowiadały o "właściwej drodze" w stronę Rosji - pisze serwis.

Prawie we wszystkich komentarzach wyborcy w podobnym tonie mówili o tym, że udział w wyborach to dla nich duma albo obowiązek. Niektórzy uczestnicy zamieszczali też posty w stylu agitacyjnym w mediach społecznościowych - zauważa Donbas Realii.

Mieszkańcy separatystycznych republik, którzy nie brali udziału w głosowaniu, mogli w ogóle nie zauważyć wyborów - twierdzi Donbas Realii. "Nie zwróciłam uwagi. (Autobusy) wyjeżdżają tylko z jednego miejsca, tam, gdzie mieści się służba migracyjna" - powiedziała mieszkanka Doniecka. Również ukraińska redakcja BBC ocenia, że o akcji "można nie wiedzieć w ogóle, jeśli się nie pracuje w +państwowych+ instytucjach albo nie uczy się w republice i nie ma się rosyjskiego paszportu".

Do Rosji mieszkańcy Donbasu jechali autobusami i pociągami (przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin poinformował, że z tej samozwańczej republiki wyjedzie ponad 800 autobusów i 12 pociągów). Część z nich była ozdobiona hasłami o Rosji - pisze Donbas Realii. Pasażerowie otrzymywali flagi Rosji i paczki z prowiantem (słodycze, woda, wilgotne chusteczki).

Przez trzy dni prawie całkowicie były zamknięte punkty kontrolne na odcinku granicy ukraińsko-rosyjskiej, który jest pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów. Przepuszczano tylko uczestników wyborów - twierdzi portal.

Serwis pisze o przymusowych wyjazdach na głosowanie. "Właśnie dzwoniła do mnie koleżanka i powiedziała, że wszystkich pracowników przychodni, którzy mają rosyjski paszport, dziś o 16.30 wsadzili do autobusu i zawieźli na głosowanie do obwodu rostowskiego. (...) Cieszymy się, bo nie mamy rosyjskich paszportów i nikt nas do żadnego autobusu, dzięki Bogu, nie wsadzał" - powiedziała portalowi pracownica medyczna.

Reklama
Reklama

Według portalu były też doniesienia o przymusowym głosowaniu studentów. W piątek Donbas Realii pisał: "Wobec tych, którzy nie chcą głosować, stosowany jest administracyjny przymus. Już od kilku tygodni z niekontrolowanej części Donbasu nadchodzą informacje o tym, że wymaga się udziału w wyborach od pracowników przedsiębiorstw, studentów. Za niegłosowanie grozi się +sankcjami+, zarówno tym osobom, jak i ich kierownictwu. Od studentów wymaga się, by pisali oświadczenie, jeśli nie chcą głosować".

W Donbasie Rosja otworzyła 255 punktów informacyjnych, w których mieszkańcy mogli otrzymać wsparcie przy rejestracji do głosowania elektronicznego. Pomagano tam w otrzymaniu rosyjskiego numeru ubezpieczeniowego oraz rejestracji na rosyjskim portalu usług państwowych.

Według Donbas Realii w dni wyborów pomagano w głosowaniu tym osobom, które nie potrafią posługiwać się internetem. "De facto ludzie szli tam jak do lokali wyborczych" - stwierdza portal.

Według Rosji w głosowaniu wzięło udział 150 tys. mieszkańców separatystycznych republik (rosyjskie paszporty ma około 600 tys. mieszkańców).

MSZ w Kijowie protestuje w związku z przeprowadzeniem przez Rosję wyborów do Dumy Państwowej na zaanektowanym Krymie i przymusowym zaangażowaniem do udziału w nich obywateli ukraińskich w Donbasie, którym w nielegalny sposób wydano paszporty rosyjskie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
Chyży Rój
poniedziałek, 20 września 2021, 23:24

Ciekawe czy w tegorocznych wyborach partia Jedna Rassija zdobędzie ponad 100% głosów. Festiwal fałszerstw trwa w najlepsze, więc wszystko jest możliwe.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 20 września 2021, 20:31

Skoro niemająca ukraińskiego obywatelstwa Victoria Nuland (CIA) w słynnej nagranej rozmowie ("F..ck the EU!") wybrała Jaceniuka na prezydenta Ukrainy i to zanim dowiedział się, że kandyduje i zanim ogłoszono wybory, to dlaczego mieszkańcom Donbasu nie wolno by było głosować w rosyjskich wyborach? :D

bender
wtorek, 21 września 2021, 15:08

Przecież żaden Jaceniuk nie został prezydentem Ukrainy. Prezydenta wybierają sobie Ukraińcy w wolnych i powszechnych wyborach. Wolne i powszechne wybory to coś, co w Rosji się jeszcze nie przyjęło, więc dalej nie rozumiesz.

Buczacza
poniedziałek, 20 września 2021, 19:46

No tak zapomniałem przedstawić. Mój osobisty przenośny tr..l ! Lubi się powtarzać . Jeszcze bardziej podpisywać czyimś nickiem. W godzinę jak trzeba to w odpowiedzi na 1 mój komentarz 7 strzelił... Za dużo nie można wymagać. Dwa zdania po polsku to zbyt trudna sytuacja do zrozumienia. Czytanie ze zrozumieniem to coś abstrakcyjnego. Delikatnie mówiąc przerasta go to. Znak rozpoznawczy to wklejania tych samych tekstów. Po kilka razy w jednym wątku. Bądź jak trzeba to w różnych miejscach i tematach. Jak trzeba to tworzy nawet w łazience w trakcie..... Oto pgad . pgad ma wiele twarzy. Najczęściej można go zlokalizować przy każdym kto ma negatywne zdanie o rosji... Potrafi strzelić 200 kom w wątku. Dzień pracy zaczyna od 6 naszego czasu. Po południu jest zmieniany. Ten bardziej narwany to czukcza. Ten drugi bardziej ułożony to wania. Od czasu do czasu tłumaczy się, że z rosją putina nie ma nic wspólnego... Mój osobisty i przenośny pgad.... Pozdrawiam serdecznie. Przy ponieważ nie odpowiadasz na pytania. To jeszcze raz my little pony co sądzisz o narracji baćki i kraju onuc na temat 17.09.39 ?

czwartek, 23 września 2021, 17:24

Buczaczaczusiu, przeciez tutaj nikt nie podpisuje się jako @pgad. Zacytuj chocoaz jeden z dwustu komentarzy napisany przez niejakiego, znanego tylko tobie @pgad. Czyzby to był kolejny twój wyimaginowany kolega? Jeszcze jakbyś był łaskawy, o co chciałeś się zapytać, co chciałes wyrazic pisząc "Przy ponieważ nie odpowiadasz na pytania."? I przepraszam cie bardzo, to ja nie odpowiadam na pytania? A od ilu to tygodni staram sie uzyskać od ciebie odpowiedx na pytanie, jakież to silniki odrzutowe i samochody eksportujemy z Polski do Rosji. Jak widać dalej nieskutecznie.

wtorek, 21 września 2021, 06:56

Wszystkich wyzywasz od ruskich, a sam masz nicka, który tak jakoś brzmi, jakby zza Buga cię przywieźli... Trafiłem?

Niuniu
poniedziałek, 20 września 2021, 19:07

Kilkaset tysięcy mieszkańców Donbasu przyjęło rosyjskie obywatelstwo. Mają więc prawa wyborcze i mogą brać w rosyjskich wyborach. A lokale wyborcze w tegorocznych wyborach Rosja otworzyła w większości Państw w których znajdują się jej obywatele. W tym w Polsce. Przypomnę. że w ostatnich wyborach prezydenckich w Polsce np. w ośrodkach dla osób starszych na podkarpaciu też się działy dziwne rzeczy. A w głosowaniu za granicą np. w W. Brytanii zniechęcano polaków do udziału w głosowaniu (emigracja zarobkowa i turyści raczej na Dudę nie głosowali).

bender
wtorek, 21 września 2021, 13:55

Nadal ponad 35 tysięcy incydentów wyborczych z czego tysiące krytycznych... To ściema nie wybory.

qwert
wtorek, 21 września 2021, 21:47

Jakie 35 tys ? 3 mln !!!, tak podają chcące zachować anonimowość , wiarygodne źródła zbliżone do centralnej komisji wyborczej na Kremlu : )))))))

Buczacza
poniedziałek, 20 września 2021, 17:37

Może straszyli, że ich zaatakują brzytwami tak jak kiedyś czerwonoarmiści brzytwami zaatakowali Krzyżaków, o czym mówił Król jagiełło w fimie "Krzyżacy".

Buczacza
poniedziałek, 20 września 2021, 14:42

Demokracja a'la kreml. Zawiozą odwiozą i jeszcze chusteczki nawilżające dadzą. Pgad co sądzisz o tym kabarecie...

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
poniedziałek, 20 września 2021, 17:34

Buczaczaczusiu, poopowiadaj w końcu jakież to silniki odrzutowe i samochody eksportujemy z Polski do Rosji? Tyle o tym pisałes, ale szczegułów dalej brak.

qwert
poniedziałek, 20 września 2021, 20:45

Miej litość i nie dręcz już chłopa, bo trochę mi go żal

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
wtorek, 21 września 2021, 06:12

Ale przecież chłopina tu prztychodzi i sam szuka tej rozrywki.

qwert
wtorek, 21 września 2021, 18:37

W sumie fakt, ;)))

ach te trolle, ręce opadają...
poniedziałek, 20 września 2021, 17:04

Widzisz, ich zawieźli, odwieźli, dali chusteczki i zagłosowali. Tobie dali 500+ i tez zagłosowałeś. I to pewnie dwa razy.

u ciebie nie dawali
wtorek, 21 września 2021, 16:50

Także wziąłbyś chętnie chociaż w Rosji głosowałeś.

ach te trolle, ręce oapadają...
wtorek, 21 września 2021, 19:36

A skąd wiesz gdzie głosowałem? Bo on się chwalił.

Smiechow
poniedziałek, 20 września 2021, 14:27

Zmuszali mieszkańców do wzięcia rosyjskiego paszportu ,zmuszali do wyjazdu na głosowanie..hehe.. Autorze ,trochę więcej szacunku dla czytelnika .

Czołgista na emeryturze.
poniedziałek, 20 września 2021, 14:12

Wybory na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy z demokracją mają tyle wspólnego co Hitler z komunizmem.

qwert
poniedziałek, 20 września 2021, 16:14

Przecież Donbas nie jest okupowany, a Krym dobrowolnie przyłączył się do Rosji. A ty widziałeś czołg z bliska jak go posklejałeś z kartonu

ifub
poniedziałek, 20 września 2021, 21:59

nie wiem skąd jesteś, ale cały świat twierdzi, że Krym jest okupowany tak jak Donbas. Może jakiś Iran czy Wenezuela podzielają ruską opowieść o dobrowolności okupacji.

Nie jesteśmy idealni
wtorek, 21 września 2021, 16:52

Niektóre osły w Polsce też to robią.

czarno to widzę
poniedziałek, 20 września 2021, 12:24

Dzień bez propagandy antyrosyjskiej - dniem straconym. Na miejscu Kijowa i "Donbas Realii" to ja bym się bardziej martwił nadchodzącą zimą, bo sytuację na Ukrainie mają coraz bardziej tragiczną.

Monkey
poniedziałek, 20 września 2021, 12:20

Teraz to sobie Ukraińcy mogą protestować. Mają rację, ale to Rosja jest silniejsza. Trzeba było nie pozwolić na rozkład sił zbrojnych i nie polegać tylko na OMON-ie.

Clash
poniedziałek, 20 września 2021, 14:57

Bo wiadomo w Azji czyli Rosji liczy sie tylko prawo silniejszego....

qwert
poniedziałek, 20 września 2021, 16:15

Nauczyli się od Jankesów

Chyżwar
wtorek, 21 września 2021, 16:55

Prędzej Jankesi mogli by się od nich uczyć. Rosjanie bawili się w ten właśnie sposób, jeszcze w czasach, w których nikomu nie śniło się, że kiedyś będzie USA.

qwert
wtorek, 21 września 2021, 18:42

W takim razie Jankesi przerośl nauczyciela, i to w krótkim czasie

Monkey
poniedziałek, 20 września 2021, 15:52

@Clash: Niestety masz rację. Przerobiliśmy to, i to bardzo boleśnie w XVIII wieku, a potem w XX. I zgadzam się, Rosja to kraj znacznie bardziej azjatycki niż europejski.

Chyżwar
wtorek, 21 września 2021, 16:56

Patton kiedyś dobitnie i trafnie powiedział kim oni właściwie są.

a
poniedziałek, 20 września 2021, 16:43

a na własne życzenie

Monkey
poniedziałek, 20 września 2021, 20:18

@a: To już inna sprawa i się z komentarzem zgadzam jeśli chodzi o wiek XVIII i rozbiory. Po zejściu po tychże rozbiorach z pozycji państwa jednak silnego do pozycji biedaka po wyzwoleniu spod nich już jednak tak nie było. Nasi rządzący doceniali zagrożenie niemieckie i sowieckie (czyli de facto rosyjskie), ale ich możliwości działania były ograniczone po prostu biedą.

Tweets Defence24