Dlaczego Turcja wspiera atak bronią „D” na Polskę? – możliwa eskalacja [OPINIA]

10 listopada 2021, 16:44
840_472_matched__r0yk05_onierzmongranicafot.twittermon
Fot. MON via Twitter
Reklama

Rojenia o sojuszu z Turcją przeciwko Rosji okazały się niebezpieczną iluzją. Za zakup dronów, pomoc w gaszeniu lasów i wysłanie kontyngentu wojskowego do Turcji, Ankara odpłaca się Polsce zabezpieczaniem logistycznego zaplecza białorusko-rosyjskiego ataku demograficznego na Polskę. To powinno skłonić do refleksji na temat rzeczywistej natury relacji turecko-rosyjskich. Turcja nie ma interesów na flance wschodniej, ma natomiast interesy na Bliskim Wschodzie, które zależą od relacji turecko-rosyjskich.

W trakcie sejmowej debaty na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy premier Mateusz Morawiecki przyznał, że władze Polski mają świadomość negatywnej roli Turcji w tym kryzysie.

Premier poinformował, że „widzimy działania o charakterze pełnej synchronizacji - działań tureckich z Białorusią i z Rosją. Niepokoi nas to, nie podoba nam się to. Nasza pomoc Turcji niestety okazała się przysługę jednostronną” i dodał, że „jeszcze miesiąc, dwa temu, wydawało się, że Turcja chce blisko z nami współpracować”.

Problem w tym, że nie wszystkim się tak wydawało i na łamach Defence24 wielokrotnie przestrzegałem przed uznawaniem Turcji za sojusznika przeciwko Rosji, krytykowałem też zakup Bayraktarów oraz całkowicie nieuzasadnione wysłanie polskiego kontyngentu wojskowego do Turcji. Do dziś nie wiadomo co ten kontyngent tam robi. Wiele też wskazuje na to, że była to cena, jaką Polska musiała zapłacić za rezygnację Turcji z blokowania planów obronnych NATO na flance wschodniej. Jednakże głosy, że takie działanie wskazuje na rolę Turcji jako rosyjskiego „konia trojańskiego” w NATO również były odrzucane i kwitowane powtarzanymi jak mantra słowami o rzekomo „kluczowej” roli Turcji w NATO oraz o „600-letniej przyjaźni” i rzekomym „nieuznaniu przez Turcję rozbiorów”. Niestety, na tych mitach budowana była polityka zagraniczna.

Za odstąpienie od blokowania planów obronnych NATO zapłaciliśmy też sprzeciwem wobec nałożenia sankcji na Turcję w związku z naruszaniem przez nią suwerenności Cypru i Grecji na Morzu Śródziemnym. Pojawiały się wówczas głosy wpływowych polityków oraz ekspertów, sugerujące, że Cypr i Grecja to „tradycyjni” stronnicy Rosji, a Turcja to jej „odwieczny” wróg, a zatem powinniśmy opowiedzieć się po stronie Turcji. Nie można przy tym wykluczyć, że to również był kontekst podjęcia decyzji o wysłaniu naszych żołnierzy do Turcji. Ale to nie greckie linie lotnicze, lecz tureckie, zwożą migrantów do Mińska. Miesiąc temu w Warszawie gościł szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Po jego spotkaniu z ministrem Zbigniewem Rauem ogłoszono, że Turcja pomoże Polsce w związku z kryzysem migracyjnym, przy czym nie podano żadnych konkretów poza budzącą wątpliwości informacją, że ma to polegać na „współpracy wywiadowczej”.

Problem w tym, że ta forma współpracy jest tu najmniej potrzebna, gdyż na tym etapie groźba infiltracji strumienia migracyjnego przez terrorystów ISIS nie jest zbyt duża. Może się to jednak zmienić jeśli Turcja podejmie aktywne działania w celu wysyłania do nas takich terrorystów, czego wykluczyć nie można. Niemniej, kluczową pomocą byłoby aresztowanie siatek osób organizujących przerzut migrantów na Białoruś oraz wstrzymanie lotów z Turcji do Mińska. Tymczasem Turcja zrobiła coś dokładnie odwrotnego: zwiększyła liczbę lotów, w związku z tym, że Irak wstrzymał loty bezpośrednie.

Działania Turcji wobec tego kryzysu należy rozpatrywać w szerszym kontekście natury relacji rosyjsko-tureckich, choć nie bez znaczenia jest też bezpośredni interes Turcji związany z inżynierią demograficzną na Bliskim Wschodzie. Wspomniany kontekst niestety jest ignorowany przez niektórych ekspertów i polityków, którzy wolą koncentrować się na rzekomo „odwiecznej” naturze konfliktu rosyjsko-tureckiego (co zresztą jest historyczną manipulacją i ignorowaniem takich wydarzeń jak antyzachodni sojusz Ataturka z Leninem i Stalinem) oraz okresowych napięciach w relacjach rosyjsko-tureckich.

Tymczasem ten pierwszy aspekt w ogóle nie ma najmniejszego znaczenia, gdyż postrzeganie polityki międzynarodowej przez pryzmat „odwiecznych” przyjaciół i wrogów, jest po prostu infantylne. Natomiast okresowe napięcia są wpisane w sinusoidalne cykle relacji turecko - rosyjskich, w których napięcia poprzedzają osiąganie kolejnych dealów i są formą poprawiania pozycji negocjacyjnej. Cyklom tym towarzyszą dwie prawidłowości. Po pierwsze wykluczona jest bezpośrednia konfrontacja obu stron, po drugie w interesie obu stron jest osłabianie Zachodu (do którego, czy to się komuś podoba, czy nie, Polska również należy). Turcja nie ma przy tym interesów na flance wschodniej NATO. Ma za to interesy na flance południowej, które, choć częściowo kolidują z interesami rosyjskimi, to nie są też zbieżne z interesem Zachodu. Trudno bowiem za taki uznać wspieranie nienawidzących Zachodu dżihadystycznych terrorystów z Idlibu, tylko dlatego, że atakującą ich armię syryjską wspiera Rosja.

Turcja ma szereg interesów na obszarach, gdzie dochodzi do zbiegu działań rosyjskich i tureckich, w szczególności w Syrii, ale również w Afryce Płn. oraz na Kaukazie. Rozszerzanie wpływów tureckich na obszary strategicznie ważne dla Rosji, a drugorzędne z punktu interesów Turcji, takie jak np. Ukraina, nie jest dowodem na to, że Turcja jest sojusznikiem przeciwko Rosji w konflikcie toczącym się na tym obszarze (np. w Donbasie). Ma natomiast doprowadzić do eskalacji, tak by Rosja była skłonna do ustępstw, tyletyle że nie na tym samym, ale na zupełnie innym, ważnym strategicznie dla Turcji obszarze. Temu też celowi służy wspieranie rosyjskich działań przeciwko innym podmiotom, w tym Polsce.

Reklama
Reklama

Mówiąc wprost: Turcja za to wsparcie otrzyma nagrodę na innym obszarze działań. W tej chwili są trzy obszary, na których Turcja chce wymusić rosyjskie ustępstwa: Idlib, Syria Północno-Wschodnia oraz Zangezur. Ten ostatni to region Armenii, łączący ten kraj z Iranem i oddzielający Turcję oraz Nachiczewan od Azerbejdżanu. Turcja jest zainteresowana jak największą kontrolą nad eksterytorialną trasą, która ma przeciąć ten region, a decyzja w tej kwestii należy w pełni do Rosji. Znacznie ważniejsza jest jednak sprawa Idlibu. Od dawna mówi się o planowanej ofensywie rosyjsko-syryjskiej w celu przywrócenia kontroli Damaszku nad tym regionem. Jest to przy tym logiczne, gdyż jest on opanowany przez dżihadystycznych terrorystów i obecny stan nie może trwać permanentnie.

Jednak odbicie Idlibu przez Damaszek jest bardzo niekorzystne dla Erdogana, gdyż oznaczałoby porażkę jego polityki w Syrii i kompromitowało go w relacji z dżihadystami. W rezultacie dżihadyści, dotąd wykorzystywani przez Turcję w różnych konfliktach zastępczych, w tym w Libii i Armenii, mogliby zwrócić się przeciwko swojemu dotychczasowemu patronowi, m.in. dokonując serii zamachów terrorystycznych w Turcji. Erdogan ma tymczasem już teraz problemy wewnętrzne i mogłoby to stanowić „gwóźdź do trumny” jego reżimu. Mimo to Idlib nie jest najważniejszym celem tureckiej polityki w Syrii. Jest nim natomiast, zdominowana przez Kurdów, Syria Północno-Wschodnia (NES).

Dwa lata temu Erdogan dokonał inwazji na NES, której efektem, obok zajęcia pasa ziem przy granicy między Sere Kanie i Tel Abjad, było wejście na te tereny Rosjan. Cel Erdogana, którym było pozbycie się Kurdów z całego pasa przygranicznego z Turcją i zasiedlenie tych terenów przez uchodźców syryjskich z zachodniej Syrii od kilku lat przebywających w Turcji, nie został jednak osiągnięty. Obecnie możliwy jest jednak nowy deal polegający na równoczesnym rozpoczęciu operacji rosyjsko-syryjskiej w Idlibie i tureckiej w NES.

Część dżihadystów z Idlibu zostałaby wówczas przerzucona do NES, tak jak miało to miejsce w przypadku wycofania części dżihadystów ze wschodniego Aleppo pod koniec 2016 r. co umożliwiło Assadowi i Rosji zajęcie tej części miasta, a Erdogan, za przyzwoleniem Rosji, zajął wówczas tereny oddzielające kurdyjski kanton Afrin od kontrolowanego również przez SDF, Manbidż. Zatem przedstawiany przeze mnie teraz scenariusz nie byłby niczym zaskakującym, poza tym, że obejmowałby również dodatkowe elementy. Operacja Rosji w Idlibie byłaby bowiem pretekstem dla Turcji do rozpoczęcia nowego uderzenia bronią demograficzną na Grecję, dokładnie tak jak było to w lutym 2020 r. Towarzyszyłaby temu ta sama fałszywa argumentacja, że są to uchodźcy z Idlibu.

Celem natomiast byłoby wymuszenie na Zachodzie braku reakcji na turecką inwazję na Kurdów. Przesiedlenie kilkuset tysięcy Syryjczyków z Turcji na zdobyte w ten sposób tereny rozładowałoby napięcia w Turcji i sprzyjałoby wzrostowi notowań Erdogana (które od dłuższego czasu spadają). Natomiast Rosja zaoferowałaby Kurdom, wygnanym z ich domów, transport na Białoruś. Gdy ludzie ci stanęliby na naszej granicy, Rosja cynicznie powiedziałaby, że wszak to NATO (Turcja) ich wypędziło z domów, to niech teraz NATO (Polska) ich wpuści do siebie. Sytuację komplikowałoby to, że ci ludzie byliby naprawdę uchodźcami (a nie tak jak Kurdowie z Kurdystanu irackiego – ekonomicznymi migrantami) i nie mieliby dokąd wracać. Można przy tym założyć, ze Turcja będzie oczekiwać od naszego kontyngentu w tym kraju wsparcia takiej operacji przeciwko NES, co absolutnie powinno być wykluczone.

Nie można też wykluczyć, że obecne wsparcie logistyczne Turcji dla transportu Kurdów z Iraku na Białoruś, również jest częściowo motywowane chęcią dokonania czystek etnicznych. Jeżeliby polska granica została przerwana i napływ Kurdów znacząco się zwiększył, to Turcja może zasiedlać opuszczone w ten sposób tereny syryjskimi uchodźcami z Turcji. Taka demograficzna inżynieria wydaje się pomysłem fantastycznym w mentalności przeciętnego Europejczyka, nienawykłego do traktowania cywilów jako broni w XXI w., ale w tamtym regionie jest zupełnie inaczej.

Polska powinna zatem wyciągnąć wnioski z obecnej sytuacji i skorygować swoją ocenę Turcji. Powinna też podjąć bliższą współpracę z Grecją, która podobnie jak nasz kraj broni granic zewnętrznych Unii Europejskiej, przed atakami bronią D ze strony agresywnego reżimu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 488
Reklama
TomekS
środa, 1 grudnia 2021, 23:14

To nie chodzi o Polskę ale UE i jakże często niedoceniany w polityce czynnik poglądów i personaliów. Znam człowieka, zamożnego przedsiębiorcę z Niemiec- muzułmanina pochodzącego Bałkanów, który miał okazję poznać Erdogana w czasach gdy ten był jeszcze merem Stambułu i mówi, że nikt, tak szczerze i bezinteresownie jak on nienawidzi Unii i całego Zachodu...

Na spokojnie
wtorek, 30 listopada 2021, 21:29

Bardzo dobry tekst. Przede wszystkim merytoryczny oraz pozbawiony uprzedzeń, marzeń i idei. Ktokolwiek zaś wierzy w to, iż Turcja (zwłaszcza pod Erdoganem) jest wiarygodnym partnerem jest tak samo w błędzie jak Ci co myślą tak o Rosji, Białorusi czy Chinach. To niestety kraj autorytarny, który ma nieco inne cele i mentalność niż "zachód". Zabawne jest także to, iż o Grecji i Cyprze pisze się, iż wspierają Rosję a naszym "głównym" sojusznikiem w EU jest Orban. PS czy ten portal to ulubione miejsce rosyjsko-tureckich troli czy gimnazjalistów? Jestem w szoku poziomem wpisów.

Chocim
środa, 17 listopada 2021, 15:47

Turcja była kiedyś imperium,obecne władze chcą odbudować wpływy tureckie..podobnie jak robi to Rosja-po swojemu.Polska dla Turcji nie ma takiego znaczenia jak Rosja-i o tym trzeba pamiętać,po prostu tak jest,nasze umizgi wobec Turcji są uzasadnione .Tam gdzie Turcja będzie mogła pomóc bez narażania na szwank relacji z Rosją to ok,a teraz..? Zawsze Erdogan może nam powoedzieć: zobaczcie ja mam tak od lat,ponad milion uchodźdców u siebie,owszem pieniądze były,ale kiedyś,teraz niech Unia płaci....czyli rękę wyciąga po kasę nie tylko Erdogan,ale i Białoruś..Rosji w to graj...a my dostajemy po głowie..ech........

Tureckie PKB
wtorek, 30 listopada 2021, 22:10

Turcja NIGDY nie byla imperium. Turcja jako panstwo istnieje 98 lat a ich alfabet jeszcze krocej. Imperium top bylo cesarstwo Otomaskie ktore mialo z jakies 100 nacji. Dziesja 30-11-2012 Turecka lira jest 13.5 za jednego dolara. Minium socjalne tego panstwa jest okolo 180 EURO, nizej niz w Albanii.

Hektor
środa, 17 listopada 2021, 22:51

Jedno jest nie zrozumiały i nie jest jasna;Turcja jest stroną trzecią w kryzysie. Czekamy na jej pomoc, gdy problem powinien zostać rozwiązany przez obie strony konfliktu. Przecież granica jest tu między Polską i Białoruś a Turcja tam dalej- daleko.Więc Turcja jest ważnym krajem dla każdego. Autor też wielu razy przyznaje w swoim artykule ale. Podsumowanie, dobrze, że rządzacy są mądrzy gdyby posłuchali autora tego artykuły to ojjj...

obserwator
wtorek, 16 listopada 2021, 13:43

Turcy mają z Rosją wiele wspólnego, są mentalnie gdzieś kilkaset lat do tyłu i chętnie dokonywaliby podbojów bo czują się militarnie silni. Na przeszkodzie stoi im nie tyle Rosja, która też chciałaby przetasować mapę polityczną Eurazjii, lecz Zachód. Dlatego ten przyszywany kraj NATO nie jest naszym przyjacielem.

Milutki
wtorek, 16 listopada 2021, 17:42

Turcja jest sednem NATO i to nowe narybki mają udowadniać że są przyjaciółmi Turcji a nie na odwrót

Tureckie PKB
wtorek, 30 listopada 2021, 22:12

180 EURO minimum socjalne, 13.5 Lir za dolara, kolejki po chleb. Juz niebawem biedziemy miec 20 lir za dolara. Tak trzymac.!!

Zbrojnik
niedziela, 14 listopada 2021, 18:06

Polska powinna przedewszytkim pogodzić sie z Białorusią i Rosją : przestac wspierac tzw opozycje ( nie chce tu używać gorszych określen ).

r
środa, 17 listopada 2021, 00:33

Rosja jeszcze będzie nam hołdy składać!

wilhelm zdobywca
sobota, 13 listopada 2021, 17:36

Kawa po turecku i nic wiecej...Dywan juz mam chinski.

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:13

Ta kawa jest po Arabsku a nie Turecku, Turcy kawy nie pija, pija za to herbate.

Jagoda
piątek, 12 listopada 2021, 13:12

Turcja nie prosiła nas ani o PSP, ani o PKW ! To nasi sprawni inaczej rządzący w swoich "imperialnych" mrzonkach i zapędach chcieli się przypodobać islamistom i frajerzy myśleli, że ci się odwdzięczą tym samym.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 15:25

Turcja odwzajemniła się udziałem w misji się policing. Nie wiem czym odwzajmniali się islamiści

Andrettoni
piątek, 12 listopada 2021, 13:05

Co w tym dziwnego? W polityce ważne jest co możemy zrobić, a nie co zrobiliśmy. Kupiliśmy Abramsy i tyle z tego mamy. Planujemy budowę elektrowni atomowej i konkurenci walczą o budowę. To daje nam wpływy np. we Francji. Zamiast zakupów "z półki". Nasz rząd mógł rozgrywać sytuację. O kontrakt mogły konkurować różne kraje. Oczywiście z Rosją nie rozmawiamy, ale gdyby Rosja też mogła uczestniczyć w przetargu, to nie atakowałaby nas. Wyznaczając sobie z góry przyjaciół i wrogów tracimy pozycję negocjacyjną. My sobie wyznaczyliśmy Rosję za wroga i USA za sojusznika. Rosja wie, że nic nie ugra, a USA wie, że nie musi nawet próbować coś ugrywać. Przed rozgrywką oddaliśmy większość kart. Biden oddał nas w ręce Niemiec i teraz to Niemcy dogadają się z Rosją w sprawie kryzysu na naszej granicy. Wiadomo przecież, że Duda z Putinem się nie spotka. Dlaczego Turcja miałaby występować przeciwko Niemcom i Rosji, a pośredni przeciwko USA? Turcja nie ma nic do ugrania. Za to Niemcy coś sobie ugrają naszym kosztem. PiS wpadł w pułapkę, z której nie ma wyjścia. Jesteśmy izolowani i marginalizowani i nawet nie siądziemy do stołu gdzie ustalą za nas co z naszą granicą...

Grek z Grecji - NIE Dim
piątek, 12 listopada 2021, 11:36

Wczoraj wieczorem kurs Tureckiej Liry byl 10 na jednego dolara. Mozemy czuc sie szczesliwi. Rozwoj tego Tureckiego Cyrku rozwija sie zgodnie z przewidywaniami. Za jakies 2 miesiace kiedy naloza Sady USA kare 20 miliardow na przestepczy Turecki Bank HALKBANK bedzie 12 lir za jednego USD, albo i wiecej. Zegardek tyka: tik tak tik tak Panie Prezydencie Erdo, bardzo prosimy nie oddawaj wladzy, Ty jestes najleprzy (dla nas oczywiscie)

Hektor
środa, 17 listopada 2021, 21:37

@Grek z Gracji, A wartość fabryki Toyoty. Hyundai w Turcji dalej miliard dolarów Mercedesa też!! porównianie wartości z dolarami nieczego nie zmienia. Wiesz, kurs złota codziennie zmienia więc złoto dalej jest złotem:))

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:16

30.11.2021 a widziales kolejki po chleb w konstantynolpolu ? minimum socjalne jest juz 180 EURO. Pracownicy rowniez Tureccy tez chca jesc, i nie jest ich wina ze rzadzi nimi wariat. Bez pracownikow, fabryk nie ma. Bo oczywiscie demokracji to tam nie ma. Jest tak zwana semi demokracja

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 15:05

Ja pamiętam czasy gdy jeden dolar kosztował kilka milionów lir. Czy Turcja wtedy upadła? Nie miała się dobrze. Amerykańskiej sądy niech założą karę na amerykańskich decydentów za wspieranie i finansowanie komunistycznych terrorystów

milutki znowu w formie
niedziela, 14 listopada 2021, 10:00

Turcja wspieraniem terroryzmu i robiąc syf wszędzie gdzie może robi sobie wrogów na około. Wystarczy jak NATO zostanie podzielone to na Turcja już nie będzie tak głośno szczekac i zostanie przyciśnięta przez takie państwa jak Egipt, Grecja, Arabia Saudyjska czy Iran. Wystarczy czekac aż terrorystyczne państwo jakim jest Turcja odpowie za swoje zbrodnie dokonane na ludności cywilnej w różnych krajach.

Hektor
środa, 17 listopada 2021, 21:49

Kto powiedział, że Turcja opiera się na Nato? Od dawna sama działa. Wstarczy przeczytać w internecie media. Pomyśl, podzielenie Nato komu nie opłaca? Egipt, Grecja, AS i Iran za lekko jeszcze musisz dodać kilku krajów... Francja, ZEA, Rosja itd. I tak nie dali radę z Turcją w Libii. Czemu?? Coś w tym jest.

Konstantynopol a nie Stambuł
niedziela, 21 listopada 2021, 17:34

Turcja działa swobodnie za cichym przyzwoleniem USA :) Turcja wykorzystuje to ze jest w NATO do swoich chorych celów. Te kraje które wymieniłem w zupełności wystarczą tylko dodać jeszcze Kurdów a to ludobójcze państwo będzie w niezłych tarapatach ;)

Milutki
wtorek, 23 listopada 2021, 12:16

Inne kraje w tym USA korzystają z tego że Turcja jest w NATO, ochrona wschodniej flanki NATO, projekcja siły wobec Iranu. Turcja mówi USA i pozostałym , skoro jesteśmy tacy ważni to chcemy coś uzyskać w zamian. Turcja walczy z ludobójcami od wieków, greckimi, armeńskimi i innymi, dzielni Kurdowie pomagają

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:15

Turcja wszędzie gdzie wkracza pomaga ludziom , a ludzie głosują nogami, jak widać idą do Turcj a nie do Asada, Rosji, Arabii Saudyjskiej, do Grecji tylko przejazdem . Egipt, AS, Iran i inni w regionie nikogo nie przycisną, oni sami są przycisnięci, oni bardziej potrzebują Turcji niż Turcja ich. Co do NATO to w ostatnich dniach kryzysy uchodźczego widać kto do kogo przychodzi, Turcja do państw NATO , czy państwa NATO do Turcji, zgarnij jakie są to państwa

Grek z Grecji - NIE Dim
piątek, 12 listopada 2021, 18:42

Miala sie Cudownie!! Nic dodac nic ujac. Jezeli ktos sie cieszy z biedy wlasnego narodu.

>JA<
piątek, 12 listopada 2021, 10:27

Może dlatego wspiera atak na Polskę bo wie że polscy politycy kupią kolejne uzbrojenie od nich żeby ich niby przeciągnąć na swoją stronę.

Hektor
środa, 17 listopada 2021, 22:10

@ja, od kiedy Turcja daje wizy do Mińsku. Kto wpuści migrantów do miasta Mińsk? Turecka policja? "nie bądźcie śmieszny" jeśli druga strona przyjmie a Turcy mają powiedzić nie wpuście do swojego miasta. Przede wszystkim, Turcja ma ochronić granicę EU. A tu Grecy a tu Bulgarzy, Italia, Węgry itd. a teraz Polska. Dlaczego Turcja miałaby utrzymać u siebie? mają już 5 mln. imigrantów. najpierw zadaj sobie pytanie, kto jest za to wszystko odpowiedzialny? Francja, Niemcy, USA itd. ale nie jest Turcja. Tylko bez powodu cały czas udźwignie całego ciężaru...

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 15:06

Nie ma żadnego wspierania ataku, ludzie kupują bilet na samolot wyrabiają wizę i lecą.

piątek, 12 listopada 2021, 15:44

No to czy moglibyście nam pomóc i zaprzestać tych lotów? Tak po prostu, bo was prosimy, jako sojusznika?

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 16:06

Pewnie można, a jak Turcja przyjdzie i powie przestańcie dawać schronienie gulenistom i komunistom w imię bycia sojusznikiem to Polska spełni prośbę? Zakładam dobre intencje i pozytywną odpowiedź

Jur
piątek, 12 listopada 2021, 09:49

Zzgadzam sie z autorem. Jak to sie mowi polski rzad madry po szkodzie stosunki z turcja powinny zostac przeanalizowane. Przeciwko rosji nie z turcja

ciekawy
piątek, 12 listopada 2021, 09:35

A w imię czego Turcja ma utrzymywać kilka milionów syryjskich uchodźców? To, że na Bliskim Wschodzie doszło do rewolucji, zostało spowodowane działaniami Francji i Niemiec. To one ponoszą 100% winy za to ,że doszło do ruiny Bliskiego Wschodu. Najpierw pożyczali miliardy dyktatorom, a później, kiedy nie chcieli oddawać kasy postanowili ich obalić wywołują rewolucje albo wojskowe przewroty. Spowodowali problem, który będzie się ciągnął przez lata a konsekwencje każą ponosić Turcji, Polsce i innym krajom. Turcja dobrze zrobiła, że wystawiła im słony rachunek. teraz czas najwyższy na Polskę. Aby osiągnąć swoje cele doszło do sojuszu i islamskimi terrorystami, co jest jeszcze bardziej skandaliczne.Zachód ma wyjątkowo paskudna naturę najpierw pożycza pieniądze a później obala rządy aby wyeksploatować narody do ostatniej kromki chleba. W Turcji i Syrii dostali po łapach i zaczął się mega kryzys.

dim
sobota, 13 listopada 2021, 05:48

@ciekawy. Nikt ich nie utrzymuje. Są tanią siłą roboczą. Jasne, że więcej ich już nie potrzeba, toteż od tamtej strony Turcji mur powstał jak najbardziej, a metod działania straży nikt nie kontroluje. Mają być skuteczne i koniec. Turcja próbuje też wytyczać nowe miasta w Tracji, zasiedlane tymi migrantami. Czy też tam - tam są to jeszcze uchodźcy, pierwszy bezpieczny kraj. Chodzi o zmianę struktury ludnościowej Tracji, dawniej zupełnie greckiej, potem coraz mniej, aż do "śladowo". Skolonizowali tak północny Cypr. Niemniej na budowę nowych miast potrzeba mieć masę forsy, choćby na samą tylko infrastrukturę. Turcja jej nie ma. Europa jej nie da... Wirus po drodze. Więc idzie to jak krew z nosa, ale swego mogą dopiąć.

Hektor
środa, 17 listopada 2021, 22:20

@dim, popatrzcie kto mówi o skolonizacji:) a czemu Grecy zaatakowali na Troję? Dla Eleni:)) Czemu wszystkie ludy Azji Mniejszej walczyli przeciwko Grekom pod Troji. Od Odessy aż do Marsylii kto skolonizował? Aleksander Macedoński z Tracji dał Grekom po głowie ale zbyt daleko szedł na wschód i nie mógł utrzymać smycz.

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:25

Hektor (najwyrazniej masz pochodzenie od Troi ze wzgldu na imie) W tamtych czasach (3000 lat pne) kiedy jeszcze nie byly zformowane panstwa tak jak teraz, to wszyscy walczyli z wszytkimi. Przypominam wojne wojny peloponezkie, wojny Atenczykow z ze Sparta, wojny z Milos etc. Ale jednoczesnie Spartianie razem z reszta Grekow walczyli przeciowko Persom. Tak wiec Panie Hektorze o pieknym imieniu (osobiscie chcialem nadac mojemu mlodszemu synowi to imie, ale wygralo inne rzymskie), mieszkancy Troi tez byli Grekami, tak jak Tracy, Macedonczycy, Spartiamnie, Syrakuzczycy itp. Tak miedzy nami mowiac do teraz Grecy maja takie podejscie, i nawet sie mowi gdzie dwoch Grekow tam 3 opinie :-)

leszek
piątek, 3 grudnia 2021, 13:38

To raczej opinia o Polakach, wyrażająca stan ich degrengolady umysłowej.

Tureckie PKB
piątek, 12 listopada 2021, 16:37

Zachod jest jaki jest, ale to jest NASZ zachod.

Stavros
środa, 17 listopada 2021, 22:21

Ale Polska liczy się na Wschodzie Europy

wtorek, 30 listopada 2021, 22:25

Polska sie Liczy i bedzie liczyc mocniej moim zdaniem. Bo powinna sie liczyc

reht
piątek, 12 listopada 2021, 09:13

Jak się okazuje autor przekombinował ze swoimi dywagacjami... Turcja już hamuje imigrancką falę.

dim
sobota, 13 listopada 2021, 05:53

Autor nie przekombinował. To tzw. "społeczność m/narodowa" tym razem zadziałała zdumiewająco szybko i na najwyższym szczebli także. Turcy policzyli zyski i straty, Rosjanie to samo, cóż więcej pozostaje Łukaszence ? Raczej to samo. Ta wielka sprawność i rozmach działania międzynarodowo przyznam zaskakuje mnie (nie tylko mnie ! Grecy są wręcz zdumieni !) i zastanawia. Może to być tak, że za wszystkim stał także ktoś trzeci (chce się powiedzieć: jak zwykle, w sprawach Polski). I gdy tylko okazało się, że presja migracyjna, zamiast osłabiać, wzmacnia Polskę, także międzynarodowo, akcja została odwołana.

Hektor
środa, 17 listopada 2021, 22:23

@dim, od kiedy Turcja daje wizy do Mińsku. Kto wpuści migrantów do miasta Mińsk? Turecka policja? "nie bądźcie śmieszny" jeśli druga strona przyjmie a Turcy mają powiedzić nie wpuście do swojego miasta. Przede wszystkim, Turcja ma ochronić granicę EU. A tu Grecy a tu Bulgarzy, Italia, Węgry itd. a teraz Polska. Dlaczego Turcja miałaby utrzymać u siebie? mają już 5 mln. imigrantów. najpierw zadaj sobie pytanie, kto jest za to wszystko odpowiedzialny? Francja, Niemcy, USA itd. ale nie jest Turcja. Tylko bez powodu cały czas udźwignie całego ciężaru...

Eee tam
piątek, 12 listopada 2021, 06:58

Milutki Turkish Airlines przestaje sprzedawać bilety lotniczne na Białoruś obywatelom Iraku i Syrii nie chcą już obsługiwać dorosłych ludzi turystów bagien poleskich?

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:57

Tak, słyszałem, klientów pozbawiono wyboru podróżowania a samo podróżowanie zostało skryminalizowane , z góry założono złe intencje podróżnych a na linie lotnicze przerzucono obowiązek obrony granic.

dr666
piątek, 12 listopada 2021, 06:19

Turkish Airlines potwierdziły, że nie będą odtąd przyjmować na pokłady samolotów do Mińska obywateli Iraku, Syrii i Jemenu z wyjątkiem posiadaczy paszportów dyplomatycznych - szef prezydenckiego BPN, J. Kumoch. W czwartek tureckie MSZ w komunikacie na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej przekazało, że odrzuca „próby przedstawiania Turcji, która nie jest stroną w tej sprawie, jako części problemu”. Dodano, że Turcja w pełni wspiera swoich sojuszników - Polskę, Litwę i Łotwę. Zaznaczono jednak, że - według tureckiego MSZ - przy okazji kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej celowo atakuje się linie lotnicze Turkish Airlines. Twitter/PAP I po temacie.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 15:01

Skryminalizowano podróżowanie. Turkish Airlines będzie musiało przerzucić się na wożenie europejskich staruchów do Bankoku , ta destynacja w Europie jest bardziej tolerowana

niemilutli
niedziela, 14 listopada 2021, 10:08

Są niezbite dowody na to ze Turkish Airlines poza wożeniem „europejskiej staruchow” wozi także rzekomych uchodźców na Białoruś ale także islamskich najemników do Libii :) ale co taki turas może wiedzieć skoordynowane pod każdym artykułem powiela swoją marna turecka propagandę. Turcja wiele rzeczy sobie może oświadczać ale jedno jest pewne, ze zamiast na Białoruś to będą ich transportować do Rosji albo znów zaczną robić syf na granicy grecko tureckiej. Państwa UE tak obchodzą chcą nałożyć sankcje na Białoruś to tez powinny już dawno nałożyć takie sankcje na turcje to by sie skończyło kozaczenie

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:22

Marne to jest pisanie o niezbitych dowodach i nie podanie żadnego . Proponuję zmienić język, zamiast gróźb i rządań , prośby i oferty , bo może zadziałać zasada wzajemności

viper
czwartek, 11 listopada 2021, 22:24

Turcja właśnie ogłosiła zablokowanie wylotów migrantów do Białorusi. Podobnie Irak. Wychodzi na to, że plany Łukaszenki i Putina spalą na panewce.

Grek z Grecji - NIE Dim
piątek, 12 listopada 2021, 13:01

Turcja oglosila dzisiaj ze blokuje loty, bo sie przestraszyla sankcji UE. Ale co wyslala to wyslala. Reszta juz w rekach Panow Lukaszenki i Putina

Hektor
środa, 17 listopada 2021, 22:28

@Grek z Grecji po przedniej Turcja też przestraszyła ze sankcji EU dlatego nie wpuści do dziś żadnych greckich statków na wszchodniego morza wśródziemnego:)) nawet łodzi

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:28

przed Bahalera czy po ?? Podejrzewam ze bedzie do tego uzywac F16V, albo F35?? ;-)

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 15:22

Nie było takiego ogłoszenia że Turcja ustąpiła bo się przestraszyła czegokolwiek. Generalnie dorośli ludzie mogą latać wszędzie gdzie ich wpuszczają a jeżeli łamią prawo to kraj przyjmujący odpowiada za przestrzeganie prawa

Grek z Grecji - NIE Dim
piątek, 12 listopada 2021, 16:35

10:1 i zegarek dalej tyka, za miesiac 11:1 itd.... .

Hektor
środa, 17 listopada 2021, 22:33

I tak pochował Grek drachmę z gór olimpu do morza..już nie ma nawet własną walutę tylko ciągle pożycza..

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:30

Pozyczanie nei ma znaczenia, rozlokowanie splat ma znaczenie. A tej chwili nie ma problem w Grecji. W Turcji ktora ma o wiele mniejsze zadluzenie juz jest wielki problem, i skomnczy sie MFW. Jak na razie 10 letnie obligacje sa po 1.5% dla Grecji wiec roluje dlug (czyli zmniejsza)

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 17:01

Musisz przestawić zegarek bo pociąg odjedzie

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:31

30.11.2021 dzisiaj juz jest 13.5 za USD i kolejki za chlebem. Minimum socjalne 180 EURO - 800 zlotych. Tak musze go przyspieszyc, bo widze ze wszystko sie toczy o wiele szybciej niz sie spodziewalem.

winston
czwartek, 11 listopada 2021, 21:41

Interes Rosji polega na tym aby w wyniku sankcji nałożonych na Białoruś Łukaszenka zrewanżował się zakręceniem kurka na Jamale i w ten sposób Putin będzie miał w tej sprawie czyste ręce i NS2 jako jedyną alternatywę. W tym sensie to Erdogan czyni uprzejmość dla Putina dostarczając po prostu broni demograficznej, której ma nieprzebrane zasoby

Gienek
piątek, 12 listopada 2021, 09:13

Ale jak to? Przecież NS2 to projekt biznesowy. :-)

asdf
piątek, 12 listopada 2021, 07:27

Możemy ,,odwdzięczyć się" zamknięciem wszystkich przejść granicznych z Białorusią to tez uderzy w Rosję.

surojadka
piątek, 12 listopada 2021, 07:16

Od 2011 pełną kontrole nad gazociągiem jamalskim i resztą gazociągów strategicznych sprawuje Rosja przez Gazprom...

KKK
czwartek, 11 listopada 2021, 19:16

Zawsze po słusznej linii. Nawet gdy po pewnym czasie okazuje się, że mijał się z prawdą.

Baca
czwartek, 11 listopada 2021, 21:49

Dlaczego , dlatego ze nic nie znaczymy , ze nasze elity szachuja Polską krwią i imie uznania i przypodobania sie innym (od Wiednia przez bitwę o Anglie , Monte Casino po Irak) jezeli nie zadbamy o wlasne interesy nikt tego za nas nie zrobi. Popatrzmy na Żydów i na ich podejscie do sprawy, jak scigali swoich oprawcow a jak to czynil nasz kraj

.......
piątek, 12 listopada 2021, 03:49

Żydzi maja poparcie wojskowe i finansowe Washingtonu. I broń nuklearna. Izrael jest partnerem strategicznym Washingtonu. Polska nie jest. Co ty za porównanie dajesz. Noc i dzień.

Antex
wtorek, 16 listopada 2021, 12:50

jak porywali Eichmanna to broni nuklearnej nie mieli ... wsparcia USA też.

Wojciech
czwartek, 11 listopada 2021, 18:40

A może by tak Polacy się zastanowili dlaczego Łujaszenka tak bardzo nie lubi Polski? Może jednak ma jakieś konkretne powody? Na przykład Biełsat albo tworzenie przez Polskę marionetkowych gabinetów cieni dla Białorusi? A może się obawia, że Polska będzie chciała zająć Białoruś jak już dawno jej to obiecano w Waszyngtonie? Czasem warto pomyśleć zanim się wyda wyrok. Jak to mówią "Nie ma dymu bez ognia."

Gość
piątek, 12 listopada 2021, 10:16

Bełkot o tym jak chcemy położyć rękę na białoruskim "dobrobycie" jest żałosny. Nie trzeba znacznie cofać się pamięcią wstecz by wiedzieć, że od 1945 r. przestrzeń ta funkcjonuje w świadomości przeciętnego Polaka jako rów melioracyjny oddzielający nas do gułagu nr 1. Ichniejsza infrastruktura i gospodarka wymaga nakładów w takiej skali, że należy tego sowchoźnika wraz z jego przydupasami wepchnąć czym prędzej w ramiona NKWDzisty, by dać mu szansę na rychlejsze bankructwo. Porządni Białorusini mogą sobie ułożyć życie u nas - nie jest ich aż tak wielu a bezrobocie pomimo wysiłków rządu wciąż kręci się w Polsce wokół poziomu naturalnego.

CdM
piątek, 12 listopada 2021, 09:51

Tak, Polska będzie chciała zająć Białoruś. Po prostu palimy się do tego. Niewiarygodne, że są ludzie którzy piszą coś takiego na poważnie...

cb
piątek, 12 listopada 2021, 07:28

On nie lubił Polski dużo wcześniej, są jak widać inne powody.

Rain Harper
piątek, 12 listopada 2021, 01:37

Iwan, puknij się w czoło

czwartek, 11 listopada 2021, 22:22

A kiedyż to USA obiecało nam Białoruś i po co nam ten pasztet. To raczej Putin chciał z nami i Węgrami dokonać rozbioru Ukrainy. I pewnie w tej sprawie tez by z chęcią odstąpili nam Brześć i okolice a oni zaopiekowali by się resztą……

Lol
czwartek, 11 listopada 2021, 21:06

Rosja nie pozwoli. To że USA obieca NIC nie znaczy.

piątek, 12 listopada 2021, 10:19

Tu raczej przespano okazję w latach 90-tych i nie do zajęcia - bo to nie jest nasz sposób prowadzenia polityki - ale do stworzenia dużo bliższej relacji, niz

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 19:11

Całą Białoruś mamy tam gdzie nie mamy nosa no może jedynie tania siła robocza w Polsce od was i więcej nic

Juras
czwartek, 11 listopada 2021, 18:38

Kiedys Polska, teoretycznie, nie wspierala kozakow, a Turcja, teoretycznie, nie wspierala tatarow … polityka, Panie dzieju, widocznie cos chca …?

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 18:20

Białoruś już oferuje migrantom azyl u siebie albo powrót do kraju pochodzenia. A wy już zdążyliście pokłócić się z Turcją.

olo
czwartek, 11 listopada 2021, 23:11

mogą udzielać azylu bo tam nikt nie podskoczy. U nas zaraz byłoby wybrzydzanie na demokrację.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 18:29

Tak, do sprzedaży biletów lotniczych dorosłym ludziom z ważnymi dokumentami odrobili teorię spiskowe że niby dzieje się synchronizowana akcja , że linie lotnicze mają obowiązek chronić granicę państwa , że wprowadzana jest akcja wysiedkencza. Dla wyobraźni sky is the limit

CdM
piątek, 12 listopada 2021, 09:58

Tylko patrzyłem kiedy się pojawisz striggerowany słowem "Turcja" :) Och, to takie niewinne, turyści latają, z tobołkami i dobytkiem, pewnie na trekking, widocznie ta Białoruś taka piękna o tej porze roku, więc koniecznie trzeba uruchomić kilkadziesiąt połączeń tygodniowo. Czy ty myślisz może, że to dzieci czytają? Żyjesz w kraju, w którym narodowe linie lotnicze robią dokładnie to, co im każe satrapa. Kropka. Jedno słowo Erdogana i nie latałby żaden samolot, tak jak przestały z Iraku.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 17:05

Ani twoja ani moja ocena Białorusi nie ma tu znaczenia, chyba że sami tam zechcemy pojechać . Linie lotnicze mają obowiązek wozić pasażerów a nie bronić granic, obowiązek obrony granic spoczywa na innych organizacjach

Gulden
piątek, 12 listopada 2021, 09:05

Taak,to dlaczego ci legalni turyści,z paszportem w ręku,i biletem w kieszeni,zamiast udać się na przejście graniczne i na legalu wchodzić do Polski,pchają się na chama przez zieloną?

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 17:07

Oni to robią na Białorusi a nie w Turcji, na Białoruś jadą całkowicie legalnie

Gulden
piątek, 12 listopada 2021, 17:59

-milutki-Ty tak na poważnie?Czyli co,legalnie się zachowują w Turcji,legalnie się zachowują na Białorusi(jak znam życie,jakby zaczeli fikać,to ich ichni OMON,raz-dwa ich uspokoi),ale już mogą robić co chcą,czyli desantować się przez zieloną tabunami?I jeszcze wielkie halo,jak tak nie można robić?

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 19:16

Lotniska i linie lotnicze mają sprawdzić bilet, dokumenty i na tym ich rola się kończy. Jeżeli rozrabiają na lotnisku to wezwana zostanie ochrona. W krajach docelowych są osobne służby

easyrider
piątek, 12 listopada 2021, 07:21

Właśnie szefostwo Turkish Airlines wprowadziło zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, poza dyplomatami, w lotach na Białoruś. Rozsądna presja ma zatem sens. Może jeszcze Turcja zmądrzeje i dojrzeje do tego, ci którzy działali na kilku frontach, przegrywali. Zbytnie kiwanie, tak, jak na boisku, rzadko kończy się dobrze.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 17:12

Podróżni zostali pozbawieni możliwości wyboru destynacji a na liniach lotniczych wymuszono obowiązek obrony granic. Gdy Turcja przychodziła do UE i poszczególnych państw aby współpracować w obszarze bezpieczeństwa to UE odmawiało i te państwa odmawiały. Polska nie odmówi, bądźmy dobrej myśli, przecież prawo polskie stoi wyżej niż prawo UE zgodnie z tym co ogłosił Polski TK

easyrider
sobota, 13 listopada 2021, 10:54

No trudno by na terytorium suwerennego państwa ważniejsze było prawo jakiegoś ponadnarodowego tworu. Wtedy to już nie jest suwerenne państwo.

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 18:12

Irak już ewakuuje swoich Kurdów z granicy i po co była ta cała histeria?

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 18:23

To wielki zawód dla niektórych Polaków, przecież latami deklarowali miłość do Kurdów, a teraz nie będą mogli uzewnętrznić swojej miłości

Tureckie PKB
piątek, 12 listopada 2021, 13:02

Jezli ci sie nie podobaja Polacy i ich milosci to sobie z Polski wyjedz do Turcji

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 20:14

Te deklaracje miłości mnie zmyliły , kochają Kurdów ale nie chcą ich przyjmować, są częścią zachodu ale Niemiec które też są częścią zachodu nie lubią, chrześcijańskiej i słowiańskiej Rosji i Białorusi też nie lubią

CdM
piątek, 12 listopada 2021, 10:01

Ależ oczywiście, że Kurdowie powinni mieć swoje państwo na swojej ziemi. Czego im życzę. Tymczasem są na niej prześladowani, więc z niej uciekają, co Erdogan ręka w rękę z Putinem i Łukaszenką im chętnie "organizują".

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 17:25

Mają państwo na swojej ziemi, tym państwem jest Turcja. Jeżeli ktoś chce inne państwo stworzyć to na swoim terytorium . Uciekają Kurdowie z Iraku, Turcja tam nie rządzi. Kurdowie z Turcji nie uciekają, im jest dobrze w swoim państwie

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:34

Beda mieli swoje, juz niedlugo. Kurdowie czuja sie wietnie, a zwlaszcz kiedy przeciw nim uzywaja broni chemicznych

Rain Harper
piątek, 12 listopada 2021, 01:38

Kurdyjskie mafie w Niemczech mega zawiedzione.

czwartek, 11 listopada 2021, 22:28

Ważne że wy im pomożecie…

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 13:57

Tak, Kurdowie i rządzącą w północy Iraku KDP uznaje Turcję za przyjaciela, z Kirkuku ma byc ponownie otwarty to pociąg do Turcji, wspólnie walczą z PKK. Pomagać Turcji to pomagać Kurdom

Gulden
czwartek, 11 listopada 2021, 17:59

Prosty układ.Turcja jest w NATO,prawda?I teraz bardzo prościutkie zagadnienie.Na ostrzu noża były stosunki na linii Turcja-FR.Raz,zdjęcie rosjanom samolotu.Dwa,zamach na ambasadora(de facto modelowy casus belli,do konfliktu).To tylko takie pierwsze z brzegu zwarcia na linii FR-Turcja...Ogólnie rzecz biorąc,o było wręcz "wpychanie"turków do ostrej pogaduszki z rosjanami.CO się stało.Rosjanie dogadali się z turkami,Bóg wie,na jakich zasadach,ustaleniach.Fakt faktem,uspokoiło się.I teraz prosty układ.I rosjanom i turkom puszczają nerwy,idą po całości.JAKA byłaby reakcja sojuszników z NATO?Walczono by za Stambuł,Ankarę?Ba,moim zdaniem,jeszcze by dopingowano i jednych,i drugich do eskalacji zwarcia.Turcy dobrze kombinują.No, rosjanie dopiero.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 18:18

Ale Turcja nic nie kombinuje i nie podejmuje żadnej akcji, Tureckie linie lotnicze sprzedają bilety tak jak robiły to dotychczas, 5, 10, 20 lat temu. Ludzie którzy lecą na Białoruś są dorośli podejmują decyzje z własnej nieprzymuszonej woli i ponoszą za nie odpowiedzialność

viper
czwartek, 11 listopada 2021, 22:30

Jeżeli Turcja nie podejmie akcji, straci więcej w Polsce niż zyska na sprzedaży tych biletów. Na początek zablokowaniem turystyki z Polski do Turcji, choćby z powodów "sanitarno-covidowych".

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:02

UE gra nieczysto, oczekuje że linie lotnicze będą bronić ich granic

viper
piątek, 12 listopada 2021, 19:34

To jak gra Unia to jej sprawa. Turcja miała dobrą prasę w Polsce, ale zagrywka z migrantami do spółki z Łukaszenką wyjdzie jej bokiem, chyba że się ocknie. Także: wóz albo przewóz.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 20:19

Turcja na prośbę Polski pozbawiła swoich klientów możliwości podróżowania i przejęła obowiązek obrony polskich granic. Turcja powinna za to mieć dobrą prasę w Polsce. Polska też będzie dbać o dobrą prasę w Turcji i nie pozwoli na działanie gulenistów i komunistów na swoim terytorium

Stambuł w smogu węglowym. Adampol nie.
środa, 17 listopada 2021, 00:39

Nie pisz o jakiś "gulenistach", bo w Polsce nikt nie wie o co kaman. Pisz tak u siebie w Turcji.

Gulden
czwartek, 11 listopada 2021, 18:10

A to,że turcy handlują bronią(całkiem dobrą)z kim chcą,zarabiają na tym,i w regionie zaczynają ustawiać sąsiadów po swojemu,to inna sprawa.Grabią do siebie.Po ustawieniu "opozycji"do pionu,i dalszych działaniach, robią to,co dobre dla ICH Kraju.A wojnę domową mieli na wyciągnięcie ręki...

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 18:41

Całą tą dobroć widać wyraźnie po ich upadłej walucie, giełdzie i szybującym bezrobociu

Gulden
piątek, 12 listopada 2021, 11:23

-ee tam-Co do giełdy i ichniej waluty,to tym zajmują się tym ich"przyjaciele",choćby zza wielkiej wody,za pomocą wyspecjalizowanych instytucji nacisku monetarnego.Bezrobocie?No nie wiem,wszędzie rośnie,bo światowa gospodarka ma podobne problemy.Nie dali się wpędzić z wojenkę z rosją,nie pozwolono "opozycji"na totalny zamęt w Kraju.No,to musi boleć.:))

tom
czwartek, 11 listopada 2021, 17:48

A czego sie po nich spodziewc, to bandyckie państwo do tej pory rzez Ormian neguje.

rEAL
czwartek, 11 listopada 2021, 17:42

Tak naprawdę to wszyscy na to lachę położyli. Każdy prowadzi swoją politykę i to nie taką która nam się będzie podobać. W polityce jak zwykle mówią co innego niż robią, a Białoruś ma za sobą stabilną Rosję.

Antytroll
piątek, 12 listopada 2021, 14:07

Stabilnie upadającą?

maszynista z Orła
czwartek, 11 listopada 2021, 17:33

"Infantylizm" w myśleniu i działaniach rządzących Polską jest podstawowym mechanizmem. Za co się nie zabiorą uzyskują efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego. Czy w polityce zagranicznej, czy w poprawianiu gospodarki, likwidacji szarej strefy i luk, czy w demografi. Najgorsze w tym wszystkim jsst to że duża ilość Polaków z mlekiem matki wyssała chorą miłość do teorii spiskowych i wierzą że to nie głupota i błędne decyzje są przyczyną niepowodzeń, a potężne siły i spiski Niemiecko- Żydowsko-Totalne

sto procent racji
piątek, 12 listopada 2021, 10:05

I dlatego jest jak jest i nie będzie inaczej. Zawsze powtarzam: nie szukaj złowrogich spisków tam, gdzie wszystko da się doskonale wytłumaczyć głupotą i nieudolnością...

czwartek, 11 listopada 2021, 22:14

Tak, spiski. Niemcy chcą Wielkiej Polski, a Żydzi chcą nam oddać za mienie bezspadkowe i w ogóle nas kochają w swojej propagandzie. Kup sobie biały kij i pisz dalej bzdety na tej swojej maszynie m-ki Orzeł.

zdrowy_rozsądek
czwartek, 11 listopada 2021, 17:01

Święta prawda, myślenie o Turcji jako sojuszniku było naiwnością. Turcja nie ma sojuszników, ma swoje interesy. Tym niemniej zakup TB2 był uzasadniony, są 10x tańsze niż MQ-9 i równie skuteczne, o czym ostatnio przekonali się Rosjanie.

ostap bender
piątek, 12 listopada 2021, 12:57

Jest jeden argument którego autor nie wziął pod uwagę, mimo wyśmienitej orientacji w sprawach tureckich. Turcy nie mają wielu sojuszników w Unii Europejskiej i w NATO, żeby nie powiedzieć że nie mają ich prawie wcale. - wspiera ich co tu się oszukiwać jedynie Polska (robi to z sentymentu). Turcja na odpowiednio wyartykułowaną prośbę ze strony Warszawy, podejmie kroki Polsce przychylne choćby miała narazić się Moskwie, z tej jednej przyczyny że ma świadomość że zaufania Warszawy szybko nie odbuduje a Moskwa jest skazana na kontakty z Turcją w rejonach swoich wpływów, czy tego chce czy nie.

Faszysta
czwartek, 11 listopada 2021, 16:43

Turek prowadzi "Realpolitik", Rosjanin polityke imperialna, Polak zadnej...

Paranoid
czwartek, 11 listopada 2021, 15:39

Jak to się ma do info na stronach rządowych "Polsko-turecka współpraca jest ważna dla bezpieczeństwa w regionie"? Po co Polsce te wszystkie struktury wywiadowcze, BBN itp. jak nie są w stanie zrozumieć działań takiej Turcji? Ktoś z tych demonów intelektu zna turecki, rosyjski, itp.? Gdzie są ci wszyscy "sojusznicy"?

Teresa
czwartek, 11 listopada 2021, 23:04

Tak się składa, proszę Pana, że obecny szef Biura Współpracy Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP zna dobrze język turecki. Jest, jak się zdaje, orientalistą. Co do rosyjskiego, to całkiem sporo pracowników MSZ zna ten język. A o ile w relacjach z Bliskim Wschodem konieczna jest znajomość ważnych języków tego regionu, to w relacjach z Rosją ostatecznie można korzystać z...angielskiego. Albo z dobrych, sprawdzonych tłumaczy.

NeoGeo
czwartek, 11 listopada 2021, 14:02

Mam resztki nadziei, że nasi politycy zechcą zmusić do współpracy Ukrainę.... Teraz jest czas żeby zacząć formować realny sojusz.

rob ercik
czwartek, 11 listopada 2021, 12:28

Tik tak, ani słowem o roli USA?

maszynista z Orła
czwartek, 11 listopada 2021, 17:21

Może jeszcze Niemców?

sdfghjk
czwartek, 11 listopada 2021, 18:43

A kto przewrócił Ukrainę? Niemcy? CIA Obamy.

ciekawy
piątek, 12 listopada 2021, 11:36

To naprawdę nie jest wina CIA, że ludzie nie chcą być okradani, wysysani z sił witalnych i trzymani pod butem przez rosyjską szarańczę.

x
piątek, 12 listopada 2021, 07:32

Rosjanie.

kr ecik
czwartek, 11 listopada 2021, 16:50

Masz na mysli genetycznie zmodyfikowane kartofle podarowane oficjalnie Moskwie ( ilez to mieli radosci ze Polska nie zostala tez obdarowana) przez rzad USA w “przededniu “ Rosyjskiej militarnej agresji na Ukraine?

RM
czwartek, 11 listopada 2021, 12:03

Bezsprzecznie interesy UE i NATO z Turcją dawno już się rozjechały. Zmienia się układ geopolityczny świata - zmieniają się sojusze. Obecność Turcji w NATO jest reliktem zimnej wojny. Dziś Turcję Erdogana do Rosji zbliża niechęć do USA - dominatora w NATO. Turcja Erdogana oskarża NATO za zaangażowanie w zamach stanu w 2016 r. Prawdziwa współpraca Turcji w ramach NATO nie będzie możliwa dopóki USA będą dominatorem. Zbliżenie z Rosją w perspektywie czasu (raczej dekad) też jest przejściowe. Imperialistyczne plany Erdogana - zjednoczenie ludów tureckich, których populacja sięga ok. 150 mln (Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, Turkmenistan) stoi w kontrze do interesów geopolitycznych Rosji, która uważa te państwa za strefę swoich wpływów, a co najważniejsze największą mniejszość narodową w Rosji stanowią Tatarzy uważani za lud Turecki. Dodatkowo antagonizm pomiędzy tymi państwami jest w obszarze historii, kultury i wiary. Jest to sojusz tymczasowy ale oba państwa zdają sobie sprawę, że obecnie dla nich bardzo korzystny wobec amerykańskiej polityki dążącej do wasalizacji kolejnych rejonów/państw. Dominacja USA kiedyś się skończy - takie losy każdego imperium, wówczas zapewne te dwa państwa o ile przetrwają w takim kształcie szybko koczą sobie do gardła. Polska nie jest w stanie zaoferować Turcji tyle co Rosja, a właściwie wachlarz naszych możliwości jest tu niewielki. Niemniej warto Erdoganowi nieco się odegrać np. ograniczając możliwości studiowania u nas przez Turków (ok. 2-3 tys. osób rocznie), namawiać kraje członkowskie UE do wprowadzenia wiz dla Turków (oni od nas wymagają) , może inne ? pokazujące, że działania przeciwko nam mają swój rykoszet.

Big Jim
czwartek, 11 listopada 2021, 11:50

Kraje nie mają przyjaciół, a interesy. Kto tego nie rozumie, nie powinien zajmować się polityką. Niemniej jednak zakup Bayraktarów był w naszym interesie. W interesie Turków jest pozbycie się Kurdów...

Big Jim
czwartek, 11 listopada 2021, 11:45

Turcy skorzystali z okazji pozbycia się Kurdów...

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 21:11

Ale z Turcji Kurdowie nie wyjeżdżają. Kurdowie którzy przyjeżdżają na Białoruś pochodzą z Iraku. Turcja dobrze dogaduje się z Kurdami z północnego Iraku i rządzącą tam partią KDP. Turcja nie ma ani możliwości, ani, co ważniejsze , chęci wysiedlania Kurdów z Iraku

Arado
czwartek, 11 listopada 2021, 11:23

Turcy działają i mysla biznesowo, dowożą emigrantów do Mińska bo ktoś te loty opłaca. Osłabienie Unii tez leży w ich interesach, a my musimy się zastanowić, czy koniecznie tureckie firmy musza wygrywać przetargi budowlane w Polsce, budować metro, czy musimy kupować ich tramwaje ,drony, autobusy a także u nich spędzać wakacje ?

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 14:14

Może lepiej konkurować finansowo z imigrantom , np. wykupić wszystkie bilety na loty, wtedy imigrantom zabraknie. To będzie adekwatna odpowiedź

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 18:13

Już tak cienko z Turkish Airlines?

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 07:30

Chyba cienko, nagle zaczęli ograniczać loty na Białoruś.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:49

Skoro mają być jakieś metody ekonomiczne oddziaływania na Turcję zaproponowałem jeden

Paweł
czwartek, 11 listopada 2021, 10:24

Akcja z migrantami to maskirowka. Trochę szumu, dymu, aby odwrócić wzrok od prawdziwych działań. Gdzie? A choćby koncentracja wojsk przy granicy z FR. Po co Rosja ma się pchać przez Polskę, trącić znaczne siły i czas, gdy może pójść przez Ukrainę, Słowację, Czechy. Dopiero gdy zajmą Niemcy, Francję, zablokują dostawy z USA, wezmą się na poważnie za Polskę i Skandynawię.

piątek, 12 listopada 2021, 08:14

Ale mape chociaz widziales?

Xd
czwartek, 11 listopada 2021, 13:52

I o takich ekspertach napisał autor

Skleroticus
czwartek, 11 listopada 2021, 10:06

Oczywiście, że z Turcją nam nie po drodze, od dawna zresztą. Ale drony, póki nie mamy swoich, się przydadzą. Niemniej, nie kontynuowałbym dalszych zakupów. Bardziej mnie martwi, że nie próbujemy współpracować w produkcji militarnej z Ukrainą. Co by nie mówić, mają doświadczenie w produkcji rakiet, czołgów, silników lotniczych i rakietowych. No i mieli do czynienia z bronią jądrową a wszystko wskazuje na to, że jej posiadanie niedługo stanie się koniecznością. Pół świata korzysta, z Turkami włącznie, a my?

Sarmata
piątek, 12 listopada 2021, 12:56

Pokaż mi dobry produkt ukraiński? Moja firma kupiła akumulatory z Ukrainy dla lokomotyw,były tańsze niż nasze i co? Polskie 30 letnie akumulatory są dużo lepsze od tych nowych z Ukrainy. Lokomotywy na których są ukraińskie co kilka tygodni mają problemy z akumulatorami!Nigdy więcej nic z Ukrainy.

piątek, 12 listopada 2021, 08:15

Ech. To dobrze ze nie wszyscy wszystko wiedza

Wojmił
czwartek, 11 listopada 2021, 10:04

Nie trzeba czytać tego artykułu - wszystko napisane we wstępie. Autor ma rację. Turcja tylko do turystyki... z dala od Turcji...

Bogdan
czwartek, 11 listopada 2021, 15:03

właśnie, że trzeba. Rzadko kto tak klarownie i jasno wyraża swoje tezy

M
czwartek, 11 listopada 2021, 09:17

Czy tą światła analia jest po to aby zasugerować zerwanie kontraktu na Bayraktary?

black
czwartek, 11 listopada 2021, 07:49

Davien, poczytaj. Nikt za Polskę bezinteresownie umierał nie będzie.

Tatekx
czwartek, 11 listopada 2021, 23:17

Za Rosję nawet rosjanie nie chcą hahaha

viper
czwartek, 11 listopada 2021, 14:14

Wystarczą Polacy. Ale wcześniej zabiorą ze sobą wrogów.

Davien
czwartek, 11 listopada 2021, 13:30

Chciałbys, co ?

No co ty
czwartek, 11 listopada 2021, 07:24

Już niema chętnych do "umierania" za Warszawę

Nauczyciel
czwartek, 11 listopada 2021, 17:36

Ano... NIE MA.

Hann
czwartek, 11 listopada 2021, 07:19

Zdecydowanie jest zagrożeniem zerwaniem kontraktu na drony.

Kamil
czwartek, 11 listopada 2021, 05:28

Turcja już dawno powinna zostać wykluczona z NATO. Turcja to koń trojański. Obecnie już nawet nie ukrywa tego, że atakuje państwa sojuszu na przykład Polskę. Czy istnieje prawny sposób na wyrzucenie Turcji z NATO?

Gienek
czwartek, 11 listopada 2021, 14:24

Najlepiej widać to na przykładzie Grecji, która w obawie przed nimi zbroi się po zęby mimo tego, że jej sytuacja gospodarcza jest fatalna.

54321
czwartek, 11 listopada 2021, 04:20

No i co Pan Soloch na to?

w sumie 15
czwartek, 11 listopada 2021, 11:35

Powinien doprowadzić o nałożenie embarga na wyjazdy turystyczne Polaków/Europejczyków do Turcji i z uśmiechem kontynuować zakup dronów.

Patrycja
czwartek, 11 listopada 2021, 04:16

Czy ja się doczekam artykułu o sankcjach gospodarczych nałożonych na Białoruś?

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 11:53

No właśnie o tym słabo, wszyscy się zawzięli że to linie lotnicze z państwa trzeciego mają bronić polskich granic. Może trzeba wyczarterować F16 liniom lotniczym aby lepiej wypełniały swoje nowe zadanie

Darek S.
czwartek, 11 listopada 2021, 01:47

Kilka gromów w rękach Kurdów, mogłoby zmniejszyć ilość udanych startów z lotnisk w Turcji na Białoruś i to skutecznie. Skoro Turcja nie wie jak jej broń znalazła się w rękach ISIS, to my też będziemy tak samo zdziwieni, że nasze gromy znalazły się w rękach Kurdów. A skoro ma to być w białych rękawiczkach, to mamy przecież jeszcze na stanie Strieły.

Sarmata
piątek, 12 listopada 2021, 12:58

To geniuszu Kurdowie będą strzelać do Kurdyjskich imigrantów? Genius prawdziwy genius.

Ech
czwartek, 11 listopada 2021, 17:19

No niestety kurdowie nie maja sojuszników którzy by ich naprawdę wsparlii.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:03

Turcja ich wspiera, broni przed PKK , transportuje ich ropę

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 11:07

Wtedy tych kochanych Kurdów u granic będziesz miał miliony

easyrider
czwartek, 11 listopada 2021, 19:58

5,56 mm nie jest takie drogie. Wystarczy żeby to powstrzymać. Trzeba tylko dać klarowne rozkazy. Poza tym Kurdowie to problem Turcji nie Polski. Państwo powinni mieć, bo to duży naród. Kawałek Turcji, Syrii i Iraku i jest Kurdystan.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:51

Kurdowie to miłość wielu Polaków. Tak, w Polsce Kurdystan można stworzyć jeżeli polscy miłośnicy Kurdów zechcą

easyrider
piątek, 12 listopada 2021, 09:39

Ich ziemia jest zabrana przez Turków i Arabów z Iraku i Syrii.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:02

Ich ziemię nikt nie zabrał, są tak gdzie byli i mają Państwo takie jak było

easyrider
sobota, 13 listopada 2021, 10:56

Należy im się państwo jak psu buda. To duży naród. Ale... to wasz wspólny problem. Nie chcecie im pomóc utworzyć państwo, będziecie wiecznie mieli wojnę domową. Tak jak mieli Anglicy z Irlandią.

piątek, 12 listopada 2021, 07:32

Nie w Polsce ale na gruzach Turcji.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 20:22

Na gruzach czego innego może powstać

czwartek, 11 listopada 2021, 23:00

A poco u nas tam maja swoją ziemie tylko Turcy musza się troszkę posunąć… co boli was to.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:05

Kurdowie już są w Turcji i nikt już nie musi się posuwać. Ale jeżeli miłośnicy Kurdów w Polsce chcą to Turcja im nie zabroni

czwartek, 11 listopada 2021, 18:03

Na Białorusi będzie im miodzio. Masz jeszcze coś?

Realista66
czwartek, 11 listopada 2021, 01:18

No cóż taki mamy klimat. Prawda jest taka że teraz będziemy wydawać grube MLD do umacniania granicy i oto właśnie chodziło. Z drugiej jednak strony może się to obrócić na naszą korzyść bo jeśli nie będziemy wpuszczać i będzie tam coraz większy tłum to może będą robić zamieszanie na Białorusi i oni będą mieli dopiero cyrk. Ja jestem za murem i to takim 5m z pełnym wyposażeniem it'd. I z dobrym nadzorem żeby nic a nic nie przelazło i tyle

xyz
czwartek, 11 listopada 2021, 00:30

Szanowny Panie Redaktorze, W zalewie propagandowego bełkotu pańska analiza jest perełką, która potwierdza, że są jeszcze w Polsce ludzie starający się korzystać z rozumu do oceny sytuacji. Uprzejmie dziękuję

Riv
środa, 10 listopada 2021, 22:41

Nagłe zakupy czołgów finansowane spoza budżetu resortu obrony, zakupy dronów a teraz zakup 300 pojazdów MRAP i Kaczyński, który twierdził w czerwcu że Rosja ma plany inwazji na Polskę. Wydaję się że zbliża się niestety wojna. Dodać trzeba ruchy wojsk Rosyjskich na granicy z Ukrainą i wojsk Chińskich ćwiczących lądowanie na plaży koło Tajwanu a także testowanie reakcji obrony powietrznej Tajwanu przez ponad 50 samolotów Chińskich .

piątek, 12 listopada 2021, 08:19

Tez mi odkrycie. Ekonomia wojenna w uzyciu od 2 lat a ten dopiero zauwaza ze mamy wojne...

Cyber Will
środa, 10 listopada 2021, 22:39

Gdyby polski rząd chciał grać politycznie jak inni, to otworzył by osrodki dla imigrantów w Gubinie i Kołbaskowie (nie specjalnie mocno strzeżone) i przewoził by ich tam pociągami do czasu szybkiego sfinansowania ogrodzenia przez Niemców.

piątek, 12 listopada 2021, 08:20

A niemcy by nas obciazali za kazdego zlapanego u nich. Zaden interes

czwartek, 11 listopada 2021, 23:23

Jeśli taki to już w okolicach Orzysza…..

viper
czwartek, 11 listopada 2021, 14:20

Polska ma postępować jak Łukaszenko czy Erdogan? Pomyliły ci się cywilizacje.

Ogarnij się
czwartek, 11 listopada 2021, 13:23

Spójrz na mapę. Widzisz rzekę na granicy polsko niemieckiej? Niemcy zamkną przejścia i będziesz miał to co teraz po bialoruskiej stronie granicy. Nawet Trump mówił że za ich mur na granicy zapłaci Meksyk. I co z tego wyszło?

I
czwartek, 11 listopada 2021, 17:22

Biden buduje mur

Gosc
środa, 10 listopada 2021, 22:23

Polityka kurdyjska rozgrywana przez poszczegolne kraje jest skrajnie destabilizujaca. Kurdowie posiadaja ok 30mln populcje, zatem jest to narod zblizony liczebnoscia o polskiego. Zamieszkuja Irak, Turcje, Syrie i bodajze czesc Iranu. To populacja ze swoja kultura, ktora w teorii powinna miec wlasny kraj. Niestety nikomu z ww. nie zalezy na tym. Mozna zalozyc, ze podobnie jak Ormianie zaloza wlasne diaspory w swiecie i beda probowali egzystowac w nowych, emigracyjnych warunkach. Niestety nie wiemy jak sie naprawde zachowaja i czy przypadkiem komunisci z partii Kurdystanu nie beda realnie destabilizowac regionu w Polsce, czy innych krajach Europy. Zaklada sie, iz wpiera ich Rosja. Nie bardzo wiem kto tak naprawde ich wspiera i jakie doklanie sa ich swiatopoglady. Faktem jest, iz z tymi ludzmi na pewno naplyna jednostki destabilizujace, wyszkolone i skrajnie odmienne od Europejczykow kulturowo. Wydaje mi sie, iz Kurdowie mimo wszystko powinni miec wlasny kraj, jesli nawet bylby okrojony z rdzennie przynaleznych im terenow. Import ich kultury i ludzi jest ryzykowny dla Polakow i innych Europejczykow i nalezy miec na uwadze, ze bylby to naplyw podobny jak w 1945r. nielegalow na tereny Polski.

Xionc biskóp
środa, 10 listopada 2021, 22:19

Znakomita analiza! Ciekawe czy ktoś z MON i MSZ to czyta? Przydałoby się to też nagłośnić w prasie codziennej.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 11:58

Przez ostatnie lata istniały poglądy że w polskiej prasie powinny pojawiać się artykułu że zła Turcja prześladuje Kurdów których trzeba kochać. Teraz polska prasa ma głosić aby tureckie linie lotnicze broniły polskich granic przed Kurdami . Zaprawdę miłość zmienną jest

easyrider
czwartek, 11 listopada 2021, 20:04

Generalnie Turek czy Kurd nie przeszkadza mi w ogóle o ile siedzi u siebie. Tu jest islamskim wrogiem. A, że ich prześladujecie, to zupełnie inna sprawa. To są fakty. Skądinąd dziwne, że jako muzułmanie się nie dogadujecie.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:55

No to jesteś w opozycji do wielu Polaków którzy deklarowali miłość Kurdom . Nadeszła chwila uzewnętrznić tę miłość a nie odsyłać ich do Turcji gdzie podobno Kurdom jest bardzo źle

easyrider
piątek, 12 listopada 2021, 09:40

To przestańcie ich prześladować i oddajcie im ziemie, które są ich.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:04

Nikt nie zabrał Kurdom ziemi

easyrider
sobota, 13 listopada 2021, 10:58

No to nie ma problemu :D Tylko skąd ta wojna domowa? Generalnie to wasz problem. Naszym problemem jest to, że oni tu są zbędni.

Milutki
sobota, 13 listopada 2021, 18:01

Nie ma wojny domowej, działanie jednej organizacji

easyrider
niedziela, 14 listopada 2021, 08:26

W Anglii, to też była IRA a skończyło się utworzeniem Irlandii.

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:26

Skończyło się porozumieniem wielkopiątkowym

easyrider
poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:56

Skończyło się wywalczeniem wolnego państwa. Kurdowie też to zrobią.

Milutki
czwartek, 18 listopada 2021, 12:25

Walczyli o Turcję i ją mają

…..
czwartek, 11 listopada 2021, 23:28

Ale to w Turcji jest cześć ich kraju… może troszkę się posuńcie….

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:07

W Turcji nigdy nie istniało coś takiego jak Kurdystan . Precedens budowy krainy Oz można zrobić też w Polsce jeżeli Polacy zechcą

czwartek, 11 listopada 2021, 18:08

To Turcja, nie Polska, gazowała Kurdów. Wy to macie jednak ludobójstwo we krwi, a Polsce, patrząc na naszą historię, to jednak bliżej emocjonalnie do Kurdów.

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 19:25

Pewnie dlatego jak stanęli na naszej granicy spryskalismy ich gazem piepszowym

easyrider
piątek, 12 listopada 2021, 09:41

A czym ich mieli spryskać? Perfumami? Naruszają granicę państwową i atakują naszych żołnierzy i funkcjonariuszy.

piątek, 12 listopada 2021, 08:23

Jak ktos atakuje to winien sie liczyc z konsekwencjami

Insider
środa, 10 listopada 2021, 22:03

3, 2, 1, ... Milutki zaspamuje forum po raz kolejny swoją toporną propagandą

hihi
środa, 10 listopada 2021, 21:58

Mamy właśnie dobry pretekst ,żeby zerwać kontrakt na Bayraktary. Skoro w polityce międzynarodowej podkreślamy swoją asertywną postawę ( chociażby w stosunku do Unii ) to pokażmy tą asertywność tam, gdzie to jest naprawdę właściwe i godne poparcia czyli wobec Turcji. To co robi Turcja jest właściwie dla Polaków policzkiem w twarz ,traktowaniem nas instrumentalnie i bez szacunku. Odpowiedzmy na to zdecydowanie.

piątek, 12 listopada 2021, 08:24

Duren. Dronow potrzebujemy. Nachodzcow nie.

Geoneo
czwartek, 11 listopada 2021, 14:01

Dokładnie - powinniśmy potraktować te zamówienie jako kartę przetargową.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 11:28

A czemu kontrakt ma być zerwany i co konkretnie miałoby być pretekstem ? Czy w kontrakcie zawarto że Turcja ma dyskryminować Kurdów i zabroni latać im na wakacje? Czy w kontrakcie był zakaz kontaktu z Białorusią? Nie.

easyrider
czwartek, 11 listopada 2021, 20:07

Turcja dyskryminuje Kurdów skutecznie ale na rękę im wyjeżdżanie z Turcji. A pretekst do zerwania umowy? Nie trzeba żadnych pretekstów. Po prostu Turcja stała się wrogiem NATO.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 21:37

Ale Kurdowie nie wyjeżdżają z Turcji, natomiast wyjeżdżają z Iraku gdzie Turcja nie rządzi. Niektóre państwa NATO wspierały wrogów Turcji więc stali się wrogami NATO

easyrider
piątek, 12 listopada 2021, 09:43

Turcja już nie jest sojusznikiem NATO. Jest tylko jego nominalnym, nielojalnym członkiem.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:05

Turcja jest bardzo lojalna, inni członkowie NATO którzy poparli wrogów Turcji są nielojalni

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 07:35

NIe biedny kłamco, to Turcja stała się wrogiem NATO, ale jesteście za duzymi tchórzami by odejść z tego NATO:)

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:07

Odejść powinni ci co wsparli wrogów członka NATO czyli północnosyryjskich komunistów, oni są wrogami NATO

Eter
czwartek, 11 listopada 2021, 11:13

Tureckie drony są tanie i niezłe. Można wykorzystać je do tworzenia własnych konstrukcji. Naciski polityczne na turcję i wycofanie kontyngentu jasne trzeba sie tylko zastanowić co na tym zyskamy. Na razie Putin przelicytował bo stwierdził że Polacy przepuszcza wszystkich jego „turystów”.

Muminek
czwartek, 11 listopada 2021, 09:36

Dokładnie ... kupowanie u nich czegokolwiek w obecnej sytuacji to żart z państwa polskiego ...

czarno to widzę
czwartek, 11 listopada 2021, 09:30

To tylko pokazuje jaką pozycję mamy w Europie i dlaczego nawet Turcja się z nami nie liczy. I nie pomoże tu niestety chowanie się za plecami Amerykanów i wymachiwanie szabelką, ani opowieści o tym, że jesteśmy mocarstwem, które rządzi trój-morzem.

Slavo
czwartek, 11 listopada 2021, 09:29

Ha ha ha, to my prosiliśmy ich o drony, a nie oni nas o ich zakup. Więc jest dokładnie na odwrót niż sugerujesz

złośliwy
czwartek, 11 listopada 2021, 07:14

USA również traktują nas instrumentalnie i bez szacunku.

Szkoda wyjaśniać
czwartek, 11 listopada 2021, 05:16

Turcja robi tak w co do każdego rosji czy USA . Turcja patrzy co jej się bardziej opłaca i to wybiera nie ma żadnej tajemnicy robi tak od lat 40stych i się im to opłaca.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 11:49

Ale Turcja robi to co robi od lat i co nigdy nikomu nie przeszkadzało. Linie lotnicze sprzedawały bilety , sprzedają je teraz, podróżni nie są zmuszani do lotu, sami podejmują decyzję a Polska ma obowiązek bronić swoich granic a nie zwalać ten obowiązek na linie lotnicze

Rejent
środa, 10 listopada 2021, 21:57

Turcy jak widać to taki koń trojański dla NATO. A ich działania w stosunku do Białorusi i Rosji, pokazują ze może warto by się dokładniej zastanowić zanim następnym razem coś od nich kupimy... i to samo z wysyłaniem pomocy do gaszenia pożarów.

New
czwartek, 11 listopada 2021, 11:41

Z pierwszym niekoniecznie, są potrzebni nam do negocjacji, nie tak robi się politykę żeby zrywać od razu kontrakty. Z drugim owszem masz rację.

sorry
czwartek, 11 listopada 2021, 01:17

i to samo z jeżdżeniem tam na wakacje i pompowaniem kasy tym co nasyłają na nas uchodźców, ja tam nie jadę bo nie zamierzam wspierać przysyłania kolejnych uchodźców na polskiej granicy

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 12:26

Uchodźcy sami jadą, kupują bilet na samolot a kraj przyjmujący - Białoruś wystawia wizę. Miliony ludzi co roku tak robi , nie na tu mowy o nasyłaniu, chyba że Białoruś na Polskę nasyła

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 19:05

To nie sa uchodzcy ! To sa emigranci. Nikt z nich nie ma 2600 USD na kupno wizy. Ktos ich finansuje? Kto??? Odpowiedz: MIT

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:06

Uchodźcy, emigranci, w tej chwili nazwa bez znaczenia . MIT? A czemu nie KGB i CIA razem wzięci?

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 21:45

Ma znaczenie. Uchodzcy uciekaja kiedy do nich strzelaja. Emigranci, jada za pienieadzem. Nielegalni emigranci kiedy przekraczaja nielegalnie granice tak jak ci. MIT+KGB a nie CIA, CIA nie tutaj nic to robienia.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:10

Do bieżących spraw rozgraniczenie między uchodźcą a imigrantem jest bez znaczenia. Zarzut o MIT wyssany z palca , kazdą bajeczkę można tak firmować.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 00:20

W tym przypadku dzielenie ich to sprawa drugorzędna. Dowody na udział służb tureckich z czapy, na udział innych służb też

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 19:30

Grzebałeś im w portfelach że to wiesz?

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 21:48

Tak, sami poblicznie powiedzieli w wywiadach ze kupili wize i ubezpiecznie w Ambasadzie w Ankarze, za 2600 USD przy popmocy posrednikow tureckich. Nie jeden wielu. Skad ktos kto nie ma co jest ma 2600 USD. Ktos im te pieniadze dal. MIT, KGB, my sie nigdy nie dowiemy, jedynie sie domyslac mozemy.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:12

A czyja to ambasada była w Ankarze ? Przecież nie turecka. W Polsce też są firmy pośredniczące w wyrabianiu wiz , to normalny sposób postępowania przy wyjeździe za granicę

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 00:19

Czyjej ambasadzie w Ankarze? No bo nie Tureckiej, tak jak nie ma polskiej ambasady w Warszawie. I co to za pośrednicy, coś jak polskie Orbis Travell? Dowody na udział tureckich służb z czapy

Milutki
środa, 10 listopada 2021, 23:37

NATO zostawił Turcję gdy ta zestrzeliła rosyjski samolot. Wtedy nie było głosów aby przeciwstawić się Rosji

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 21:49

To Turcja zestrzelia samolot, nie Turecki samolot ziostal zestrzelony. Artukol 5 NATO bylby uruchmiony gdyny zestrzelono Turecki samolot.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:14

Nikt nie mówi o rozpoczęciu artykułu 5 tak jak w Polsce nikt nie uruchomił artykułu 5. Chodzi chociaż o deklarację wsparcia i potępienie Rosji, zapewnienie wsparcia w razie eskalacji. Rosyjski samolot został zestrelony na terenie Turcji

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 00:24

Ale wszedł w turecką przestrzeń powietrzną, wcześniej tak robiły rosyjskie drony. I nikt nie mówi o uruchamianiu artykułu 5 NATO, wystarczyłoby napomnienie Rosji i wyrażenie solidarności z Turcją. Państwa NATO wyraziły jednak solidarność z komunistami

viper
czwartek, 11 listopada 2021, 14:27

Przecież nikt nie każe Turcji siedzieć w NATO.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 16:24

Ani nikt nie zabrania sprzedawać bilety na samolot

easyrider
piątek, 12 listopada 2021, 09:44

Właśnie Erdogan zabronił. Teoria o wolnorynkowych liniach tureckich legła w gruzach.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:10

No niestety,podróżni zostali pozbawieni wyboru destynacji podróży

easyrider
sobota, 13 listopada 2021, 11:00

Już widzę te zrozpaczone tłumy Irakijczyków, Syryjczyków, Kurdów i innych, że nie mogą zwiedzać gościnnej Białorusi, tradycyjnego kierunku turystycznego :D

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:31

Patrząc jak walą drzwiami i oknami na Białoruś, będzie to dla nich zawód, dla Polaków kochających Kurdów też

JW
czwartek, 11 listopada 2021, 13:11

"NATO zostawił Turcję gdy ta zestrzeliła rosyjski samolot.". Znaczy NATO miało zestrzelić drugi rosyjski samolot?

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 16:59

Chociazby zadeklarowac poparcie, państwa NATO jednak cieszyły się z problemów Turcji. No to Turcja buduje teraz kanał porozumienia z Rosją bez NATO

JW
czwartek, 11 listopada 2021, 13:09

"NATO zostawił Turcję gdy ta zestrzeliła rosyjski samolot." Znaczy NATO miało zestrzelić drugi rosyjski samolot?

klaun-szyderca
czwartek, 11 listopada 2021, 11:30

Czy Rosja wypowiedziała wtedy Turcji wojnę, albo dokonała na nią zbrojnego ataku bez wypowiedzenia wojny, żeby Turcja potrzebowała wsparcia NATO ? Napisz coś o tym, bo ta straszliwa i krwawa wojna turecko-rosyjska która wtedy wybuchła, jakimś cudem umkneła mojej uwadze...

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 17:02

Tak samo można powiedzieć o Polsce, czy Polska teraz potrzebuje wsparcia NATO , przecież Białoruś nie zaatakowała Polski

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 21:51

Tak, To Bialorus atakuje Polske (przy pomocy Rosji i Turcji) za pomoca wojny hybrydowej, urzywajac nieszczescnych ludzi zamiast broni.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:16

Bzdura Turcja w niczym nie pomaga. Turcja została zaatakowana bardziej niż Polska a nikt Turcji nie chciał pomóc

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 00:28

I też można powiedzieć, czy da się uruchomić 5 art NATO, nawet polscy komentatorzy uważają że nie. Turcja potrzebowała wsparcia i nie dostała. Zarzut o udziale Turcji w białoruskim procederze wyssany z palca

pdrbosw
czwartek, 11 listopada 2021, 15:27

Tam nawet były rozstawione włoskie SAMPT a później holenderskie i niemieckie Patrioty

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 16:33

O zostały krótko później zabrane

locco
środa, 10 listopada 2021, 21:45

Szanowny panie redaktorze w polityce nie ma przyjaciół ani wrogów są tylko i wyłącznie interesy. Nasi decydenci nie wyciągają jednak z tej lekcji żadnych konstruktywnych wniosków...

paletyijabłka
środa, 10 listopada 2021, 21:44

No, ale jak to? Tyle razy tu przecież czytałem, że Trzeba brać przykład z Turcji, której F-16 zestrzelił sowiecki Su-24.

inż.
czwartek, 11 listopada 2021, 07:22

Ten co wydał rozkaz zestrzelenia to już u Allacha :p

Davien
czwartek, 11 listopada 2021, 13:34

A w jakim alternatywnym swiecie inzynierku?

a
czwartek, 11 listopada 2021, 16:39

Ty żyjesz w alternatywnym świecie. Rosjanom nie chodziło o to że zestrzelono samolot ale ze strzelano do pilotów na spadochronach - nie martw się żadnego w więzieniu nie ma - wszyscy łącznie z dowódcami którzy wydali rozkazy zostali szybko i sprawnie zlikwidowania, część przez Turków.

ciekawy
piątek, 12 listopada 2021, 11:50

A kogo to obchodzi bekso? Nie trzeba było wlatywać w turecką przestrzeń powietrzną. Cokolwiek stało się po zestrzeleniu z rosyjskimi pilotami to Rosjanie są sami sobie winni i nie mają prawa mieć o to do nikogo pretensji - tym bardziej że po tych terenach buszują różnej maści przez nikogo nie kontrolowane bojówki a Rosjanie są tam wyjątkowo znienawidzeni.

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 18:22

Piękne są te rosyjskie baśnie

Smuteczek
czwartek, 11 listopada 2021, 13:03

A nie siedzi aktualnie w wiezieniu?

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 07:41

Ano siedzi, ale nie za Su-24 a za "udział" w sfingowanym przez Erdogana puczu.

Ghhnn
środa, 10 listopada 2021, 21:36

Jeśli to takie proste to dlaczego Turcja sprzedała swoje drony Ukrainie, która jest w bezpośresnim konflikcie z Rosją?

New
czwartek, 11 listopada 2021, 11:42

Dlatego pomimo różnych interesów, trzeba dalej od Turcji kupować uzbrojenie (artyleria).

Krzywy
czwartek, 11 listopada 2021, 10:10

Dlatego, że kupuje od Ukrainy silniki do dronów Akinci?

ABC
czwartek, 11 listopada 2021, 09:49

Może dlatego że Ukraina ma fabryki silników do Turckich dronów

takijeden
czwartek, 11 listopada 2021, 08:44

To jest proste - to wszystko już było przez setki lat w stosunkach między Polską, Rosją, Ukrainą (Kozakami), a Turcją - wystarczy poczytać Pawła Jasienicę.

Cpt Price
czwartek, 11 listopada 2021, 08:27

@Ghhnn myślisz że jakby Ukraina nie miała silników lotniczych to by wtedy sprzedała te drony?

dim
czwartek, 11 listopada 2021, 07:36

Gdyż sprzedaje je, a nie daje. Turcy sprzedają wszystko i każdemu, kto odpowiednio zapłaci. Tradycja !

czwartek, 11 listopada 2021, 00:37

Bo te drony w konflikcie z Rosją są zupełnie bezwartościowe

Big Jim
czwartek, 11 listopada 2021, 12:10

Powiedz to tej ruskiej obsłudze haubicy, co to uciekała jak zające po utracie sprzętu zniszczonego z TB2

Big Jim
czwartek, 11 listopada 2021, 23:06

z ukraińskiego TB2 rzecz jasna

Jack
środa, 10 listopada 2021, 21:32

My sami jestesmy rezimem...to chyba dopiero poczatek jak beda znami "jechac"

codybancks
środa, 10 listopada 2021, 21:31

Pewnie dlatego wspiera, że to Polska dostanie F-35, zamówione przez Turcję !!?? Generalnie Turcja powinna się określić czy chce być w NATO czy z Putinem !!! Jako kraj , są samowystarczalni i produkują świetną broń !! I sami się obronią !!

123
środa, 10 listopada 2021, 21:30

Podsumowując Erdogan stosuje zasadę: "Bij frajera". Drony, kontyngent, wsparcie w konflikcie o Cypr..., A teraz jeszcze nas tak załatwi...

Milutki
środa, 10 listopada 2021, 23:41

Za kontyngent Turcja wzięła udział w misji air policing .

czwartek, 11 listopada 2021, 19:03

Sprwadzile

Grek z Grecji - NIE Dim
środa, 10 listopada 2021, 21:23

Witam, Dawno nie cztalem tak rzczowej interesujacej analizy. Brawo panie Witoldzie Repetowiczu. Ze swojej strony (nie analityka, a wobec tego nie fachowca jak Pan) bym dodal, ze polityka zagraniczna Turcji jest dlugo terminowa, i realizowana przez wszystkie rzady. Oznacza to ze nawet zmiana rzadu w Turcji oznaczac bedzie dlugoteminowa zblizona polityke. Jedyne co sie z tego co zauwazylem w Turcji jest sposob implementacji. Moim skromnym zdaniem, to Prezydent Erdo, w ostatnich latach przekorczyl jakiekolwik bariery i reaguje jak polityk poprzedniegio wieku. Na nasze szczescie dla Grecji, nie wychodzi mu to zbyt dobrze, i w rezultacie rozwala Turcje w swojej megalomani zostania Sultanem 21 wieku. Pozdrawiam z Aten

dim
czwartek, 11 listopada 2021, 05:23

@Grek z Grecji. - nie znam realiów partii rządzącej, ale jeśli następcą obecnego prezydenta zostanie obecny turecki MON, generał Hulusi Akar ? - Erdogana wspominać będziemy wtedy jako ostrożnego i umiarkowanego. Pozdrawiam również.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:51

@DIM z tego co wyczytalem (a oczywiscie nie jestem specjalista w tej materii) to najprawdopodobnie do wladzy dojda Kemalisci. Juz podzielili miedzy soba fukcje. Ta panienka Szefowa "Dobrej Partii" (Boze moj - miec taka tesciowa to lepiej zginac) bedzie premierem, and ten dziadek bedzie prezydentem. Maj tez w planie zmienic system polityczny, z prezydenckiego z powrotem na premierski. Nim do tego dojdzie to sie beda zabijac o waldze, do ten psychopata Erdo nie odda tak latwo wladzy. Tam nie ma demokracji, tam jest pseudo demokracja. Wiec moze sie skonczyc Junta wojskowa.

sd2
środa, 10 listopada 2021, 21:19

Proste usunąć Turcję z NATO to po pierwsze. Po drugie zaminować wschodnią granicę minami lądowymi i zbudować barierę, oświetlić, opisać napisami. Kto wejdzie, to jego problem. Pilnować przejść granicznych. Zapłaci za to UE

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 21:40

Prędzej Turcja będzie innych usuwać z NATO

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 07:44

Turcja jedyne co może to sama sie usunać z NATOi to tyle, nikt bo tych bandytach pakac nie będzie:)

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:11

Turcja zostanie w NATO, zapłacz się

Ecg
czwartek, 11 listopada 2021, 17:29

A co biedne usa zrobi wtedy na morzu czarnym?

beka z trolla
piątek, 12 listopada 2021, 11:58

Biedne USA już wspiera Grecję i umacnia tam swoje wpływy a twój Erdogan zostanie z ręką w nocniku i tlącym się konfliktem u swoich granic który w każdej chwili może się przerodzić w otwartą wojnę. Oczywiście będzie go wspierała bogata Rosja która w tych trudnych chwilach kupi z Turcji więcej skrzynek pomidorów.

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 07:45

Normalnie to co do tej pory, a Turcja NIE MA PRAWA tego zablokować, no chyba ze wypowie NATO wojne. Ale wtedy długo nie potrwa az skończą zamknięci pod Ankara.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 21:55

Juz zrobilo baze wojskowa w Alexandroupolis w Grecji i pcha tam kuuuuupe sprzetu. Co wywoluje wielki niepkoj w Turcji i prawie codzienne komentarze na ten temat. Cos wiedza ze sie niepokoja. My nie wiemy nic.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:18

Amerykanie zrobili bazę aby zrownowazyc przewagę Turcji którą wysunęła się im spod kontroli. Samo dostarczenie broni Do Grecji by nie pomoglo. Naród turecki przekonuje się co znaczy sojusz z USA

Sarmata
piątek, 12 listopada 2021, 13:32

No i co im pomoże ta baza na wybrzeżu morza śródziemnego w temacie morza czarnego?Teleportują się na morze czarne? Bo Bosfor pod kontrolą Turków.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 00:39

Tak, Amerykanie zaniepokojeni są utratą "równowagi" czyli kontroli oraz wasalizacji Grecji i Turcji z powodu wybicia się na prowadzenie i wzrostu siły jednej strony - Turcji. Decydenci USA zrozumieli że nie mogą udzielić takiego wsparcia bronią Grecji aby wrócić do poziomu wcześniejszej kontroli , dlatego USA wsparły Grecję bezpośrednio swoją bazą. Inna sprawa, społeczeństwo tureckie poznaje czym na prawdę jest sojusz z USA

Gornik
czwartek, 11 listopada 2021, 02:48

Dobry zamysl

LOL
środa, 10 listopada 2021, 21:13

Niemożliwe! Ktoś znowu ograł nasz rząd, jak małe dzieci? No kto by się tego spodziewał... Z takim zapleczem dyplomatycznym/intelektualnym/eksperckim... Ehh... Banda nieudaczników... Tylko Polski w tym wszystkim szkoda.

jkkk
czwartek, 11 listopada 2021, 03:14

dobrze że ty jesteś super rozgarnięty.. jesteś ostatnią nadzieją....ty byś Turcję ustawił... :)

Cykcyk1
środa, 10 listopada 2021, 20:48

Ha ha ,ciekawe czy nasz strateg Kaczorek przeczytał (bo od tego zależy, czy przeczyta premier i reszta).Nierządem Polska stoi.

Nie Cyk
czwartek, 11 listopada 2021, 09:40

Z pewnością opozycja by lepiej to rozegrała haha...teraz mielibyśmy z pół miniona śniadych u siebie na utrzymaniu.

inż.
czwartek, 11 listopada 2021, 07:27

Wszyscy to pacynki. Tylko te do 89 były internacjonalistami słowiańskimi.

Major
środa, 10 listopada 2021, 20:46

Bardzo trzeźwy komentarz. Każdy kto spędził trochę czasu na Kaukazie i miał kontakt z szeroko rozumianym "kierownictwem" tamtych krajów, ten wie, jak szeroko i bezczelnie Turcja rozwija tam swoje kontakty i możliwości.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 21:41

A na czym polega bezczelność? Czy na tym że inne kraje też te kontakty chcą mieć?

Eee tam
środa, 10 listopada 2021, 20:42

Na prawdę się tak boicie tych Kurdów idących do Niemiec ?

Sarmata
piątek, 12 listopada 2021, 14:03

Tak boimy się tych arabów bo Niemcy ich nie przyjemna i odeślą do Polski. A ja nie płacę podatków aby utrzymywać darmozjadów z Azji.

Eter
piątek, 12 listopada 2021, 06:23

Niech idą do Moskwy. Tak podobno bogactwa i szczęście.

Varan
piątek, 12 listopada 2021, 04:09

Pytanie było: " Na prawdę się tak boicie tych Kurdòw idących do Niemiec ? Oczywiście że się boimy. Należy się bać, zwłaszcza ludzi innych kultur. Nawet ilość ukraińców jest nie jest tu tak ważna. Chodzi o zasadę. To po pierwsze. Naruszenie zasady, w obliczu dziennikarzy musi doprowadzić do oslabienia panstwa. Osłabisnie ujawni się gdy zaleją nas hordy ludzo mających wymagania

XLS
czwartek, 11 listopada 2021, 08:15

Ty wrzucasz ten tekst pod każdym artykułem na tym portalu? Po co?

Eee tam
czwartek, 11 listopada 2021, 16:32

Bo jeszcze mi nikt tu nie odpowiedział na to proste pytanie

easyrider
środa, 10 listopada 2021, 20:35

Turcja pozostaje tylko nominalnym członkiem Sojuszu. Ich działania raczej nie pozostawiają złudzeń. Prowadzą własną politykę a NATO jest im potrzebne przez jakiś czas jako przykrywka. To państwo islamskie i mało istotne jest to, że bardziej zlaicyzowane niż pozostałe państwa islamskie. Nigdy nie będzie realnym sojusznikiem państw, z którymi przez wieki prowadziło wojnę. Wysyłając migrantów na Białoruś Turcja piecze kilka pieczeni na jednym ogniu. Pozbywa się tych ludzi ze swojego terytorium. Odwraca uwagę od swojej polityki. Pokazuje, że chociaż nie udało jej się zaszachować Unii próbując wpuścić migrantów do Grecji, to nadal może to zrobić innymi metodami.

Milutki
środa, 10 listopada 2021, 23:55

NATO powstało aby zniszczyć Polskę a nie Turcję , Turcja jest naturalnym członkiem NATO, inne państwa niekoniecznie . Turcja nikogo nie wysyła na Białoruś, imigranci sami idą, dostają wizę , kupują bilet na samolot i lecą, a co robią później to ich sprawa i państwa przyjmującego .

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 07:47

NATO powstało do OBRONY przed ZSRS ale jak widac w turcji jesteście za.... by to zrozumieć. I to Turcja błagałą NATO by ja przyjeli do ochrony przez złym wilkiem Stalinem.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:14

NATO powstało m.in aby móc zrobić atak prewencykny na satelity ZSRR , Polska była jednym z nich . Turcja nie potrzebowała o nic blagać

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:45

Polska kulturowo i cywilizacujnie nalezy do tego cp nazywamy zachodem. Turcja NIE. To nie jest zachodnie panstwo. NATO powstalo aby bronic zachodu przed inwazja komunistyczna. Turcja nalezy do NATO ze wzgledu na swoje polozenie. Ale ze wzgledu ze to sie zmienia, to sadze ze z czasem nie bedzie nalezec. TURCJA TO NIE JEST ZACHOD TO JEST WSCHOD.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:11

Hitlerowskie Niemcy były częścią zachodu, Polska jest częścią Europy Wschodniej, gdy było referendum o wyjściu UK z UE Brytyjczycy pokazali za co uważają Polskę.

dim
piątek, 12 listopada 2021, 03:14

Twierdzenie, że Polska to część Europy Wschodniej, to czyste dyletanctwo kulturowe. Owszem, niegdysiejsza wschodnia część RP, mogłaby być uznana za część Europy Wschodniej. Dziś jest to pół Ukrainy i pół Białorusi, nie Polska.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:15

Raczej zawsze świat mówi o Polsce east Europe

czwartek, 11 listopada 2021, 23:49

Co ma piernik do wiatraka….

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:20

Że gdy chodzi o Niemcy bycie częścią zachodu nie jest Polsce priorytetem

Zdrówka życzę
środa, 10 listopada 2021, 20:34

Powoli, powoli p. Repetowicz. Najsampierw trza popatrzeć w perspektywę. Nic pochopnie! Ruskom i ich sojusznikom znad Łaby widać, że ten polski kontrakt bardzo nie wsmak. Słychać tam jęki z tego powodu. Ukraińcy też na to nie zważają, choć kremliny są bardzo poruszone zmianą dotychczasowej sytuacji w Donbasie.

Big Jim
czwartek, 11 listopada 2021, 11:43

Brawo! Dobra analiza

gegroza
środa, 10 listopada 2021, 20:33

Od lat piszę o katastrofalnym stanie naszej polityki zagranicznej. Nasze rządy mogą ścigać się na to kto zanotował więcej kompromitacji. Od lat nie osiągnęliśmy żadnego sukcesu za to notujemy pasmo wpadek.

Dalej patrzący
środa, 10 listopada 2021, 20:29

Powtórzę - i radze przeczytać uważnie i ZROZUMIEĆ do końca: promuję budowę Sojuszy Partnerskiego Państw Strefy Zgniotu -w tym z Turcja jako silnym graczem - ale jak niby ma funkcjonować Sojusz Partnerski Państw Strefy Zgniotu, jeżeli taka Turcja teraz podsyła do Mińska nachodzców? napierających na nasza granicę? - czyli staje po stronie Kremla [w rękawiczkach Łukaszenki]? Odpowiem wprost - asertywnie aż do końca: tak będzie się działo - i Turcja dalej będzie prowadziła podwójna grę BILATERALNĄ - lewarując się TAKTYCZNIE resztą graczy odpowiednio do danej sprawy - dopóki jest to dla niej bardziej korzystne - niż granie zespołowo w nowym konstrukcie STRATEGICZNYM. Czyli w Sojuszu Partnerskim Państw Strefy Zgniotu. Ale żeby ten konstrukt powstał, to Ankara i inne stolice Strefy Zgniotu muszą zobaczyć, że nie jesteśmy ślepą marionetką USA, tylko samodzielnym graczem, który patrzy na swój interes, a nie na wykonywanie poleceń Waszyngtonu. I nie chodzi o deklaracje - dopóki Polska będzie się uzależniała strategicznie od amerykańskiego IBCS, spinającego i kontrolującego [zwłaszcza zdalnie - z Waszyngtonu] wszystkie systemy strategiczne Polski - to żadne deklaracje tego nie zmienią. Najpierw zacznijmy budować całkowicie suwerenne systemy strategiczne - z Koreą Płd, Japonią i innymi dostawcami technologii - skończmy z zakupami w USA [i to robionymi na zasadzie kupowania czarnych skrzynek do użytkowania w trybie "małpa-przycisk-banan", zacznijmy inwestować we własny B+R i własny przemysł [a właśnie otwiera się nowy reset - start Przemysłu 4.0 w IoT], zacznijmy wreszcie jasno deklarować bezalternatywność broni jądrowej dla Polski dla zrównoważenia złamania Traktatu Budapesztańskiego 1994 i zrównoważenia zdrady Strefy Zgniotu przez USA po podpisaniu New Start - dającego miażdżącą przewagę Kremlowi w Strefie Zgniotu w "taktycznej" broni jądrowej - co jest kłamstwem - jest tylko STRATEGICZNA broń jądrowa. Jak to zrobimy - to Ankara pierwsza przyjdzie do nas z propozycją sojuszu, tak samo NORDEFCO, Bałtowie, Ukraina i Rumunia. A nawet UK - spięta z NORDEFCO w ramach GIUK i narastającej konfrontacji z Kremlem w Arktyce. Chcę odwrotności katastrofy geostrategicznej września 1939 - gdy upadek Polski zrolował cała strefę zgniotu od Finlandii po Bułgarię - każdy z graczy wtedy stawał się łupem Kremla albo Berlina. Chodzi o dokładne przeciwieństwo - gdzie każdemu będzie się opłacać strategicznej i długofalowo synergia wspólnej siły i odwrotności "dziel i rządz" - jaka teraz uprawia Kreml demonstracjami siły i koncentrowaniem wobec izolowanych graczy. Zresztą i Berlin też prowadzi wojnę - niekinetyczna - dla uzyskania władztwa nie tylko nad Strefą Zgniotu - i chce dużo więcej, niż tylko Mitteleuropa. W istocie Berlin chce zbudować swoją IV Rzeszę Paneuropejską - środkami niekinetycznymi [w odróżnieniu do obu wojen światowych] - i to nie w opozycji do Kremla - tylko żeby jak równy z równym zbudować wspólnie z Kremlem wspólne supermocarstwo Lizbona-Władywostok. Co jest realizowane od narady w Deauville 2010 [Putin-Merkel-Sarkozy] - gdzie zadeklarowano to supermocarstwo pod "cnotliwą" zasłonką "budowy nowej, lepszej Unii Euroazjatyckiej od Lizbony do Władywostoku". W istocie - mamy stać się Untermenschami Berlina i Kremla - z perspektywą cyberlagrów w razie oporu - dla nas jako podmiotu i narodu i społeczeństwa miejsca w tym totalitarnym supermocarstwie [silniejszym i od USA i od Chin] miejsca nie ma - jesteśmy tylko zasobem do zużycia. Wracając do Turcji - o DŁUGOFALOWEJ STRATEGII Ankary zdecyduje rachunek zysków i strat - Turcja będzie grać i taktycznie i strategicznie w jednej drużynie - jeżeli ta drużyna powstanie - jako samodzielny strategiczny silny konstrukt. Bo to się będzie dużo bardziej kalkulowało Ankarze. To nie oznacza zerwania z NATO czy z Waszyngtonem - to oznacza wykorzystanie NATO i Waszyngtonu dla NASZYCH celów. Bo w Waszyngtonie bardzo, ale to BARDZO nie chcą powstania silniejszego od USA supermocarstwa od Lizbony do Władywostoku. Bo wtedy dolar by padł - na rzecz wzmocnionego euro. I tak to powinno być "sprzedane" w Waszyngtonie - z pełną asertywnością geostrategicznej real-politik - jako ofertą uchronienia USA przed geostrategicznym "game over". Zresztą - pozornie paradoksalnie - tak samo Chiny będą za powstaniem Sojuszu Partnerskiego Państw Strefy Zgniotu - bo Pekin równie mocno, a może i mocniej od Waszyngtonu nie życzy sobie SILNIEJSZEGO supermocarstwa za miedzą. Ale nasza dyplomacja i nasi decydenci i analitycy i doradcy - dalej jak dzieci we mgle...i 30 lat do tyłu z rozumieniem świata...i to niestety tyczy wszystkich opcji politycznych...stąd te przepychanki i kopanie po kostkach w utartym krajowym grajdołku - z abdykacją z prawdziwej polityki, z wielkiej gry, z prawdziwej decyzyjności i odpowiedzialności...bo jak oceniać powziętą z góry deklarację Pana Kaczyńskiego, że "broń jądrowa jest poza naszym zasięgiem"? A powinien dokładnie odwrotnie mówić, a co ważniejsza działać i non-stop 24/7 wywierać presję, że NATO Nuclear Sharing to Polska MUSI mieć "na wczoraj" - a to tylko etap pomostowy - docelową strategiczne odstraszanie zapewnią tylko suwerenne głowice i suwerenne środki przenoszenia - Sojuszu Państw Strefy Zgniotu. Polityka polega na realizacji interesów siłą - własną i sojuszów - a władza jest od realizacji tychże interesów jako racji stanu. Podjęcie współpracy z Grecją kompletnie nic, ale to nic nam nie da - tylko strzał w stopę na własne życzenie, marnowanie czasu i środków - a tylko utrudni zbudowanie sojuszu strategicznego i długofalowego - a ten powstanie, pod warunkiem, że gadanie i puste deklaracje i całe "chciejstwo" życzeniowe ustąpi budowaniu naszej realnej suwerennej siły jako cennego aportu do stolika rozmów - dopiero wtedy ten Sojusz powstanie. Żalenie się Pana Morawieckiegow Sejmie na "tureckich przyjaciół" tylko pokazuje dziecinnośc naszych polityków - bo w polityce istnieją wyłącznie interesy - a "przyjaźń" NIE ISTNIEJE jako czynnik - tak samo nie istnieją "wartości" - co najwyżej te pojęcia są instrumentalnie wykorzystywanym [np. w mediach] politycznym "liskiem figowym" dla zakrycia brutalnej siły i gry interesów. Pora wyjść z piaskownicy - inaczej tylko będziemy zachęcali naszą głupotą i brakiem elementarnego zrozumienia reguł twardej gry do instrumentalnego traktowania Polski przez innych - PRAWDZIWYCH graczy - w tym przez Ankarę.

Patrycja
czwartek, 11 listopada 2021, 04:37

Masz rację. Tylko, że do tego potrzeba duży pieniędzy.

Marek
środa, 10 listopada 2021, 20:28

Zaminować granicę z Białorusią przede wszystkim dużo tabliczek inf. o tym wzdłuż niekoniecznie używać min narzutowych , może tam gdzie się gromadzą....psychologia zrobi resztę ..tak myślę

tiruriru
czwartek, 11 listopada 2021, 03:45

Może od razu wieżyczki z działkami szybkostrzelnymi?

Ironia
czwartek, 11 listopada 2021, 20:34

...jak trzeba - dobra myśl...

AMF
czwartek, 11 listopada 2021, 20:33

Nie, bo pociski mogą przelecieć przez granicę.

środa, 10 listopada 2021, 22:53

Jest to jakaśmyśl

rmarcin555
środa, 10 listopada 2021, 20:27

Nie, nie Turcja i Węgry to wielcy sojusznicy. Zaraz będzie o nieuznaniu rozbiorów.

czwartek, 11 listopada 2021, 07:07

Sprawa z Turcją nie jest taka prosta.

men
środa, 10 listopada 2021, 20:25

Mam nieodparte wrażenie że wraz ze wzrostem ilości suto finansowanych różnorodnych "instytutów" stosunków np wschodnich merytoryczny poziom tychże sięgnął dna, nie mówiąc już o kadrach MSZ, zwłaszcza na tle takich analiz.

Hektor
środa, 10 listopada 2021, 20:16

Turcja nie wspiera ataku bronią „D” na Polskę, bo ten atak nie jest skierowany w nasz kraj. Celem dla tych wszystkich uchodźców są Niemcy. Czy Turkom marzy się powstanie w miejsce RFN zdominowanego przez muzułmanów państwa, które następnie wejdzie w skład odrodzonego imperium osmańskiego? Nie można wykluczyć takiej opcji.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:42

Ten atak jest na UE, do ktorej naleza Polska, Niemcy, Grecja, Francja itp. A nie nalezy Turcja (i nigdy nie bedzie nalezec). Dokladnie, chodzi o wytworzenie enklaw musulmanskich, ktore beda latwo kontrolowane i beda cierniem w oku kazdego panstwa. Przeciesz zaden emigrant nie ma 2600 USD na wize. To jst przez kogos finansowane. Podkreslam, nie jestem rasista, przeciwny zacofaniu jestem. Przeciwny owijaniu kobiet w material jak tobolki, biciu ich etc.

easyrider
czwartek, 11 listopada 2021, 08:29

Ale naruszają naszą granicę. Skoro stać ich na lot do Mińska, opłacenie przemytników żeby ich przerzucili do Niemiec, to dlaczego nie latają bezpośrednio do Monachium? Wysiadają z samolotu, zgłaszają Bundespolizei chęć złożenia wniosku o ochronę międzynarodową i już. Wybierają wariant trudniejszy i dużo bardziej ryzykowny? Skoro to Niemcy sformułowali politykę otwartych drzwi, to niech jej konsekwencje ponoszą. Ja też płacę podatki, nie zgadzam się z tą polityką i nie mam ochoty finansować unijnej utopii.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:39

Bo oni sa pionkami w rozgrywkach politycznych Turcji, Bialorusi is Rozji. A konkretniej chodzi o wyludzenie NASZEJ kasy. UE nie ma pieniedzy z nikad, z naszych podatkow ma!!! Nasze Greckie, Polskie, Francuskie itp pieniadze sa dawane Turcji, Bialorusi etc.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 21:17

Proponuję wziąć od Turcji wszystkich 4mln uchodźców i nie dawać Turcji pieniędzy, ani grosza. Turcja na taki układ na pewno pójdzie

easyrider
piątek, 12 listopada 2021, 09:46

Nikt Turcji nie kazał ich wpuszczać. Erdogan to zrobił bo wiedział, że posłuży się tymi ludźmi do szantażu Europy.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:17

Bilans zysków i strat uchodźców dla Turcji jest negatywny, pieniądze z UE to plaster na krwawiejącą ranę. Tak samo Polsce nikt nie zabrania bronić swoich granic więc tym tokiem myślenia nie powinna mieć do nikogo pretensji że przychodzą

easyrider
sobota, 13 listopada 2021, 11:05

Ja nie mam pretensji, że przychodzą. Tak się gra jak przeciwnik pozwala na miękką grę narzuca unijna ideologia samodestrukcji. A nasza odpowiedź w przypadku agresywnych prób przekraczania granicy i atakowania żołnierzy i funkcjonariuszy powinna być prosta. Taka jak określona w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:35

Widać nie dla wszystkich Polaków odpowiedź jest taka prosta skoro chcą aby linie lotnicze broniły polskich granic

easyrider
niedziela, 14 listopada 2021, 20:55

Polacy mają prawo oczekiwać, że Turcja, która chce nadal uchodzić za lojalnego członka NATO, da dowody, że takim jest zamiast po cichu wspierać wrogów NATO.

Valdore
piątek, 12 listopada 2021, 07:52

Teraz,jak Turcja złamała umowę to zostawią wam imigrantów a kasy nie będzie, i co wtedy?

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:36

Turcja nie złamała żadnej umowy

czwartek, 11 listopada 2021, 23:56

I umieścimy ich w twojej kawalerce nad Bosforem….

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:21

Jak dobrze zapłacisz na AirBnB to czemu nie

easyrider
czwartek, 11 listopada 2021, 20:14

Greku, oczywiście, że są. To było retoryczne pytanie. Komuś zależy na spowodowaniu gigantycznych konfliktów społecznych i w Twoim i w moim i w innych europejskich krajach.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:04

Tak. Masz racje - Rosji przedewszystkim, Bialorusi jako narzedziu Rosji, Turcji bo wyczula kase (nasza kase), i wydaje jej sie ze moze cos ugrac.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:23

Ale Turcji nikt nie musi płacić kasy, niech bierze uchodźców i Turcji ani grosza nie trzeba płacić

easyrider
sobota, 13 listopada 2021, 11:06

Turcja przyjęła, Turcja niech ich wydali albo skutecznie pilnuje własnych granic. UE nie jest nic Turcji winna.

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:40

Turcja ich nie przyjęła, sami przyszli, i sami odejdą jeżeli zechcą. Turcja nie będzie do nikogo strzelać ani pełnić funkcję darmowego ochroniarza, a Europa niech zademonstruje swoje wartości o którym trombi

Milutki
środa, 10 listopada 2021, 23:58

Turcja nikogo nie wysyła , ci ludzie sami jadą, przez Turcję co najwyżej przyjeżdżają, legalnie.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:37

od 2015 to 2021 z Turcji wyszlo i poszlo do UE 1.5 miliona emigrantow. Tylko 10% bylo uciekinierami. z tego 1.5 miliona jakies 300 000 zostalo w Grecji (ale sadze ze predzej czy pozniej tez wyjada). Ci emigranci byli celowo wysylani to Grecji jako szantaz dla UE w celu pobrania pieniedzy. Teraz dokladnie to samo jest robione w Polsce. Oni na 100000% sa przygotowywani w Turcji. Wsrod nich jest tez wielu dzihdzistow (zfanatyzowanych musulmanow) o nieznanych zamiarac. W Grecji jest to samo, wielu z nich juz wylapali. Dzie sa urzywane jako marionetki aby wywolac listosc spoleczenstwa. To w Grecji dzialalo na wiele lat, i chyba jeszcze dziala.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:25

Za zamiary nie można karać, kara się za czyny , jeżeli nie udowodniła komuś że zrobił coś złego to jest niewinny i dlatego do Grecji jadą niewinni ludzie . Turcja nikogo nie wysyła, emigranci sami jadą bo chcą na zachód, Turcja nie zabiegała o byciu na szlaku imigracyjnym

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 00:46

Turcja znalazła się na szlaku migracyjnym wbrew swojej woli. Jeżeli przybysze chcą z Turcji wyjechać to Turcja nie jest więzieniem i nie będzie ich trzymać. Turcja nie będzie też darmowym ochroniarzem Europy, Jeżeli Europa chce zatrzymania uchodźców którzy do niej jadą to niech płaci za ich utrzymanie , jeżeli nie chce płacić to niech bierze tych uchodźców i wtedy może nic nie płacić.

insder
środa, 10 listopada 2021, 22:49

dokładnie, NIemcy w ręce Turcji, a to co na wschód w ręce Rosji. Taka umowa.

Bb
środa, 10 listopada 2021, 19:53

Sojusz z Grecją był oczywisty od jakiegoś czasu.

troll leśny
środa, 10 listopada 2021, 19:44

cytując klasyka: i nikt nas nie przekona, że czarne jest czarne, a białe jest białe... czy jakoś tak :)

er
środa, 10 listopada 2021, 19:43

Warto jeszcze dodać że Kurdowie jadą przez Białoruś do Niemiec gdzie żyje znaczna kuryjska diaspora a nie do Polski. Niemcom i UE powinno zależeć na zaangażowaniu większych środków do ochrony granicy wschodniej UE. Więcej Kurdów w Niemczech to większe kurdyjsko-tureckie napięcia w tym kraju. Atak D na wschodnią flankę NATO to duże ryzyko przerzutu nielegałów, bojowników i terrorystów z ISIS do Europy Zachodniej w tym Niemiec. Potrzebna koordynacja działań z Ukrainą, zaangażowanie (także materialne, sprzętowe i finansowe) UE i NATO do ochrony granicy wschodniej, jakakolwiek eskalacja na Bliskim Wschodzie może uruchomić dalszą lawinę uchodźców. Czas na działania o o wiele większym wymiarze niż sankcje ekonomiczne na Białoruś, natychmiastowa militaryzacja granicy z Białorusią to jedna z dobrych rzeczy ale to wciąż działanie niepełne i tylko objawowe

Albert
środa, 10 listopada 2021, 19:35

wreszcie jakiś sensowny artykuł w temacie, bo już porażał infantylizm niektórych osób ślepo wielbiących Turcję, powołujących się na bajki o wielkiej przyjaźni itp. W przestrzeni międzynarodowej nie ma żadnych przyjaźni, są tylko wspólne lub nie interesy.

SAS
czwartek, 11 listopada 2021, 09:32

Dlatego kupiliśmy drony w swoim własnym interesie, a nie żeby Turcji robić dobrze.

czwartek, 11 listopada 2021, 07:09

Komunały z 2 klasy.

Chyżwar
środa, 10 listopada 2021, 19:33

Z tureckich dronów nie robiłbym dramatu. Jest ich niedużo a posiadanie pozwala podpatrzyć to i owo po to, żeby później zastosować we własnych rozwiązaniach. Dałoby się to zrobić ponieważ nie mamy bana na niektóre technologie, z którymi Turcja obecnie ma kłopoty. Nie inaczej można by postąpić także z innym sprzętem. Współpraca z Grecją to oczywista oczywistość. Wszak to kraj należący do tego samego kręgu cywilizacyjnego, co i my. Autor pominął jeszcze jedną rzecz. Otóż Erdoğan to jest bardzo religijny człowiek. Jako taki jest zainteresowany ekspansją islamu. Skoro Białorusini chcą mu w tym pomagać, czemu miałby nie skorzystać?

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:29

Polska MA technologie i zaplacze przemyslowe aby robic 1000 raze leprze drony. Potrzebne sa decyzje polityczne, oraz ponad partyjna zgoda. Podpztrzec to mozna od kogos dobrego np. Israel, Francjka USA. Od tureckich dronow co podpatrzec ???? przerasta mnie ta opinia

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:23

Tak, proponuję kupić drony z najwspanialszego kraju na świecie- Grecji . Greckie drony przebijają wszystko

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 07:54

PO co jak możemy kupic z USA czy Izraela przy których wasze tureckie drony wypadaja tak sobie.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:19

Nk to kupuj

dim
piątek, 12 listopada 2021, 03:18

Niewykluczone. Grecy są udziałowcami w eurodronie Dassault Neuron i m.in. wykonują doń łączność. Nie wiem czy wspólną, czy swoją własną - nie jest to ujawnione.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:15

Grecja jest malym panstwem, i bron glownie kupiuje a nie produkuje. Jest to logiczne dla wymiarow Grecji. Polska jest duzym i przemyslowym panstwem, wiec logiczne ze bron produkuje. Teraz, porownaj PKB na glowe Grecji 11 milionowego panstwa i Turcji 80 milinowego panstwa. Okolo 2 razy niejsze jest w Turcji niz w Grecji. Cos jest nie tak z ta Turcja. Moze by tak zaczac produkowac chleb w Turcji, emigracja byla by mniejsza (3.5 miliona Turkow w samych Niemczech, z biedy wyjechali) a nie drony. Turcji nikt nie zagraza. To Turcja stara sie zrobic polityke imperialna (z kiepskim skutkiem - na szczescie, dzieki temu kretynowi Erdo) Dzisiejszy kurs Tureckiej Liry do USD by 9.975. Jeszcze troche za jakies 2-3 miesiace kiedy dojedzie do 12 albo 13 Lir za USD Pan Erdo bedzie jezdzil i przepraszal wszystkie panstwa, jezeli go przedtem sami Turcy nie powiesza. Inflacja w Turcji jest 30% !!!! Czy ty wiesz co to zanczy. Bieda. Tak wiec zamiast drony moze lepiej zaczac produkowac chleb. Niebawem bedzie ogloszona kara w USA a zlodziejstwa HALK BANK. Wtedy Lira bedzie kosztowac jakie 15 za USD. Kara mowi sie ze bedzie jakie 20 miliardow USD.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:30

Skoro Grecja nie produkuje broni a tylko kupuje to nie może pouczać innych którzy też kupują. Grecy zagrażają Turcji, cały czas zagrażają na Cyprze. Inflacja to drugie imię Turcji, była od zawsze i będzie na zawsze i Turcja nie upada , kwestia przyzwyczajenia. Złodziejstwo to jest tylko USA które brało syryjską ropę żeby finansować komunistycznych terrorystów.

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:45

Czyli taka wielka Turcja boi sie Grecji. Cos w tym jest, skoro tak mowisz...

Jasiu
środa, 10 listopada 2021, 19:32

To że drony się przydadzą nie znaczy, że z Turcją będziemy sobie z dziubków spijać. Kto tak myśli jest laikiem politycznym lub lekko ułomnym.

suweren
środa, 10 listopada 2021, 19:26

Dyplomatołki...

SSoviet kryj się
środa, 10 listopada 2021, 19:24

Dobry Boże, ci nasi politycy z lewa czy prawa zawsze muszą coś istotnego spierlić, jak nie z tej to z tamtej strony - to jest dołujące. Ki diabeł ich podkusił żeby te drony tam kupować, po kiego czorta? Każdy kto zna historię Turcji i Bliskiego Wschodu powinien doskonale wiedzieć że kłamstwo, morderstwo, mataczenie, oszustwo było tam zawsze narzędziem polityki, i to na o wiele większą skalę niż kiedykolwiek w Europie, a przeciwnika trzeba było zniszczyć a nie tylko pokonać.

Big Jim
czwartek, 11 listopada 2021, 12:00

Bo te drony są nam bardzo potrzebne i właśnie w Donbasie pokazały na co je stać. Zapewniam, że Turcy wywiążą się z kontraktu bez zarzutu. Gdyby podchodzić do zakupów według twoich kategorii, to nic byśmy dla wojska nie kupili bo: USA to akt 447, Niemcy to NS2, Turcja migranci, Izrael roszczenia bezspadkowe, itp itd...

AMF
czwartek, 11 listopada 2021, 20:46

Zostają: Korea, Japonia, Chiny, Indie. ;-)

zet
środa, 10 listopada 2021, 19:23

co z zamówionymi dronami ? zerwać kontrakt ?

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 07:55

Nic nie zrywać, ale sfinansować do końca, bo nam się przydadzą. Tyle ze nastepne zakupy zrobić gdzie indziej.

SAS
czwartek, 11 listopada 2021, 14:32

Tak zerwać i to zaraz! Sowiety zacierają ręce.

Big Jim
czwartek, 11 listopada 2021, 12:04

A czemu? Czy Ukraińcy zerwali kontrakt, bo Erdogan sprzedawał pomidory i kurczaki do Rosji? Te drony są nam bardzo potrzebne, zwłaszcza teraz, kiedy mamy kryzys na granicy i który nie skończy się prędko. Najgorszym rozwiązaniem jest emocjonalne podejście do polityki zagranicznej i zakupów wojskowych.

easyrider
czwartek, 11 listopada 2021, 08:33

Nie najemcy się nimi. Jesteśmy w stanie skonstruować własne. Niegorsze as może lepsze.

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
środa, 10 listopada 2021, 19:22

.NATO jest silne jest jedno ale.. istotą jego trwałości jest polityka której wartością wymierną jest retoryka ile za ile ,rzec można bez emocji jak widać wartością nadrzędną są polityczne egoizmy gdzie można powiedzieć ...wierność to istota honoru wszak za tym idą pieniądze a honor bez pieniędzy to tylko choroba .Turcja wybrała... zarabia pieniądze co może zastąpić honor.......honorarium

say69mat
środa, 10 listopada 2021, 19:18

Nierozwiązywalny problem polskiej polityki zagranicznej polega na tym, że w imię realizacji politycznej utopii, pali się wszelkie mosty z polityczną rzeczywistością. Niezależnie czy patrzymy na realia polityki zagranicznej z czasów IIRP. Czy też na paradygmaty polityki zagranicznej po 2015 roku.

er
środa, 10 listopada 2021, 19:12

Nie wiem czy ten tekst pójdzie ale spróbuję go napisać :) Zacznijmy od tego że mimo ofensywnej retoryki Turcja nadal boi się Rosji ale też nie chce pozbawiać siebie ostatniego możliwego wektora polityki zagranicznej. Ostatnio ponoć próbowali negocjować zakup SAMP/T od Włoch by nie popadać zależność od S400. Każdy lewaruje każdego w polityce tu nie ma sentymentów. Przykład zabicia ponad 30 tureckich żołnierzy przez rosyjskie bombardowanie i zatuszowania sprawy przez Turków by zwalić winę na Asada jest właśnie formą prowadzenia być może tchórzliwej ale nie bezalternatywnej polityki. Polska także z powodu presji białoruskiej nie powinna tracić innych priorytetów takich jak lewarowanie Rosji Pasem i Szlakiem i utrzymywaniem dobrych relacji także z Chinami. Turcy chcą się pozbyć Kurdów, Białoruś chce ich wysłać w ramach broni D do Europy by zaangażować Rosję w konflikt z NATO, nawet Łukaszenko używa lewarów na sojuszników. Czas skończyć z bezalternatywną romantyczną polityką i stawianiem na jednego konia co nie oznacza że mamy zrywać sojusze. Turcja popadając w dłuższej perspektywie w zależność od Moskwy w obliczu kryzysu wokół nuklearnego programu irańskiego będzie musiała się opowiedzieć po któreś ze stron. Większym gwarantem bezpieczeństwa dla Polski jest NATO i nienaruszone relacje z Chinami niż jakieś gwarancje Turcji próbującej uzyskać koncesje w Syrii, północnym Iraku a kto wie czy nie czy irańskim Azerbejdżanie Wschodnim. Turcja w dłuższej perspektywie jest skazana na konfrontację z Rosją (postawa Azerbejdżanu w sprawie Iranu) lub dalsze uzależnienie od Rosji i wyjście z NATO a Polska powinna zwiększyć zaangażowanie NATO i UE w walce z bronią D zmuszając tym samym Turcję do opowiedzenia się po któreś ze stron. W polityce nie ma sentymentów są tylko interesy. Głównym rozgrywającym w relacjach z Turcją jest NATO i USA. Twierdzenie że akup TB2 coś zmienia w relacjach pl-tr było naiwnością. Tylko niezależny i suwerenny potencjał Polski (technologiczny i odstraszania) sprawi że z lewara staniemy się lewarującym.

viper
czwartek, 11 listopada 2021, 14:53

To co Chiny myślą o relacjach z Polską powinny nas najmniej obchodzić. Na stan dzisiejszy to Chiny mają potężną nadwyżkę obrotów zagranicznych z Polską i powinniśmy tę sytuację jak najszybciej zmienić.

Wicher
środa, 10 listopada 2021, 22:24

Zdaje Ci się, Turcja w dłuższej perspektywie jest skazana na konflikt np z Grecją. Z Rosją jest wstanie bez problemu się porozmawiać

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:17

Tak, masz racje. Grecja juz sie zbroi bo zeby. I to nie bedzie krotka wojna, To bedzie wojna na calosc. Na szczescie Konstantynopol jest 80 km od Granicy Greckiej, a tam jest mnustwo celow militarnych ;-)

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:33

Turcja też się zbroi i dobrze wie czym jest Grecja. Dzień w którym Grecja zaatakuje Turcję będzie dniem w którym Grecja utraci masę wysepek które są rzut beretem od tureckiego lądu. Cypr 1974 powinien Greków czegoś nauczyć

Grek z Grecji - NIE Dim
sobota, 13 listopada 2021, 09:33

zobaczymy, oby wojny nie bylo. Ale ...

Patriota
środa, 10 listopada 2021, 19:12

W Białorusi Rosji i Turcji są dyktatorzy

Mariusz
czwartek, 11 listopada 2021, 12:17

A w europejskich "demokratycznych" państwach żyją "wolni" ludzie. Co widać na przykładzie tzw pandemii.

Valdore
piątek, 12 listopada 2021, 07:57

Właśnie widać, jest swoboda by COVID wykończył antyszczepionkowców innych podobnych oszołomów.

Herr Wolf
środa, 10 listopada 2021, 22:32

A co ci dyktują?

asd
środa, 10 listopada 2021, 19:05

"Postrzeganie polityki międzynarodowej przez pryzmat „odwiecznych” przyjaciół i wrogów, jest po prostu infantylne" - proszę zapisać sobie w kajeciku sto razy....

Polish blues
środa, 10 listopada 2021, 19:02

Szanowni trolle - przestańcie w końcu sączyć jad, że UE i USA Bidena to nasz odwieczny wróg a Turcja to przyjaciel gdyż jest dokładnie na odwrót. Turcja zdradziła NATO, właśnie zdradza Polskę i kolaboruje z Putinem - koniec, kropka.

jkkk
czwartek, 11 listopada 2021, 03:15

to są fakty... Turcji ufać się nie da...

Herr Wolf
środa, 10 listopada 2021, 22:33

Czym zdradziła Turcja NATO?

Słowianin
środa, 10 listopada 2021, 21:47

No właśnie!

środa, 10 listopada 2021, 21:47

Wojak
środa, 10 listopada 2021, 21:46

Dokładnie

Piotr II
środa, 10 listopada 2021, 18:58

To nic nowego, na terenie Turcji przebywa trzy miliony uchodźców Erdogan ostrzegał UE, tu chodziło o pieniądze, teraz Tureckie i Rosyjskie samoloty pasażerskie przewożą ich do Mińska, chcą zaorać UE, a upadająca Białoruś musi wykonywać polecenia, jest to bardzo dobrze zorganizowane, zresztą przecież w UE witano uchodźców.

Herr Wolf
środa, 10 listopada 2021, 22:35

A to nie wolno już ludziom kupić bilet na samolot i polecieć gdzie sobie zapragnął? Czy to nie dyktatura przez Ciebie przemawia?!

Hanys
środa, 10 listopada 2021, 22:09

"Upadająca Białoruś" - a to dobre :) W ciągu pierwszych trzech kwartałów br. Białoruś odnotowała 2,7-procentowy wzrost PKB – to więcej, niż wynosiły wiosenne prognozy władz i międzynarodowych instytucji finansowych. Tak pozytywny wynik gospodarka osiągnęła mimo wprowadzonych w czerwcu sankcji sektorowych UE, wdrażanych równolegle restrykcji USA.

viper
czwartek, 11 listopada 2021, 15:12

Po spadkach z zeszłego roku i powstałym "efekcie niskiej bazy" jest to wynik tragiczny. Wg ekonomistów sankcje przyniosą kolejne wyniki w tym kwartale i trafią w z całą siłą w białoruską gospodarkę w następnym roku.

Piotr II
czwartek, 11 listopada 2021, 10:38

Bo ma znaczna pomoc od Rosji, surowce po niższych cenach, no i nie zamknęli gospodarki, tańsza energię, a PKB jest jednym z kilku ocen gospodarki którymi też można manipulować, a większość towarów idzie do krajów byłego ZSRR. ostatnio MFW przyznał że Chiny podały zawyżone wskaźniki gospodarcze, a kreatywna księgowość istnieje i ma się dobrze.

Xxc
środa, 10 listopada 2021, 18:58

Czemu nikt nie używa armatek wodnych? Gdyby zmoczyć ich do samych gaci, po nocy spędzonej w lesie przy ujemnych temperaturach sami wrociliby do domów. Gdzie walka dźwiękiem? Jedno auto, jeden przycisk i są w Mińsku.

Vader
środa, 10 listopada 2021, 23:13

Najlepiej nie wprost na ludzi - to niebezpieczne - lecz 2-3m przed w ziemię. Dostaną super błotem i się wycofają.

MK
środa, 10 listopada 2021, 22:58

Też chcę wiedzieć czemu ? Bo powieszą na nas wszystkie psy ?

xXx
środa, 10 listopada 2021, 22:56

Tego typu metody są w Polsce jak najbardziej stosowane np. przeciwko protestującym kobietom.

Eter
piątek, 12 listopada 2021, 06:37

W Rosji tak w Polsce nie.

Grek z Grecji - NIE Dim
środa, 10 listopada 2021, 22:33

W Grecji wojna hybrydowa prowadzona jest przez Tucje od 2015 roku. Efekt, w koncu Grecy zmadrzeli i urzywaja roznych sposobow, w efekcie ruch nielegalnych emigrantow sa znikome. Przykladem jest nie armatka wodna ktora przy tych temperaturach moze zabic, ale dzialka dziekowe, Zeppelin ktory 24/24 monitruje obszar kamerami podczerwonymi, oczywiscie powazny mur, itp. Sadze ze predzej czy pozniej Polski rzad dogada sie z Greckim i skorzysta z wiedzy nabytej przez te lata. Pozdrawiam z Aten.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:25

Turcja nie jest więzieniem dla żadnych imigrantów, jeżeli chcą to mogą wyjechać z Turcji, jeżeli nie chcą to pozostaną w Turcji z 4mln innymi.

dim
piątek, 12 listopada 2021, 03:19

W marcu 2015 wywoziliście ich na grecką granicę przymusowo, autobusami z obstawą żandarmerii. Ludzi już urządzonych, z pracą, rodziną, wynajętym mieszkaniem.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:21

Wśród tych co dostali się do Niemiec jakoś nie słychać pretensji że wyjechali z Turcji i że chcą wracać

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:24

Nie, nie moga. To sa uchdzcy w Turcji, bo Turcja jest pierwszym panstwem granycznym z konfliktem. I dlatego moga przekraczac granice nielegalnie. Z Turcji do Grecji ta sa juz emigranci, a wobec tego NIE moga przekraczac granicy nielegalnie, a zwlaszcza kiedy sa zmuszani do tego przez wladze Tureckie. Uchodzcy w Turcji to jest problem Turcji i jej sasiadow ktorzy sa w wojnie. To nie jest innych problem. I tak dobrze ze dalismy wam NASZE pieniadze byscie ich utrzymywali dopuki sie sytuacja w ich krajach nie poprawi. Uzywanie tych nieszczesnych ludzi do szantazowania UE to zbrodnia.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:41

Europa bawi się w wspieranie komunistów z północnej Syrii którzy nie pozwalają Syryjczykom wrócić do swojego kraju, więc Europa musi ponosić konsekwencje swojej polityki. Turcja nikogo nie używa, ci ludzie sami jadą i jasno się wyrażają że chcą do Europy. Turcja nie będzie stała na straży martwego prawa które powinno być zmienione. Jakoś nie słychać głosów poparcia do prawa jedności terytorialnej Turcji, a w zamian słychać o nieistniejącym prawie Kurdystanu. Nikt też nie naciskał na prawo Azerbejdżanu do jedności terytorialnej uznawanych międzynarodową granicach .

Grek z Grecji - NIE Dim
sobota, 13 listopada 2021, 09:36

Skoro chcecie aby mniejszosc turko jezyczna na Cyprze miala swopje panstwo, to czemu nie chcecie aby mniejszoac Armenska miaa swoje panstwo w Azerbajdzanie, lub mniejszosc Kurdyjska miala sowje panstwo ?

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:49

Ale przecież Turcy nie chcieli niepodległości Cypru Północnego, wspólne państwo na Cyprze istniało i okazało się nie do utrzymania z winy Greków, później latami Turcja negocjowania zjednoczenie, Turcja nie mówiła bezwzględnie że chce niepodległości Cypru Północnego. Natomiast Armeńcy z Górskiego Karabachu byli bezwzględni, wysiedlili Azerbejdżan , oni zaatakowali. Kurdowie nigdy nie chcieli swojegobpaństwa, jako mniejszość narodowa istnieli bo im Turcy pozwolili, Turcy nie mogą więcej cierpieć za swoje dobro, dość już wycierpieli że strony Greków

Marek1
środa, 10 listopada 2021, 22:17

Woda wg. MSW w warunkach poniżej 0 st C jest niehumanitarna. Syst. LRAD rozpraszające ultradźwiękami tłum również wg. UE nie pasują do tzw. europejskich wartości. Tak samo jak amunicja gumowa i PRAWDZIWY gaz CN 3/4, a nie te żałosne ręczne emitery areozolowe gazu pieprzowego. Ps. Korzystano z nich jako dezodorantów przeciwko komarom/meszkom

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:25

To nie sa uchodzcy, to sa emigranie i dotego nielegalnie przekraczajacy granice.

Carell
środa, 10 listopada 2021, 18:51

Po prostu Turcja robi to co daje jej pieniazek. Czas przejrzec na oczy.. i zaczac liczyc wlasne. A tych bedzie coraz mniej....

Herr Wolf
środa, 10 listopada 2021, 22:37

Wiesz to z autopsji?

Glos z Londynu
środa, 10 listopada 2021, 18:48

Turcja to dzikusy a Grecja to kraj Europejskiej. Rosja to tylko w 0 kraj Europejskiej a jej zdecydowana większość to dzicz. Dlatego tak właśnie postępują co z punktu widzenia ludzi cywilizowanych wydaje się dziwne

Herr Wolf
środa, 10 listopada 2021, 22:39

Za to City London C&O to cywilizacja jak się patrzy..

Gosc
środa, 10 listopada 2021, 22:34

Wiele lat temu slyszalem o duzych rozbieznosciach dochodowych w Turcji. Rzekomo czesc populacji chodzila nawet bez butow... Ci najbogatsi z pewnoscia jednak przewyzszali Europejczykow. Wydaje mi sie, ze po 18 latach wiele z tych zjawisk zostalo zatartych. Jesli uznac za punkt referencyjny opis tureckich technologii wojskowych, nie wskazuje to raczej na ich zacofanie. Posiadaja wysoki potencjal, niezaleznie od tego jak ich produkty sa niedopracowane i awaryjne. To kwestia badan, technologii i finansowania. Kiedys na Politechnikach w Polsce studiowali sami Polacy. Obecnie, bedac na szkoleniu zauwazylem, ze jest tez sporo Turkow! Dlaczego w Polsce? Pewnie z uwagi na koszty. Nie nalezy jednak postrzegac Turcji jako kraju zacofanego. Biorac pod uwage, ze kilkanascie milionow populacji tureckiej stanowia NIE TURCY, to ja sie nie dziwie, ze nie maja butow. Sa najzwyczajniej dyskryminowani. Proponuje dostrzec tych w butach z grubymi portfelami. Z pewnoscia maja zapedy z czasow dominacji tureckiej w Afryce i na Bliskim wschodzie. Jesli faktycznie wspolpracuja z Bialorusia i Rosja w kwestiach eksportu imigrantow, sa bardzo niebezpieczni w swej polityce.

kapusta
środa, 10 listopada 2021, 22:06

nie ma dzikich krajów, są tylko zdziczali ludzie. a każdy dyktator dziczeje, gdy pojawia się wizja odsunięcia go od koryta...

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:26

Zgadam sie z Taba w 10000%. Ale aktualny aparat rzadzenia w Turcji (rowniez opozycja) przypominaja hitlerowkie Niemcy. Aby z nich (Niemcow) znowu zrobic normalnych ludzi, trzeba bylo lat. I nadal nie sa tak pokojowym narodem jak Polacy.

Fert
środa, 10 listopada 2021, 18:47

A miałem lecieć na wakacje do Turcji Teraz to dziękuję!!!

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:24

Dlaczego, Pojedz. Pojechac jest latwo. Problem polega na tym czy wrocisz. Bo mozesz wyladowac w wiezieniu pod byle jakim pretekstem.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:28

Miliony wraca i jest szczęśliwa

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:26

Setki tysiecy jest w wiezieniach bez wyroku.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:42

Turystów ? Może puczystow i ich popleczników

Herr Wolf
środa, 10 listopada 2021, 22:39

A dlaczego nie do stanów?

maniek
środa, 10 listopada 2021, 21:46

Ja bardzo dziękuję po każdym powrocie. Fantastyczny kraj...

City
środa, 10 listopada 2021, 18:45

Ciekawe czy to przeczyta szef MON? Mam nadzieję że tak i wyciągnie wnioski...

Herr Wolf
środa, 10 listopada 2021, 22:40

Nadzieja matka....

mjr rezerwy PSP
środa, 10 listopada 2021, 18:43

Bo takich "sojuszników" znajduje sobie pis. Od tureckich "przyjaciół" kupuje drony ale nie protestuje, gdy ślą oni samoloty do Łukaszenki. W parlamencie europejskim znaleźli sobie sojuszników proputinowskich czyli Marine Le Pen oraz Matteo Salvini. Karczewski jeszcze niedawno określał Łukaszenkę jako "ciepłego człowieka" Trzeba być głupim i ślepym by nie widzieć jak rządzący izolują kraj od UE i NATO. Tymczasem szkodzą krajowi jak mogą. Błogosławiłem ta chwilę, gdy znaleźliśmy się w/w strukturach. Nie bądźmy głupi jak Brytyjczycy, którzy propagandą zwiedzeni zagłosowali za wyjściem. Mam w UK rodzinę i państwo marnieje w oczach. Fabryki przenoszone są za kanał, bo brak jest siły roboczej, rynku zbytu i przede wszystkim kłopoty z transportem. Nigel Farage to też "kolega" zjednoczonej prawicy z czasów zasiadania PE. Łączył ich ten sam anty unijny ton. Choć sam mam zastrzeżenia do działania UE to jednak niemieccy ministrowie lataja po bliskim wschodzie by zablokować loty na Białoruś. "polski" rząd nic nie robi, tylko wystawił żołnierzy i policję na granicę. Za to Bąkiewiczowi co zakłócał wypowiedź autentycznej bohaterce PW dał patronat marszu niepodległości. Taki mamy układ.

czwartek, 11 listopada 2021, 07:13

Taki mamy układ w Warszawie.

i tyle w temacie...
czwartek, 11 listopada 2021, 06:43

@mjr rezerwy PSP Brawo za rozsądne słowa !!

Herr Wolf
środa, 10 listopada 2021, 22:41

Nie widziałem żadnego tureckiego drona a Ty?

dim
środa, 10 listopada 2021, 18:42

Kompetentnie i szczerze. Jak zawsze mój wielki szacunek dla tego autora.

Polo
środa, 10 listopada 2021, 18:28

Bardzo dobra analiza. Rząd obecnie jest zbyt bierny. Powinien bardziej aktywnie prowadzić dyplomację wokół ataku hybrydowego. Np to Polska powinna określić zakres nowych sankcji na Białoruś i zdefiniować kryteria ich zniesienia. Nie wolno nam oddać inicjatywy innym krajom czy urzędnikom UE! Uwazam tez, ze już teraz sankcje powinny być bardzo ostre z całkowitym zamknięciem granicy z Bialorusią włącznie.

viper
czwartek, 11 listopada 2021, 15:21

Niestety uderzyłoby to też po kieszeni polskie firmy, którym rząd musiałby wypłacić odszkodowania. Nie tylko handlującym z Białorusią, ale korzystającym z tranzytu przez to państwo w handlu z Rosją czy polskim firmom transportowym przewożącym towary do Rosji z całej Unii. Taniej byłoby wszystkich migrantów przyjąć, wiedząc że i tak z Polski wyjadą.

Sternik
środa, 10 listopada 2021, 18:26

Jak zwykle rządzą nami dyletanci. Nic się nie zmieniło od 30 lat.

jkkk
czwartek, 11 listopada 2021, 03:17

szkoda że ty nie rządzisz.... prawdziwa szkoda

Pucin :0
środa, 10 listopada 2021, 18:25

Bardzo dobra analiza, co do Turcji.

x
środa, 10 listopada 2021, 18:24

Turcja jest "tolerowana" w NATO tylko i wyłącznie ze względu na kontrolę wejścia na Morze Czarne i co oczywiste, że w jej interesie nie jest zwiększanie wpływu Rosji w tym regionie. Głównie chodzi o Ukrainę.

darenk
środa, 10 listopada 2021, 18:13

W polityce najbardziej liczą się interesy, a nie sojusze. To powinno być znane od stuleci, przynajmniej od Odsieczy Wiedeńskiej.

abc
środa, 10 listopada 2021, 18:13

Turcja jest krajem i partnerem NATO nieprzewidywalnym i co by nie robiła to chce sporo ugrać dla siebie. Nie zapominajmy, że tam wyznaje się islam czyli rządzą w Turcji ludzie o odmiennej kulturze, innej mentalności często niezrozumiałej dla Europejczyka. Nie zapominajmy że Erdoan chciał przystąpić do UNII i być może chciał w niej narzucać swoje prawa marząc o powtórce z historii czyli Imperium Osmańskim. Być może sytuacja na granicy jest formą zemsty za odmowę przyjęcia do UNII. Musimy być ostrożni w relacjach z Turcją. Nawet jeżeli dokonujemy zakupów sprzętu wojskowego u Turków, to musimy go dostosować po swojemu, by się mocno nie zdziwić gdy będzie on nieskuteczny w razie ewentualnego konfliktu.

Gts
środa, 10 listopada 2021, 18:09

Slusznie autor zauwazyl, ze Erdogan z Putinem rozrywaja miedzy siebie te czesc Syrii, ale takze w mniejszosci z Turcji i Iraku do przesiedlen. Robia taki kolowrot we wszystkie strony, zeby malo kto sie orientowal. Wlasnie dlatego, tez na naszej granicy znalezli sie Kurdowie i inni, ktorych sie tam cynicznie zwalacza, oczekuje od nich olacenia podatku na islam, czy probuje okradac z majatkow. Trzeba pamietac, ze to przeciez nie byki tylko pasacy kozy ludzie, ale zyjacy tez na normalnym poziomie obywatele tych krajow. A my dalismy sie w to wmanewrowac, bo pis musial rozgrywac problem migracji do politycznych rozgrywek o poparcie spoleczne. Polecam wiec, ten arytukul wszyatkim pisowskom trollom ktorzy pragna strzelac do kurdow, bo historia moze was za to osadzic.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 00:42

Ale ci Kurdowie jadą z Iraku z własnej nieprzymuszonej woli, Turcja ich nie wysiedla ani nie wysyła. Zarzut że Turcja wysyła Kurdów jest całkowitym nonsensem , jadą na Białoruś a nie do Polski. Kurdowie z Turcji nie jadą, oni nie muszą , tak jak Turcy z Turcji nie jadą, im jest dobrze w swoim kraju który o nich dba

Davien
czwartek, 11 listopada 2021, 13:55

Taak, tak dba jak inne reżimy jak Syria czy rosja;))

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 16:37

Na Białoruś jadą Kurdowie którzy nie są pod rządami Turcji, ci co są pod rządami Turcji nie jadą i nie chcą jechać. Tu sprawa jest bardzo prosta , Turcja nikogo nie wysyła

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 08:00

NO popatrz to jakim cudem ci inni niz tureccy Kurdowie się znalezli w tych samolotach? Bo ci z Iraku latali od siebie,a ci z Syrii z Turkami nie chca miec nic wspólnego.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:25

Znaleźli się jak miliony innych ludzi którzy latają samolotami. Wyrobili wizę, kupili bilet na samolot i polecieli

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:22

Czym dluzej rzadzi ten kryminalista Erdo, tym lepiej dla nas wszystkich (z Twoim wyjatkiem). Facet kiedy zostal prmierem nie mal nic jako majatek, teraz ma miliardy, miliardy. Pytanie z rzadzenia ?

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:43

Tak się przejmujesz majątkiem Erdogana, czy tematy się wyczerpały

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:48

jeden jest argument, otworz oczy dzisiaj 30.11.2021 jest 13.5 Lir za jeden USD

wociak
środa, 10 listopada 2021, 18:04

bredzisz człowieku gdybyś cokolwiek wiedział na ten temat nie pisał byś takich bredni rodem z gazety wybiórczej...

tagore
środa, 10 listopada 2021, 18:03

Pytanie ,czy do Grecji można mieć więcej zaufania?

Grek z Grecji - NIE Dim
środa, 10 listopada 2021, 22:35

Poczytaj historie to bedziesz wiedzial Pozdrawiam z Aten

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 14:31

Tak, Grecja nikomu nigdy nie pomogła i nie pomoże

Grek z Grecji - NIE Dim
piątek, 12 listopada 2021, 13:08

W Polsce jest wiele referencji do Grecji bo to bliska kultura - przykladowo sie mowi o Bohaterskiej Obronie Westerplatte - Polskie Termopile. Do Turcja tez, kiedy sie mowi idziemy zjesc kebab, albo jest wsciekly jak Turek.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:37

Współczesna Grecja fałszywie przypisała sobie dziedzictwo wcześniejszych narodów zajmujących jej terytorium . Grecja i naród tak się nazywając powinni zmienić nazwę.

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 08:01

Grecja pomagała innym,a Turcja mordowała innych i uprawiała ludobójstwo, ot taka róznica.

Milutki
niedziela, 14 listopada 2021, 16:52

Turcja broniła się przed próbą ludobójstwa jaką inni chcieli przeprowadzić na Turkach

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:29

W Turcji nie ucza histori, czy tylko religjie musulmanka w szkolach ? A szkoda, historia jest krolowa wiedzy. Oczywiscie jezeli twoja historia trwa pareset lat i jest pelna smierci, niewinnych ludzi, to co uczyc? Ze jest sie zbrodniarzem?

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:44

Historia Turcji ostatnich kilkaset lat to walka z greckimi ludobójcami, o tej historii trzeba się uczyć

Grek z Grecji - NIE Dim
piątek, 12 listopada 2021, 16:53

Turcja ma historie 98 lat. Przedtem to nie byla Turcja. Ani jezyka nie mieli, arabskiego uzywali

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 18:35

Polska i Rosja istnieją około 30 lat. Turcja jest spadkobiercą wcześniejszych państw, tak jak Polska i Rosja. Grecja jest spadkobiercą niczego

SAS
środa, 10 listopada 2021, 18:03

Lepiej mieć migrantów na granicy i drony bojowe, niż nie mieć dronów.

dim
czwartek, 11 listopada 2021, 16:59

@SAS Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić dronów Wojska Polskiego, z zawierzoną tureckiej firmie ich łącznością. W moich oczach jest to skrajna nieostrożność, beztroska wręcz niewyobrażalna. Łączność winna być polska.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:19

@DIM Drony powinny byc Polskie. Polska to zachdni kraj, z technologia, przemyslem, PKB na jednego mieszkanca co najmniej 2x Tureckie. Tak wiec kupowanie dronow z Turcji, inne mialo cele (ja nie wiem i nigdy sie nie dowiemy), niz implementacja ich w Wojsko Polskie. Ani sciagniecie technologii, bo Polska MA technologie, a Turcja NIE MA.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:31

Tak , Polska powinna zawrzeć sojusz z Grecja przeciwko Rosji i wspólnie budować drony. Greckie drony jak wszyscy wiemy są królami przestworzy, a naród grecki odwiecznie walczy z Rosją

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:31

Spokojnie za 2-3 lata pogadamy. Jestem cierpliwy. Zegarek tyka tik tak....

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:44

Tak , ja też jestem cierpliwy .

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:49

13.5 Lir za jedne USD dzisiaj 30.11.2021

Grek z Grecji - NIE Dim
środa, 10 listopada 2021, 22:37

Drony produkuje wiele krajow, delikatnie nazywajac je obojetnie polityczne lub przyjacielskie dla Polski. Odo ciebie zalezy z kim przystajesz

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 14:35

Turcja jest przyjacielska Polsce, powiedzenie że Turcja z kimś synchronizuje wysyłanie imigrantów jest bzdurą. Grecja chciała zrobić w UE przymusowy przydział imigrantóww 2015, Polska pokrzyżowała plany Grecji

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:09

...Turcja jest przyjacielska Polsce,.... zawsze byla, od zarania dziejow. A zwlaszcza w sferze religi. Taaak, absolutna przyjazn, pragne ci powiedziec ze w Polsce caluje sie kobiety w reke, i nie owija w material od stop do glow, jak tobolek.

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:46

Grecja wyznaje religię Rosji i Białorusi- religię starego zabircy który tą religią rusyfikował . Polska zna za dobrze tę religię

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 10:32

Grecja wyznaje religię Rosji i Białorusi , ale Polacy nie czują jakoś związku z "braćmi" w wierze

dim
czwartek, 11 listopada 2021, 16:52

"Syriza" nie Grecja. Raz jeden doszła do władzy ta lewica, rzekomi radykalni, nowocześni komuniści, głosowano na nich bo gdyż obiecali odwagę wobec trojki, a potem i tak nie dotrzymali, wynik referendum w ogóle ignorując. Jedno co faktycznie Syriza zrealizowała lewicowego, to otwarcie granic, otwarcie obozów dla migrantów, 1,5 nowych nachodźców w ciągu kilku miesięcy. Choć akurat na tym Grekom jakby "zupełnie nie zależało". Syriza odeszła, a Grecja wróciła do swej klasycznej polityki. Pytasz komu pomagała ? Grecja postawiła na nogi Bałkany ! ! ! Nikt tam tyle nie zainwestował, ile Grecy ! W samej tylko Bułgarii otworzyło się bodaj 18 tysięcy greckich firm ! Inwestowali w miejsca pracy nawet w nie bardzo ówcześnie przyjaznej Północnej Macedonii - tam też byli największym inwestorem. Gdy Turcja szkoliła im tylko wojsko i służby specjalne. I to wiadomo, że przeciw Grecji.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 17:38

Syriza była Grecją, będzie inna partia rządzić to wymyśli coś innego, wizja że Grecja będzie pomagać Polsce przeciwko Rosji jest egzotyczna. Inwestycja nie jest pomocą, jest biznesem, firmy nie zainwestowały w wolontariat ale aby mieć zysk .

SAS
czwartek, 11 listopada 2021, 14:31

Lepiej mieć pięćdziesiąt dronów sprawdzonych w walce, niż pięćset wątpliwych. Za miesiąc żadnych migrantów na wschodzie nie będzie, a ruskie armie uderzeniowe były, są i będą. A jakieś nerwowe reakcje Polski - to właśnie zakłada ruski plan.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 18:15

Te drony kolega sa sprawdzone w walce panstwami o watpliwej sile miliranej. A nie z jednym z Seprmocarstw (niesteny nie podoba mi sie to, ale tak jest) jakim jest Rosja, ktora z kolei po porozumieniu z Turcja dokonala hubrydalna agrecje na Polske. Kupowanie broni od kogos kto cie atakuje w taki sposob jest nierozwazne. Porownaj drony z Israela, Francji czy tez USA i te Tureckie pukawki. Chyba nie trzeba wiele wyjasniac w tym temacie.

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 08:04

Grek, akurat przeciwko nawet nowoczesnemu sprzetowi Rosji jak Pancyry sprawiły sie doskonale. Drony z Izraela czy USA są sporo lepsze ale tez znacznie droższe. aw Polsce tB-2 będą uzywane głównie jako rozpoznawcze.

dim
piątek, 12 listopada 2021, 03:28

@Grek z Grecji. Drony dopracowane są i gotowe. Jasne, że należało robić polskie, ale to już lata temu. Ale że i tak nie wolno stosować ich z turecką elektroniką, można było kupić sam płatowiec od Turcji, silniki od Ukrainy, elektronikę polską. MON zadziałał akcyjnie, propagandowo, jak teraz z tą "300-tysięczną armią zawodową" bez uprzedniego zapewnienia minimum współczesnego poziomu technicznego armii obecnej - 115 tysięcznej. Albo to... udawanie, że wybierają od wielu lat Pegaza, a potem i tak nagle zakup w USA.

Milutki
czwartek, 11 listopada 2021, 20:36

Zależy co chcesz robić dronami , jeżeli chcesz zatopić lotniskowiec to może greckie drony podołają temu zadaniu. Do innych mniej ambitnych zadań tureckie drony się sprawdziły

Grek z Grecji - NIE Dim
piątek, 12 listopada 2021, 13:04

zakladam ze do kunstrukcji tych dronow uzywano twierdzenia Pitagorasa, prawa Telsa, Gemometrii, itp.

Grek z Grecji - NIE Dim
czwartek, 11 listopada 2021, 22:32

Spokojnie, zegarek tyka tik tak....

Milutki
piątek, 12 listopada 2021, 14:46

Tak, też wsłuchuję się w tykanie tego zegarka

Grek z Grecji - NIE Dim
wtorek, 30 listopada 2021, 22:51

30.11.2021 13.5 lir za jednego USD, 30% dewaluacji w ciagu 2 tygodni. To sie nazywa ekomomia !

SAS
czwartek, 11 listopada 2021, 19:55

Te drony są szyte w sam raz przeciwko retro-futurystyczno- współczesnej armii rosyjskiej. Posiadanie broni atomowej nijak nie świadczy o sprawności liniowych sił konwencjonalnych. 50% fantazji i 50% bałaganu, tak ich widzę.

Darek
środa, 10 listopada 2021, 17:58

Bardzo dobra analiza

Tweets Defence24