Reklama

Siły zbrojne

Dialog techniczny na uniwersalny zestaw do budowy podpór

Fot. 2. Mazowiecki Pułk Saperów
Fot. 2. Mazowiecki Pułk Saperów

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej opublikował na swojej stronie informację o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego, którego celem jest pozyskanie niezbędnych informacji do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla zadania pt.: Uniwersalny zestaw do budowy podpór mostów tymczasowych (UZBP). Zainteresowane podmioty mogą składać zgłoszenia do udziału w dialogu do dnia 30 czerwca br.

Przeprowadzenie dialogu technicznego planowane jest na okres lipiec – sierpień 2020, ale termin ten może zostać wydłużony, jeśli cele określone w przedmiocie dialogu nie zostaną osiągnięte.  

Do podmiotów, które prześlą we wskazanym terminie zgłoszenia i zostaną pozytywnie zweryfikowane przez IU (czyli takich, które zaproponują kompleksowe rozwiązania zaspokojenia potrzeb Sił Zbrojnych RP) zostanie wysłanie zapytanie o informacje (RFI). Inspektorat zastrzegł sobie również możliwość zaproszenia do dialogu również podmiotów, które nie odpowiedziały na RFI.

Dialog techniczny będzie obejmował, poza oceną możliwości spełnienia wymagań prze oferowany sprzęt, także m.in. oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji oraz wycofania sprzętu a także oszacowanie potrzeb czasowych pozyskania SpW.

Przedmiotem dialogu technicznego będzie uzyskanie informacji na temat uniwersalnego zestawu do budowy podpór mostów tymczasowych, składającego się z:

  • maszyny na podwoziu gąsienicowym o masie 25-30 t. z wibromłotem (rodzaj młota kafarowego wykorzystującego energie wibracji) oraz możliwością montażu dodatkowych akcesoriów:
    - młota hydraulicznego,
    - kosza montażowego,
    - łyżki koparkowej,
    - nożyc wyburzeniowych,
    - płyty zagęszczającej,

  • wieży kafarowej na ramie z dwoma młotami hydraulicznymi (pożądane podwójne wieże);

  • urządzenia do obcinani pali (rur stalowych);

  • dwóch pojazdów przeznaczonych do transportu:
    - maszyny na podwoziu gąsienicowym z wyposażeniem;
    - wieży kafarowej z motami i wyposażeniem.

UZBP ma służyć pododdziałom inżynieryjnym wojska m.in. przy budowaniu mostów tymczasowych, a w szczególności wbijania grodzic, rur, pali (w tym drewnianych) i innych profili płaskich o długości 12 m (docelowo 15 m), wbijania pali/rur pod kątem, wyrywania tychże oraz wykonywania rusztów palowych dla wszystkich rodzajów podpór mostowych tymczasowych i ścianek szczelnych. Maszyna dzięki montowanym akcesoriom ma też umożliwiać wykonywanie prac ziemnych przy budowie podpór brzegowych oraz przy konieczności korytowania przeszkód wodnych o niskich stanach wody, rozbiórkę uszkodzonych elementów stalowych i betonowych elementów konstrukcji mostowych. Ma pracować zarówno na lądzie, jak i na przeszkodzie wodnej o każdej porze doby i roku, przez co najmniej 10 godzin bez konieczności uzupełniania paliwa.

Na podstawie analizy wymagań odnośnie planowanych do realizowanych prac za pomocą UZBP, jak i wyposażenia można z dużą dozą pewności założyć, że dialog będzie dotyczył samojezdnych koparek gąsienicowych z akcesoriami oraz zestawami do ich transportu. Przykładami takich maszyn o masie 25 – 30 t. mogą być: Komatsu PC290LC-NLC-11, czy Liebherr R 926 Litronic.

Jeśli chodzi mosty tymczasowe, to na wyposażeniu Wojska Polskiego znajdują się drogowe mosty składane DMs-65 przeznaczone do szybkiej i wielokrotnej budowy i odbudowy zniszczonych wysokowodnych mostów o różnej długości i na dowolnych podporach. W zestaw mostu wchodzi konstrukcja przęsłowa w układzie podstawowym o łącznej długości 99 m + 6 m w układzie przęseł wjazdowych. Elementy mostu są skonstruowane w taki sposób, aby można było montować z nich różne układy konstrukcji przęseł i jezdni w zależności od warunków terenowych i potrzeb. Maksymalne obciążenie wynosi 400 kN. Szybkość jazdy po moście pojazdów kołowych do 40 km/h, pojazdów gąsienicowych do 30 km/h.

Reklama

Komentarze (8)

  1. pal/secam

    Ojcowie nasi wbijali pale nad Odrą. Strach pomysleć gdzie my będziemy wbijać te podpory...

    1. Swarożyc

      Na Łabie?

    2. ktr

      Na Wołdze jak będziemy dzielić wschodnią granicę z Chinami ;)

  2. jest aż tak źle?

    Z całym szacunkiem dla dialogów dot. podpór mostów tymczasowych - ale ostatnio informujecie o [1] hakerach, co zagrażają [2] przetargach na 2000 mundurów tropikalnych [3] zmianie przepisów dot. drzwi do kancelarii niejawnych [4] zmianie przepisów dot. korzystania ze smartfonów i [5] o tym ja szeregowa z wot uczy nauczycieli jak obsługiwać zooma.

    1. Tomek

      jest gorzej niż źle.. o niczym poważniejszym nie mają co informować.. tak jak media - nic poważnego i solidnego ciekawego się nie dzieje to bzdety zaczynają mieć znaczenie...

  3. Piotr ze Szwecji

    Więc nie powinno być problemów z odtworzeniem tej produkcji? :)

  4. Piotr ze Szwecji

    To sprzęt dla pułku (teraz już paru pułków?) inżynieryjnych. Mam nadzieję, że HSW dostanie ten kontrakt ze względów logistycznych, że już dostarcza podobny sprzęt budowlany do WP. To winno pomóc HSW rozwijać dalej swoją produkcję cywilną, jakże cenną dziś w firmach PGZ. Nie chcę brzmieć jak lobbysta, lecz jeśli z powodu niskiej ceny następny państwowy kontrakt trafi do Francji, to dobrze to nie jest, według mnie. Pułk inżynieryjny (to nie jest kwestia stawiania mostów), jest według mnie niezbędny przy każdej polskiej dywizji. Dlatego może to szokować wielu entuzjastów uzbrojenia wojsk lądowych, lecz materiały budowlane i sprzęt budowlany jest także ważną bronią w ręku żołnierzy inżynierów. Od tego jak dobrze oni są wyposażeni i przygotowani zależy jak dobrze taka dywizja będzie w stanie prowadzić działania obronne w zupełnie szczerym polu.

    1. Fak sejk

      Chcesz, żeby HSW zaprojektowało, wdrożyło i zbudowało koparkę 26 tonową i kafar? Tych kilku sztuk? Crazy?

    2. Piotr ze Szwecji

      Gdzieś trzeba zacząć, nie?

  5. Kafarek

    A o mnie juz zapomnieli? Rdzewieje

  6. Dialog techniczny na niepodległe Państwo Polskie ..

    Pamiętajcie że zwierzchnika sił zbrojnych wybieramy już 28 czerwca .. nie spudłujcie po raz enty : ... Może czas na coś innego niż to co zawsze ..

    1. PEPE

      W tej sprawie zwierzchnik ma niewiele do zdziałania, tu działa MON i Inspektorat Uzbrojenia.

    2. Paweł P.

      Zawsze? Raptem od niedawna jakaś zmiana.

    3. X

      Tyle że nawet nie na gorsze, lecz śmieszne

  7. Davien

    Jest takie coś jak "Global Village Construction Set" gdzie ochotnicy zaprojektowali w pełni funkcjonalne maszyny budowlane (buldożer, ciągnik, koparka, prasa do cegieł) i udostępnili do nich pełną dokumentację projektową. W wakacje młodzież szkolna oraz studenci zamiast leżeć bykiem powinni dostawać przydział pracy i iść na rzecz wojska (a więc obronności Ojczyzny) budować takie maszyny budowlane.

    1. 100%

      Popieram. Ale można też ogłosić konkurs na granty od NCBR, w temacie jw. Albo na projekt podwozia typu RIPSAW 2 dla wojska. Skoro polscy studenci wysyłają swoje projekty w kosmos, budują rakiety, opracowują programy komputerowe światowej klasy, z pewnością znalezliby się pasjonaci patrioci, gotowi opracować w ramach np. "pracy przejściowej" czy konkursu NCBR jakiś znakomity projekt.

  8. Kóma

    Ktoś tu łamie procedury !! A czy był dialog do zamiaru dialogu technicznego ?

Reklama