Reklama

Destabilizacja Katalonii. Tropy wiodą do GRU

8 grudnia 2019, 08:47
840_472_matched__p0wh8v_849cbc27e09839c7f19f53392b5330d2
Fot. Núria/Flickr.com/CC 2.0.

Hiszpania to kolejny europejski kraj, w którym w ostatnich latach rosyjski wywiad wojskowy usiłuje destabilizować sytuację wewnętrzną. Hiszpańskie służby i wymiar sprawiedliwości wzięły na celownik specjalną jednostkę GRU nr 29155, znaną z wywrotowych i terrorystycznych działań w innych państwach UE, m.in. Wielkiej Brytanii i Bułgarii. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie od dawna podsycają kataloński separatyzm, nie tylko w obszarze informacyjnym.

Hiszpańskie media ujawniły, że miejscowa policja zatrzymała w październiku w Katalonii dwóch domniemanych rosyjskich szpiegów. Ujęto ich na autostradzie AP-7 na granicy hiszpańsko-francuskiej podczas kontroli drogowej. W mercedesie na białoruskich numerach znaleziono granat M-75 rosyjskiej produkcji. Obaj mężczyźni – nieoficjalnie wiadomo, że to Rosjanin i Ukrainiec – zostali tymczasowo aresztowani. Jeden z nich był wcześniej poszukiwany przez policję w jednym z państw Europy. Hiszpańscy śledczy badają prawdopodobne związki aresztowanych z separatystami destabilizującymi od kilku tygodni region Katalonii. Chodzi o radykałów z Rad Obrony Republiki (CDR). Pod koniec września dziewięciu jej członków zatrzymano pod zarzutem przygotowywania aktu terrorystycznego. W ich domach znaleziono duże ilości substancji służących do produkcji ładunków wybuchowych.

Sprawa aresztowanej dwójki może mieć związek ze śledztwem wszczętym w Madrycie, a dotyczącym działań destabilizujących sytuację w Katalonii w okresie tzw. referendum niepodległościowego z października 2017 r. przez specjalną jednostkę rosyjskiego wywiadu wojskowego nr 29155. W tej sprawie pojawia się nazwisko Denisa Siergiejewa, podejrzanego o co najmniej dwie próby zabójstw w innych krajach Europy. Siergiejew to weteran rosyjskiego wywiadu wojskowego, ma mieć obecnie stopień generała. Z ustaleń różnych służb specjalnych wynika, że Siergiejew w ostatnich latach pojawiał się w kilkunastu krajach Europy, m.in. na Ukrainie i w Czechach. Był też w Bułgarii w 2015 roku, gdy doszło do dwóch prób zamordowania miejscowego handlarza bronią Emiliana Gebrewa. Siergiejew miał być trzecim członkiem grupy, która dokonała zamachu na Siergieja Skripala w marcu 2018 roku, obok zidentyfikowanych wcześniej Anatolija Czepigi i Aleksandra Myszkina. W Katalonii Siergiejew miał się pojawić dwa razy, pod fałszywym nazwiskiem Siergiej Fiedotow. Po raz pierwszy, na sześć dni, przyleciał do Barcelony 5 listopada 2016. Po raz drugi pojawił się tutaj 29 września 2017, dwa dni przed nielegalnym referendum i pozostawał aż do 9 października, po czym wrócił do Moskwy. Sprawą zajmują się eksperci od walki z terroryzmem z hiszpańskiej Policia Nacional. W trakcie śledztwa sprawdzane są też związki między agentami rosyjskiego wywiadu a założoną w 2019 r. wewnątrz separatystycznych Rad Obrony Republiki (CDR) jednostką o nazwie Zespół Działań Taktycznych (ERT).

Rosyjskie zaangażowanie w Katalonii nie jest tajemnicą już od dłuższego czasu. Modus operandi przypomina działania sprzed referendum w Wielkiej Brytanii ws. brexitu. To przede wszystkim działania w obszarze informacyjnym. W okresie nielegalnego referendum w Katalonii osoby i instytucje powiązane z Rosją zwiększyły o 2000 proc. liczbę informacji o tym plebiscycie w mediach społecznościowych. Na kilka dni przed głosowaniem hiszpański Internet zalały informacje dotyczące plebiscytu, które miały „doprowadzić do silnych podziałów politycznych”. W 2017 r i w 2018 r. hiszpańska policja zatrzymała w Barcelonie dwóch rosyjskich hakerów poszukiwanych przez FBI. Jeśli potwierdzą się podejrzenia hiszpańskich służb odnośnie zaangażowania agentów GRU specjalizujących się w tzw. mokrej robocie, będzie to oznaczało, że w przypadku separatyzmu katalońskiego Rosja prowadziła wymierzone w Hiszpanię działania nie tylko w sferze informacyjnej, ale też miały one charakter terrorystyczny.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Naczelny informator WP
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 13:59

Szok, obcy wywiad ingeruje w sprawy wewnętrzne obcych państw. Przy czym zwalanie sytuacji w Katalonii wyłącznie na GRU to jakiś wyższy poziom foliarstwa.

Czerwony Wiewiór
niedziela, 8 grudnia 2019, 21:23

Oszaleli. Powiem wiecej za zwiększenie emisji CO2 do atmosfery odpowiada również wina GRU

ale odlot
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 14:58

Powiem więcej: GRU odpowiada nawet za wyginięcie dinozaurów ale to nawet "nadający z Montany" potwierdzają bardzo niechętnie.

Marek
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 10:14

Jakbyś poczytał o tym jakie numery ma na koncie GRU to byś się bardzo zdziwił.

Davien
niedziela, 8 grudnia 2019, 23:03

A co, prawda zabolała:))

Kiks
niedziela, 8 grudnia 2019, 13:18

Zdziwienie? Przesłuchać skutecznie i pozbyć się po cichu. Przecież ich tam nie ma ;).

BUBA
niedziela, 8 grudnia 2019, 11:40

No tak to wszystko wyjasnia

jo
niedziela, 8 grudnia 2019, 11:15

Podział na dwa państwa nam jest na rękę . Polska pnie się do góry . Artykuł pod publiczkę . Boicie się o Śląsk ? Nie ma potrzeby . Śląsk jest obecnie mieszanką ludności z całego kraju . Ślązacy [ prawdziwi ? ] już dawno mieszkają u Niemca .

mm
niedziela, 8 grudnia 2019, 11:09

Czy w razie agresji Rosjan będziemy aresztować czy strzelać do nich? Będziemy prowadzić postępowanie dowodowe? Może zatem należy sprecyzować pojęcie agresji na takie, które zapewni odpowiedni poziom reakcji? Pojawi się zapewne problem z rozszerzeniem pojęcia agresji militarnej a i nasza niechęć do kary jednoznacznie eliminacyjnej może okazać się zbyt mocna. Jednak czy interesują nas detale pracy w piekarni czy rzeźni? Oczekujemy wyłącznie efektu.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama