Departament Stanu USA zaniepokojony użyciem broni chemicznej w Syrii

6 lutego 2018, 09:10
Reklama

Departament Stanu USA wyraził w poniedziałek wieczorem "głębokie zaniepokojenie" informacjami o serii ataków z użyciem broni chemicznej w Syrii. W ciągu ostatnich 30 dni miało dojść do sześćiu przypadków użycia przez wojska rządowe gazu chlorowego. 

"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż powtarzającymi się oskarżeniami o użycie gazu chlorowego przez reżim syryjski w celu terroryzowania niewinnych cywilów, tym razem w prowincji Idlib, niedaleko miasta Sarakib" - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. Dodała, że "ostatni atak był szóstym, o którym doniesiono w ciągu ostatnich 30 dni".

Wcześniej, 22 stycznia, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało o przypadkach zatrucia gazem w opanowanej przez rebeliantów enklawie Wschodnia Guta, niedaleko Damaszku.

Departament Stanu wezwał społeczność międzynarodową aby "jednomyślnie" wywierała presję na reżim Asada aby zaprzestał stosowania tej broni oraz aby winni tych ataków zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Stany Zjednoczone próbowały przeforsować w poniedziałek projekt rezolucji o tej treści w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ale spotkały się ze sprzeciwem Rosji, która jest głównym sojusznikiem Asada.

W czwartek sekretarz obrony USA James Mattis oskarżył reżim Asada o dalsze produkowanie i stosowanie broni chemicznej.

Władze syryjskie odrzuciły te zarzuty, twierdząc, że cała broń chemiczna, jaka znajdowała się w posiadaniu tego kraju, została zgodnie z międzynarodowym porozumieniem, przekazana Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Zgodnie z porozumieniem z 2013 roku Syria zgodziła się zniszczyć swoje zasoby broni chemicznej, jednak do dziś nie ma pewności czy zlikwidowano cały arsenał tej broni.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
edede
środa, 7 lutego 2018, 00:47

to znaczy USA szukają pretekstu aby bombardować

ostraz
wtorek, 6 lutego 2018, 15:45

To juz zaczyna byc śmieszne, zostało to udowodnione, że amerykanie dostrajając bron chemiczną.

Davien
wtorek, 6 lutego 2018, 22:03

Tia udowodnione przez Asada zrzucającego gaz na własnych obywateli, czy przez rosje która mu go dostarcza i przymyka oczy?:))

hevy
wtorek, 6 lutego 2018, 22:50

Tia udowodnione przez amerykanów, że używają broni chemicznej by oskarżać Asada.

22
wtorek, 6 lutego 2018, 14:55

Ile razy można się nabierać na te kłamstwa? Jak tylko Asad gdzieś wygrywa to od razu stosuje atak chemiczny.

rob ercik
wtorek, 6 lutego 2018, 14:16

W Iraku amerykanie tez mieli dowody na bron masowego razenia ....

Bartek 1
środa, 7 lutego 2018, 00:37

Do skazania recydywisty czasami wystarczą tylko poszlaki i brak alibi. Ofiary poprzednich morderstw świadczą przeciwko niemu...

Kowalskiadam154
wtorek, 6 lutego 2018, 12:40

Ostatnia ratunek dla (Syryjskiej demokratycznej opozycji) to atak chemiczny Asada po którym Trump zmieni zdanie i przyśle pomoc

Pudelek
wtorek, 6 lutego 2018, 20:18

biorąc pod uwagę jak mały obszar islamiści dziś kontrolują to chyba musiałby przysłać całą armię

Stirlitz
wtorek, 6 lutego 2018, 11:43

Rosjan mocno zabolała akcja w Chmiejmim oraz zestrzelenie Su-25, więc mszczą się jak potrafią i czym potrafią, teraz padło na testowanie broni chemicznej.

1984
wtorek, 6 lutego 2018, 18:41

To nie żadne testowanie tylko doraźne, gorączkowe używanie czegokolwiek łącznie z improwizowanym chlorem jako broni. Wbrew temu co internetowy aparat kłamstw skutecznie wprowadził do powszechnej świadomości tak zwany rząd w Syrii wciąż jest daleki od panowania nad sytuacją a regularna armia zwyczajnie nie istnieje od samego początku wojny kiedy się po prostu rozpadła. I to nie przez żaden sabotaż ani machinacje USA, większość dowódców zdezerterowała odmawiając Basharowi wykonania rozkazu krwawej pacyfikacji kraju. Zostały formacje w zasadzie prywatne, wierne nie \"prezydentowi\" a poszczególnym członkom wewnętrznego kręgu Assadów (teraz mocno na wyrost przedstawiane jako elitarne) oraz doraźnie stworzone nieregularne bojówki które wciąż stanowią większość. No ale co zrobić skoro teraz się już przyjęło, że Ba\'athyści to ci dobrzy cywilizowani a reszta to terroryści.

Pudelek
środa, 7 lutego 2018, 00:36

i ta \"armia która nie istnieje\" odzyskuje z każdym dniem kolejne miejscowości z rąk islamistów? Przecież oni istnieją już de facto tylko w okolicach Idlib i w paru małych enklawach, więc łaskawie nie chrzań o \"daleko od panowania nad sytuacją\". Assad nie jest aniołem, ale naprawdę można szybko sprawdzić co wyczyniała ta cała \"cywilizowana\" reszta. Czy chociażby normalne siły partyzanckie używałyby samobójców w atakach na armię rządową jak ci obecni \"umiarkowani\"?

czf
wtorek, 6 lutego 2018, 11:34

“głębokie zaniepokojenie” powinno zakonczyc sie uzbrojeniem opozycji w ruskie rakiety plot. strzala. Rosji trzeba tam drugi afganistan zrobic.

detektor propagandy
wtorek, 6 lutego 2018, 10:21

Rzygać się już chce od tych amerykańskich ciągłych fakenewsów o broni chemicznej. Jak jest, to użyta przez pomagierów USA, bo Asad nie ma z tego żadnych korzyści a Rzymianie już 2000 lat temu kazali badać \"kto skorzystał\"!

Stara taktyka
wtorek, 6 lutego 2018, 13:36

Assad odzyskuje teren więc trzeba sie wynosić z Syrii, no chyba że znajdzie się powód żeby zostać. Jak już od dawna wiadomo USA nie jest tam po to by bronić Syryjczyków przed \"strasznym dyktatorem\" Assadem tylko żeby pilnować wlasnych interesów i nie wpuszczać Iranu na teren.

vvv
wtorek, 6 lutego 2018, 11:01

tak tak podobnie jak nie zrzucaja bezczek z chlorem z helikopterow, nie ostrzeliwuja cywili oraz wcale to nie byl powod zaorania ich bazy lotniczej przez ostrzal z okretow USA. sputnik musi sie lepiej postarac

Syl
wtorek, 6 lutego 2018, 17:06

Wooow ales pojechał zaorali...hmmmm cos słabo jeśli po paru dniach.. była używana. Próbki ONZ dostał od SDF .. ok super . Tylko oni są jedną ze stron...a Amerykanie nie chcieli wysłać ani inni swoich przedstawicieli aby pobrać próbki... bo niebezpiecznie??. A czy SDF to my nie popieramy? W walce z assadem.. . Jak dlamnie jeśli któryś kraj wyslalby delegacje do sprawdzenia tych wiadomości... to bym. Uwierzył.. a tak to dla mnie jest propaganda SDF w którą weszli Amerykanie... ale jeśli jest to troszeczkę za trudne dla Ciebie.. obejrzyj Max Kolonko. Wytłumaczy ci

Davien
wtorek, 6 lutego 2018, 22:05

Tia jasne, tyle ze w ataku którego następstewem było zniszczenie bazy SAA sama Rosja potwierdziła że był to ten sam dokładnie gaz co Asad zrzucił w Aleppo wiec niezła wtopa:)

Ziutek
wtorek, 6 lutego 2018, 14:53

@vvv \"beczek z chlorem\" ciekawym jak sobie \"to\" wyobrażasz, chlor w beczkach zrzucany z helikopterów :) a może w \"butlach\". O jakim \"stanie skupienia chloru\" piszesz :) Jak myślisz, \"jak wygląda\" chlor ?!?!?! Opisz proszę ;)

Ziuta
wtorek, 6 lutego 2018, 20:44

To poczytaj o bombach beczkowych zrzucanych na Aleppo czy Idlib.

faktycznie
środa, 7 lutego 2018, 07:44

@Ziuta Dzięki takim działaniom Aleppo jest wolne od isis, alkajdy i innych muzułmańskich zbrodniarzy

Ziutek
środa, 7 lutego 2018, 06:24

@Ziuta Człowieku, chlor w beczkach ?!?! A co Ty myślisz, że chlor ma właściwości i konsystencje piasku, że można Go do beczki zapakować a później tą beczkę zrzucić ?!?! Poczytaj sobie o bitwie pod Ypres, tam też po raz pierwszy użyto broni chemicznej. Mam czytać o \"bombach beczkowych\" ?!?! :) Zlituj się, \"bomba beczkowa\" to jest \"ładunek improwizowany\" kilka lat temu w Wrocławiu \"wybuchła\" bomba beczkowa czyli ładunek wybuchowy w \"beczce\" a w tym wypadku szybkowarze, naprawdę przestańcie się kompromitować

Tweets Defence24