Delegacja z Egiptu przebywa w Tel Awiwie. Tematem rozejm ze Strefą Gazy

13 maja 2021, 15:28
Hamas
Fot. Hoheit/Wikimedia/CC BY-SA 2.0
Reklama

Delegacja Egiptu przebywa w Tel Awiwie na rozmowach z władzami izraelskimi, żeby wynegocjować rozejm w narastającym konflikcie między Izraelem a Strefą Gazy - podało w czwartek dwóch zastrzegających anonimowość przedstawicieli egipskiego wywiadu, na których powołuje się agencja AP.

Jak przekazali, ta sama delegacja spotkała się najpierw z przedstawicielami radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas w Strefie Gazy, a następnie przedostała się do Izraela drogą lądową. W przeszłości Egipt wielokrotnie odgrywał rolę mediatora między stronami w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

W środę wieczorem minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Hasan Szukri potępił izraelskie ataki na palestyńską enklawę w rozmowie telefonicznej ze swoim izraelskim odpowiednikiem Gabim Aszkenazim. Powiedział, że ważne jest, aby obie strony unikały eskalacji i uciekania się do środków militarnych.

Tymczasem Hamas poinformował w czwartek, że wystrzelił rakietę w kierunku izraelskiego lotniska im. Ilana i Asafa Ramonów w pobliżu Ejlatu, kurortu nad Morzem Czerwonym, ale nie było od razu doniesień o wyjących syrenach, ani o uderzeniu w tym rejonie - podał Reuters.

Z kolei przedstawiciel izraelskich władz, cytowany przez tę agencję, zakomunikował, że żadna palestyńska rakieta nie trafiła w ten port lotniczy, który według niego działa jak zwykle.

Reklama
Reklama

W czwartek rano Izrael przekierował część połączeń na lotnisko Ramon z głównego lotniska w Tel Awiwie im. Ben Guriona ze względu na sytuację bezpieczeństwa - informuje Reuters. Wcześniej władze, cytowane przez AFP, podały, że wszystkie loty na to międzynarodowe lotnisko zostały przekierowane do odwołania.

Lotnisko Ramonów jest drugim największym portem lotniczym w Izraelu i zastąpiło dawne lotniska w Ejlacie i Owdzie dla ruchu cywilnego. Służy również jako główne lotnisko przekierowania w Izraelu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
adamus
piątek, 14 maja 2021, 22:11

hmn, prześledźmy liczbę ofiar wśród cywili po stronie palestyńskiej i żydowskiej w kolejnych atakach-zrywach w ostatnich pięciu latach... -- źródła informacji w internecie, na portalach typu trzech wiodących w polsce wystarczą. są jeszcze fajne mapy obrazujące zasięg zamieszkiwania społeczności arabskiej w ostatnich 5dziesięciu latach na terenie palestyny. polecam zaznajomienie się. proszę przemyśleć bez emocji. aha, a ten mur to został postawiony tam gdzie uzgodniono? czy tak jakoś przesunięto go bo tak przecież "każdy" może się "bronić" - jak powiedział pewien bardzo prezydent, który uczy nas klientów demokracji.

booboooo
piątek, 14 maja 2021, 13:32

Wojna domowa - Zydzi z Izraela wyznający judaizm i Żydzi z Palestyny wyznający islam tłuką sie między sobą i tak to wygląda z historycznego i naukowego punktu widzenia ( Palestyńczycy znikąd nie przybyli, to przekonwertowani we wczesnym średniowieczu po podbojach mahometan Żydzi , którzy w ten sposób ocalili gardła). I dlatego nigdy tam nie będzie spokoju - nie da się. W tym sensie Palestyńczycy wcale nie sa Arabami chociaz tak myślą i jeszcze trwają w głupim przekonaniu ,że świat arabski jest ich przyjacielem. Nie jest, Palestyńczycy są czymś w rodzaju pogrzebacza do dłubania w izraelskim piecu , jak stanie się zbędny pójdzie na złom.

Moshe Ben Josef
piątek, 14 maja 2021, 11:24

Moshe ben josef 11:43 AM (32 minutes ago) Cześć, Rzecznik wojskowy podał w nocy że jednostki lądowe "przyłączają " się do walki... Media na świecie podali że idzie inwazja lądowa. Jak to słyszeli hizbule, schowali sie w tunelach i tam właśnie czekaliśmy... 35 minut ataku, 160 samolotów, 450 bomb....

say69mat
piątek, 14 maja 2021, 08:35

W Izraelu zarówno ulicą jak i polityką rządzą emocje. Czyli nieskrywana wzajemna nienawiść, wśród - bądź co bądź - mieszkańców Izraela. Stąd, dopóki emocje się nie wypalą nie będzie przestrzeni dla dialogu., a - w efekcie - dla pokoju. Mam jednak pewną wątpliwość, czy potencjał ofensywny IDF jest w stanie spacyfikować ... ludzką nienawiść???

piątek, 14 maja 2021, 13:21

@say69mat Ta nienawiść budowana była latami, była na rękę politykom. Czy aby na pewno Izraelczycy traktują Arabów, Druzów, Syryjczyków, Palestyńczyków, Beduinów czy członków innych plemion itd.zamieszkujących albo wegetujących na terenie Izraela jako "mieszkańców Izraela" ?

Monkey
czwartek, 13 maja 2021, 19:25

Szczerze życzę powodzenia w negocjacjach.

rED
czwartek, 13 maja 2021, 20:58

Ponoć Izraelowi się nie śpieszy.

Monkey
piątek, 14 maja 2021, 14:09

@rED: Na pewno nie Netanjahu. To całe zamieszanie jest mu na rękę. Być może nawet sam je sprokurował.

rED
piątek, 14 maja 2021, 20:53

Nie zaprzeczam.

Tweets Defence24