Delegacja talibów z wizytą w Chinach

28 lipca 2021, 14:10
Wang Yi
Szef chińskiego MSZ – Wang Yi, fot. Agencia de Noticias ANDES/Wikimedia/CC BY-SA 2.0
Reklama

Rzecznik talibów oświadczył w środę, że grupa ich reprezentantów pojechała na dwudniową wizytę do Chin, by rozmawiać z tamtejszym szefem MSZ Wangiem Yi. Z kolei agencja EFE, powołując się na pakistańskie służby, poinformowała, że talibowie zaczęli pobierać cło na granicy z Pakistanem.

Dziewięcioosobowa delegacja ma rozmawiać z chińskim ministrem spraw zagranicznych o "polityce, gospodarce, sprawach związanych z bezpieczeństwem obu państw, obecnej sytuacji w Afganistanie oraz procesie pokojowym" - oświadczył w tweecie rzecznik talibów Mohammad Naim.

Tymczasem na granicy z Pakistanem "talibowie nałożyli nowe cła i zaczęli pobierać podatki od towarów jadących do Afganistanu lub wjeżdżających do Pakistanu" - twierdzą pakistańskie służby na przejściu granicznym w Ćamanie. Po afgańskiej stronie talibowie przejęli pełną kontrolę nad przygranicznym miastem Spin Boldak dwa tygodnie temu.

Wiceszef Pakistańsko-Afgańskiej Izby Handlowej Imran Khan Kakar twierdzi, że zwykle przejście graniczne przekraczało około 1000 ciężarówek dziennie, jednak obecnie ich liczba zmniejszyła się do 100. Kupcy przekraczający tamtejszą granicę płacą podatek dwa razy: najpierw talibom na przejściu granicznym, a później afgańskiemu rządowi, gdy transport dotrze do Kandaharu.

Także w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu cytowany przez Interfax ostrzegł, że bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) zaczęli napływać do Afganistanu z Syrii, Libii i kilku innych krajów. Szojgu powiedział, że Rosja zapewni graniczącemu z Afganistanem Tadżykistanowi wsparcie wojskowe w razie jakiegokolwiek zagrożenia ze strony Afganistanu.

Talibowie rządzili Afganistanem od 1996 roku do obalenia ich władzy w 2001 przez wojska Stanów Zjednoczonych wraz z sojusznikami. Odkąd władze USA ogłosiły w kwietniu plany wycofania wojsk, przemoc nasiliła się w całym państwie, a talibowie zaczęli przejmować kolejne części kraju. Amerykańskie wojska mają opuścić Afganistan do 11 września po niemal 20 latach konfliktu.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
Viktor
czwartek, 29 lipca 2021, 12:21

10 letnia umowa handlowa na chińskie kopalnie w Afganistanie

nangak
czwartek, 29 lipca 2021, 10:05

Talibowie pobierają cło... A u nas w najjaśniejszej to niby jak kupisz jakąś pierdułę na aukcji internetowej to cię dopiero polscy celnicy skroją...

Olender
środa, 28 lipca 2021, 21:01

Ciekawe jak się zachowają Chiny... Z jednej strony nie zależy im aby wojować a z drugiej strony nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać. Wydaje mi się, że zaproponują im deal w stylu wy się nie wtrącacie to i my nie będziemy się wtrącać. Znając realia Talibowie dopóki nie okrzepną w Afganistanie to nie będą się wtrącać. Po okrzepnięciu będą próbowali coś tam zadziałać a wtedy Chiny wypalą wioski i ludzi w całym 50km pasie nadgranicznym po stronie Afgańskiej. Tutaj Chiny nie mają z tym problemu. Wystarczy przypomnieć, że około 2 mln Ujgurów siedzi w obozach "koedukacyjnych". To samo będzie z Afganistanem. Warto nadmienić, iż Chiny bardzo często korzystają z własnej ludności zwyczajnie ich osiedlając na terytoriach gdzie Chińczycy stanowią mniejszość czyli Tybet, Sinciangu (Ujgurzy) czy nawet Rosja Syberyjska gdzie coraz więcej Chińczyków się osiedla i prowadzi interesy... To raczej Talibom będzie zależało na Chinach niż Chinom na Talibach. Chiny to nie ZSRR za czasów wojny w Afganistanie. Chińska armia praktycznie we wszystkich dziedzinach jest coraz bardziej nowoczesna i nawet w niektórych dziedzinach prześciga USA i nie będzie miała problemu z wycięciem Talibów. Oczywiście z punktu geopolityki nie wykluczam pewnych ataków na Chiny ale wynikających raczej z obcego zlecenia na przykład od USA. Każdy z nas widzi, iż zbliża się konfrontacja USA-Chiny o Tajwan a w końcu już ktoś kiedyś powiedział, iż "Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem" ;)

say69mat
czwartek, 29 lipca 2021, 09:57

Tego typu strategia walki z opozycją militarną w Afganistanie była - bez powodzenia - realizowana przez ZSRR w trakcie wojny w latach 1979 - 89. Z jedną różnicą, obecnie, wszyscy sąsiedzi Afganistanu są żywotnie zainteresowani likwidacją zagrożenia ze strony Talibów. Tym bardziej, że Afganistan zda się pretendować do roli mekki islamskiego Dżihadu, na terytorium Azji Środkowej.

Eee tam
czwartek, 29 lipca 2021, 05:42

Talibowie za sute łapówki dla Chińczyków będą przemycać do Chin tony narkotyków i tyle będzie z twojego wypalania

Kazik :)
środa, 28 lipca 2021, 21:31

Jedyny rozsądny wpis.

say69mat
czwartek, 29 lipca 2021, 10:03

... rozsądny??? Od kiedy to metoda bezwzględnej eksterminacji jest zarazem rozsądnym narzędziem polityki społecznej??? Jedynym rozsądny rozwiązaniem był zostawienie afgańskiego bałaganu Rosji i Chinom ;))) Jedynym rozwiązaniem w wymiarze politycznym byłby - w wieloletniej perspektywie - aktywny sponsoring odłamów islamu zwalczających agresywny islamski Dżihad.

Olender
czwartek, 29 lipca 2021, 16:06

Nie sądzę aby aktywny sponsoring coś działał. Jeżeli nie będzie gospodarki to zawsze będzie dochodziło do skrajności

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 09:19

Trolowaty stek bredni a nie rozsądny wpis. "koło 2 mln Ujgurów siedzi w obozach "koedukacyjnych"." - jak się używa takich "trudnych" słów jako "koedukacyjny", to należy wiedzieć co oznaczają, by się nie błaźnić... I skąd ta liczba? Ktoś ich tam widział oprócz Amerykanów? Otóż nie, nawet Amerykanie ich nie widzieli. Liczbą wyssaną z palca jest "kilkaset tysięcy do nawet ponad miliona". A skąd ta liczba? Tą liczbę podaje rząd USA. A skąd bierze tą liczbę rząd USA? Ano z... Internetu "The most widely circulated estimate of the number of people" ("najpowszechniej krążące oszacowanie liczby ludzi")... A kto te dane umieszcza w Internecie? Ano... rządowe służby USA! Niech USA przestawi nam zdjęcia satelitarne obozu koncentracyjnego na 2 mln Ujgurow - przecież musi być dużo większy niż Auschwitz!!!! To więcej niż ludność Warszawy - tego nie schowasz przed satelitami! A dlaczego USA tego nie pokazały? Bo to takie samo amerykańskie kłamstwo jak "wcześniaki wyrzucane z inkubatorów", "groby 140000 Albańczyków wymordowanych w Kosowie" i "bron masowego rażenia w Iraku". Nikt poza USA tych prześladowań Ujgurów w Chinach nie widział, a USA "widziały, ale nie pokażą"... :D

Olender
czwartek, 29 lipca 2021, 16:04

Takie są szacunki... wg różnych źródeł w obozach siedzi około 2mln Ujgurów. Tych obozów jest około 500. Wybacz ale 4k ludzi na obóz to nie jest dużo. Napisałem o obozach a nie jednym obozie. Poza tym Sinciangu jest to bardzo duże terytorium tylko słabo zaludnione i tyle w temacie. To, że jest słaby przepływ informacji to nie znaczy że nie jest to prawdą. Ja mówię o obozach koedukacyjnych a ty porównujesz do obozu koncentracyjnego... chyba trochę Cię poniosło albo chcesz się z nami czymś podzielić ;)

Dawid z Krakowa
środa, 28 lipca 2021, 19:57

Widzę, że Talibowie nauczyli się cywilizowanej dyplomacji hmmm... Ciekawe od kogo i po co? Wydaje mi się, że są rozgrywani przez tajne służby bloku wschodniego, który w ten sposób chce pozyskać nieobliczalnego sojusznika w walce z Zachodem zdolnego do zamachów dzięki czemu potencjalny mocodawca oczyszcza się z odpowiedzialności.

Herr Wolf
środa, 28 lipca 2021, 19:33

Jakich mają mądrych i przewidujących polityków aż im zazdroszczę...!

Olgino
środa, 28 lipca 2021, 21:31

Droga wolna.

Ech
środa, 28 lipca 2021, 18:42

Jesli talibowie zaczna wspierać muzrlmanow w Chinach by,, wyzwolic Urgjow,, wtedy usa zacznie wspierać ich. Czyli dawać im broń i wiedzę do zabijania niewinnch chibczykos tym razem. Usa nieraz wspierało obcinaczy głów lub dyktaturę (np Arabię Saudyjska) gdy jest to im na rękę (np mimo że w Iranie są czssciowe wybory) niektrzy zwolennicy usa są tacy naiwni myśląc że to walka o demokrację.

Monkey
środa, 28 lipca 2021, 20:32

@Ech: Nie sądzę, że Talibowie zaczną wspierać Ujgurów. Chiny A.D. 2021 to nie Chiny A.D. 2001. Nie puściliby im tego płazem. Talibowie zresztą muszą okrzepnąć gdy już zaniedługo obejmą władzę.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 07:22

Nie tyle Ujgurów, ile rozszerzenie "świata pokoju". I możesz być pewny, że zaczną. To są ludzie którzy wierzą w rajskie dziewice po śmierci w walce z "niewiernymi". Co Chińczycy z nimi wtedy zrobią, to już jest odrębna sprawa.

Autor
środa, 28 lipca 2021, 20:03

Talibowie mają w d. Ujgurow tylko usa nagle się nimi zaczęło przejmować

trzcinq
czwartek, 29 lipca 2021, 08:38

Podobnie jak Kurdów których tez olali. Bo ludzie ci służą im tylko do celów politycznych a te jak wiemy sa potem ich nie ma itd itp

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 07:23

Ich tak. Ale umma i "świat pokoju", który "trzeba rozszerzać" to odrębna sprawa.

dalej patrzący
środa, 28 lipca 2021, 17:44

Znając Hiny to poszli na negocjacje a wrócą jako kruszywo budowlane albo podkłady kolejowe.

zeneq
środa, 28 lipca 2021, 16:50

Jeśli dogadają się z Pekinem to mogą sobie zbudować kraj szariatu na długie lata.

trzcinq
środa, 28 lipca 2021, 19:42

I po co to p.....lnie? Nikt w tym Pekin nie pozwoli sobie na wspieranie takich ludzi jak Talibowie. Amerykanie stamtąd uciekli z podkulonym ogonem jak wcześniej sowieci. Chiny nie pozwolą sobie na współpracę z Talibami bo to oznaczałoby pogorszenie stosunków z FR a jak wiemy tak w czasie amerykańskiej narracji Agresji antychinskiej jest nielogicza a co za tym idzie nie realna. Popisac jednak możecie. Ps. Tak wiem Rosja niebawem upadnie (trabią tak od 2014) a Chiny zajmą Syberię. Kulminacja zdarzeń to spopielenie przez super amerykanski arsenał atomowy wszystkich przeciwników narodu wybranego (wg Daviena)

Oppositionsführer Tusk
sobota, 31 lipca 2021, 16:17

Chiny nie pozwolą sobie na współpracę z Talibami bo to oznaczałoby pogorszenie stosunków z FR - Hehehe...To Putin musi uważać żeby nie zdenerwować Chińczyków bo siedzi w ich kieszeni. A Pekin robi swoją politykę i na taką zapadłą dziurę jak FR nie musi się oglądać.

Twój Sputnik
środa, 28 lipca 2021, 16:25

Według wielu wielbicieli Rosji, to wojska USA są winne wszystkiemu co złe w Afganistanie i gdy tylko z niego wyjdą to kraj będzie ostoją pokoju i dobrobytu, no to zobaczymy ;)

trzcinq
czwartek, 29 lipca 2021, 16:30

Oczywiście że tak. 20 lat okupacji i jaki wynik?

Ech
środa, 28 lipca 2021, 18:43

W Afganistanie nie ma zła ani dobra. Poprstu okupacja przez 20 lat obcego kraju jest zbrodnia. Oby ktoś za to w jakimś sądzie beknol.

Taka prawda
środa, 28 lipca 2021, 21:46

Okupacja była kolosalnym błędem, jedynym sensownym wyjściem było w ramach rewanżu za WTC i Pentagon, odpalenie 2-3 Davienowych Tridentów z głowicami w cele na terenie Afganistanu, przeciwnik był by zlikwidowany reszta wrogów zastraszona a opinia publiczna po roku by zapomniała.

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 18:24

Oczywiście! W Afganistanie nie było ortodoksyjnego wojującego islamu, dokąd CIA nie rozpętała tam dżihadu i nie zatruwała umysłu afgańskich dzieci "elementarzem dżihadu" opracowanym przez CIA we współpracy z saudyjskimi klerykami i drukowanym przez mormonów na Uniwersytecie w Utah. Teraz USA, niczym uczeń czarnoksiężnika, nie potrafi zapanować nad demonami, które przyzwała! Np/ Rosja ostrzegała FBI przed bombiarzami z Bostonu, no ale dla USA jak Czeczeni zabijali Rosjan, to byli cacy i FBI nie dawała wiary Rosjanom, dopiero jak dokonali zamachu w Bostonie, to ci Czeczenii "nagle" Amerykanom przestali się podobać. W zakutych na wiedzę o świecie amerykańskich pałach nie mieści się prosty fakt, że dla islamistów Amerykanie są takimi samymi niewiernymi do wybicia/zniewolenia jak Rosjanie... USA pompując islamski terroryzm na Kaukazie, napadając na Irak, Libię, Syrię zburzyły kruchą równowagę w regionie, wymordowały lub zmusiły do wyjazdu miejscowych chrześcijan i rozpętały islamistyczne demony, nad którymi przestaje panować... A dzięki "czarnym braciom" będzie też mieć islam w USA - "czarnym braciom" bardzo podoba się pomysł Mahometa (ściągnięty z judaizmu, nota bene), że praca to zajęcie dla niewolników a muzułmanin jest człowiekiem wolnym i są jak najbardziej za tym, by w USA reszta społeczeństwa pracowała na "czarnych braci" i są gotowi na wiele, by do tego doprowadzić i to się w USA zaczyna. :D

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 07:31

Zapomniałeś tylko dodać, że zaczęli wspierać wojujący islam, kiedy ruscy tam wleźli.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 28 lipca 2021, 21:49

Nie było dokąd ZSRR nie zaniósł na lufach czołgów i karabinów do Afganistanu światełka komunistycznego oświecenia ale zaniósł dzięki temu upadł, już się nie podniesie.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 09:31

Zamiast brylować nieuctwem, zapoznaj się z historią Afganistanu. Przed zabiciem Amina (który był sowieckim kacykiem, ale Moskwa zaczęła go podejrzewać o konszachty z Chinami i CIA) było wielu kacyków komunistycznych osadzanych tam przez Moskwę. I po wymianie Amina na Karmala też był długo spokój. Jak kiedyś wyjaśniałem, w Afganistanie wpływy państwowe kończą się na przedmieściach Kabulu i prezydent Afganistanu to de facto tylko burmistrz Kabulu i Afgańczykom w wioskach zwisało zamiana w zamachu Amina na Kamala, tak jak zwisało zamiana Kakakiego na Aamina wcześniej i podobne przypadki jeszcze wcześniej. Dokąd USA nie rozpętało tak islamskiego fundamentalizmu, to go tam nie było i Rosjanie nie mieli z tym nic wspólnego. To świadome dzieło USA, które wymknęło im się spod kontroli i nie tylko w Afganistanie. A światełko komunistycznego oświecenia, bajoku, co raz silniej świeci w Brukseli i Waszyngtonie, gdzie NeoSowiety się odbudowują, dzięki osiedleniu się tam milionów Sowietów, którzy na izraelskich paszportach pod osłoną GROM wyjechali z Sowietów nieść kaganek komunizmu na Zachodzie! To tam, na Zachodzie, podpala się kościoły, prześladuje chrześcijan i wprowadza komunizm - w Rosji cerkwie się odbudowuje i wprowadza kapitalizm. :D

taka prawda
czwartek, 29 lipca 2021, 08:58

I właśnie to samo zrobi teraz USA ze swoim światełkiem wojującego islamu ....

trzcinq
czwartek, 29 lipca 2021, 08:37

Ironia losu. Dzięki tej intwencji Amerykanie wspierali dzielnych Afgańczyków i po raz kolejny stworzyli "potwora" który w 21 wieku ich samych pogonił.

Tweets Defence24