Darmowe bilety kolejowe dla niemieckich żołnierzy

25 stycznia 2020, 12:29
Bundeswehr_-_10th_Anniversary_of_Multinational_Corps_Northeast
Fot. Wikimedia Commons, licencja CC BY 2.0

Niemieccy żołnierze, podróżujący w mundurach mają stać się częstszym obrazem w tamtejszych pociągach. Nie chodzi jednak w żadnym razie o wzmocnienie ochrony szlaków kolejowych, ale o program pozwalający wojskowym na uzyskanie darmowych przejazdów. Dzięki temu Bundeswhera chce zwiększyć rozpoznawalność wśród niemieckiego społeczeństwa.

Od początku tego roku żołnierze Bundeswery podróżujący w pociągach w mundurach będą mogli korzystać z systemu bezpłatnych przejazdów. Darmowe przejazdy mają również obejmować ich dzieci lub wnuki do 14 roku życia. Wojskowi muszą pobierać specjalny eToken z systemu sił zbrojnych, który następnie pozwala na uzyskanie darmowych biletów. Niemieckie koleje uruchomiły specjalną podstronę, która umożliwia planowanie podróży i rezerwację dla żołnierzy. W sumie, Bundeswhera ma wydać rocznie zryczałtowaną kwotę około 4 milionów euro na tego rodzaju program względem swoich wojskowych.

Niemcy wprost wskazują, że nowe zasady przyznawania darmowych biletów kolejowych, dla umundurowanych żołnierzy, mają wpłynąć na wizerunek samej Bundeswhery w społeczeństwie. Należy pamiętać, że od dłuższego czasu w Niemczech toczy się zażarta walka w obrębie rekrutacji do sił zbrojnych odpowiedniej liczby wymaganych kandydatów do służby. Albowiem od 2011 r. zakończył się obowiązkowy pobór do tamtejszego wojska zaś od 2014 r. uwidoczniły się nowe potrzeby w obrębie zwiększenia liczebności sił zbrojnych.

Jednocześnie, poprzez podkreślenie widoczności wojskowych w miejscach publicznych, takich, jak właśnie dworce kolejowe, dąży się do uwypuklenia faktu, iż sami żołnierze muszą zdawać sobie sprawę ze swojej szczególnej funkcji. A więc, wzoru do naśladowania i dobrego postępowania. Bundeswhera zaznacza przy tym, że zawsze oczekuje się od jej żołnierzy, że będą aktywnie gotowi do pomocy we wszystkich sytuacjach.

Zauważyć należy, że zdaniem Der Spiegel bezpłatne przejazdy żołnierzy były jednym z pierwszych projektów nowej minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. Co więcej, gdy prace nad wspomnianym projektem opóźniały się jesienią zeszłego roku, to właśnie wspomniana minister miała bezpośrednio interweniować i stać za ostatecznym wdrożeniem całego projektu. 

JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Sztabs Kaptan
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 00:55

Po co nam kolej jak mamy audi rs 360HP

Polak
niedziela, 26 stycznia 2020, 15:57

Bardzo mi się podobają ta inicjatywa sądu powinno to być już dawno jak pamiętam za komuny żołnierze mieli darmowy przejazd koleją czy w mundurze czy bez wystarczyła przepustka urlopowa

12345
sobota, 25 stycznia 2020, 17:05

Bundeswehra chce zwiększyć rozpoznawalność wśród społeczeństwa - chyba wśród społeczeństwa muzułmanów i Turków XDD. A poza tym to zły pomysł, bo niby czemu żołnierze mieliby mieć przywileje ? To kolejny social. Komunistyczne Niemcy przechodzą same siebie.

marian
niedziela, 26 stycznia 2020, 11:25

A niby czemu nie mieliby mieć przywilejów? U nas chyba wiele miast daje darmowe przejazdy dla umundurowanych żołnierzy. A niezawodowi żołnierze płacą za bilety tylko 22% ceny.

men
sobota, 25 stycznia 2020, 15:29

Patrząc na to foto to nasze WOT się lepiej prezentuje

marian
niedziela, 26 stycznia 2020, 11:27

Oczywiście, że każde nasze wojsko (nawet WOT) lepiej się prezentuje. Ale czy w wojsku o prezencję głównie chodzi?

Bigos
sobota, 25 stycznia 2020, 15:28

Tylko żeby bicie i obrażanie tych żołnierzy w mundurach przez nowych gości Merkel nie stały się częstym obrazem w niemieckich pociągach.

QVX
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 11:06

Dla władz Niemiec to żaden problem, dopóki któryś z żołnierzy nie odda (czy choćby się nie zacznie bronić), bo wtedy zacznie się najazd na rasistów/faszystów/nazistów/ksenofobów w mundurach.

wars
sobota, 25 stycznia 2020, 14:57

Warto to zrobić również w Polsce.

Sternik
sobota, 25 stycznia 2020, 14:56

Mądrze.

Tweets Defence24