Damen sprzedaje kolejne patrolowce do Meksyku

19 września 2014, 15:00
Okręt patrolowy 4207 – fot. Damen

Grupa stoczniowa Damen powiadomiła 16 września bieżącego roku o podpisaniu z Meksykiem kolejnej umowy. Dotyczy ona dostawy jednego okrętu patrolowego typu 4207 i jednego okrętu transportu osób typu 5009.

Nowy kontrakt został podpisany jeszcze w sierpniu br. Przewiduje dostawę projektu, techniczne wsparcie oraz trening załóg dla dwóch okrętów budowanych przez meksykańską marynarkę wojenną w ramach tzw. programu technicznej współpracy (Damen Technical Cooperation programme). Zakłada on asystę koncernu Damen w budowie zamówionych okrętów u nabywcy, nawet jeżeli nie ma on do tego odpowiedniej infrastruktury i specjalistów. Zakres współpracy zależy od stanu przemysłu stoczniowego danego państwa i jest on oceniany przez Damen przed rozpoczęciem prac.

Obecny kontrakt przewiduje budowę w Meksyku okrętu patrolowego DSP 4207 (Damen Stan Patrol) oraz szybkiego transportowca osób DFCS 5009 (Damen Fast Crew Supplier). Zamówiony DSP 4207 będzie już siódmą jednostką tego typu, która ma trafić na wyposażenie meksykańskiej marynarki wojennej. Trzy podobne okręty (oznaczane jako typ Tenochtitlan), zostały już przekazane siłom morskim Meksyku, natomiast reszta jest budowana w stoczni ASTIMAR 1 w Tampico (nad Zatoką Meksykańską).

Okręt transportowy DFCS 5009 będzie budowany w stoczni ASTIMAR 6 w Guaymas - porcie leżącym nad Oceanem Spokojnym. Jest to jednostka z opatentowanym przez Damen dziobem typu Damen Sea Axe, który pozwala zredukować wpływ falowania o prawie 70%. Okręt DFCS 5009 zapewnia transport 45 osób (przy 17 członkach załogi) z prędkością do 21 w. Jednostka ta posiada również specjalny dźwig zapewniający autonomiczność w załadunku oraz przestrzeń na dodatkowy moduł zadaniowy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24