Daesh zdolne do produkcji broni chemicznej?

4 maja 2016, 10:08
Broń chemiczna
Fot. Wikimedia/Domena Publiczna/DoD
Reklama

Według informacji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, są sygnały, które wskazują na to, że Daesh może samo produkować broń chemiczną. Bojownicy zajmują się tym przede wszystkim na terytorium Syrii i Iraku, gdzie okupują znaczne tereny. 

- Jest możliwe, że sami ją wytworzyli, co jest skrajnie niepokojące - powiedział Ahmet Uzumcu agencji AFP. To oznacza, że "dysponują oni technologią, wiedzą i dostępem do substancji, które mogą zostać wykorzystane do produkcji broni chemicznej" - dodał.

Śledczy OPCW dysponują dowodami na użycie gazu musztardowego w sierpniu ubiegłego roku w Iraku i Syrii, zwłaszcza w mieście Marea w prowincji Aleppo. Poza tym organizacja informowała wielokrotnie o stosowaniu sarinu, gazu musztardowego czy chloru w walkach w Syrii - jednak bez wskazywania winnych.

W rozmowie z francuską agencją Uzumcu przedstawiciel organizacji powiedział jednak o "mocnych podejrzeniach, że dżihadyści byli w stanie użyć" broni chemicznej. Nie wymienił jednak konkretnych ataków, co do których zachodzi podejrzenie, że został w nich wykorzystany ten arsenał.

W lutym szef CIA John Brennan mówił w telewizji CBS News, że bojownicy IS są w stanie wytwarzać niewielkie ilości chloru i gazu musztardowego. Rzecznik Pentagonu Peter Cook informował, że międzynarodowa koalicja od początku marca atakowała obiekty należące do Państwa Islamskiego, aby "ograniczyć potencjał produkcji broni chemicznej". 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24