Czy Iran zbuduje bombę atomową? [SKANER Defence24]

27 lutego 2021, 16:35
Defence24
Defence24

Irański program atomowy i przede wszystkim możliwość rozwoju broni atomowej w tym państwie stanowią jeden z najważniejszych problemów współczesnej polityki międzynarodowej nie tylko w odniesieniu do samego regionu Bliskiego Wschodu. Dlatego też, w najnowszym Skanerze Defence24 pojawia się próba odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście stronie irańskiej potrzebna jest broń atomowa i jakie są możliwości powrotu Stanów Zjednoczonych do realizacji zapisów umowy z Iranem z 2015 r. (Joint Comprehensive Plan of Action JCPOA).

W najnowszym odcinku Skaner Defence24 gośćmi Jacka Raubo (Defence24.pl) są znani polscy eksperci od Iranu - dr Robert Czulda (Uniwersytet Łódzki) oraz prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Eksperci odnieśli się do problematyki irańskiego programu atomowego, widzianego z perspektywy relacji regionalnych na Bliskim Wschodzie, a także postrzegania go w skali globalnej jeśli chodzi o współczesną rywalizację mocarstw. Rozmowa dotyczyła również obecnego stanu irańskich sił zbrojnych oraz motywów stojących za kolejnymi pokazami siły, które stają się naturalnym narzędziem w realizacji polityki zagranicznej Iranu. Zaproszeni eksperci ocenili również możliwość powrotu Stanów Zjednoczonych do układu z 2015 r. w kontekście pojawienia się nowej administracji Joe Bidena w Białym Domu.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Judasz
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 10:26

Oczywiście dążą do tego . A czy zbuduje chyba jednak zależeć będzie to częściowo od izraela

Hhg
niedziela, 7 marca 2021, 07:26

Ja bym raczej sie zastNowil dlaczego Polska nie buduje wlasnej broni A? I dlaczego u nas w publiczej dyskusji wieli madrych glow to temat tabu? Tylko bartosiak cos o tym przebąkiwal

Fsaa
wtorek, 9 marca 2021, 07:02

Bo wróciłaby by seria wypadków wśród polskiej kadry naukowej. Po za tym na takie badania trzeba mieć pieniądze a te są potrzebne na broń którą będziemy mogli użyć bojowo.

Romek
niedziela, 8 sierpnia 2021, 13:10

U nas zbyt duży nacisk eskimosow i tzw. Meinstream czyli Unia , tuski makrela , najpierw wyjśc z unii trzeba , albo sojusz z Moskwą co nie jest takie głupie

Viki
sobota, 6 marca 2021, 19:40

LOL. Oni już mają taką bombę.

prawda
piątek, 5 marca 2021, 18:24

Sądzę że Iran już ma bombe atomową a jeżeli nie to oby jak najszybciej

ja
piątek, 5 marca 2021, 14:26

A niech zbuduje. Życzę im tego z całego serca.

Gus
piątek, 5 marca 2021, 22:19

A czy europie sa na reke arabskie/perskie kraje z bombami atomowymi. Prosze sie cofnac w historii 500lat wstecz.

SimonTemplar
poniedziałek, 8 marca 2021, 16:14

Pakistan ma. I jakoś wojny nie rozpoczął. Izrael tez ma około 200 głowic w tym około 50 jest stale wymierzona w stolicę krajów arabskich i najwieksze europejskie w tym Warszawę. Opcja Samson jako doktryna obronną Izraela nic ci nie mówi?

jackslater4
poniedziałek, 1 marca 2021, 15:23

Iran potrzebuje taktycznej atomówki tylko po to by móc obronić się przed inwazją. Na swoich wodach chce walnąć w ewentualną armie desantową USA. Na swoich wodach może to zrobić i nikt na niego w odwecie nic nie zrzuci. Bez atomu jankesi mogą tam wjechać w każdej chwili. Iran nie ma i nie będzie mieć realnych środków by zagrozić atomem komukolwiek poza swymi granicami.

Davien
piątek, 5 marca 2021, 14:19

Iran po takim agraniu dostanie tak salwa z jednego Ohio by mu sie odechciało głupich zagrań( jak ktos tam przeżyje).

Alchemik
czwartek, 4 marca 2021, 12:05

"Iran nie ma i nie będzie mieć realnych środków by zagrozić atomem komukolwiek poza swymi granicami." - naprawdę jesteś aż tak naiwny?? chyba nie po to buduje się broń atomową, żeby używać jej tylko w granicach własnego państwa...

tylko chemik
piątek, 5 marca 2021, 14:30

Poważnie? A potrafisz wymienić jakieś inne państwo poza ostoją tak zwanej "demokracji" ;) (czyt. USA) które użyło broni atomowej? Chyba że coś przespałem :>

SimonTemplar
poniedziałek, 8 marca 2021, 16:18

Tak. Przespałem. W.latach 50tych ubiegłego wieku ZSRR używał broni atomowej na własnych poliginach w celu testowania ataku przez obszar objęty skazeniem nuklearny tuz po wybiegach jądrowych. Poligony na Syberii. Używali swoich żołnierzy jako króliki doświadczalne w czolgach T55 . mozna.znalexc w necie info. Ostatnio na Planette leciał o tym obszerny dokument.

Jabadabadu
środa, 10 marca 2021, 18:49

Nie byli jefyni. To samo robili Ami u siebie. Ofisry tych testów (coś koło 15 000 żołnierzy) nigdy nie dostały żadnej pomocy od sprawcy chroby popromiennej, nowotworów i śmierci. Podobnie postępowali Francuzi. I to nie tylko na Pacyfiku, lecz na Saharze również. Te tereny do dziś są skażone. Najmniej wiadomo o próbach brytyjskich i izraelskich.

Ech
poniedziałek, 1 marca 2021, 12:53

Embargo na iZrael za posiadanie broni atomwej. Zbieram popdpisy. GDzie ONZ? Gdzie prawo miedzarodwe? hipokryci

droma
poniedziałek, 1 marca 2021, 10:08

trochę logiki tak jak husajn nie ruszył na świat tylko na dno piekła tak nigdy ,ortodoksy z iranu nie bęą mieli bomby atomowej to bardzo proste ...

calvus2
niedziela, 28 lutego 2021, 20:20

Ostatecznosc to nie atak lotniczy tylko atak atomowy przeprowadzony przez Izrael i wtedy juz Iran nic by nie zrobil. Nikt nawet nie mysli o prewencyjnym ataku atomowym, ale mozliwosc jest i tu lezy najwieksze niebezpieczenstwo

Smuteczek
poniedziałek, 1 marca 2021, 12:05

Niestety we wspołczesnym swiecie Izrael nie moze sobie juz pozwolicna prewencyjne uderzenie atomowe. Koszt byłby zbyt wysoki. A i nawet wtedy nie ma co liczyc ze nie byłoby odpowiedzi Iranu... przeciez taki scenariusz jest jednym z powodów tego ze tak bardzo inwestuja oni w takie ziły jak Hezbollah

SimonTemplar
poniedziałek, 8 marca 2021, 16:26

Izrael ma jasną doktrynę odnośnie.uzycia broni nuklearnej..Tzw. Opcja Samsona. Stanowi ona, ze jeśli w wojnie konwencjonalnej Izrael stanie na skraju zagłady to poprzez uderzenia nuklearne na swoich wrogów zabierze ich ze sobą. Jest to oficjalna doktryna ich obronności. Nadmieniam, że los zagłady nuklearnej maja podzielic tez kraje Europy jako kara za nieudzuelanie pomocy żydom i współudział w holokauście. Natomiast Izrael nigdy nie użyję atomu prewencyjnie czy tez do rozpoczęcia ataku. Po to maja nowoczesne uzbrojenie i silna armię aby sobie radzić bez tego. Mają.okrety podwodne z rakietami manewrującymi z konwencjonalnych głowicami i tak moga zasypać instalacje atomowe Iranu.. Po to maja yez F35 aby wybrane.cele zlikwidować przy minimalnej stracie własnej. A gdyby tak wszyscy sąsiedzi nagle powstało i ich najechali, to wiedz, że około 80% światowej bankowości jest kierowane bezpośrednio z Telavivu i juz na drugi dzień po inwazji odzew byłby szeroki. Tak to sobie sprytnie wykombinowali.

Davien
piątek, 5 marca 2021, 14:20

Smuteczek, ty naprawdę wierzysz że jak na Iran spadnie jericho to hezbollah czy Hamas choćby palcem rusza?? A co powstzryma wtedy Izrael pzred postapieneim z nimi tak samo?

niedziela, 7 marca 2021, 11:55

Davien zapomniales ze jesli Israel zrzuci atom IRAN to nie mysl ze ujdzie to im na sucho .

easyrider
niedziela, 28 lutego 2021, 18:28

No i co zrobią chlubiące się swoją demokracją państwa? Zaatakują suwerenne państwo żeby na to nie pozwolić? Zwłaszcza, że żadne z nich nikogo, nigdy o żadną zgodę w sprawie własnego programu nuklearnego nie pytało.

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 28 lutego 2021, 18:04

Iran na pewno zbuduję bombkę A ale gdy by takowe miał fajnie by było jak by sprzedawał na wolnym rynku innym krajom! wtedy kraje takie jak USA, Rosja, Chiny musiały by zaprzestać agresywnej polityki w stosunku do sąsiadów i nie tylko, bo mogły by dostać pstryczka w nos.

Davien
poniedziałek, 1 marca 2021, 08:58

Ty naprawde Iranu nie lubisz:)) Pierwsza taka próba i po Iranie zostaje ładne radioaktywne pole namiotowe

Ernst Stavro Blofeld
środa, 3 marca 2021, 19:25

Obiecanki cacanki.

nemesis
poniedziałek, 1 marca 2021, 21:06

a po Izraelu

Davien
piątek, 5 marca 2021, 14:21

A izrael sobie będzie niezmieniony:)

dim
sobota, 6 marca 2021, 04:14

Tzn. powróci do stanu jak go Pan Bóg stworzył. Izrael to bardzo mały kraj, żyje z sąsiadami jak żyje, sąsiedzi bywają narwani, myśl o raju z hurysami wcale ich nie przeraża, a tego plutonu czy czegoś tam wiele nie będzie potrzeba.

Racjonalista
niedziela, 28 lutego 2021, 21:00

Pakistan już swoje bomby sprzedaje. Sprzedał je na przykład Arabii Saudyjskiej. Tylko jakoś nikt o tym nie chce mówić.

Szymon
poniedziałek, 1 marca 2021, 08:38

Nie sprzedał. Pakistański program atomowy był finansowany przez Saudów od początku z założeniem, że w razie potrzeby Arabia dostanie głowice.

Marcin1410
poniedziałek, 1 marca 2021, 20:49

I mamy pewność że te głowice dalej leżą w pakistanskich A nie saudyjskich magazynach tak?

Noityle
wtorek, 2 marca 2021, 11:31

A Ty masz pewność, że nie? Bo mi się wydaje, że pod płaszczykiem USA nie mają po co nawet ich sprowadzać...

Szymon
wtorek, 2 marca 2021, 08:57

Taką samą pewność, jaką możesz mieć np. że Korea Północna nie sprzedała głowicy Iranowi.

Milutki
niedziela, 28 lutego 2021, 16:48

Iran chce mieć broń atomową bo dzięki niej stanie się mocarstwem o którym Irańczycy marzą jako kontynuację dawnego imperium perskiego. Iran jednak wie że przy obecnym dużym naciski który na niego jest nie może stworzyć broni atomowej, Iran jednak ugrywa interes polityczny, straszy świat jej utworzeniem i dzięki temu powstrzymuje świat przed próbami zmiany władzy u siebie i zabezpiecza też swoje wpływy w regionie które są inną formą okazywania mocarstwowości. Posiadanie bomby atomowej jest korzystne nie tylko aby odstraszać wrogów ale też aby utrzymywać sojusze. Np. Pakistan relatywnie biedny kraj ma broń atomową, odstrasza Indie ale też wiąże ze sobą kraje arabskie Zatoki Perskiej które potrzebują atomowego sojusznika. Miliony Pakistańczykow pracują w bogatych krajach Zatoki, szejkowie próbowali dyscyplinować Pakistan aby zaniechał współpracy z Turcją, straszyli wydalenie pakistańskich pracowników ale Pakistan zbył starania szejków, szejkowie nie mogli iść na całość i zerwać przyjaźni z Pakistanem , sojusz z tym atomowym krajem jest dla nich zbyt ważny a jego utrata może być bolesna w przyszłości.

J23
niedziela, 28 lutego 2021, 12:47

miejmy nadzieję że zbudują albo już maja bo inaczej jankesi przywiozą im demokracje na czołgach jak to zrobili w Iraku. A kilka kiloton na czubku rakiety zawsze działa pokojowo

Davien
poniedziałek, 1 marca 2021, 08:59

To sobie odpowiedz jak na Iran zadziała kilkadziesiat megaton.

niedziela, 7 marca 2021, 11:57

Davien ty odpowiedz sobie jak na Israel zadziala atak odwetowy .

Szymon
wtorek, 2 marca 2021, 09:00

Żadne państwo nie zaatakuje Iranu za pomocą atomu. A jak Iran uzyska atom, to żadne państwo go nie zaatakuje już niczym. Dokładnie tak, jak jest w przypadku Korei Północnej. Można nakładać sankcje i bawić się w dyplomację, ale nikt już nie zaatakuje Korei militarnie.

Davien
piątek, 5 marca 2021, 14:23

A niby czemu? Co moze iran zrobić USA?? Pomysl trochę zanim cos napiszesz.

Tomigan
piątek, 5 marca 2021, 20:10

Przykład Korei Północnej do mnie przemawia. Iran nie zrobi nic USA ale Izraleowi już tak. Nawet jeśli irańscy przywódcy przypłacą to całkowitą eksterminacją swojego narodu. Wiedząc że tak się stanie mogą dojśc do wniosku że w zasadzie nie mają nic do stracenia co może ich tym bardziej zachęcić do tego aby w razie ataku na Iran pójść na całość i rzucić do walki absolutnie wszystko, co mają - a nie wiadomo do końca czy nie chowają po kątach np. broni chemicznej, czy biologicznej, przy której koronawirus to drobiazg. Najprościej byłoby zostawić ich w spokoju, nie wtrącać się w ich sprawy i dać im żyć po swojemu zamiast przywozić demokrację bombowcami B-2.

wtorek, 2 marca 2021, 08:41

David to nie Hiroszyma i nie te czasy żeby ktoś bezkarnie użył atomu

kmdr
sobota, 27 lutego 2021, 22:29

Pytanie nie brzmi "Czy Iran zbuduje bombę atomową"?Pytanie którą z kolei?

duchu
poniedziałek, 1 marca 2021, 20:13

To jest dobre pytanie

Tani
sobota, 27 lutego 2021, 22:27

Chce i bedzie mial. Ja bym obstawial ze juz ma. Dlatego buduja rakiety ,bo od atomu wazniejsze sa srodki przenoszenia.

Bomba N.
niedziela, 28 lutego 2021, 22:24

Jeszcze daleka droga do zbudowania. To wcale nie jest takie proste. Albo musisz mieć duże ilości bardzo wzbogaconego uranu, albo pluton. Póki co nie mają nic.

On 50
sobota, 27 lutego 2021, 21:14

Dajcie mi dwa cylindry o wadze każdy 6 kg plutonu 239 to sam taką bombę zrobię w jeden dzień ot taka to wielka tajemnica.

Romek
niedziela, 8 sierpnia 2021, 13:06

Samo wzbogacenie plutonu to 95 do 98 procent roboty , ale złożenie bomby to bardzo precyzyjne zadanie , całość w idealnej próżni , a mechanizm strzelając musi być idealnie precyzyjny , tak zrobisz kapiszona czyli brudną bombę

niedziela, 28 lutego 2021, 23:23

Zrobiłbyś może bombkę, w której w reakcję łańcuchową efektywnie zdążyłby wejść ułamek promila materiału rozszczepialnego, zanim całość rozleciałaby się na wszystkie strony - taki kapiszon.

Bomba W.
niedziela, 28 lutego 2021, 22:26

Jeśli pluton to po co dwa i po co cylindry? Odrazu widać, że nie masz pojęcia o czym mówisz.

No skąd
sobota, 27 lutego 2021, 20:10

Mjejmy nadzieję że tak. Zapanuje spokój w tamty rejonie.

AA
sobota, 27 lutego 2021, 18:45

Jeżeli KRLD zbudowała to zbudują też Persowie czego panicznie boją się żydzi bo tracą strategiczną przewage na której zbudowane jest istnienie Izraela

Tewu
sobota, 27 lutego 2021, 18:04

Najpierw był Irak, potem Syria teraz będzie Iran a później Emiraty i Egipt. Sąsiadów trzeba poustawiać...

Racjonalista
niedziela, 28 lutego 2021, 21:03

Zapominasz o Turcji sułtana Erdogana.

Gerwazy
sobota, 27 lutego 2021, 17:59

Jakby tylko mieli to pierwsza poleciała by na niedalekich sąsiadów...

Davien
niedziela, 28 lutego 2021, 15:01

I została zestrzelona a potem po Iranie by zostało wspomnienie.

Oszołom
niedziela, 28 lutego 2021, 22:47

Czemu sądzisz, że ktoś ją wystrzeli? Może zostać przemycona w formie "walizkowej" i zdetonowana.

Davien
wtorek, 2 marca 2021, 17:56

Po pierwsze miniaturyzacja broni jądrowej to długi i kosztowny proces, po drugie po czyms takim po Iranie zostanie i tak i tak radioaktywna pustynia .

No skąd
piątek, 5 marca 2021, 09:40

Izrael wtedy swojej nie użyje. Bo na nich wystarczyła by tylko jedna. Małe państwo. Mają o wiele więcej do stracenia niż Iran. Paradoksalnie, bomba atomowa w rękach Iranu zapewni pokój.

Davien
piątek, 5 marca 2021, 14:26

A niby czemu nie? Izrael ryzykuje jeden dość słaby wybuch jądrowy, Iran wymazanie z mapy swiata, A bomba jądrowa w Iranie to zagrożenie dla wszystkich na Bl Wschodzie

Fiński snajper
sobota, 6 marca 2021, 15:29

Davien, rzuć okiem na mapę i porównaj powierzchnie obu państw. To jest odpowiedź na twoje naiwne pytanie. Izrael dobrze wie, że jak już Iran uzyska broń jądrową to będzie po zabawie, dlatego grożą atakami prewencyjnymi na Iran.

Tweets Defence24