Czwartkowy przegląd prasy m.in. przedłużeniu śledztwa w sprawie śmierci gen. Petelickiego

14 marca 2013, 10:00
pet
Śledztwo w sprawie śmierci generała Petelickiego zostało przedłużone (fot.Youtube)
Reklama

- Rzeczpospolita - "Czego nauczą nas rosyjscy wykładowcy" - Jerzy Haszczyński polemizuje z kierunkiem rozwoju objętym przez Akademię Obrony Narodowej: "Najważniejsza uczelnia wojskowa w Polsce zapowiada międzynarodowe otwarcie. Ściślej - otwarcie na wschód, w szczególności na Rosję. Pod względem naukowym nie jest to zły pomysł(...)Pod względem politycznym to jednak idea kontrowersyjna. Może bowiem powstać wrażenie, że to polska armia chce blisko współpracować z armią rosyjską, której cele, a czasem i działania (jak choćby ponad cztery lata temu w Gruzji) są przecież sprzeczne z interesami naszego kraju."Czytaj więcej: Rosja niechętna interwencji w Syrii

- Nasz Dziennik - "Poligon KGB nad Wisłą" - Zenon Baranowski opisuje raport ABW o infiltracji dawnych służb KGB w Polsce: "Zmiany ustrojowe zapoczątkowane w 1989 r. w Polsce nie oznaczały automatycznie przerwania współpracy SB z KGB (...) Przedstawicielstwo sowieckiego KGB określane jako Grupa Narew, którego zadaniem była m.in. współpraca z SB, formalnie istniało jeszcze w 1990 roku(...)Kontynuacja zamiast wyzerowania - Współpraca z Rosjanami była kontynuowana, bo takie były zalecenia premiera Mazowieckiego - mówi prof. Antoni Dudek, historyk zajmujący się przemianami 1989 roku. Dodaje, że opublikował transkrypcje rozmowy Mazowieckiego z Gorbaczowem w listopadzie 1989 r., podczas której polski premier mówił, że nie widzi powodów, by Moskwa miała się dalej opierać na PZPR, która przegrała wybory, a jego rząd gwarantuje równie dobre stosunki ze Związkiem Sowieckim."

- Dziennik Gazeta Prawna - "Energetyka będzie strajkować w imieniu sądownictwa" - Tomasz Zalewski o zapomnianej formie protestu pracowniczego: "Po raz pierwszy od lat pracownicy pozbawieni przez prawo możliwości tego środka nacisku apelują do związków z innych branż o pomoc i organizowanie protestów solidarnościowych(...)Protest w obronie pracowników sądów przygotowują m.in. związki działające w energetyce. Referenda odbywają się w spółkach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Energa. - Być może wkrótce i my będziemy musieli prosić o wsparcie inne branże. Trzeba wykorzystywać wszystkie środki nacisku, które są przewidziane prawem. Z moich informacji wynika, że mamy duże poparcie (...) - mówi Roman Rutkowski, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Enerdze."

- Rzeczpospolita - "Polskie drony nadlatują" - Krzysztof Urbański o wystawie w warszawskim Muzeum Techniki przedstawiającej polskie bezzałogowce: "Będzie można obejrzeć tu wszystko, co dotyczy polskich dronów - ponad 40 konstrukcji. Przez prawie tydzień w jednym miejscu będą obecni przedstawiciele polskich firm liczących się w tym biznesie(...) Bezzałogowe samoloty i śmigłowce różnej wielkości są w stanie zastąpić załogowe w każdej pracy: nudnej, brudnej lub niebezpiecznej (specjaliści określają je mianem 3D - od angielskiego duli, dirty, dangerous)(...) Przegląd i wystawa polskich dronów rozpocznie się 18 marca i potrwa do końca tygodnia"

Czytaj także: USA: Drony MALE będą na niewielkich okrętach nawodnych

- Nasz Dziennik - "Pozorna reforma dowodzenia" - Ministerialne projekty reformujące dowodzenie Siłami Zbrojnymi są nietrafione -  przekonuje Piotr Czartoryski-Sziler: "Bronisław Komorowski liczy na to, że projekt ustawy zmieniającej system dowodzenia armią - który we wtorek przyjął rząd - "szybko przejdzie przez parlament". Ale to niewiele poprawi funkcjonowanie wojska(...) - Uważam, że diagnoza jest trafna, natomiast leczenie powinniśmy zacząć od samej góry, zdefiniować rolę prezydenta, premiera, ministra obrony narodowej w czasie ewentualnego konfliktu zbrojnego, bo naczelny dowódca będzie podporządkowany prezydentowi, a szef Sztabu Generalnego ministrowi obrony - twierdzi gen. Roman Polko. - Kompletnie nie rozumiem powoływania dowódcy generalnego Sił Zbrojnych, który w istocie po tej reformie, mimo że nie będzie miał tak naprawdę kluczowej misji, odpowiedzialności, to będzie miał de facto największą władzę."

Czytaj także: Reforma systemu dowodzenia i kierowania SZ coraz bliżej – niestety

- Rzeczpospolita - "Utrzymanie nakładów na wojsko" : "Utrzymanie nakładów na wojsko na poziomie 1,95 proc. PKB rocznie, zamówienia przede wszystkim w polskiej zbrojeniówce, ale nie kosztem jakości uzbrojenia i zdolności obronnych - zapowiedzieli w środę prezydent i premier podczas dorocznej odprawy kadry dowódczej sił zbrojnych w Warszawie."

- Rzeczpospolita - "Śmierć gen. Petelickiego. Śledztwo przedłużone" - Nowe fakty w prokuratorskim dochodzeniu po śmierci twórcy i dowódcy GROM relacjonuje Grażyna Zawadka: "Opinia daktyloskopijna nie rozwiała wątpliwości dotyczących tego, dlaczego zginął twórca GROM. Prokuratorzy mieli zakończyć postępowanie w najbliższą sobotę, ale przedłużą je o trzy miesiące, do 16 czerwca. Prowadzący śledztwo uznali, że konieczne jest zasięgnięcie uzupełniającej opinii z zakresu daktyloskopii i przesłuchanie świadków, którzy dotąd się nie zgłosili (...)Prokuratura skłania się do wersji, że było to samobójstwo. Na ciele Petelickiego nie było śladów świadczących o przemocy. Kamery monitoringu uchwyciły generała wchodzącego do garażu, ale miejsca, w którym padł strzał, już nie objęły."

- DGP - "Alladyn zhakował premiera, a teraz mu dobrze radzi" - Sylwia Czubkowska o włamaniu na konta internetowe najważniejszych urzędników państwowych:" Kancelaria premiera, Kancelaria Prezydenta, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych zostały Shakowane przez włamywacza posługującego się nickiem Alladym, który pochwalił się swoimi wyczynami w internecie. Zapewnia jednak, że chciał tylko pokazać, jak bardzo rządowe zabezpieczenia są niedoskonałe."

Czytaj także: Wojskowa jednostka chińskich hakerów namierzona, ale … działa dalej. Skutecznie

- RZ - "Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi, remontujące i modernizujące helikoptery eksploatowane przez sity zbrojne, będą współpracować w dziedzinie przemysłowej i handlowej z europejskim koncernem śmigłowcowym Eurocopter i francuską korporacją zbrojeniową Safran Turbomeca."

JG
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24