Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Zmarnowane lata w polskiej zbrojeniówce?; Wadliwe regulacje dotyczące kontroli operacyjnej w trzech krajach Eurpy; Nowe porozumienie na Bliskim Wschodzie?; AMW zwraca nieruchomości wojsku

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polska zbrojeniówka: cztery zmarnowane lata na planecie Fantazja”: Problemy polskiej zbrojeniówki dotyczą braku odwagi kolejnych zarządów i ciągłych zmian kadrowych. Przez lata nic się nie zmieniło w Polskiej Grupie Zbrojeniowej poza kadrami. „Jaskółką zmian w przemyśle zbrojeniowym może być niedawno podpisana umowa na dofinansowanie produkującego rakiety Meska kwotą 400 mln zł. Do tej pory, delikatnie ujmując, zakład nie słynął z jakości i terminowości dostaw. [...] W polskiej zbrojeniówce nie trzeba takich cudów jak zamiana człowieka w kałamarz. Trzeba innych: elementarnej konsekwencji, trochę odwagi politycznej i trzech lat bez ciągłych rotacji kadrowych na najwyższym szczeblu. Obawiam się, że takie cuda tylko w bajkach.”


Sławomir Wikariak, Dziennik Gazeta Prawna, „Bezprawna inwigilacja Europejczyków”: W  środę opinii rzecznik generalny Campos Sanchez-Bordona, przedstawił opinię w której uznał za niezgodne z prawem unijnym regulacje trzech państw: Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. Jeśli TSUE podtrzyma w wyroku tę opinię, to będzie to oznaczać również wadliwość polskich przepisów dotyczących inwigilacji. „Od lat Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznaje te informacje za poważną ingerencję w naszą prywatność i uważa, że służby powinny mieć do nich dostęp tylko w przypadku poważnych przestępstw oraz pod sądową kontrolą. Przepisy państw członkowskich nadal zaś nakazują operatorom przechowywać te dane i udostępniać je na żądanie służb.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Iran nie zamyka drzwi do przyszłych negocjacji”: Wszystko wskazuje na to, że Iran dąży do zamrożenia konfliktu z USA. Czy uda się w tym czasie wynegocjować nowe porozumienie na Bliskim Wschodzie? „Teheran nie potępia w czambuł europejskich propozycji utrzymania w mocy porozumienia atomowego, co może być przygotowaniem do nowego układu. [...] Powstanie specjalny sąd, w którym zasiądą doświadczeni sędziowie oraz wielu ekspertów - oświadczył prezydent Iranu Hasan Rouhani, zapowiadając osądzenie odpowiedzialnych za zestrzelenie ukraińskiego boeinga i śmierć 176 osób.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Koszary i grunty z demobilu wracają pod broń”: Zwiększająca się liczebność żołnierzy oraz powstawanie nowych jednostek wojskowych zahamowały sprzedaż nieruchomości w Agencji Mienia Wojskowego. „Agencja Mienia Wojskowego, która na wyprzedażach terenów i zbędnego już sprzętu zarobiła od 1996 r. prawie 2 mld zł, zaczyna zwracać nieruchomości armii. [...] Od kilku lat trwa kwaterunkowa mobilizacja, zwłaszcza na wschodzie kraju. Mieszkań dla kadry potrzebuje przede wszystkim rozwijana właśnie 18. Dywizja Zmechanizowana z Siedlec.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. dim

    Jest gorący news... ale chyba mało kto zdąży go dziś przeczytać. W Atenach wylądował właśnie generał Haftar, ten z Libii. A mówi się, że to na spotkanie z greckim Premierem i MSZ. Z innych (ale już starszych) newsów jest ten, że Amerykanie nie wyrazili zgody na wypożyczenie dwóch niszczycieli Arleigh Burke, ale zaproponowali "nieodpłatnie" i "szybko" dwa Ticonderoga. I dopiero grecka marynarka wojenna "zauważyła", że brak jej na nie personelu.

    1. deza

      brak personelu na okret w Grecji? ciekawe.

  2. Kondycja rodzimego przemysłu gospodarki świadczy o sile POLSKI JEST KLUCZOWA DLA OBRONNOŚĆI

    Konsekwencja zamówień w rodzimym przemyśle jest kluczem do sukcesu naszej gospodarki a wiadomo że w konfliktach rywalizują ze soba właśnie gospodarki przykładem jest konflikt Japoni z USA podczas II WŚ ------ Mesko gdyby ukończyło ppk Moskita dało by nam niezależność w zakresie PPK gdyby udało się ukończyć Borsuka można by zintegrować jedno z drugim a wszystko opierało by się o nasz rodzimy przemysł uzyskali byśmy niezależność

Reklama