Reklama
Reklama

"Członkowie OUN-UPA bohaterami walki o wolność Ukrainy". Poroszenko podpisał pakiet ustaw

18 maja 2015, 15:48
Petro Poroshenko 6
Fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał projekty czterech ustaw przyjętych przez Werchowną Radę na początku kwietnia bieżącego roku. Jedną z nich jest ustawa przyznająca status bojowników o niepodległość Ukrainy członkom Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Chodzi tu mianowicie projekty:
- nr 2539 „O upamiętnieniu zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej 1939-1945”;
- nr 2540 „O dostępie do archiwów organów represji totalitarnego reżimu komunistycznego lat 1917-1991”;
- nr 2558 „O osądzeniu totalitarnych reżimów komunistycznego i narodowosocjalistycznego (nazistowskiego) na Ukrainie i zakaz propagandy ich symboliki”;
- nr 2538-1 „O prawnym statusie i uczczeniu pamięci uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku”.

Zgodnie z nowym prawem, po raz pierwszy uznaje się za obowiązujące dla Ukrainy zachodnie podejście do II wojny światowej i koniec z tradycją Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, otwarte zostaną archiwa komunistycznych służb specjalnych, w tym i KGB, zabroniona jest na Ukrainie symbolika ZSRR i propagowanie ideologii nazistowskiej i komunistycznej, a członkowie wszystkich ukraińskich formacji zbrojnych z XX wieku dostają status bojowników o wolność Ukrainy (chodzi tu o m.in.: Armię Czynną Ukraińskiej Republiki Ludowej z 1917 r., armię Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej z lat 1918-1919, Ukraińską Organizację Wojskową z lat 1920-1933, a także Ukraińską Powstańczą Armię i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów). Parlament przyjął je 9 kwietnia br.

Podpisując te dokumenty, Poroszenko oświadczył, iż przedłoży do Werchownej Rady nowy projekt ustawy, mający zmodyfikować regulacje odpowiedzialności za złamanie ustawy „O prawnym statusie i uczczeniu pamięci uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku”. Zapis przyjęty przez parlament przewiduje odpowiedzialność prawną dla obywateli i cudzoziemców za publiczne przejawy zniewagi wobec osób walczących o wolność Ukrainy, jednak w dużej mierze jest on komentowany jako „pusty”. W prezydenckim projekcie mają zostać usunięte wszelkie kwestie, które mogłyby zostać wykorzystane do naruszenia porządku prawnego, praw i wolności człowieka i obywatela, a zwłaszcza w kwestii wolności badań naukowych.

Poroszenko chce tym samym odpowiedzieć społeczności międzynarodowej, w tym Polsce, na zgłaszane wątpliwości, związane z tą ustawą. Jak powiedział prezydent RP Bronisław Komorowski, wejście w życie ustawy o uznaniu członków UPA „bojownikami za niepodległość Ukrainy” skomplikuje polsko-ukraiński dialog historyczny. Do tej sprawy na koniec kwietnia odniósł się minister spraw zagranicznych RP Grzegorz Schetyna.

Przedstawiając zadania polskiej polityki zagranicznej na 2015 rok powiedział on: „Suwerenna, demokratyczna, proeuropejska i dostatnia Ukraina jest elementem polskiej racji stanu”. Schetyna dodał jednak, iż „chcemy kontynuować z Ukrainą proces pojednania historycznego opartego na prawdzie. Nie będziemy przemilczać naszych krzywd i polskich ofiar, w tym także Zbrodni Wołyńskiej, ale nie zamykamy się na wrażliwość sąsiada. Ukraina tworzy dziś swoją nowoczesną tożsamość, w tym historyczną, co nie zwalnia jednak z krytycznego spojrzenia na własne dzieje. Taka jest powinność dojrzałych narodów. Wyprzedzając pytania posłów stwierdzam kategorycznie, że nie postrzegamy jako zagrożenia niedawnego przyjęcia przez Radę Najwyższą czterech ustaw o polityce historycznej”. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
Podpułkownik Wareda
poniedziałek, 18 maja 2015, 21:34

Do Chrobrego w Kijowie! Zupełnie niepotrzebnie asekurujesz się stwierdzeniem /oświadczeniem?/: "nie jestem Ruskim trolem ...". Masz pełne prawo do własnych poglądów, z którymi ja się nie zgadzam, ale Twoje powyższe, "wyprzedzające" stwierdzenie - jest naprawdę zbędne. Oczywiście nie jesteś jedyny, który w ten sposób asekuruje się przed domniemanym "gniewem" innych internautów. Zauważyłem to wielokrotnie, również na innych portalach internetowych. W tej chwili, tego rodzaju "asekuracje", to jest jakaś mania. Wiele osób, wręcz boi się prezentować swoje, mniej lub bardziej, niezależne poglądy. Taka bojaźń na forach internetowych, jest zastanawiająca i wręcz niepokojąca. Wydaje się, że już niedługo, każdy komentarz na stronie internetowej - będzie poprzedzony oświadczeniem typu: nie jestem trollem ruskim, chińskim, amerykańskim, angielskim, niemieckim, francuskim, ukraińskim, japońskim, izraelskim itp. Co za czasy! PS. A propos Twoich poglądów, które zawarłeś w swoim komentarzu: jak wyżej wspomniałem, zupełnie się z nimi nie zgadzam. Twoje stwierdzenie, że "Ukraińcy MAJĄ INNE SUMIENIA" /podkreśl. moje/, jest co najmniej niepoważne. Natomiast apelowanie, aby: "Rosję podzielić w przyszłości, jak zbankrutuje" - nie nadaje się do poważnej oceny i nie zasługuje na jakikolwiek komentarz. Przy okazji, kto miałby Rosję podzielić i w jaki sposób? Ponadto, czy np. Polska, również miałaby uczestniczyć w podziale Rosji?

Urko
wtorek, 19 maja 2015, 07:01

Dla mnie taka asekuracja jest wyznacznikiem naszych czasów. Może po prostu już nie obowiązuje prawo do swobodnego wyrażania myśli? Trzeba jakiegoś zaklęcia, by się przebić, nawet nie przez cenzurę, ale barierę wrogości dla tych "drugich". Dla mnie szczególnie żałosne jest, gdy ci sami ludzie którym się nie podoba polityka np. rosyjskiego państwa, co za tym idzie i Putina osobiście, najpierw pragną, by Rosjanie sami go usunęli, np. pod działaniem między innymi sankcji gospodarczych (co już jest wątpliwe) ale też obiektywnych informacji z internetu Twierdzą za chwilę, że Rosjanie to nie są "prawdziwi ludzie" ( podludzie?) i powinno się z nimi zrobić "porządek"( zabić? jakieś nowe ostateczne rozwiązanie?) Cóż, bądźmy obiektywni - gdybyśmy się mieli zdecydować na likwidację rosyjskiego państwa wraz z jego mieszkańcami, to okazalibyśmy się dokładnie tym, czym jak zapewnia Putin, właśnie jest Polska, NATO i USA. W ten sposób na pewno nie zachęcimy ich do "demokratyzacji". Tutaj taka uwaga do ludzi, którzy twierdzą, że przecież Rosjanie mają taki sam internet jak my i mogą czytać te same informacje (więc dlaczego jakieś prawdy do nich nie docierają). Nieprawda! Jeśli ktoś nie wierzy nie sprawdzi, co znajdzie w wyszukiwarce Google, a co w Yandex-ie - wyniki nie będą jednakowe... Wszyscy mamy swoje historie. W naszych stosunkach z Ukrainą są pewne niewygodne fakty, którymi próbują grać Rosjanie. Niewygodne, ponieważ mamy do wyboru "prawdę" która szkodzi naszej polityce, albo "wybiórczą amnezję" która ma wytrącić Rosjanom broń z ręki. Nie wiem o co chodzi z tymi innymi sumieniami, ale zastanawiające jest, jak Rosjanie twierdzą, że Polacy mają inne sumienia. Jakaś analogia? Rosjanie nie potrafią zrozumieć, dlaczego Polacy nie chcą być im wdzięczni za 1945 rok. To im się nie mieści w głowach! I nie chodzi tylko o przeciętnych ludzi ale nawet o tych wykształconych. Oczywiście, zaraz ktoś powie, tym gorzej dla nich, "rosyjska s...cz!". I będzie proponował strzelać do ich samolotów, albo rzucać bomby na Moskwę. Przepraszam za chaotyczność tej wypowiedzi, ale chyba udzieliła mi się logika poczynań naszego MSZ. Dlatego tak nie bardzo na temat.

Chrobry w Kijowie
wtorek, 19 maja 2015, 01:29

No widzisz każdy ma prawo do swych poglądów. Fakt jest taki że troli jest dużo na naszych forach. Możesz oczywiście myśleć co chcesz, natomiast jeżeli uważasz, że wszyscy w Polsce wspierają Ukrainę to srogo się mylisz a prawo do tego mamy nie mniejsze jak ty. Chciałem zwrócić uwagę abyśmy się na nikogo nie oglądali i robili to co w naszym interesie bo ja np. chce żyć w bogatym i wolnym kraju. Jeżeli chodzi o Ukraińców to nie wiem dlaczego zarzucasz mi stwierdzenie, że mają "inne sumienia"? To co zrobili teraz z UPA to tak jakby Niemcy SS bohaterami obwołali. A co może mają prawo mieć swoich bohaterów? A czy my mamy prawo mieć swoją pamięć? Ci ludzie co tam ginęli byli Polakami i wymordowano ich w okrutny sposób a my mamy udawać, że nic się nie stało- to po co mamy tworzyć wspólnotę pod nazwą Naród płacić podatki na szkoły, wojsko? Znasz ludzi z Ukrainy? Wiesz co myślą o Tobie? Wybierz się do Lwowa teraz jest tanio, bania wódki w hotelu 4 gwiazdkowym 30 hrywien. Co do Rosji To nie chce mi się wymieniać krajów/imperiów co miały trwać wiecznie a upadały. Powiem tylko że patrząc na historię większość upadała po ok. 400 latach. Co do Polski to wiem że nie jesteśmy ważni ale małymi krokami możemy doprowadzić do zmiany naszego położenia, musimy dbać o nasze interesy- a naszym interesem nie jest aby UPA rządziła w kraju sąsiadującym z nami. Ps. Kazik Staszewski w jednym z wywiadów opowiadał jak jego ojciec (Tata Kazika) był w obozie koncentracyjnym i opisał po latach jak Ukraińscy strażnicy dla zabawy ustawiali kilkuletnie dzieci w ciężkiej stalowej bramie i zakładali się który jednym kopnięciem zabije. Nie wiem jak ty ale ja mam inne sumienie. Naszym interesem jest słaba Ukraina podległa naszym wpływom i interesom chyba się zgodzisz bo władza tam się może zmienić na taką która będzie pamiętać, że wspieraliśmy ich przeciwników politycznych.

Kóma
wtorek, 19 maja 2015, 00:56

Pani Waredo, czy nie nadeszła już pora, aby Pani dała sobie siana i przestała głupawo filozofować ? Bo ten Pani język i wywody są infantylne ! Kobieto, Ukraina sobie po raz kolejny zadrwiła z Polski, a Ty co ? Nadal filozofujesz...

wed
poniedziałek, 18 maja 2015, 20:53

To nie jest dobra decyzja Ukrainy, ale w polityce nie należy kierować się emocjami, tylko interesami, a naszym interesem jest popieranie Ukrainy w walce z Rosją.

Tomek
poniedziałek, 18 maja 2015, 19:45

To poprostu polityka w Polsce tez mamy takzwanych zolniezy wykletych ktozy dla innych sa po prostu bandytami nie sluchajacymi rozkazow. Nikt nie jest swiety

Bazooe
wtorek, 19 maja 2015, 13:07

Zamiast Żołnierzy Wyklętych dałbym Gwardię Ludową.

zły
wtorek, 19 maja 2015, 09:37

Też mamy Żołnierzy Wyklętych z tą różnicą, że Żołnierze Wyklęci nie wymordowali w bestialski sposób 100 000 cywili. To Szuchewycz wydał rozkaz żeby wymordować wszystkich Polaków pomiędzy 16 a 60 rokiem życia. Dostrzegasz różnicę czy masz za daleko do łba?

wizjoner
poniedziałek, 18 maja 2015, 19:32

Zaprzepaszczono w przeszłości okazję do zbudowania Rzeczpospolitej Trojga Narodów.Dzisiaj być może graniczylibyśmy na wschodzie z Chinami;-)

Urko
środa, 20 maja 2015, 18:16

Których "Trojga"? Mieliśmy bliskie kontakty z Republiką Nowogrodu. Gdyby Kazimierz Jagiellończyk pozwolił się im przyłączyć do naszej unii i pomógł Nowogrodowi w 1478 roku, może wspólnie dali byśmy radę Moskwie. W każdym razie wszystko co złe dla Polski z tamtej strony zaczęło się od Iwana III, który to pierwszy kazał się tytułować: "gosudar wszystkiej Rusi"

Marek
wtorek, 19 maja 2015, 01:54

Zaprzepaszczono? Raczej żadnych szans na to nie było. Solidne podstawy pod taką Rzeczpospolitą przy pomocy Iwana Wychowskiego zbudowano. Tyle tylko, że w ówczesnej Rzeczypospolitej nie za bardzo rozumiano to, iż ówczesnych kozaków do dyscypliny może wdrożyć jeno bat. Rosja na nasze nieszczęście to niestety bardzo dobrze rozumiała.

yak
poniedziałek, 18 maja 2015, 18:17

Bronisławie Komorowski nie wstyd ci?

Tyberios
poniedziałek, 18 maja 2015, 18:27

A czemu ma mu być wstyd? Co to on uchwalił to?

Tom
poniedziałek, 18 maja 2015, 18:07

To jest po prostu totalny skandal.

Mike76
poniedziałek, 18 maja 2015, 17:55

Jak się myśli o naszym wschodzie to aż głowa boli. Imperialne ambicje Rosji. Na Ukrainie UPA jako bohaterowie.

Astrof
poniedziałek, 18 maja 2015, 19:00

OUN i UPA to dla mnie jedna wielka K.PA! Ale patrząc na to od strony ukraińskiej, trzeba przyznać, że rzeczywiście byli to ukraińscy patrioci i chcieli walczyć za Ukrainę i jej interesy. Ukraińcy powinni im dziękować. My powinniśmy nimi gardzić do końca świata, nie za to że kosztem Polski chcieli budować Ukrainę, ale o to jakimi środkami. Środkami, które w bestialski sposób pochłonęły życie tysięcy Polaków.

Chrobry w Kijowie
poniedziałek, 18 maja 2015, 16:54

Jaki kraj tacy bohaterowie. Nie jestem Ruskim trolem i nie zgadzam się z tym co robi Rosja. Natomiast jako obywatele musimy wiedzieć jedno. Ukraińcy mają inne sumienia. Oni nie będą nam nigdy wdzięczni. Mają nas za konkurencje i za wroga. Jeżeli teraz w chwili słabości robią takie rzeczy to jak będą mocni to do czego się wtedy posuną? - może rzeczywiście upomną się o Przemyśl? Zobaczcie jak mocarstwa rządzą, zabezpieczają sobie granice słabymi krajami USA- Meksyk, Rosja- Ukraina, Chiny- Korea, Wlk Brytania-Irlandia, Niemcy- Polska. Naszym interesem jest to żeby nasi sąsiedzi byli od nas słabsi, żeby nas potrzebowali, żeby przyjmowali nasze stanowiska, żeby realizowali nasz interes. Dobrze by było żeby ktoś mógł to przeczytać na portalu Defence24, ponieważ wypowiadając się krytycznie nt. Ukrainy komentarze nie zawsze się pojawiają. A jeżeli chodzi o Rosje to należy podzielić ten kraj w przyszłości jak zbankrutuje.

say69mat
wtorek, 19 maja 2015, 10:48

@Chrobry w Kijowie: /.../ Zobaczcie jak mocarstwa rządzą, zabezpieczają sobie granice słabymi krajami USA- Meksyk, Rosja- Ukraina, Chiny- Korea, Wlk Brytania-Irlandia, Niemcy- Polska. /.../ say69mat: W sumie intrygująca koncepcja, zauważ że ci szczwani Niemcy, asekurują się nie tylko Polską, ale i Danią, Holandią, Belgią, Francją, Luksemburgiem, Szwajcarią, Austrią oraz ... Czechami. Gdyby tak przyjąć Twój punkt widzenia, za aksjomat w dziedzinie nauk politycznych. Byłby to przewrót kopernikański w zakresie analizy stosunków międzynarodowych.

Saymour
poniedziałek, 18 maja 2015, 19:03

Ta troska o ich potędze jest na wyrost i zgodna z polityką propagandową Kremla. Przypomnę, że jesteśmy w NATO. Czy uważasz, że Ukraina jest na tyle głupia, że odważyła by się tknąć kraj w NATO? To by oznaczało koniec Ukrainy. Nikomu poważnemu na Ukrainie takie rzeczy do głowy nie przychodzą.

heh
poniedziałek, 18 maja 2015, 19:02

jak to mowia nie dziel skory na niedzwiedziu

zły
poniedziałek, 18 maja 2015, 16:36

Jaki kraj tacy bohaterowie! To samo tyczy się ruskich (zresztą to jedna banda)...

autor
poniedziałek, 18 maja 2015, 16:35

Plują nam w twarz nawet teraz, kiedy są słabi, to co będzie kiedy się ustabilizuje i staną się silniejsi. Powinniśmy popierać Ukrainie gdyż jest to w naszym interesie narodowym, ale nie tak bezrozumnie jak teraz. Uważam, ze w tym momencie kiedy państwo to chwieje się w posadach powinniśmy ich przycisnąć i wymusić na nich szacunek dla naszych bestialsko pomordowanych. Popierać, pomagać ale nie dać sobą pomiatać.

Miś
poniedziałek, 18 maja 2015, 20:41

To że oni się łapią to jedno, ale czy my musimy na to patrzeć bezkrytycznie . Nasza historia sięga XX w. i wcześniej i w tym czasie znalazłoby się paru szubrawców ale nikt nie robi z nich bohaterów.

vvv
poniedziałek, 18 maja 2015, 16:08

ukraina buduje swoja historie i podkladke pod narodowa walke o naród, ale w swojej historii nie moze uciec do Chmielnickiego, ktory oddał ja w łapska cara wiec lapia sie brudnych UPA. Jest to dla nas szkodliwe, tak samo jak i dla nich, ale oni nie maja innego wyjscia by zbudowac mit obrony narodowej przed napascia ruskich. Graja takimi kartami jakie maja. Dirty real politics.

Marek
wtorek, 19 maja 2015, 01:45

No weź Ty przestań. Jednym z ukraińskich "bohaterów" jest Iwan Gonta. Rzeźnik z "Koliwszczyzny", który w podobny sposób jak UPOwcy mordował Polaków, jawnie działając z inspiracji i na korzyć Rosji. Tak więc parafrazując powiedzenie Bronisława Komorowskiego, "jaki naród, tacy bohaterowie". Nawiasem mówiąc pijak Chmielnicki, który zdecydował się w końcu pocałować w cztery litery Rosję to także jak najbardziej ich "bohater", do którego chętnie się przyznają. Biorąc więc pod uwagę konflikt na Ukrainie, interesuje mnie doraźnie tylko to, jaką my możemy odnieść z tego korzyść. I bynajmniej nie mam tu na względzie korzyści terytorialnych, bo zysk z tego byłby wielce wątpliwy a wydatki duże.

Ten, ktory ciut poznał ten kraj
wtorek, 19 maja 2015, 00:04

Jedyny racjonalny komentarz. W PL bardzo łatwo krytykuje się Ukrainę. I robią to Ci, którzy w ogóle jej nie rozumieją. Oni nie są ani imperialnie nastawieni wobec świata jak obywatele FR, ani nie są tym bardziej genetycznymi zwyrodnialcami -ludobójcami - o czym wielu próbuje tu przekonywać. Kto bywał na Ukrainie (nie tylko specyficzny Lwów) i poznał trochę tych ludzi , ten wie. Mentalnie inni od nas, jednak baaardzo otwarci ! Jako pokolenie systemu edukacji zsrr nie mają pojęcia o Banderze i mają jego osobę oraz romans upa z nazizmem głęboko ...gdzieś. Rozpaczliwie próbują na nowo zrozumieć swoją rolę i miejsce w tym świecie. A komentarze typu: rozdzielić kraj/ przyłączyć do Polski przywołuje bardzo tam nielubiane wspomnienia ,,polskiego pana".... polska szlachta stulecia uciskała ten naród i warto o tym pamiętać kiedy wyciągamy im niewygodne dla nas zdarzenia przeszłości. Pozdrawiam ruskie trolle , udanego ujadania ;)

Riksha
poniedziałek, 18 maja 2015, 19:04

Też tak uważam.

zniesmaczony
poniedziałek, 18 maja 2015, 18:38

Bredzisz! Finlandia mająca poniekąd podobnie krótką historię jak Ukraina jednak nie buduje tożsamości narodowej na fińskich ochotnikach w SS i na nazizmie! NIC Ukrainy nie usprawiedliwia a negowanie ludobójstwa na Wołyniu jest absolutnie niewybaczalne. Nawet Rosjanie nie wypierają się Katynia!

edi
poniedziałek, 18 maja 2015, 16:05

90% Ukraińców nawet nie wie że część bo nie cała OUN-UPA dokonała ludobójstwa na Polakach ale także Żydach,Czechach i samych Ukraińcach na Wołyniu. Dla nich UPA to jak dla nas AK i dlatego daleka jeszcze droga aż zrozumieją że były czarne karty z którymi będą się musieli zmierzyć jak my z pogromami Polaków żydowskiego pochodzenia.

Podbipięta
poniedziałek, 18 maja 2015, 21:37

To się pan zmierzaj. Ja nie mam zamiaru. ,Jak polscy obywatele żydowskiego pochodzenia mordowali Polaków na Kresach p o wejścu Sowietów .organizowali wywózki na Sybir to były to czyny rewolucyjne.A jak my im z Niemcami raz jakieś Jedwabne uczynili.. to pogrom.Poczytaj pan i zważ na skalę ich i naszych pogromów.Toż i na Wołyniu też my winni bo wszak w odwecie wyrezaliśmy z 1O tyś. Ukraińców..Pytam k... kto zaczął.

RJCHK
poniedziałek, 18 maja 2015, 18:14

Napisz coś więcej o tych "polskich" pog romach...

Chomik
poniedziałek, 18 maja 2015, 15:59

Wstyd, a nasi co robia? Wstyd

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama