Reklama

Siły zbrojne

Czeskie Gripeny będą bronić Islandii

Fot. Czech Army
Fot. Czech Army

Pięć czeskich myśliwców Gripen będzie po raz drugi w historii chronić przestrzeń powietrzną Islandii w ramach operacji Icelandic Air Policing. Islandia to jedyny kraj członkowski NATO, który nie posiada armii, a ochroną jej przestrzeni powietrzni zajmują się rotacyjnie samoloty innych członków sojuszu, podobnie jak ma to miejsce w misjach Baltic Air Policing. 

Czesi będą po raz drugi uczestniczyli w operacji Icelandic Air Policing. Zadanie będzie nie tyle trudne ze względu na odległość, co na fakt, że czescy piloci nie mają zbyt dużego doświadczenia w lataniu nad morzem w warunkach klimatycznych Dalekiej Północy – a tego rodzaju misje są jedynymi, jakie będą musieli realizować bazując na Islandii.

Mimo to czescy piloci nie są nowicjuszami. Dwukrotnie (w 2009 i 2012 r.) brali udział w operacji Baltic Air Policing wysyłając maszyny JAS-39C Gripen na litewskie lotnisko w Szawlach, natomiast w 2014 roku po raz pierwszy gościli na Islandii w ramach miesięcznego dyżuru.  

W tym roku pięć czeskich myśliwców JAS39 Gripen będzie stacjonować na Islandii od 22 lipca do 29 sierpnia. Przelot z czeskiej bazy Čáslav na islandzkie lotnisko Keflavik trwać będzie ponad 4,5 godziny i wymaga od Czechów dwukrotnego tankowania. Dlatego w zadaniu tym będzie towarzyszyć im włoski tankowiec Boeing KC-767.

Operując z Keflaviku czeskie myśliwce będą podporządkowane dowództwu połączonych operacji powietrznych (Combined Air Operations Centre - CAOC) Uedem w Niemczech. Pierwsze loty certyfikacyjne pod dowództwem CAOC Uedem zaplanowano na 27 i 29 lipca. 29 lipca dyżurna para Gripenów ma też rozpocząć działania Quick Reaction Alert (QRA) w ramach NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS). Maszyny mają być uzbrojone w działka i rakiety krótkiego zasięgu naprowadzane na podczerwień.

Islandia jest jednym z państw-założycieli NATO i pomimo, że nie posiada armii jest bardzo istotnym członkiem Paktu ze względu na strategiczne położenie i obecność baz lotniczych na swoim terytorium. Od 1951 do 2006 r. jej ochroną zajmowały się jedynie Stany Zjednoczone. Później w działania włączyły się również inne państwa NATO, które rotacyjnie organizowały obronę powietrzną wyspy. 

Reklama

Komentarze (9)

  1. Mówca Umarłych

    Spoko spoko, Tak miało być. Podszkolą się i wrócą jak będą potrzebni.

  2. jorg

    Czy polskie f-16 są zdolne do pełnienia bojowej służby? Jak dotąd jedynym znanym przypadkiem zastosowania naszego jastrzębia była inspekcja B-767 z bohaterskim kapitanem Wroną co to wolał lądować bez.

    1. bjorg

      Nasze F-16 cały czas pełnia slube bojowa . informacje na ten temat nie sa podawane do informacji publicznej ale np w necie mozna znalesc informacje o lotach . na jakims forum kiedys znalazlem link z cala tabela z zaplanowanymi lotami F-16 z krzesin a ze akurat bylem w poblizu to sprawdilem i wszystko sie zgadzalo

  3. św wojciech

    a z jakich powodów Islandia nie ma armii ,Luksemburg zdaje się ma armię

    1. Boczek

      A jakiego powodu nie zajrzałeś przynajmniej do Wikipedii, żeby zobaczyć ile ludności ma Islandia i Luksemburg i jaki mają dochód narodowy i ile żołnierzy ma "armia" Luksemburga, skoro i tak siedziałeś przed komputerem? To jest wbrew pozorom bardzo ważne i interesujące pytanie.

  4. seba

    Dwukrotne tankowanie w czasie przelotu? Ktoś, coś, dlaczego?

    1. Tyberios

      Pewnie jako dodatkowe ćwiczenia, podwieszane zbiorniki dają Gripenowi wystarczający zasięg by przynajmniej w linii prostej dolecieć spokojnie z Czech do Islandii choć w linii prostej raczej się nie lata.

  5. rcicho

    Powinni wyrzucac z NATO panstwa ktore nie zamierzaja same zadbac o swoje bezpieczenstwo lub ktore za bardzo oszczedzaja na wydatkach wojskowych. Islandia powinna wyleciec jako pierwsza.

    1. zeb

      Islandia jest w pakcie nie ze wzgledu na swoje strategiczne polozenie, wiesz jakie katastrofalne w skutkach dla Europy i calego Nato byla by sytuacja gdyby np Rosjanie albo Chinczycy(maja kupe $ i nie wiedza co zrobic z ta makulatura) "zaopiekowali" sie bazami na Islandii? Sa tak cenni ze USA nawet przymknelo jak islandczycy rozprawili sie z banksterami.

  6. gdff

    Islandii powinny bronić kraje jak Norwegia, Dania, Wielka Brytania co są najbliżej położone.

  7. chateaux

    Brzmi jak żart, wszystkie 9 czeskich samolotów, będzie broniło oddalonej o tysiace km Islandii.

    1. Geoffrey

      Mając 9 samolotów pracują na opinię wiarygodnego sojusznika i podnoszą umiejętności. Wcale nie żart.

  8. Tyberios

    Nie głupie było by i nasz zespół tam wysłać kiedyś by sprawdzić jak sobie radzą w takim dosyć ciekawym klimacie.

    1. kzet69

      Nasi uczestniczą w Baltic Air Policing, moim zdaniem to wystarczy, nie planujemy raczej działań naszego lotnictwa w Arktyce :), a Czesi znaleźli się w Islandii prawdopodobnie z powodu ustaleń z Gripenem, którego maszyny leasingują, akurat Szwedzi maja powody by sprawdzać działalność swoich maszyn w tym klimacie.

  9. szaszek

    Niech czesi leca bronic stanow, tam im bedzie bezpieczniej.

Reklama