Czesi wesprą wschodnią flankę NATO. Szturmowce i jednostki przeciwlotnicze

23 stycznia 2015, 15:28
Fot. John5199/flickr/CC BY 2.0.

Siły zbrojne Republiki Czeskiej wydzielą lekkie samoloty szturmowe L-159 do ćwiczeń, które odbędą się w krajach bałtyckich. Jednostki przeciwlotnicze wezmą udział w szkoleniu Iron Sword, które będzie mieć miejsce przypuszczalnie na Litwie.

Reklama

Jak podaje agencja CTK, maszyny L-159 czeskich sił powietrznych wezmą udział w szkoleniu pod kryptonimem Baltic Eye, organizowanym w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO w rejonie Morza Bałtyckiego. Manewry z tej serii zostały zorganizowane również w 2013 roku i obejmowały współdziałanie z personelem litewskiej bazy w Szawlach.

Czesi będą również brali udział w ćwiczeniu Sił Odpowiedzi NATO Trident Juncture, gdzie będą obecne także jednostki polskie. W dorocznym szkoleniu jednostek szybkiego reagowania Sojuszu ma wziąć udział nawet 25 000 żołnierzy. Odbędzie się głównie na terytorium Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

Agencja CTK pisze także, że w Polsce w 2015 roku ma mieć miejsce certyfikacja grupy bojowej państw V4, z udziałem żołnierzy wszystkich krajów członkowskich. Czesi planują również, zgodnie z informacją 25. Przeciwlotniczego Pułku Rakietowego, wydzielającego jednostki obrony powietrznej do działań Sojuszu udział w ćwiczeniach z serii Ample Strike (na terytorium Republiki), Iron Sword (prawdopodobnie na Litwie), Ramstein Guard czy Saber Junction.

Lekkie samoloty uderzeniowe L-159 były obecne m.in. na manewrach Sił Odpowiedzi NATO pod kryptonimem Steadfast Jazz, organizowanych w Polsce. Obecnie Siły Zbrojne Republiki Czeskiej dysponują łącznie 25 maszynami tego typu, zarówno w wariancie bojowym, jak i szkolnym L-159T1.

Nadwyżkowe samoloty L-159 wyprodukowane pierwotnie dla czeskich sił powietrznych zostały sprzedane spółce Draken International, zajmującej się szkoleniem lotniczym. Mają także trafić na wyposażenie sił powietrznych Iraku.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
gość
niedziela, 25 stycznia 2015, 07:02

No to śpimy spokojnie.

Patcolo
sobota, 24 stycznia 2015, 09:21

Pepik potrafi a my nie wyprodukować sprzedać itp.

tomicki1914
piątek, 23 stycznia 2015, 23:21

Czesi. Może niech oni nikogo nie wspomagają. Ze wspomnień i pamiętników z Wielkiej Wojny trzeba się było drutem kolczastym od nich odgradzać dla bezpieczeństwa.

xx
czwartek, 5 lutego 2015, 10:11

zgadzam sie

Tweets Defence24